[#91] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@teh_KaiN, post #76

Od Ciebie nic nie chcę ponieważ jak czytam twoje wypociny to mi się na wymioty zbiera blee...... Zresztą od @lekarza też nie chcę bo to ku.... jakich mało
[#92] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@teh_KaiN, post #76

Widzę temat zeskoczył "jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze"

Amiga piękny komputer, lubię tworzyć i składać coś nowego. Mógłbym zamawiać pcb,i luować turba i sprzedawać takie coś za kase. I dorabiać do kieszonkowego. I będąc amigowcem byłbym jeszcze handlowcem. Dlaczego tego nie robie?
Bo by nikt odemnie nic nie kupił za moje ceny. Złożenie czegoś to nie jest hop siup . To zajmuje sporo czasu. Kto nie składał ten nie wie. Każdy ceni swój czas bo jest go co prawda mało. Doba 24h powinna wynosić 48h. Jakby doba tyle trwała to by był czas na wszystko. To po pierwsze. Po drugie jak mamy wyrzucać wszystko na ławe to trzeba brać wszystko.
Koszta montażu to:
-spoiwo
-eksploatacja lutownicy
-czas na zamówienie elementów
-prąd
-koszta przesyłek elementów
-czas montażu
-czas uruchomienia i przetestowania
-chęć zajęcia się tematem i realizaja


To że proteina wynosi 100-130zł przy samodzielnym montażu to nie znaczy że można tanio zrobić. Gotowa poskładana proteza mogła by kosztować min. 200-230zł. Przecież nikt nie będzie klepał za darmo lub jeszcze dokładać do biznesu za "dziękuje" . Już chyba lepiej z dziećmi się pobawić.

A6095 za 120-130zł to cena jest jak za darmo.Dobrym przykładem jest aukcja tego rozszerzenia ostatnio sprzedała się za około 250zł w licytacji. Chętni są i chcą tyle płacić za to. Więc tylko można cieszyć się że mamy kilka osób które chcą coś zrobić dla fanów amig i wyprodukować i sprzedać po cenie niskiej jak koledze. Cena na pewno by spadła jakby był montaż maszynowy i nakład np.100tys sztuk i duża fabryka.

Jak dla kogoś ceny made in poland są za drogie to niech siedzi cicho i zamknie mordę. Bo tylko odstrasza dobrych fachowców od dobrej roboty.
Tyle.
[#93] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@maliniak, post #92

"Jak dla kogoś ceny made in poland są za drogie, to niech siedzi cicho i zamknie mordę."
Dla mnie sa za wysokie ale jakos mordy nie zamkne, bo mam takie widzimisie


"jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze"
Ano, w sumie to nie widze zadnych przeszkod do tego, abym nie zaczal handlowac amigami jak reszta OK
[#94] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@tomko, post #91

od @lekarza też nie chcę

Jak będziesz tak wybrzydzał to w ogóle nie kupisz
[#95] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@selur, post #93

Żeby coś sprzedać najpierw trzeba to mieć albo kupić.
A żeby kupić trzeba mieć za co - i to wyklucza cię z grona osób które kiedykolwiek będą coś sprzedawać.
[#96] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@lekarz_med, post #95

Wezme pozyczke z providenta na rozkrecenie biznesu jak ty.
W koncu kazdy obrotny "amigowiec" tak zaczynal, no nie bracie? OK
[#97] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@selur, post #96

Weź. Czekam z niecierpliwością na twój handelek.
[#98] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@lekarz_med, post #97

Jutro pojawia sie ogloszenia w Gieldzie.

Pozdrawiam serdecznie OK
[#99] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@teh_KaiN, post #88

z jednej strony prawda, z drugiej strony ten sam efekt można osiągnąć trochę inaczej promując środowisko w mediach i świadomości społecznej. Wzorowo to robi chociażby Tom Rain przez Amiga Day i Retro Games Show, czy też ekipa RK/LE. O starych złomach mówi się w wiadomościach i potem taki człowiek się zastanowi czy to wyrzucić, czy może komuś oddać, zanieść na giełdę, czy cuś. Pytanie, która wersja jest bardziej efektywna?

Popatrz na nasze społeczeństwo i odpowiedz sobie na pytanie: jaka jest szansa, że jakakolwiek promocja sprawi, że 90% z nich zrozumie amigową jazdę i dostrzeże wartość "duchową" w starej elektronice? W tym społeczeństwie, w którym dla 3/4 ewidentne zabytki to tylko dobre potencjalne miejsca na parkingi?

Zanim Twoja misja przyniesie efekty, dawno nie będzie już w Polsce żadnej Amigi poza zaplombowanymi szafami kolekcjonerów. Na wyobraźnię ogółu działa jedynie wartość pieniężna.
[#100] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@Daclaw, post #99

@Daclaw: bo ja wiem? Z osobistego doświadczenia coraz więcej ludzi przychodzi na tego typu imprezy, zwłaszcza gdy mają one status rodzinnej. Zatem świadomość rośnie, i oczywiście, szybciej jest po prostu przed wyrzuceniem grata wejść na allegro i sprawdzić ceny... o ile w okresie wyrzucania były one wysokie.

Na allegro/olx da radę dorwać dość często ps2 za 20-50zł (często taniej niż ps1) mimo, że dla wielu jest to szmelc sprzed 2 generacji konsol niestanowiący żadnej wartości. Widać ludzie wystawiają, bo najzwyczajniej w świecie szkoda im tej konsoli wyrzucić. Nikt tu nie myśli o odzyskiwaniu większej części oryginalnej kwoty.

@Maliniak: bo w tym temacie od samego początku chodzi o pieniądze, czyż nie? ;) Wiem, ile zasobów pochłania montaż rozszerzeń, ale dlatego najchętniej składam wszystko sam, bo to dla mnie też element tej zabawy. Jeśli ktoś nie chce tego robić samemu, to niech płaci za gotowce, nie bronię.Powtórze się - A6095 kupiłem, bo cena była przyzwoita. I to kupiłem samo PCB, resztę zorganizowałem sobie sam. Najbardziej mi jednak odpowiada model publikacji źródeł projektu i równoległa zbiórka chętnych na gotowce. Jak komuś cena nie pasuje, to zawsze może sobie wszystko zorganizować sam. Sakura to robi wzorowo - wszystko masz na githubie i samoklepy nie zabierają im jakoś dużo klientów. Ba, Jenot nie ma problemu żeby zebrać pełno chętnych na plipboksy za 120zł mimo że samemu można sobie zorganizować całość za 30-40zł.

I jeszcze jedno, ważne zdanie. W swoich postach wyrażam swoją opinię. Nie mam zamiaru tu nikomu dyktować własnych widzi-mi-się. Dzielę się spostrzeżeniami i staram się je nawet uargumentować. Na tym chyba polega forum, by wymieniać poglądy, nie? Ale w sumie, co miałem powiedzieć już powiedziałem i zamknąć mordę już mogę.
[#101] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@teh_KaiN, post #100

Ostatnio odezwal sie do mnie typek i zaproponowal sprzedaz amigi 500 za 500 zl. Dla mnie to jest cos pokroju C. Lub L_m. Nadaje sie do Tworek

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2015 10:38:28 przez pabloz
[#102] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@pabloz, post #101

Bierz bo za rok będzie drożej ogień piekielny
[#103] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@teh_KaiN, post #100

siedzi cicho i zamknie mordę


Przepraszam, nie chciałem nikogo urazić, chyba za bardzo się uniosłem.
[#104] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@pabloz, post #101

Ostatnio odezwal sie do mnie typek i zaproponowal sprzedaz amigi 500 za 500 zl. Dla mnie to jest cos pokroju C. Lub L_m. Nadaje sie do Tworek

Tak samo jak w rozmowach o samochodach - zbyt wielkie słowa i za duże emocje w stosunku wagi spraw. Nieznajomość realiów panujących w jakiejś niszowej grupie hobbystów nie świadczy o chorobie psychicznej lub niedorozwoju umysłowym, podobnie jak brak umiejętności perfekcyjnego parkowania tyłem. Większość ludzi nie rozwija swojej wiedzy i nie poświęca uwagi w takich sprawach, bo zwyczajnie mają na to wylane i do niczego nie jest im to potrzebne.

Z kolei patrzenie z góry na "tępy gmin", tylko dlatego, że posiadło się jakąś niszową i - de facto - zbędną wiedzę, trąci natomiast arogancją, szkołą podstawową albo Zespołem Aspergera.

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2015 11:24:32 przez Daclaw
[#105] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@Daclaw, post #104

żadne emocje, żadne niszowe grupy i żadne inne duperszmity tu nie mają znaczenia
to jest po prostu PAZERNA NATURA występująca niestety u KMIECI z WIELKIM parciem na szybki KMIECIOWY zarobek
a co do wiedzy "nieużytecznej" ... to czy sztuka współczesna jest użyteczna... ??? muzyka współczesna avangardowa (np Stevena Reicha)..nie sadze..ale jest piękna..tak samo jak amigowanie ma coś w sobie.

i tyle w tym temacie ode mnie .
[#106] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@Daclaw, post #104

Z kolei patrzenie z góry na "tępy gmin"

Jak się poczyta płacze w tym wątku, trudno nie patrzeć z góry. Każda moneta ma dwie strony i zamiast próbować wychowywać "handlarzy", żeby nie sprzedawali tak drogo, może lepiej popracować nad kupującymi, żeby tyle nie płacili... Od razu ceny by spadły .
[#107] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@Krashan, post #106

Pewnie mnie zaraz zmieszacie z błotem ale dodam swoje parę groszy do tematu.

Są dziedziny i produkty które na zdrowy rozsądek powinny zaniknąć śmiercią naturalną. Popatrzcie się na parowozy. Retro lokomotywy. A ile frajdy! Był ktoś z Was na pokazach w Wolsztynie czy innych? Warto jechać pół kraju dla zobaczenia kopcących hałaśliwych antyekologicznych monstrów? Są ludzie którzy poświęcają swój czas i pieniądze aby podjechać tu i ówdzie. Znam też kilku co na modele kolejowe w skali TT wydają fortuny: sterowanie cyfrowe sprowadzane od wujka Sama za grube $$$, lokomotywka warta 3tys pln w górę. Ktoś by powiedział szaleństwo. Ja przez długi czas zajmowałem się prowadzeniem klubu samochodowego gdzie spotykałem zapaleńców jeżdżących np do Austrii po szybę do swojego klasyka i płacących za nią ok 15 tys pln. Za silnik ktoś dawał 75 tys i szło. Ktoś inny by powiedział szaleństwo. Wszystko zależy od możliwości finansowych i zapału. Jedni lubią na weekend uchlać mordy (sorki za wyrażenie) a inni wyjechać coś zobaczyć, gdzieś spotkać się z przyjaciółmi i spędzić aktywnie czas. Sam oprócz wspomnianej CD32 w moim profilu mam jeszcze: A500, A500+, A1200, 2x płyta główna do A1200, FastATA do A1200 i turbo. Sprzęty na razie uruchomione testowo, nie mam miejsca i czasu na zajęcie się tym. Ale czemu mam? Bo jak każda elektronika, tak i nasze poczciwe Amigi kiedyś się skończą. Padną. Na szczęście kiedyś robione były lepiej, wytrzymywał sprzęt dłużej. Nawet tutaj wspominaliście jak liczony jest sprzęt względem długości życia vs cena. Kiedyś czynniej zajmowałem się elektroniką. Mam np zbudowany własnoręcznie zegar oparty na MC1206 produkcji CEMI (pamięta ktoś jeszcze że w PL produkowano półprzewodniki?). Działa do dziś, 24h/dobę. Ile to już lat? Prawie 30! Nieszczęście polega na tym, że układów takich już się nie spotka na rynku. Identycznie jest z produktami C=. Specjalizowane układy są jedynie ze starych Amig do wyjęcia. Nowych nikt nie wyprodukuje. Stąd cena idzie w górę. Z powodu niskiej podaży na rynku wtórnym. Mnie to wcale nie dziwi. Kwestia handlarzy co podłapali rynek i chcą na tym zarobić to sprawa stara jak świat. Każdy interes jest dobry. Katalizatory obecnie to przykład wywindowania cen, tak samo można rzec: szaleństwo. Dochodzi do absurdów typu kradną pod osłoną nocy spod auta katalizator i sprzedają na odzysk metali za ciężką kasę. Jest skup, to i kradną. Jest chęć kupowania Amig i innego retro sprzętu - to i sprzedają windując ceny.

Zdrowia pozostaje życzyć i mniej złośliwości w życiu. Amen!
[#108] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@Romlen, post #107

Nie ma żadnego szaleństwa w zajmowaniu się antykami i w handlu nimi. Bez względu na to, czy to są samochody, parowozy, porcelanowe skorupy czy komputery, rządzą tutaj te same prawa.

Problem ma środowisko, które nie potrafi zdefiniować, czym obecnie jest Amiga i jaka jest specyfika amigowego hobby. Czy traktujemy Amigę jeszcze jako sprzęt użytkowy, czy już jako antyk. Próba połączenia jednego i drugiego zawsze prowadzi do takich czy innych trudności. Kłopotliwym pomysłem jest wykorzystywanie Syreny 104 do codziennych dojazdów do pracy, albo pociągu ciągniętego przez parowóz w regularnym ruchu pasażerskim. Ja skłaniam się w stronę antyku i czuję się komputerowym konserwatorem zabytków, co przyjmuję z całym dobrodziejstwem inwentarza. Niech każdy się zastanowi za siebie.

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2015 00:18:49 przez Daclaw
[#109] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@selur, post #87

Sluchaj, to mam taka wielka prosbe, zebys takze wytlumaczyl zjawisko:

Dlaczego kazdy handlarz ma napisane w ogloszeniu "Nie jestem handlarzem"?

masz na to jakies wytlumaczenie?


Ty poważnie... ? A co tu tłumaczyć i co w tym dziwnego ?
Piszą "nie jestem handlarzem" , bo widocznie lepiej im się wtedy towar sprzedaje....
Przecież to taka reklama , zachęta...to innymi słowy komunikat podprogowy i ma oznaczać: "JESTEM FRAJEREM I NIE WIEM, CO SPRZEDAJĘ!"

...a że to nieprawda ? W życiu mało która reklama jest prawdziwa , bo zasadniczo, to reklama ma ZACHĘCIĆ nabywcę.... nie zauważyłeś jeszcze tego ?


Czepiasz się handlarzy, ale jeżeli już kogoś miałbyś obwiniać (prawa rynku!) , to może skrytykuj raczej kupujących W końcu to KUPUJĄCY licytują "jak idioci" i "przepłacają", uniemożliwiając tym samym kupno byle komu np. Amigi 4000 za grosze...

Jaka jest wina handlarzy , że kupujący są gotowi płacić takie, a nie inne ceny ? Skończy się popyt, to ceny spadną, i to o kilkaset procent...ale na razie popyt jest, wiec i ceny są , jakie są...

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2015 00:46:39 przez Motyl
[#110] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@Motyl, post #109

I nie liczyłbym na to, że popyt spadnie. Ludzi którzy chcą wrócić do Amigi jednak jest dość sporo i środowisko się powiększa (pomimo narzekania i wróżb co niektórych). Jakiś czas temu zmieniłem pracę, okazało się, że jest tutaj spora rzesza starych Amigowców, którzy wyciągają Amigi ze strychu, albo polują na A500 na początek.
Ci co już mają jakąś A500, często zaczynają rozglądać się za A1200, a Ci co mają A1200 i robią z niej kanapki, mają więcej $, często rozglądają się za A4000, nic niezwykłego. A4000 można było kupić do niedawna za troszkę ponad 1000pln, najlepszą wersję Amigi, osobiście uważam, że taka cena była niska, jak za taki sprzęt. Dzisiaj nadal jak się poszuka, to za 2000pln się znajdzie.
Ludzie biadolili na Amigi 1200 od Petro za 800pln, nówki sztuki, które wyglądają bosko, w porównaniu do najładniejszych, najbardziej białych używek. Dzisiaj w podobnej cenie bez kartonu, kupuje się golasa w nie-najlepszym stanie. Dzięki akcji Petro, goła A1200 nie chodzi po ponad 1000pln, bo na rynku przybyło ładnych Amigi 1200.
Teraz ludzie biadolą na ACA, wcześniej zresztą również. Gdyby nie karty ACA, to za B1230 dzisiaj byśmy płacili również koło 1500pln. Po prostu jak ktoś ma już A1200, to zauważa często, że bez karty ani rusz. A starych kart dla wszystkich retro freaków nie starczy (Amig 500 było multum, A1200 dużo, ale już porządnych kart turbo na rynku nie było aż tak dużo, a połowa poszła na przemiał, jak nie lepiej, przez to, że nikt ich nie szanował, bo była warta tyle co nic).
Co do naszych rodzimych fachowców, dzięki bogu że są. Jak komuś cena poskładanej karty nie pasuje, są alternatywy. Ja słabo lutuję i wolę odpalić parę pln Dezowi, czy Stacho100. Ja się cieszę, że mi to ktoś dobrze polutuje, a ja jakoś bardzo nie zbiednieję, a chłopaki będą mieć na piwo. Na jedzenie, ogrzewanie wydaję więcej, a na portalu założę się, że znajdzie się sporo osób, wydających więcej na browara. Wystarczy przyoszczędzić i można coś sobie kupić.
A jak ktoś nie jest w stanie przyoszczędzić tych 200pln w trzy miesiące, ma jakieś spore problemy (np. jest poważnie chory i nie może się ruszać z domu), to pewnie nawet nasze środowisko jest wstanie się zrzucić i pomóc koledze.

I teraz jak ktoś do mnie przyjdzie i będzie chciał kupić taką A1200 od Petro, to niech nie liczy, że mu sprzedam za 800pln. Bo ja sobie dobrze zdaję sprawę, że jak ją sprzedam, to nawet jak później będę polował długi czas, to za takie same pieniądze już nie kupię. Tak jak z ACA500, Inidi MK 1 i wieloma innymi rzeczami z retro.

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2015 08:34:32 przez flops
[#111] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@Krashan, post #106

Ja nad sobą jako kupującym już popracowałem i nie kupuję więcej Amig. Mam dwie A1200, cały czas od lat 90-tych i to wystarczy. Czasami dokupię jakąś optyczną myszkę za 12 zł, nagrywarkę CDRW za 30 zł oraz twardy dysk np. 40 GB za 20 zł i tyle. Więcej Amig nie potrzebuję.OK
A kiedyś, dawno temu, kupiłem nawet na giełdzie dwie przelotki do myszek USB (PS2), ale to były jeszcze normalne czasy i handlarzyny nie sprzedawały cegieł i drewna.
Dzisiaj niczego nie kupię na giełdzie.
Za jakiś czas muszę wymienić stację dysków w Amidze z PPC we wieży, ale też nie kupię na giełdzie ani na Allegro. Chyba przerobię pecetową, albo kupię gęstą stację w sklepie typu RetroAmi, itp.OK

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2015 09:04:55 przez Andrzej Drozd
[#112] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@flops, post #110

a na portalu założę się, że znajdzie się sporo osób, wydających więcej na browara.


Jak są frajerzy co za to samo piwo płacą 4 zł, a nie poszukają w hurtowej cenie, np. 1.69 zł, to ich wina.OK
[#113] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@Motyl, post #109

Skończy się popyt, to ceny spadną, i to o kilkaset procent...ale na razie popyt jest, wiec i ceny są , jakie są...


Nie może być, sprzedawcy zaczną dopłacać? ;)
[#114] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@Jenot, post #113

Zaiste dopłacać będą. Lutownice swe przerobią na lemiesze, a ze złącz DB23 zrobią sierpy. I każdy amigowiec w sprzęt będzie opływał obficie i nie zabraknie Blizzardów dla potrzebujących.
[#115] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@Jenot, post #113

Zaczną sprzedawać skarpetki na Allegro, a nie cegły i kołki drewniane w dziale "muzealne retro".OK
[#116] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@Daclaw, post #78

to zobacz ceny kart ISA, płyt do 386, 486 z procesorem i ramem - często osiągają ceny amigi 600 np. 200-300 zł na alle

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2015 10:36:28 przez Cadderlik

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2015 10:36:39 przez Cadderlik
[#117] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@recedent, post #114

Ja nie wiem, czy popyt spadnie, tak tylko teoretycznie przypuściłem

Jak się zastanowić , to można chyba śmiało obstawiać, że popyt nie spadnie jeszcze przez jakieś 40 lat, dopóki będą żyli ludzie pamiętający Amigę ze swojego dzieciństwa...

Okres , kiedy Amiga była przestarzałym złomem, już minął, teraz jest antykiem...
To i ceny poszybowały ...
[#118] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@Motyl, post #117

Więc osoby, które obecnie bawią się w dagerotypię i fotografują mieszkowcami, robią to dlatego, że pamiętają je ze swojego dzieciństwa? ;)
[#119] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@Daclaw, post #118

Ale Amigowcy to chyba nie Amisze którzy stronią od wszystkiego co nowe, mają swoje zasady i biada temu kto zmieni zdanie

Pobawić się antykami sama radość. A pracować niestety już tylko na współczesnym sprzęcie. Ja te słowa piszę na PC i czyni to pewnie 99% wpisujących się na łamach PPA. Choć muszę powiedzieć, że Amiga i jej możliwości jeszcze nie są takie złe. Wpadł mi w łapki ZX81. To jest dopiero masochizm odpalić i zagrać w coś.
[#120] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@Romlen, post #119

Powiedz to YERZMYEYowi .. z tym ZX 81. On tego nie wie.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem