[#31] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@Koyot1222, post #30

Czy widzisz siłę retro sprzętu w pojedynczych wychuchanych i cennych egzemplarzach. To prowadzi do domowego muzeum, bez kurzu, brudu i tłuszczu, za szybką albo w boksie w folii?

Nie siłę, a cenę. Nie oceniam takiego podejścia, wiem że takie po prostu jest, takie tym rządzą zasady ogólne, nie związane w ogóle z "amigowością".

Mam wrażenie jednak, że kurczy się to nasze ami-środowisko, z roku na rok.

I z tym jest tak samo jak ze wszystkim. Mniej jest "nowych" niż "starych", a "starzy" w końcu odchodzą. Pomyśl że tak wygląda całe nasze społeczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2015 21:54:47 przez Solo Kazuki
[#32] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@selur, post #19

Popieram twoją walkę.
[#33] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@Koyot1222, post #30

@Koyot1222 - ja mam wręcz przeciwne wrażenie. Na imprezach amigowych (i w ogóle związanych z retrokomputerami) pojawia się coraz więcej ludzi, samych imprez jest też coraz więcej. Praktycznie co tydzień można gdzieś pojechać. Widać też nowe osoby, które nie pamiętają nawet lat dziewięćdziesiątych (i powodem tego nie jest demencja). Patrząc na ostarnie RK/LE to produkcji jest też jakby coraz więcej. Nie martwiłbym się (na razie) o brak młodej krwi.

A co do cen - cóż, jak już ktoś napisał - mała podaż, duży popyt - ceny rosną. I obawiam się, że to się nie zmieni, żadna bańka nie pęknie. Przedmioty bezużyteczne dzisiaj (ale stare i rzadkie) osiągają astronomiczne ceny. I spadek ich użyteczności tych cen wcale nie obniża.
[#34] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@selur, post #27

Selur odpuść trochę MM, proszę, to głupio się czyta. Masz pewnie rację, ceny są windowane, to jest fakt, ale pociskanie ciągle jednemu użytkownikowi, źle się skończy, a wolałbym poczytać co piszesz niż przeczytać, że znów nic nie będziesz mógł napisać.
WLKP Rulez.
[#35] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@Ender, post #34

WLKP Rulez.


super
[#36] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@Ender, post #34

Ojojoj, wypraszam sobie.

Selur ma prawo do swoich wypowiedzi, swego cynizmu, swych poglądów. Nie wydaje mi się by cokolwiek tutaj napisał mogło by być odebrane przez kogokolwiek jako prześmiewcze czy uwłaczające jakiemukolwiek użytkownikowi. Nie przesadzajmy, bo dojdzie do tego, że za słowo "dupa" będą lecieć bany.
Oczywiście nie ma racji w sprawie cen retro ale dzięki temu możemy tutaj dyskutować.
[#37] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@michalmarek77, post #36

[#38] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@Ender, post #37

Ender wracaj do nas. MorphOS wygrał walkę ze złym Hyperionem.
[#39] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@Jenot, post #33

I tak nie dzieje się tylko na naszym poletku co chwilkę widzę gdzieś - Fiat 125p za 125 000 zł z przebiegiem 5 km albo Nissan Patrol '91 przygotowany do offroadu za 80 000 zł. Pooglądajcie też program typu wojny magazynowe i wycenę staroci przez osoby, które się na tym znają, prowadzą lombardy etc. Czasami można się mocno zdziwić.
[#40] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@Dorian3d, post #5

no takie arbuzy to bym chętnie przytulił pomysł

ceny retro poszło do góry ostatnio ale powód tego jest banalny: ceny rosną bo ludzie przewidują dalszy wzrost cen. Dla większości ludzi to zajmujący miejsce grat który użyją od święta ale jak leży a cena wzrasta to ma to jakieś uzasadnienie.
[#41] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@XoR, post #40

"ale jak leży a cena wzrasta"

Bardzo trafne spostrzezenie.
Skoro wsytarczy, ze "lezy" po szafach a cena wzrasta to pozniej nic dziwnego, ze niektorzy maja po 4 szafy sprzetu i czekaja az wzrosnie.
Stad np. opisy w aukcjach typu "jak sie nie sprzeda to polezy w szafie".
[#42] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@Ender, post #34

"ale pociskanie ciągle jednemu użytkownikowi"

Moze akurat tak wyszlo, ze "jednemu" w ostatnich kilku tematach ale nie uwazam, tego za "pocisk". Po prostu ja jestem zwolennikiem poznego sredniowiecza a kolega M&M :) uwielbia ere lotow w kosmos i nijak sie nie dogadamy. Aczkolwiek trzeba pamietac, ze siedzimy na forum Amigi a nie X-box'a i wole czytac recenzje Superfroga niz Dooma 4.
[#43] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@selur, post #41

Dżizas, i co z tego, że ktoś ma 4 szafy a może i całe magazyny sprzętu? Ma się tego pozbyć za grosze bo taka jest wola osób z jakiegoś środowiska?
Dla kogoś retro to hobby, dla kogoś innego biznes. Skoro ktoś jest przedsiębiorczy, potrafi dobrze wysondować rynek, kupować tanio a sprzedawać drożej, z zyskiem to co w tym złego?
Serio pytam.
Ma wrócić komunizm, ceny ustalane partyjnie?
Jaki popyt takie ceny a nie jakieś tam filozofie w stylu "spekulanci specjalnie zawyżają ceny sprzętu amigowego".
[#44] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@michalmarek77, post #43

O tym samym piszę przy każdej dyskusji tego typu. Ceny dyktują prawa rynku.
Ale niektórym tylko komuna w głowie i chcą zakładać kolejne IRCHy by tropić wyimaginowanych spekulantów oraz odgórnie dyktować ceny sprzętu na rynku.
W ich pisowsko-komunistycznych kurzych móżczkach nie mieszczą się takie pojęcia jak popyt i podaż.

"Nie ma Amig na rynku bo spekulanci trzymają je w szafach" prawie jak za komuny gdy "nie było mięsa na rynku przez spekulantów".

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2015 17:33:15 przez lekarz_med
[#45] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@michalmarek77, post #43

"Dla kogoś retro to hobby, dla kogoś innego biznes."

Brawo! ot wlasnie cala filozofia OK


Dlatego, jak ktos chce robic BIZNES niech w.....a na FOREX'a a nie pasozytuje na PPA ok, racja
[#46] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@selur, post #45

Jakby ludzie tego Retro nie kupowali w tych wysokich cenach to i handlarze w końcu z cenami by zjechali. A tak, skoro są chętni, to handlarze na tym korzystają. I tak samo jest ze wszystkim. Nie tylko z retro. Choćby nowy sprzęt Apple (Smartfony, Tablety, komputery) - Gdyby ludzie tego nie kupowali, to i ceny były by niższe. AMD zakończyło wyścig z Intelem wojnę na gigaherce w procesorach i Intel ceny od razu podniósł do góry.

Jednak u nas w Polsce ogólnie jest bieda (niskie zarobki względem zarobków w państwach zachodnich, a ceny takie same albo i wyższe i dlatego wielu nie stać jest na takie hobby.
[#47] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@gilban, post #46

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię, która powoduje wzrost cen retro sprzętu na rynku. Nie chodzi o handlarzy, a o nieco "nawiedzonych zbieraczy". Wykupują oni z rynku wszystko co się da, nie na handel, ale "na potrzeby własne", sprawiając, że sporo sprzętu zostaje "zamrożona" u kolekcjonerów, zamiast cieszyć większą ilość osób.

Nie wystarczy im jedna, czy dwie Amigi, muszą mieć 15, najlepiej każdą w innej obudowie i z innym procesorem. Powiększają swoje kolekcje za grubą kasę, a później część sprzętu wkładają do kartonów, lub za szybkę domowego ołtarzyka, aby w każdy piątek trzynastego, podczas pełni księżyca, na ten sprzęt przez chwilkę popatrzeć. Włączają taką Amigę raz na miesiąc na 20 minut i tyle. Ot, takie tam zbieractwo z samej chęci posiadania, którego nikt oczywiście nie może zabronić.

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2015 21:52:16 przez slay
[#48] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@slay, post #47

Przypomina mi się ta scena z filmu "Vinci" - ukryty pokoik w rezydencji milionera, w nim krzesełko i okaz za szybką.
[#49] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@Dorian3d, post #5

Dla mnie ten "obraz" mówi więcej niż tysiące wypowiedzianych tu słów OK
[#50] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@slay, post #47

A to, z kolei, jest konsekwencją jeszcze innej rzeczy: Większość aktywnych fanów Amigi to ludzie w wieku 35+, o ustabilizowanej sytuacji życiowej i zawodowej. Oni zwyczajnie mogą sobie pozwolić na kupowanie relatywnie drogich zabawek. Ponieważ nie odczuwają bezwzględnego ekonomicznego przymusu, żeby się ich natychmiast pozbywać, oczywistym jest, że wolą je trzymać jako "lokatę kapitału", widząc rosnące ceny.

Jest jedna rzecz, której żałuję w życiu - że w okolicach roku 2000 nie napchałem po sufit piwnicy amigowymi gratami. Kartami PPC po 500 zł, Amigami 4000 po 350... Lokata lepsza, niż każde Amber Gold. :)

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 09:46:07 przez Daclaw
[#51] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@Daclaw, post #50

Jest jedna rzecz, której żałuję w życiu - że w okolicach roku 2000 nie napchałem po sufit piwnicy amigowymi gratami. Kartami PPC po 500 zł, Amigami 4000 po 350... Lokata lepsza, niż każde Amber Gold. :)


+1
[#52] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@Daclaw, post #50

Wszystko to da się prosto wytłumaczyć przytaczanym tu już wielokrotnie twierdzeniem , że popyt reguluje cenę.


Jestem kolekcjonerem winyli i mogę potwierdzić : jedynym kryterium cenowym podczas aukcji jest unikalność danej płyty, oraz ilość osób pragnących ją mieć w swoich zbiorach.

Dlatego wspaniałe przeboje nieraz można kupić już za 5-10 zł, a obiektywnie znacznie gorsze kawałki osiągają ceny kilkuset złotych i więcej...

Zatem sytuacja z cenami Amig nie jest niczym niezwykłym, te same zasady stosują się do wszystkich innych towarów i usług...To podstawy ekonomii, nie wiem dlaczego niektórzy wymyślają niestworzone teorie do wyjaśnienia tak prostego zjawiska
[#53] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@Motyl, post #52

"nie wiem dlaczego niektórzy..."

Bo pewnie maja wieksza wiedze, niz typowy polski inzynier.
[#54] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@selur, post #1

Nadal ceny Amigi nie są jakieś zaporowe. Kto chce, może poamigować, jak ma pieniądze i ceni sobie czas, to kupi A500 za 300pln, jak ma więcej czasu, to poczeka, zapoluje i kupi za 50pln. Handlarze nie zabiją Amigi, bo kto chce wrócić do korzeni, to wróci w taki czy inny sposób, a to czy Amiga 500 będzie kosztować 50pln, czy 500pln ani w jedną ani w drugą stronę tego nie zmieni.
Dobrze że są kitracze, co mają po 10x A1200, bo jak im się znudzi, to te 10 Amig zamiast na złom, może trafi do kogoś kto będzie potrzebował takiej Amigi, choć obecnie troszkę winduje to ceny.
Też niskie ceny Amigi 500 nie są wcale tak dobre, bo zwykły Kowalski, który ma w poważaniu nasze hobby, spojrzy na Allegro i zobaczy, że A500 jest po 10pln, przemyśli ile czasu zajmie mu wystawienie, ile pakowanie i stwierdzi, że lepiej wystawić na zbiórkę śmieci i po Amidze. A jak kosztuje 100pln, to stwierdzi, że może warto się pofatygować. Ja teraz mam tak z retro Pc, trzymałem bo miałem miejsce, mam części komputerów z początku lat 80, a nawet wcześniej, ostatnio usłyszałem że 40pln to za dużo za płytę z 8086 od pierwszego IBM PC. Jakbym nie miał szacunku do tego sprzętu (dla samej historii komputeryzacji), to wydłubałbym co fajniejsze rzeczy, a reszta na elektro śmietnik, bo nie mam miejsca żeby to trzymać, a za 10pln, to szkoda mojego czasu, na pakowanie i dopłacanie za przesyłkę.
Hobby jak każde inne może słono kosztować. My po prostu za bardzo się przyzwyczailiśmy, że stary sprzęt elektroniczny jest nic nie warty, bo przecież można nowy kupić taniej. Ale tego starego sprzęty, który stał się dla nas kultowy nie przybywa, a że wcześniej było go pod dostatkiem, to nikt go nie szanował i ceny były niskie, teraz się to zmienia. Tak samo z samochodami. Po co płacić 40tyś. za prawie 20 letni samochód, jak za mniej kupi się nowy ;-p A jednak youngtimery z lat '80, '90 drożeją, zamiast taniec (to bez sensu ;-p). Spekulantów kiełbasowych trzeba solidnie ukarać (publiczny proces i rozstrzelanie).
Zawsze będą biadolić sprzedawcy, że za tanio, a osoby które chcą kupić, że za drogo. Choć czasem trafiają się ogłoszenia, że chce się zapytać za co ta cena, to trzeba wyluzować, wziąć na spokojnie i kupić gdzieś indziej. Nikt do niczego nas nie zmusza i to jest najlepsze
[#55] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@flops, post #54

Twoja odpowiedź jest chyba najlepsza w tym wątku.

Ja mam inną receptę na to, ale zdaję sobie sprawę, że nie każdemu może pasować. Zasadniczo jestem Atarowcem, bo na Atari się wychowałem (małym Atari 65XE). Jednak dawno temu (pod koniec lat 90-tych) stwierdziłem, że fajnie by było poczuć klimat Commodore, Pegasusa itp. Nigdy jednak nie miałem "sraczki" na tym punkcie. Od tamtego czasu przyjąłem zasadę "dawkowania" sobie (brzmi jak zwierzenia narkomana) radochy z czegoś nowego. Łażę więc po aukcjach, bazarkach i innych przybytkach od czasu do czasu i jak trafię na coś fajnego to kupuję, i zagłębiam się w to na jakiś czas. Może to być Atari, Amiga, C64, GameBoy, jakaś Sega czy cokolwiek innego związanego z tematem. Jak dla mnie to idealne. Jedyne ograniczenie jakie sobie daję, to cena. Uwierzcie mi, NIGDY nie przekroczyłem magicznego 100 zł, a większość sprzętu kupuję poniżej 30. Jak widzę coś zbyt drogiego, to po prostu omijam to dużym łukiem. Uwierzcie mi też, że w tym temacie ciągle mam nowe fajne atrakcje.
Wiem... To nie dla każdego, nie dla zatwardziałego fana np. Amigi, który bezwzględnie musi mieć każdy model. Nie neguję tego. Każdy ma swoje jazdy.
[#56] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@Motyl, post #52

nie wiem dlaczego niektórzy wymyślają niestworzone teorie do wyjaśnienia tak prostego zjawiska

Przez tzw. ból d. Widzę dwie możliwe jego przyczyny:

1. Nie obkupiłem się w amigowy sprzęt kiedy był on tani.
2. Sprzedałem amigowy sprzęt kiedy był on tani.

A że winni muszą być u nas zawsze jacyś mityczni "oni", więc wymyślono tajemnicze plemię "handlarzy". Być może tacy istnieją, być może nie, ja tam nie spotkałem. Wiem natomiast, że ilekroć wywalam jakiś "szlam" z piwnicy, zawsze wystawiając go od 1 lub 10 zł, to zawsze osiąga on jakieś chore ceny, które mnie zaskakują. Czy to karta turbo, na której pięciolatek ćwiczył lutowanie, czy to pół klawiatury od CDTV... Więc czyja to "wina"?
[#57] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@Daclaw, post #56

A że winni muszą być u nas zawsze jacyś mityczni "oni"
Zlote mysli...


- terrorysci, spiski bankowe, spekulanci, zabojcze bakterie, GMO, ... 3 wojna swiatowa ???

- No panowie ! toz to jakies bzdury som, ja zem nie widziol i nie slyszol wienc ni ma czegos takiego a teroz wrocom do łobory, bo czytanie ksionzek szkodzi.


No to wracaj tam skond przyszlista ok, racja
[#58] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@Daclaw, post #56

Więc czyja to "wina"?


Z mojej strony jest to Ewidentna wina Telewizji. tak telewizji. Naoglądają się Discovery i później nasuwa się myśl "może i ja spróbuje". I próbują wykupują wszystko, ewidentnie do tego jeszcze windując ceny.
[#59] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@Daclaw, post #56

1. Nie obkupiłem się w amigowy sprzęt kiedy był on tani.
2. Sprzedałem amigowy sprzęt kiedy był on tani.

o to to
[#60] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@TechNineWonder, post #58

btw. Hubert Urbański poprowadzi "Handlarzy"

Dzis telewizja promuje wszystko co nie jest zwiazane z prawdziwa sztuka, kultura czy nauka.
Oto jak ewoluowal swiat.

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem