[#91] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@Kulamario, post #90

[#92] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@Dorian3d, post #91

Widzę, że aktualnie ceny wróciły do tych z połowy lat 90 ;)
[#93] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@lopezpb, post #92

A karty turbo nawet podrożały, chętnie dziś kupiłbym PPC 603e@160+68040 za 1429 zł , nie wiem czy znajdzie ktoś za 2x tyle dziś
[#94] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@lopezpb, post #92

Cennik, który zalinkował Dorian jest raczej z końca lat 90-tych (stawiam na 98'-99'). Blizzardy/CyberStormy PPC raczej w 1995 dostępne nie były.
[#95] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@recedent, post #94

Bez podania ówczesnych zarobków, ceny są ni przypiął ni przyłatał.
Przeciętne wynagrodzenie BRUTTO (co znaczy, że na rękę sporo mniej):
1998 1239,49
1999 1706,74
.
[#96] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@rePeter, post #95

Podawanie przeciętnego wynagrodzenia BRUTTO - moim zdaniem - nie do końca ma sens. Ta wartość bardziej służy urzędom dzięki GUSowi do obliczania różnych podatków i taryf niekorzystnie dla obywatela nie pracującego w administracji publicznej, jak dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. Niekorzystnie gdyż raczej większość ludzi zarabia sporo poniżej średniej, a płacić np. z dobrowolnym ubezpieczeniem ma jak od większych zarobków.

Większy sens miałoby podanie pensji minimalnej. Ewentualnie z adnotacją jaki procent ludzi ją otrzymywało.

Amiga w latach 90(ale w drugiej połowie) była tańsza w podstawowych konfiguracjach niż x86 oferujący podobne, podstawowe parametry. Co innego oczywiście z rozbudowanymi konfiguracjami. Używana A2000 kosztowała(nie rozbudowana, ale i tak taniej było dodać dysk, napęd CD-ROM, czy kilka MB Ramu niż do XTka) niż x86. Bo wówczas za podobne pieniądze można było dostać bardziej x86 w rodzaju XTka, gdzie w praktyce możliwości graficzne gier, oraz liczba produkcji była znacznie niższa. Jeśli chodzi o oprogramowanie biurowe do domowego użytku, to Amiga i tak miała zasadniczo lepsze niż to dające się uruchomić na XTku. Już szczególnie jeśli ktoś miał zestaw z MDA czy następcą tej karty.

Nawet w jednym znanym czasopiśmie, które recenzowało później gry na x86 było zalecenie w rodzaju nie kupujcie tanich x86 bo nie uruchomicie na nich większości nowych gier.

Nie zapominajmy też, że o ile w latach 90 było więcej użytkowników komputerów niż w 80 to dopiero XXI wieku, oraz upowszechnienie Internetu i później smartfonów zwiększyło znacząco liczbę odbiorców. Większa liczba odbiorców i upowszechnienie tańszych metod produkcji to niższe ceny. Dlatego dzisiaj kabelek microusb-USB potrafi kosztować 1 zł, a do portu szeregowego czy równoległego kilka razy tyle co najmniej. Gdyby słynne akcesorium do Amigi było w ASICu i sprzedawało się w setkach tysięcy sztuk to możliwe, że byłoby co najmniej kilka razy tańsze.
[#97] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@pgru2, post #96

Amiga w latach 90(ale w drugiej połowie) była tańsza w podstawowych konfiguracjach niż x86 oferujący podobne, podstawowe parametry. Co innego oczywiście z rozbudowanymi konfiguracjami. Używana A2000 kosztowała(nie rozbudowana, ale i tak taniej było dodać dysk, napęd CD-ROM, czy kilka MB Ramu niż do XTka)


Kto w drugiej połowie lat 90` kupował XT !?! Chyba Ci się pomyliło z latami 80` ?
Pentium miał premierę w 1993 roku
W tamtych latach handlowałem już w większości PC-etami, od wejścia Windows 95 pod koniec 1995 roku już kiepsko sprzedawały się 486, a za 386 już nic nie płaciłem ( przestałem je odkupować przy upgrade i ludzie gratis nieraz zostawiali ), 286 i 8086/88(XT) to był złom o który nawet nikt nie spodziewał się że coś zapłacę/odkupię

wieczorem poszukam po starych CD ofert/wycen jakie robiłem klientom w latach 95-98, ale z tego co pamiętam to najpopularniejsza konfiguracja sprzedawała się za 2500-4000 zł za komplet z monitorem, HDD, CD i grafiką, a od 98 i z 3DFX, oczywiście bez Windows :)

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 13:49:19 przez UJP
[#98] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@UJP, post #97

W 1998 roku kupiłem w sklepie mojego pierwszego nowego peceta o następującej konfiguracji.
- Celeron 266,
- płyta PC Chips M729, dźwięk na pokładzie
- 32MB RAM,
- S3 Trio 3D 4MB
- dysk 2.5GB
- CDROM Samsung x32,
- monitor CRT 14" Optiview (oczywiście kolorowy)

Kosztował ~2700 zł. To zdecydowanie dolna półka.
To już nie czasy XT...
[#99] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@pgru2, post #96

Podawanie przeciętnego wynagrodzenia BRUTTO - moim zdaniem - nie do końca ma sens


Ma taki sens, że można porównać do współczesnego przeciętnego wynagrodzenia BRUTTO,
w 2018r 4771,86 zł, czyli plus/minus 3 x więcej.
A że większość zarabia mniej, to się nie zmieniło,
aby zrównoważyć pensję asystentki Glapińskiego
nadal potrzeba kilkunastu tzw. szarych obywateli.

Ale nawet ten szary może w tej chwili relatywnie wydać 3 a nawet 5 razy mniej na
współcześnie równoważny sprzęt komputerowy niż wtedy.
O Amigach nie mówię, bo to poza konkurencją i ma prawo kosztować kwoty absurdalne.
.

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 14:15:30 przez rePeter
[#100] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@UJP, post #97

Tak ale nie zapominaj jakie były minimalne zarobki. Wy patrzycie na sprawę, z punktu widzenia średnio zarabiających ludzi, zainteresowanych komputerami. W latach 90 nie każdy miał pieniądze by kupić Pentium, tak jak dzisiaj ludzie używają komputerów wartych mniej niż 50 zł. Mój pierwszy komputer - Atari miałem w czasach gdy ludzie przesiedli się już na Amigi.

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 12:37:25 przez pgru2
[#101] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@pgru2, post #100

Tak ale nie zapominaj jakie były minimalne zarobki. Wy patrzycie na sprawę, z punktu widzenia średnio zarabiających ludzi


Nie.
Chodzi o jakiś punkt odniesienia wtedy i dziś.
Średni zarobek jest takim odniesieniem.
Jeśli masz wiarygodne dane o najniższym zarobku wtedy i teraz,
to je podaj. Ja takich danych nie mam.
.
[#102] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@rePeter, post #101

O to Tobie chodzi? link Tam masz minimalne wynagrodzenie od roku 1970 do bieżącego włącznie. Jakiś tam punkt odniesienie, tylko nie wiemy ile osób zarabia minimalne wynagrodzenie. Przeciętne wynagrodzenie inaczej liczono kiedyś inaczej dziś. Dzisiaj te dane bardziej odpowiadają rzeczywistości. Tu sposób ustalenia przeciętnego wynagrodzenia link

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 13:09:18 przez misiek2
[#103] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@misiek2, post #102

O to Tobie chodzi?


Nie.
[#104] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@zyga64, post #98

Cennik z połowy '97 r.


Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 13:33:08 przez philipo
[#105] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@philipo, post #104

Zatem Amiga Magic (999 zł) to mniej-więcej połowa ceny składaka z AMD K5-75 (1823 zł) z monitorem, dyskiem twardym, grafą i 8 MB RAM. Co prawda bez systemu operacyjnego (243 zł za Win95), ale jeśli zaczniemy Amigę rozbudowywać według cennika Doriana... Popatrzmy:

Amiga (golas): 949 zł (niech tam, bierzemy z DD)
Blizzard 1230 (powiedzmy, że równie szybki jak ten AMD :) - 490 zł
RAM do Blizzarda, 8 MB: 133 zł (z cennika "blaszakowego")
Dysk twardy 1 GB: 518 zł (z cennika "blaszakowego")
Grafa: komu potrzebna? Jest AGA
Monitor: Co tam, będziemy podkradać rodzinie telewizor.

Wychodzi 2090 zł. Tyle co bazowy, najtańszy składak z Win95.
[#106] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@recedent, post #105

8MB w blizzardzie chyba żartujesz...licz 32 MB 590 pln
[#107] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@philipo, post #104

Te ceny mnie przerażają równie bardzo jak wtedy.

Swój pierwszy PC kupiłem 5 lat później, z parametrami o połowę słabszymi niż najlepsze jakie wtedy mieli, za 2100 zł razem z monitorem 15".

To co kupiłem było jednocześnie z 5 do 10 razy lepsze niż te co tutaj widzę. Moją główną motywacją do przesiadki była chęć oglądania filmów DivX, a w tym cenniku powyżej nawet najmocniejsze procki się do tego nie nadawały, że o zbieraniu filmów na HDD nie wspomnę.

Tak to było, że najpierw twardziele były tak małe że nie było szans przygotować sobie na nich dane na płytę, (za mała pojemność), zresztą i tak nikt wtedy nie miał nagrywarek, dopiero niektórzy mieli CD-ROMy.

Potem pojemność twardzieli przerosła płytki, i można było sobie uzbierać dane z którą się szło do kolegi z nagrywarką, żeby zwolnić miejsce do następnej zbieraniny plików. Na tym etapie niektórzy zbierali sobie stosy płyt.

A później gdy pojemności twardzieli jeszcze bardziej urosły, to żeby je zapełnić czymkolwiek zgrywało się na nie te kolekcje płyt, żeby mieć wszystko pod ręką, bez konieczności sięgania do płytek. Choć niektórzy jeszcze zbierali stosy DVD, bo na jednym mieściło 7xCD, i było to tańsze w przeliczeniu na 1GB pojemności niż twardziele.

Internet był wtedy tak wolny że szybciej było iść do kolegi z twardzielem lub "dropsem" płytek, niż to przesyłać netem. A teraz czasowo nie opłaca się wychodzić z domu, bo dane dolecą zanim do niego dojdziesz. Zresztą coraz częściej wysyła się tylko linka zamiast same dane, bo one i tak już gdzieś są, i można z nich korzystać online bez potrzeby trzymania tego na swoim komputerze.

Wtedy nikt nie nosił komputerów przy sobie bo laptopy były za drogie, za słabe i zbyt nieporęczne, a telefony służyły tylko do dzwonienia. A teraz coraz częściej słyszę o ludziach co rezygnują z posiadania komputera tak samo jak z telewizora, bo wszystkie cuda świata mają w telefonku.

Wiem że starsi to pamiętają, ale to tak na wypadek jakby ktoś młodszy tu zajrzał.
[#108] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@ZbyniuR, post #107

W czasach Pentium I się oglądało mpegi, a o DivX jeszcze zwykli użyszkodnicy nawet nie słyszeli
[#109] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@Jacques, post #108

Owszem, ale mpgi, mov czy też AVI intel-indeo, na mojej Amie się strasznie muliły, mimo niewielkiej rozdziałki. A turboski lub PC dość mocne do płynnego ich odtwarzania odstraszały ceną. Zresztą na tym etapie tylko jakieś krótkie głupotki w nich były, tak jak dziś w YT. W najlepszym wypadku teledyski które zajmowały na HDD za dużo miejsca aby miało sens trzymać tego więcej lub dłużej. Pełne filmy nadal oglądało się z VHS-ów.
[#110] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@HOŁDYS, post #106

Liczyłem 8 MB, bo "porównawczy" pecet też miał 8 MB.
[#111] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@recedent, post #105

Ceny nie zawierają VAT w reklamie pc
[#112] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@recedent, post #105

Coś ten cennik nie bardzo, bo w połowie '97 sprzedałem A600za 400 zł i starczyło na dysk 1,6 GB, napęd CD X8 od Hitachi i coś mi tam jeszcze zostało.

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 16:59:01 przez tbone
[#113] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@Blady, post #111

A widzisz, racja. Czyli (1823 (komp) + 243 (Win))*1,22 to daje razem 2520,52 zł. Amiga z Blizzardem tańsza :)
[#114] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@tbone, post #112

Ja swoją amigę 1200 golas kupiłem nową ( na raty ) w sklepie w 1993 na zapisy bo to nowość była za 9.700.000 zł (970zł) a w pierwszej mojej pracy rok puźniej zarabiałem 4.000.000 ( 400zł ) wię amiga kosztowała mnie tyle co 2 ponad pełne wypłaty to patrzac na dzisiaj przy mojej wyplacie rzędu 3100 to tak jak bym kupił sobie kompa za ok 7000 zł ja tak to widze i licze. Wypłaty jakie ja miałem to w 1993 roku to na poczatek 3.000.000 (300 zł) - 4.000.000 (400zł) w 1997 roku zarabiałem 900zł w 1999 1100zl reszty nie pamietam pozdro
[#115] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@recedent, post #113

Porównanie 030 z K5 jest trochę nie na miejscu, bo to jednak porównanie procesora z czasów 386 z taką sobie, ale jednak konkurencją Pentium U AMD architektura 486 została pożegnana z końcem 5x86.

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 17:27:56 przez Jacques
[#116] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@tbone, post #112

Znalazłem jeszcze takie coś z tego okresu :
[#117] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@philipo, post #116

Z tego by wynikało, że Amiga była tańsza(skoro przyjmowali w rozliczeniu, a zapewne im chodziło głównie o podstawowe konfiguracje, bo chyba takie kojarzą się obecnie przeciętnemu użytkownikowi ze słowem Amiga) niż 486. Wydaje mi się, że większość się zgodzi, że Amiga przewyższała grafiką karty EGA czy CGA, a karty VGA i gry w tych kolorach to wymagają zazwyczaj minimum 386, albo 486. Oczywiście są wyjątki, ale o takich kartach jak PGC, to raczej mało kto słyszał/używał, tym bardziej, że bez adaptera do org. IBM 5150 raczej nie da się zamontować.
[#118] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@recedent, post #1

W nawiązaniu do wątku który został zamknięty nie wiem czemu.

TUZY PPA

https://www.ppa.pl/gielda/

Najnowsze ogłoszenie A500 - 1549zł.
[#119] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@Hubez, post #118

W zestawie jedna pozycja znacząco podnosi cenę: szeroki uśmiech
- paczka dyskietek.
[#120] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@Hubez, post #118

Najnowsze ogłoszenie A500 - 1549zł.


Tylko czy ktoś tyle zapłaci? na aledrogo masz za 600 zł może beż akceleracji ale 1k zł taniej
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem