[#31] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@recedent, post #27

Nie ma szans aby przyznał, że się machnął. Będzie brnął do upadłego.
Tak jak ze średnią krajową, najpierw podważył jej wiarygodność, potem zszedł do średniej swoich kumpli a na koniec do swojej własnej.
.
[#32] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@RadoslawF, post #29

Ja napisałem " A1200 kosztowała z półtorej pensji" i faktycznie tyle mojej pensji kosztowała


Może nie zwróciłeś uwagi, wątek nie traktował o tym ile kosztowała A1200 Radosława,
ale, co mi tam, pokaż pasek, albo wyliczenie kapitału początkowego ;)
.
[#33] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@rePeter, post #32

I zaznania podatkowe od 93 roku ? Wytrzeźwiej najpierw.


Pozdrawiam
[#34] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@RadoslawF, post #33

Tak informacyjnie: w 1994 uzywana A1200 Desktop Dynamite z dyskiem 210Mb i ponad 20 oryginalnymi grami kosztowała mojego tatę 1600 pln. koles od ktorego kupilismy kompa kupowal tylko oryginały... czego tam nie było... Ufo, Heimdall II, Fields of Glory, Tornado Aga, kolekcja klasyki komputerowej.... potem pare mcy pozniej dostalem do tego 1084s za ok 500 pln.
[#35] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@RadoslawF, post #33

Byłoby głupio przyznać się do prawdziwych zarobków?
.
[#36] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@twardy, post #34

Ustawa antypiracka wyszła dopiero w 94r ale okazało się, że oryginalne programy całkiem nieźle sprzedawały się już dużo wcześniej. Na remanencie z 93r mam ok 120 pozycji, ale po świętach stany były zawsze przetrzebione, więc można założyć że normalnie pozycji mogło być dwa razy więcej. Z tego najwięcej na PC, a dla Amigi jakieś 1/3.

Do michalmarek77
Jeśli chodzi o gry, zachodnie produkcje kosztowały wtedy 400 - 700 tys. (i więcej) co stanowiło kilkanaście procent wartości A500. To chyba podobnie jak dzisiaj na peceta?
.
[#37] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@rePeter, post #36

Jeśli chodzi o gry, zachodnie produkcje kosztowały wtedy 400 - 700 tys. (i więcej) co stanowiło kilkanaście procent wartości A500. To chyba podobnie jak dzisiaj na peceta?
.


No wlasnie o to mi chodzi. Komp to jedynie poczatek sporych wydatkow- takich, w ktorych jego cena jest praktycznie pomijalna.......W normalnych warunkach
10 oryginalnych amigowych gier i juz mamy rzeczona wartosc Amigi z 92-93 roku.
[#38] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@recedent, post #23

A co powiesz na cenę podawaną w Magazynie Amiga z 1992 roku?

Potwierdzam. Moją A500 kupowałem w czerwcu 1992 roku i kosztowała mnie około 6 mln. Dokładnie to było chyba 6,5, bo brałem ją z rozszerzeniem 0,5MB.
[#39] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@RadoslawF, post #7

W 93 ojciec kupił mi CDTV + 3 pudełka 3M 3.5" + CDPD, CDPDII + pudełko na dyskietki Datalux + podkładkę pod mysz i to wszystko kosztowało 8 mln. Pamiętam, że samo, jedno CDPD to kosztowało 750.000.
[#40] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@rePeter, post #36

Jeśli chodzi o gry, zachodnie produkcje kosztowały wtedy 400 - 700 tys. (i więcej) co stanowiło kilkanaście procent wartości A500. To chyba podobnie jak dzisiaj na peceta?


Nie zmienia to jednak faktu, że były to w Polsce czasy giełdowe i ludzie używali piratów.
Ja aktualnie nie kupuję nowych pecetów za 1499 i nie kupuję nowych gier za 299 zł.
Korzystam z nienajsłabszych pecetów z Allegro za 200-300 zł, z gier retro lub gier darmowych. Często można nabyć też komercyjne gry dołączone do coverów. Ostatnią konsolą jaką kupiłem była PS2. Następna generacja konsol mnie nie interesuje.
Tak czy inaczej nie tylko nowymi i drogimi grami człowiek żyje. Nawet na naszych retroamigach jest dużo innego softu, który daje lepszą rozrywkę niż nie jedna wypasiona gra za 499 zł :D
[#41] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@Andrzej Drozd, post #40

Zgadza się, ludzie wtedy piracili na potęgę, w AmigaMagazin są oficjalne ogłoszenia megapiratów

Też nie kupuję gier za 299zł, na StarCrafta II czekałem chyba 2 lata aż zeszła poniżej stówki.
Kupuję też często pakiety HumbleBundle.
.
[#42] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@RadoslawF, post #2

pod koniec 1993 r. moja A600 kupiona w XYZ w Lublinie kosztowała coś około 9 mln starych złotych (?). Do tego nagrany na miejscu warez w postaci Lotusa2 :D Później żałowałem strasznie, że nie naciągnąłem rodziców na A1200.

Jak bardzo relacje cenowe się zmieniają pamiętam, że na przełomie 2000/2001 konsola PlayStation2 kosztowała mniej więcej tyle co 10x A1200 (golas). Teraz za jedną gołą A1200 można sobie kupić kilka takich PS2!
[#43] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@charliefrown, post #42

W tym samym czasie kupiono mi A500 0,5 MB RAM i też jakoś około 9 baniek kosztowała pomysł Gratis dostałem pirata Lotusa 2 i jeszcze mi na szybkiego ołówkiem dopisał "Turpentine" na dyskietcepomysł
[#44] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@parallax, post #43

A kiedy pierwszy raz dostałeś Super Froga?pomysł
[#45] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@parallax, post #43

i jeszcze mi na szybkiego ołówkiem dopisał "Turpentine" na dyskietce

He, he ja miałem podobnie, musiałem dyskietkę ze stacji wyciągać podczas gry żeby to przepisać

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 13:49:27 przez BULI
[#46] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@parallax, post #43

Coś chyba zawyżacie cenę A500/A600 w okolicach roku 1992/1993.
Pamiętam, że za A500 (A600 podobnie) w moim rodzinnym mieście w sklepie za nówki było to jakoś 5.5 mln. zł (A500). Rozszerzenie 0.5 MB to jakieś 400-500 tyś. A Philips CM-8833-II kosztował 4.5 mln. zł.

Absolutnie nie było to 9 mln. zł za sam komputer w latach 1992, 1993!
Zresztą, żeby nie być gołosłownym:

link
[#47] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@Andrzej Drozd, post #44

Jakoś 94 r. pomysł Kolega pożyczył od kolegi dyskietkę i wpadł do mnie z nią OK A po jakimś czasie się okazało, że trzeba włożyć kolejną dyskietkę
[#48] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@Jacques, post #46

Mnie też podane ceny wydają się nieco zawyżone. Ja dostałem pod koniec 93 roku A600HD z dyskiem 20MB (!) i kosztowała 6.4mln starych złociszy.
[#49] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@Jacques, post #46

A600 była jednak droższa, Kickstart 2.0, 1 MB CHIP, wbudowany modulator, ładniejszy wygląd i PCMCIA ;) Mam teraz niezły mindfck, może faktycznie 9 mln kosztowała, ale goła A1200, a A600 z 6,5 mln??? Grudzień 1993.
[#50] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@charliefrown, post #49

Ja w maju/czerwcu 1993 roku za używaną A500 zapłaciłem (a właściwie moja mama) 5,5 mln. Dwa lata później sprzedałem ją za 5 mln i to myślę był wtedy niezły fuks.
[#51] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@ITU, post #50

To nie fuks, takie były realia, A500 trzymała cenę i była sprzedawalna do końca produkcji, pod jej koniec wkładano do niej płyty od pluskwy która schodziła dużo słabiej i płyty kurzyły się na magazynie.
Używana A500 z 1MB była droższa od używanej pluskwy z 2MB Chipu, bo na pluskwie nie wszystkie gierki chciały działać.
A600 też była krytykowana, za to wszystko co dzisiaj jest jej zaletą.


Pozdrawiam
[#52] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@RadoslawF, post #51

Tak, brak klawiatury numerycznej dzisiaj jest zaletą
[#53] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@parallax, post #52

Wczorajsze ceny są równie interesujące co wczorajszy śnieg
[#54] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@twardy, post #34

1600zł.

Moja mama wtedy zarabiała w Państwowej Inspekcji Sanitarnej około 4-5mln złotych.

4 miesiące roboty na tą Amigę
[#55] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@Hubez, post #54

Jak licze ile pensji musialbym odlozyc dzis na X1000 to tez sie zalamuje ... Tata w Niemczech na tą Ami tyrał.
[#56] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@recedent, post #1

W 1997 tuż po C64 swoją pierwszą Amigę (600-kę) kupiłem za 270zł. Myszka, zasilacz i kilkanaście dyskietek. Była śnieżnobiała, 37.299, 1MB Chip ina niej zrobiłem kilka modułów w Protrackerze. Rok później, tuż przed Wigilią za własne pieniądze kupiłem A1200 + 260MB HDD + 4Fast/882/25MHz + 1084 + pokaźną ilość dyskietek za 850zł.
[#57] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@amper, post #56

A moja Amiga 600, kupiona w DH Skarbek w Katowicach w 1993 roku kosztowała 5 000 000 zł.
[#58] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@glichtanski, post #57

Też tam kupiłem ale A1200szeroki uśmiech
[#59] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@RadoslawF, post #51

A600 była krytykowana, bo nie pasowały do niej rozszerzenia z A500. Rozszerzeń do A500 było multum, bo ten model miał za sobą długą i udaną karierę. Do A600 długo nie było niczego. Potem długo długo były tylko dwa modele kart turbo, do tego już na starcie mocno spóźnione, kłopotliwe w instalacji, zawodne, trudno dostępne i drogie. Dyski 2.5" były mało popularne, o niewielkich pojemnościach i również koszmarnie drogie, a dyski 3.5" nie mieściły się wewnątrz obudowy. A nade wszystko nie było internetu i Allegro.

Ocenianie A600 z punktu widzenia dzisiejszych realiów nijak się ma do sytuacji z lat 90-tych.
[#60] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@Daclaw, post #59

Racja. w tamtych czasach pcmcia byla malo potrzebna nie bylo jeszcze adapterow cf-pcimcia i kart sieciowych, brak kart turbo montowanych jakos ludzko, pod klapkę doskwierał, tak samo standardowy rozmiar ram i proc 000. Gdyby A600 miala standardowo 020/14 i normalne zlacze rozszerzenia pod klapką to nie sądzę zeby musiala byc duzo drozsza a funkcjonalnosc bylaby zdecydowanie wyzsza. Potem Powinna sie ukazac A1200 z 020/28 i stacją hd... ;)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem