[#1] Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?
"Dlaczego Retro drożeje?"
Fachowe wytlumaczenie pewnego zjawiska przez zwyklego uzytkownika.
klik
[#2] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@selur, post #1

Ja nie rozumiem, dla czego ten pan jeszcze nie został politykiem
[#3] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@BULI, post #2

Bo mówi prawdę.
[#4] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@selur, post #1

Bullshit i tyle w temacie.
Popyt > Podaż = rosnące ceny

Retro będzie już tylko drożeć, nic w tym dziwnego, szczególnego. To nie dzieje się tylko w Polsce - to dzieje się wszędzie tam gdzie istnieje wolny rynek i fani danych rzeczy.
Dlatego np, w USA fajne Amigi NTSC są (z małymi wyjątkami) sprzedawane sa za grosze a w takiej Polsce zardzewiałą, rozdeptana A1200 idzie za 200zł.
Zresztą, retro w Polsce nie jest jeszcze jakoś specjalnie drogie (no może z wyjątkami dotyczących jakichś rzadkich kart turbo do Amig) więc dla mnie ten płacz w temacie to robienie z igły wideł.
[#5] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@selur, post #1

Amigowy Jaś Fasola

mało maślane


Ostatnia aktualizacja: 13.11.2015 16:22:08 przez Dorian3d
[#6] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@selur, post #1

Amigi krążą, ceny lecą w górę. Ludzie panikują... ale jak ktoś chce to sobie kupi Amigę do zabawy. Aż tak drogie to nie jest. Trudność mają kolekcjonerzy i tyle
[#7] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@selur, post #1

Kolo wygląda sympatycznie, miałem wrażenie, że słucham Szarego Wilka z PPA.
[#8] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@selur, post #1

Dobry materiał, wysłuchałem człowieka do końca.
Zgodzę się z zauważalnym zjawiskiem podbijania cen przez handlarzy, kupowałem gry na różnie systemy, nie tylko amigę. Zgadza się, w aukcjach często pojawiały się te same ksywy. Owszem niektóre, z aukcji w których brałem udział wracały s powrotem na alledrogo oczywiście w wyższej cenie.
Wnioski z obserwacji jakie mi się nasunęły, to przede wszystkim, że cała wielka retro nostalgiczna zabawa to od dłuższego czasu zabawa bardzo wąskiej grupy ludzi. Pomimo "krystalizowania" się całej tej społeczności, obserwuję kurczenie się tej grupy. Sprzęty i gry drożeją, a kupujących jest coraz mniej.
Na przykładzie krótkiego "boomu" który przeżyłem przy N64. Udało mi się kupić działającą konsole w cenie 10zł i ciekawe tytuły po 10-20zł od sztuki. Po jakiś 2 latach okazało się, że tytuły podrożały, przeciętnie trzeba wydać 60-150zł. No i wszystko fajnie... ale teraz jest zastój.
Sprawdzam sobie co jakiś czas czy może coś nowego doszło w sensownej cenie, bo dla całej reszty ceny stoją, ciekawy sprzęt nie idzie od kilku miesięcy. Często spotykałem się ze stwierdzeniami typu "sprzęt lub gry są tyle warte ile ktoś za nie płaci" ale okazuje się że ludzie mają swój rozsadek i w pewnym momencie tracą zainteresowanie.
Ja bym tu jakiejś apokalipsy się nie spodziewał. Światek amigowy czy handlujący amigami święcie przekonani o wysokiej wartości swoich amig, wczesniej czy później ustanowią w końcu swoją uczciwą (taką "fairplay") cenę za retro sprzęt i gry, wtedy właśnie nastąpi "stop"/ "zator" ;)
Ceny mogą rosnąć do momentu kiedy zdrowo rozsądkowi ludzie mogą sobie na to pozwolić. Chciwość ludzi nie ma granic więc sadzę, że w pewnym momencie nastąpi "stop" a potem długo długo nic. W końcu prawdziwe amigowanie skończy się w grupce, którą będzie można będzie na palcach jednej ręki policzyć a cała reszta o "królowej" zwyczajnie zapomni :) No ewentualnie od czasu do czasu będziemy podsycać sobie żar przesyłając ten sam link do aukcji ibej amigi 4k za 12 tyś ojro.
Ja nie mam bólu dupy, że ktoś zarabia (nawet uczciwie), ale męczy mnie już czarnowidztwo o strasznie drogich amigach i innym retro sprzętów. Commodorowych apokalipsach, sraczkach itp. Zwyczajnie, po jakimś czasie retro osiągną konkretne ceny z powodu których ewentualni nawet mocno nagrzani i napaleni samce zwyczajnie odpuszczą. A wtedy cały "dorobek" zacznie popadać w zapomnienie, aż za kilka lat nikt nie będzie tego retro kupował i nikogo nie będzie to obchodzić.

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2015 18:15:59 przez Koyot1222
[#9] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@michalmarek77, post #4

Popyt > Podaż = rosnące ceny

I tak jest, to rynek winduje ceny, nie "zmowa sprzedawców". Ilość chętnych (łapiących "retro-bakcyl") jest spora, a nowego sprzętu nie ma. Ja osobiście trzymam kciuki za Amiga Reloaded. Powinno to wpłynąć na ceny sprzętu, gdy się pojawi, bo niejeden za podobną cenę będzie chciał nowy sprzęt z gwarancją.

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2015 17:59:11 przez Solo Kazuki
[#10] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@Solo Kazuki, post #9

Ja bym to przedstawił jako:
Popyt>podaż>rosnące ceny>wysoki poziom=stop!>zerowe zainteresowanie>zapomnienie ;)

Nikt nie będzie kupował ponad 25 letniego elektro-szrotu w cenie wypasionego ipada. Ludzie nie są głupi.

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2015 18:15:02 przez Koyot1222
[#11] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@Koyot1222, post #10

Zależy. Rynek retro jest nieporównywalnie mniejszy od mainstreamowego.
Powiedzmy, że takich Vectrexów na rynku jest kilkaset, z każdym dniem będzie ich mniej. A osób chcących je kupić będzie stała/zwiększająca się liczba.
I to urządzenie nei będzie tanieć, jego cena będzie rosła aż osiągnie ekstremum swej ceny i na niej spocznie.
Standard.
Zresztą, chrzanić sprzęt - z pocałowaniem ręki kupiłbym Snatcher'a na Sega CD za powiedzmy 200$. A to tylko giereczka video dla dzieci przecież...
Dobrze, skądinąd, że moim hardcoreowym hobby nie jest zbieranie amerykańskich komiksów :P
[#12] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@michalmarek77, post #11

Zależy. Rynek retro jest nieporównywalnie mniejszy od mainstreamowego.

Ja bym dodał że dodatkowo działa na innych zasadach. Tutaj nie liczą się osiągi czy wygląd lecz rzadkość. Poszukaj sobie np C= MAX - sprzęt to "poobcinane" C=64 z klawiaturą membranową. C=64 kupisz za kilkadziesiąt PLNów na Allegro, a sprawdź sobie ceny C= MAX...
[#13] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@Solo Kazuki, post #12

Bo dokładnie tak jest Solo. Zabawa w "retro" takie czy inne ma to do siebie, że im rzadziej tym drożej.
[#14] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@Koyot1222, post #10

Zgadzam się, jest granica szaleństwa.
[#15] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@michalmarek77, post #11

Rynek retro to tak naprawdę kilku gości którzy tym sprzętem żonglują i kilku zapaleńców którzy ten sprzęt chcieli by nabyć ;) To nie jest rynek bo tu się nic nie kreci, jedyne co wraca to sprzęt przerzucany przez handlarzy między sobą. Ludzie kupują ten sprzęt i zazwyczaj już u nich grzęźnie albo konfrontują swoje wyobrażenia z nieosiągalnym z dzieciństwa i szybko pozbywają się złudzeń i retro złomu. Nie ważne czy to SegaCd czy Vectrex czy Lamborgini countach.

W odpowiedzi na #12
Maszyny do szycia firmy "Singer" są jeszcze rzadsze i jeszcze starsze, wykonują nawet bardziej pożyteczna pracę. Ceny pojedynczych egzemplarzy nadal jednak nie osiągają pułapu "Monylisy" albo babeczki z gronostajem ;)

W odpowiedzi na #13
Im rzadziej, tym jeszcze rzadziej, w rezultacie, nigdy ;) Ceny zostaną, no i nikt nic nie kupi. Handlarze będą patrzeć na tych co chcą, ci co chcą na tych co sprzedają i... w końcu ludzie się rozejdą do domów.

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2015 19:03:57 przez Koyot1222
[#16] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@Koyot1222, post #15

... rozejdą do domów. Włączą PC z WINUAE i będą szczęśliwi.
[#17] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@Koyot1222, post #15

Maszyny do szycia firmy "Singer"(...)nie osiągają pułapu "Monylisy" albo babeczki z gronostajem ;)

Tutaj jak najbardziej działa "zasada rzadkości". Ile masz oryginalnych "Mona Lisa"? Maszyny do szycia "Singer" to masówka swoich czasów, więc jest ich zdecydowanie więcej. Więc porównanie nie trafione, no chyba że ten "Singer" należał do znanej osoby (najlepiej z podpisem)...

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2015 20:14:01 przez Solo Kazuki
[#18] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@Solo Kazuki, post #17

Owszem, taka "masówką swoich czasów" jest też ami, oraz gry na nią wydawane. To nie były i nie są pojedyncze, niepowtarzalne egzemplarze. A próbuje się coś takiego lansować.
Wracając do czystego rozsądku, szybciej wyrwiesz nieprzeciętnego i niepowtarzalnego "lachona" na 2-3 szt nowych ajpadów, niż na rozbudowaną 4tysiączkę ;) Nie jest to rzecz pod maska której wesoło galopuje 500 dzikich kucyków. Dla osoby niezaznajomionej z tematem. to tylko parę kilo średniego elektro-złomu.
Zwyczajnie, nie przedłużajmy sobie benisa amigami. Czasem mam takie wrażenie jak patrzę co poniektóre posty. To nie tędy droga.
Jaki by nie był to wspaniały retro sprzęt, nie jest to towar pierwszej potrzeby. Nie jest to to towar w który każdy prawdziwy amigowiec musi się koniecznie zaopatrzyć. Wzrosną ceny, zniknie popyt. Zniknie popyt, zniknie ami.

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2015 20:55:34 przez Koyot1222
[#19] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@michalmarek77, post #4

"Bullshit i tyle w temacie."



rozumiem, ze te ogloszenia z gieldy PPA, to jest tylko efekt placzu w temacie:

przewód od zasilacza do amigi 600 - 30 zl
zasilacz do amigi 600 - 70 zl
myszka do amigi - 120
Amiga 500 + zasilacz + modulator - 450 zl

CyberStorm 68060 66 MHz PPC 400 MHz - jedyne 15 000 zl


---
Ju mejk maj dej mariuszmichalmarekmieczyslawmaciej... szeroki uśmiech
[#20] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@Koyot1222, post #18

Owszem, taka "masówką swoich czasów" jest też ami, oraz gry na nią wydawane. To nie były i nie są pojedyncze, niepowtarzalne egzemplarze. A próbuje się coś takiego lansować.

Jest takie stare powiedzenie "Reklama dźwignią handlu". Gdy ktoś łapie się na lans p.t. "Wykopałem ją w rosyjskej tajdze walcząc o nią z niedźwiedziem. Dlatego tak wygląda" i za to zapłaci, to jego brocha. Takie prawidła się tyczą nie tylko Amigi, ale wszystkiego.

Jaki by nie był to wspaniały retro sprzęt, nie jest to towar pierwszej potrzeby

I zazwyczaj jako taki jest kupowany. Raczej mało kto kupi "nieświadomie" retro sprzęt, więc wie ile jest dla niego wart.

Wzrosną ceny, zniknie popyt. Zniknie popyt, zniknie ami.

Dla ciebie to jest "koniec"? A gdzie "...zniknie ami. zostanie ostatnia działająca sztuka."?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2015 21:07:02 przez Solo Kazuki
[#21] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@Solo Kazuki, post #20

Tak jak juz kiedys powiedzialem:

W momencie kiedy wreszcie peknie amigowa banka spekulacyjna i ceny Amig spadna do cen kartonu i gruzu, to przy Amidze zostana tylko aktywni demoscenowcy, kilku zapalonych graczy, Minniat (ktory bedzie gdzies w polowie ukonczenia Dune 3), samotni moderatorzy portalu PPA (to dopiero bedzie widok) i na dokladke MichalMarek (aby moc sie polansowac swoim Xbox'em wsrod amigowcow). Reszta "zapalonych" amigowcow pasjonatow, przerzuci swoje zainteresowania na kolpaki, uzywana odziez czy sprzet rtv/agd.
ok, racja
[#22] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@selur, post #19

Wśród nas jest wiele handlarzyn. Zauważ, że ten koleś systematycznie od pewnego czasu wystawia różne przedmioty w dziale Giełda. Jego ceny są z d... . Zauważ jaki on ma wkład w życie społeczności, o czym dobitnie świadczy ilość jego postów ... obecnie 0 czerwona kartka
[#23] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@Solo Kazuki, post #20

Dlatego tak wygląda" i za to zapłaci, to jego brocha. Takie prawidła się tyczą nie tylko Amigi, ale wszystkiego.
Zgodzę się z tym. Ale z moich obserwacji wynika też, że tych zapaleńców będzie coraz mniej a zwiększy się grupa obojętnych. Tu nie przeskoczysz.

I zazwyczaj jako taki jest kupowany. Raczej mało kto kupi "nieświadomie" retro sprzęt, więc wie ile jest dla niego wart.
No tu jest problem, bo widzę coraz częściej "za ile ten sprzęt sprzedać?", aukcje typu "nie wiem, nie mam jak sprawdzić" albo wątki "kupiłem ami i co teraz?"
Ludzie ulegają, kupują i... nie wiedzą co robić dalej. Oczywiście jest kilku znawców, zakupy = każde 1k do zakupu to +1cm do ami-beniza OK

Dla ciebie to jest "koniec"? A gdzie "...zniknie ami. zostanie ostatnia działająca sztuka."?
Wybacz, nie rozumiem.
[#24] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@selur, post #21

Jest WinUAE, jest Mist, Armiga etc. Ceny Amig 500/600/1200, czego by nie mówić, są przystępne.
Jak ktoś chce to i jakieś rozszerzenie, też w relatywnie dobrej cenie sobie znajdzie. Ktoś zechce Blizzarda, ktoś inny coś od Jensa. Wybór jest spory - nie wiem czemu miałoby dojść do armageddonu z twojej wizji.
Zabawa z Amigami może być droga, może być też tania. No i skoro kogoś boli to co dzieje się na allegro czy giełdzie ppa zawsze może kupić za granicą, co za problem? No chyba, że tam też jest spisek handlarzy i ceny specjalnie nie różnią się od tych w Polsce.
[#25] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@Koyot1222, post #23

Dla ciebie to jest "koniec"? A gdzie "...zniknie ami. zostanie ostatnia działająca sztuka."?

Wybacz, nie rozumiem.


Chodzi o to, ile będzie warta taka działająca sztuka. Pamietaj że to się tyczy nie tylko amigi, ale wszystkiego. Im czegoś jest mniej, tym tego wartość większa, pomimo tego że nie wnosi to nic do użyteczności. Pomyśl, że są ludzie płacący krocie za zeszyciki z taniego papieru, warte w chwili wydania kilka centów... tak, chodzi choćby o wspomniane komiksy. Co ten komiks ma takiego? Nie wspomnę o ludziach płacących za fekalia gwiazd...

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2015 21:34:18 przez Solo Kazuki
[#26] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@michalmarek77, post #24

A czy nie da się retro sprzętu kupić na jakimś rynku, gdzie sprzedawcy nie mają zwyczaju zaglądać na portale aukcyjne a jedynie wyciągają z piwnic i strychów jakieś graty w nadziei że ktoś da za nie parę zeta?
[#27] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@michalmarek77, post #24

Spekulanci zrobia z amigowym rynkiem RETRO, to samo co zrobili z naszym rynkiem uzywanych aut. Praktycznie na dzien dzisiejszy kupno auta z salonu od pierwszego wlasciciela jest awykonalne, chociaz wszystkie ogloszenia maja "pierwszy wlasciciel", "salonowy".

Oczywiscie wg takich ludzi jak MariuszMaciej, to tylko zbieg okolicznosci, przypadek, sila wyzsza, (podobnie jak owe masowe "samobojstwa" za rzadow PO).
[#28] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@michalmarek77, post #24

można też przejść się na jakąś giełdę gdzie ludziki sprzedają stary złom
czasami można tanio fajny sprzęt znaleźć, dużo taniej niż allegro
[#29] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@ZbyniuR, post #26

Jest przecież Diodak. Na dodatek mam u siebie w mieście sklep/komis komputerowy mający rzeczy do Amigi, także czasami same Amigi. Za granicą też są retro sklepy i to znacznie więcej.
[#30] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@Solo Kazuki, post #25

Czy widzisz siłę retro sprzętu w pojedynczych wychuchanych i cennych egzemplarzach. To prowadzi do domowego muzeum, bez kurzu, brudu i tłuszczu, za szybką albo w boksie w folii?
Powyższa postawa jest dla mnie bez sensu. Widzę siłę retro sprzętu w dużej, zróżnicowanej retro-społeczności użytkowników, którzy trzymają się razem i współdziałają, dzielą i wymieniają się doświadczeniami, a przede wszystkim używają i bawią się tym co robią. Mam wrażenie jednak, że kurczy się to nasze ami-środowisko, z roku na rok. Albo skupiamy się coraz bardziej a obok nas jak w kawiarni przysiadają osoby które po krótkim czasie wypiją łyk gorzkiej herbaty i opuszczają bezpowrotnie pub :(
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem