[#241] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@Daclaw, post #238

Może Word się zmienił, nie wiem, z uwagi na powyższą metodologię. Ale pamiętam, że tam dokument potrafił zamienić się w jakiegoś potwora, żyjącego swoim życiem i nie do okiełznania.


To tak nie działa. Pracowałem 15 lat w dużym wydawnictwie jako redaktor. O wyglądzie decyduje dyrektor graficzny. Ty masz dostarczyć plik, który ma zdefiniowane nazwy styli zgodnych z tymi stosowanymi przez DTP. Czyli co jest tytułem, leadem, nagłowkiem, podpisem, ramką itd. Jak to wygląda w pliku jaki dostarczasz nie ma znaczenia. Ważne jak jest nazwane stylami. Czasem stosuje się też tagi. To już zależy od stylu pracy redakcji. Więc jak dostarczysz plik z tyłka, to ktoś to będzie musiał za ciebie zrobić. Nie ma znaczenia jaki font sobie wybierzesz we własnym pliku, jak sobie poustawiasz akapity. Nie ma wtedy też możliwości, aby twój plik popsuł układ na stronie. To nie ma nic wspólnego z zabawą we własny skład w procesorze tekstowym. Oczywiście w pliku TXT nie wstawisz też spacji nierozdzielających, żeby nie zostały wiszące spójniki itp. Jak był czas, to taki tekst oddawało się autorowi, żeby go poprawił na zgodny z szablonem, a czasem czasu nie było i kląć ma czym świat stoi, najpierw trzeba było go sformatować, a później jeszcze redagować i poprawiać.

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 14:14:43 przez tiges
[#242] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@pgru2, post #222

W przypadku tych "kolekcjonerskich" gier, jest to wielki wał.
1
[#243] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@Motyl, post #227

K, rzeczywiście może zbyt kategorycznie napisałem , że ceny Amig nigdy nie spadną.
Spadną, ale za jakieś 40-50 lat, jak już nikt pamiętający czasy świetności Amigi - nie będzie żył.

Jak to mawiają "nigdy nie mów nigdy" jednak sprzęty się starzeją i wymagają czy to czyszczenia czy wymiany kondensatorów, membran, może i poprawienia lutów, wymiany gniazd. Tak więc za 40 -50 lat takie dobrze utrzymane sprzęty o które ktoś dbał mogą sporo kosztować. Nie ważne czy będą to kupować kolekcjonerzy na półkę czy będą jeszcze jacyś zapaleńcy którzy dalej będa kultywować odpalanie softu na tych sprzętach. Za 50 lat o ile nie będzie żadnego kataklizmu, światowej dyktatury, upadku cywilizacji to pewnie będzie można sobie zamówić replikę dowolnego sprzętu ..pewnie jakieś ustrojstwo będzie to w stanie "wydrukować" . Ale to i tak nie powinno wpłynąć na wartość oryginału. Tak samo jak replika obrazu damy z łasiczką na dykcie nie kosztuje milionów tylko może 50 zł.
1
[#244] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@pgru2, post #222

Jak się robi grube wałki
Mam nadzieję, że ceny Amig spadną (ale nie spadną), bo chętnie odkupiłbym A4000D i A1200, żeby włożyć tam Warpa i TF1260. Aaa i jeszcze pełną 68060 rev. 6, za cenę z przed 5 lat :D

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 15:53:42 przez flops
[#245] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@flops, post #244

Amiga 3000 też jest warta uwagi.
[#246] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@flops, post #244

Jest jeden koleś na .youtube co prowadzi kanał
ogłasza się na olx że skupuje graty .
dzwoni daje nie duża kasę za amigi zna wartość a potem sprzedaje na allegro.
W handlu nie mam nic złego ale wie ile to jest warte i niby kolekcjoner itp

a potem siup i na allegro


Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 16:08:41 przez Dorian3d
[#247] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@mmarcin2741, post #245

A3000D i A3000T są super. Ale nie mam do nich takiego sentymentu jak do A4000D. Choć dobrze pamiętam zdjęcie z A3000T jak się nią jarałem i marzyłem, ale chwilę później pojawiła się A4000D i się zakochałem w możliwościach.
[#248] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@Dorian3d, post #246

Ci, którzy mu sprzedają "graty" mogą w ciągu kilku minut ustalić jakie są ich rynkowe ceny. Allegro - - > zakończone, i wszystko wiadomo.
Temu, komu się nie chce, nie dzieje się krzywda.
1
[#249] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@mmarcin2741, post #232

Potrzebne jest wznowienie produkcji podstawowych modeli Amig


Potrzebny jest nowy kompatybilny z Amigą 68k komputer, na wzór Spectrum Next czy MEGA65. Takie połączenie MISS 1200 FPGA z PiStorm Emu68k i GOTEKiem z FlashFloppy - zintegrowane, dopracowane, z oryginalnymi portami joysticka, portem COM, portem równoległym, wyjściem HDMI, portem USB dla myszki, 2xSATA, 1xNVMe, złączem FDD. Od strony sterowników - Picasso96, AHI, Warp3D, Poseidon. Sprzedawane w klawiaturo-obudowie.

Coś takiego kiedyś powstanie, jestem tego pewien; poszczególne klocki są coraz bardziej dopracowane.
[#250] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@flops, post #247

A3000D i A3000T są super. Ale nie mam do nich takiego sentymentu jak do A4000D.

Moja prywatna lista Amig od najlepszej wygląda tak:
1. A4000 2. A3000 3. A2000 4. A1200 5. A600
7. A500.

Z tymże zastanawiam się, czy A3000 nie powinna być
na miejscu pierwszym. Dlatego, że nie ma tych nie-
szczęsnych wylewających kondensatorów.
Podobnie A500 mogłaby być przed A1200/600 z tego
samego powodu.
Gdzieś tam majaczy jeszcze cdtv i cd32, ale to jakby
inna kategoria sprzętu, także trudno odnieść.

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 20:37:48 przez mmarcin2741
[#251] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@mmarcin2741, post #250

Dla mnie najlepsza to zdecydowanie: A500

Pierwsza Amiga która trafiła pod strzechy, a zarazem komputer który zrewolucjonizował gry komputerowe.
2
[#252] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@Hubez, post #251

No właśnie, nie zrewolucjonizowała, moim zdaniem. Ciągnęła to, co rozpoczęły 8-bitowce, w lepszej oprawie. Rewolucją były dopiero gry 3D (Doom...), ale to już nie było udziałem Amigi.
2
[#253] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@Daclaw, post #252

Pfffffffffff.....

jak Amiga 500 jest nastepca ZX Spectrum 48kb, to ja jestem nastepca Joe Bidena
[#254] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@Daclaw, post #252

Właśnie z tego powodu, przeważnie szybko nudziły mi się gry Amigowe.
To było praktycznie to samo w co od lat grałem na ZX Spectrum, C64 i automatach.
Oczywiście w lepszej oprawie i z lepszym dźwiękiem, ale już to dawno znałem.
1
[#255] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@selur, post #253

Panowie Daclaw i Aniol, wierutne bzdety gadacie i tyle !!!

Amiga przeniosla graczy w nowa epoke gier, jakich wczesniej nie bylo !!
I nie chodzi tu tylko o jakosc grafiki czy dzwieku, ktora oczywiscie nie byla do porownania ale o powstanie nowych gatunkow gier, nie mowiac juz o ich objetosci i zlozonosci.
Oczywiscie ,gry 3D to byla juz kolejna epoka i inny wymiar (a raczej dodatkowy wymiar) ale nie mozna byc takim ignorantem i mowic, ze era 8-bit i 16 niczym wielkim sie nie roznily, bo to byla olbrzymia przepasc.
5
[#256] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@selur, post #255

Oczywiście, że gry na Amigę to była rewolucja.

Takie Atari ST miało niby ten sam procesor, a przecież przepaść w stosunku do Amigi 500 była ogromna!

Jeśli coś było tylko ewolucją w stosunku do 8-bit, to właśnie Atari ST, a nie Amiga.
Ta była rewolucyjna bez wątpienia.
1
[#257] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@Motyl, post #256

Jeśli chodzi o gry to rewolucją były takie, których na platformach 8bit po prostu nie ma (nie licząc jakiś późnych rodzynków) i pod to wpisują się chyba tylko RTSy i 3D (teksturowane i z wypełnianymi wektorami). Wszystko inne jest na MSX2, SMS, NES i C64/Amstrad/Speccy.

Amiga jeśli chodzi o rewolucje to tylko jako dzwięk z sampli z DMA. Wszystkie inne sprzęty miały megapierdziawy wtedy (powiedzmy prócz Apple2GS). Ostatecznie można także dodać podbijanie liczby kolorów przez Copper.

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2021 11:52:31 przez michal_zukowski
1
[#258] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@michal_zukowski, post #257

Copper raczej nie, bo taką samą ideę realizuje ANTIC w małym Atari. Oba zresztą zaprojektował ten sam J. Miner.
Za to bardziej rewolucyjne jest wprowadzenie w Amidze blittera, który wcześniej w maszynach do domu się nie pojawiał.
Do tego Amiga ma wiele rozwiązań systemowych, które wcześniej w maszynach dla mas się nie pojawiały: wywłaszczeniowy multitasking, czy biblioteki współdzielone. Jest też jedną z pierwszych maszyn z GUI.
Połączenie wszystkich tych cząstkowych zmian, małych rewolucji, daje maszynę w pełni rewolucyjną. Rewolucyjną wtedy, w połowie lat 80. Potem Commodore zaprzepaścił swoją szansę i zatopił Amigę.
[#259] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@wali7, post #258

Amiga oferowała wiele funkcji nieznanych u konkurentów,
tj. Apple czy pc a jednocześnie była znacznie tańsza.

Pierwszy raz widziałem Amigę w 1991, odpalony był
Hudson Hawk i grafika spowodowała opad szczęki.
Nigdy później żaden sprzęt, żadna gra nie wywarła
takiego wrażenia.

Gry 3d rozwijały się ewolucyjnie - wraz ze wzrostem
mocy obliczeniowej, poprawiała się grafika.

Amiga to był skokowy wzrost jakości grafiki wglę-
dem 8 bitowców.

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2021 12:46:11 przez mmarcin2741
[#260] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@mmarcin2741, post #259

Amiga to był skokowy wzrost jakości grafiki wglę-
dem 8 bitowców.


Naprawdę? To porównaj grafe z SMS czy MSX2. Żadnego skoku nie widzę.
1
[#261] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@michal_zukowski, post #260

Od MSX2 jest grafika Amigi dużo lepsza, bo Amiga ma Copper, ma blittera i więcej RAMu można wykorzystać na operacje graficzne.
Ostatnio na Krakowskich Retrospekcjach obok siebie stały dwie maszyny obok siebie: Amiga stoopiego i MSX2 (Omega) necroskopa... nie ma nawet porównania.
Temat MSX zgłębiłem ostatnio dosyć głęboko, złożyłem bowiem sobie i 3 dni temu uruchomiłem klona MSX2 (wspomnianą Omegę) na częściach z epoki (w tym grafika na V9958, który specyfikacyjnie należy już do wyższej rodziny - MSX2+). Dzisiaj spróbuję sobie jakieś gierki na tym pouruchamiać. Ta maszynka bardzo mi się podoba, mimo że Ami lepsza
PS. Jakby ktoś chciał poskładać sobie własnego MSX2, to wiem u kogo będzie można (w przyszłym tygodniu) płytki do niej kupić.


Ostatnia aktualizacja: 06.11.2021 17:09:35 przez wali7
[#262] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@michal_zukowski, post #260

Amiga na rynku komputerów konkurowała
w momencie premiery z czarno-białym
Makiem i pecetem, który miał jakieś
ega czy cga i kilka pastelowych kolorów.

Motorola 68k adresowała 8mb ram, 8bi-
towe maszyny 64kb ram. Tu porówna-
nia żadnego nie ma, 2 klasy różnicy.
SMS mógł wyświetlić nawet ładne kolo-
rki, ale animacja już była prymitywna.
[#263] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@mmarcin2741, post #259

Hudson Hawk


No właśnie o tym mówię - najzwyklejsza platformówka, jakich przez poprzednią dekadę powstały tysiące. Poza lepszą grafiką, niż pamiętam z C64, żadnej rewolucji tu nie widzę. Uważam też, że z tego powodu Amiga musiała odejść z rynku gier, skoro mniej więcej na tyle było ją stać. Ile można chodzić ciągle w prawo i latać po drabinach? Ja miałem tego dosyć zanim kupiłem A500.
1
[#264] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@Daclaw, post #263

Widze, ze podobnie pamiętamy tamte czasy. Kiedy kupiłem Amigę, chyba w 1991 roku, była dla mnie 5 komputerem po ZX Spectrum, c64, c128, Atari520ST.
Żadnej rewolucji nie było. Traktowałem A500 jako C64 na sterydach.
Znudzony juz byłem po latach grania w platformówki, chodzonki w prawo, latanki do góry czy w bok, bijatyki 2D itd itp. Lepsza grafika nie przysłaniala mi tego czym były te gry.
O automatach nie wspominam, bo tam grafika i gry od dawna były klasy Amigowej.
A co do RTS jako pierwsze na Ami, to chyba Nether Earth z ZX można uznać za RTS.
1
[#265] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@wali7, post #261

No ja mam z 10 MSXów więc składak mi na razie niepotrzebny :). Oczwiście że Amiga lepsza, ale

https://www.file-hunter.com/MSXdev/index.php?id=pointlessfighting
https://www.file-hunter.com/MSX/index.php?id=aleste2
https://homebrew.file-hunter.com/index.php?id=alien8remake
https://homebrew.file-hunter.com/index.php?id=sonyc
https://homebrew.file-hunter.com/index.php?id=supermarioworld
https://homebrew.file-hunter.com/index.php?id=whodareswins
https://www.file-hunter.com/MSX/index.php?id=vampirekiller

to są gry o jakości AtariST/wczesna Amiga. Dlatego traktuje Amigę bardziej jako ewolucję, a nie rewolucję (nie licząc gradientów copperem i dma z dzwięku, tak jak juz pisalem).

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2021 18:23:55 przez michal_zukowski
1
[#266] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@michal_zukowski, post #265

Hudson Hawk to gra rzeczywiście przeciętna,
ale grafikę ma niezła, tym bardziej, że mia-
łem 10 lat jak to zobaczyłem szeroki uśmiech

A copper pozwalał na uzyskanie więcej niż
100 kolorów na ekranie, więc raczej ża-
dna inna platforma nie miała szans.

Dla mnie przejście z 8 na 16 bit to była
największa rewolucja w dziedzinie in-
formatyki.
Nawet późniejsze pojawienie się psx nie
było tak znaczące.

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2021 18:29:14 przez mmarcin2741
[#267] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@Aniol, post #264

Znudzony juz byłem po latach grania w platformówki, chodzonki w prawo, latanki do góry czy w bok, bijatyki 2D itd


Jako dzieciak to się szybko znudziłeś . Teraz zaczynacie narzekać na Amigę , że Amiga to 8bit na sterydach a kilka postów wyżej piszecie że dzięki Amigom , które macie wypełnione pokoje pod sufit będziecie milionerami . Masakra.
1
[#268] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@djpiotrs, post #267

Dorosły już byłem i właśnie dla tego lepiej wiem niż wy dzieciaki z tamtych czasów
PS. I co to za manipulacja? Lepisz sobie coś z wypowiedzi kilku osób i podsumowujesz to - Masakra. To jest właśnie Masakra

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2021 18:33:28 przez Aniol
[#269] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@michal_zukowski, post #265

Dlatego traktuje Amigę bardziej jako ewolucję, a nie rewolucję


A czego się spodziewałeś ? Że w tamtych czasach będziesz miał procesor 1 GHZ i RTX 3080
[#270] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@Aniol, post #268

Nie wiem w jakim wieku nabyłeś Amigę ale podejrzewam że w latach 2000 i już dużo wiedziałeś o grach. Więc nie dziwię się .
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem