[#151] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@Vato, post #150

Jeszcze będziesz kiedyś prosił, a wtedy będzie po 50 tyś. Pamiętaj, takie są prawa rynku.OK
[#152] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@Andrzej Drozd, post #151

nie wiem co to za karta ta PPC pewnie najmocniejsza jaka wyszła do amigi klasycznej ale 25 tys dać za kartę do starego kompa hobbystycznie to bym był idiotą. Bez urazy dla chętnych kupujących. Wolałbym sobie zrobić coś przy domu za tą kasę lub kupić samochód. Ale to moje zdanie. Ja chyba nigdy nie zrozumie tego hobby szeroki uśmiech
[#153] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@Andrzej Drozd, post #151

Nie jestem milionerem, więc kiedyś będę najwyżej bawił się emulatorem albo nadal moją Amigą 1200 z Blizzardem 30tką o ile tyle lat ten zabytek przeżyje :)
Na pewno wolałbym wydać taką kasę na kilka wypasionych wycieczek po Azji niż na starą kartę.

...jednak jeżeli jakimś trafem stanę się milionerem to wtedy kupię
[#154] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@JacK_Swidnik, post #152

Bez urazy dla chętnych kupujących. Wolałbym sobie zrobić coś przy domu za tą kasę lub kupić samochód. Ale to moje zdanie. Ja chyba nigdy nie zrozumie tego hobby szeroki uśmiech


tak a ile już wydałeś na hobby
[#155] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@dez3, post #154

Niom. Troszeczkę. Wole nie liczyc bo uznam ze faktycznie idiota ze mnie:D
[#156] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@dez3, post #154

Na każde hobby czy tylko na retro kompy?
Bo jeśli chodzi o wszystkie inne hobby to właściwie każda przyjemność życiowa to jakieś hobby... więc można odpowiedzieć że na hobby wydaję wszystko co mam.
Jednak jeżeli mówić o retro kompach to w ciągu ostatniego 5 lecia (bo tyle się tym interesuję dopiero) mooooże wydałem ze 2k nie licząc paliwa szeroki uśmiech nie to co Wy hahaha!

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 21:36:06 przez Vato
[#157] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@Vato, post #156

nie to co Wy hahaha!


Ja praktycznie niczego nie wydałem od ponad 10 lat, nie licząc małych gadżetów. To co kupiłem w latach 90-tych i na początku 2000, wciąż mam i używam. Biorąc pod uwagę długi czas, to moje hobby jest tanie.
[#158] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@Andrzej Drozd, post #157

No niestety, nie każdy miał Amigę, Atari czy Spectruma w latach 90. Ja od 1991 roku miałem PC i od kilku lat dopiero nadrabiam zaległości w innych platformach i stwierdzam niestety, że - im szybciej kupisz tym lepiej, tańsze nie będzie.
[#159] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@Wiśnia87, post #158

"tańsze nie będzie"

Nie koniecznie nie będzie. Ceny mogą rosnąć w nieskończoność, ale tylko teoretycznie. Świeży potencjalny użytkownik odpuści sobie drogi sprzęt, jeśli nie będzie w jego głowie dodatkowej motywacji takiej jak sentyment do czasów, ew. chęć posiadania wymarzonego WTEDY sprzętu. Teraz jest bum, bo ludzie, którzy swoje dzieciństwo spędzili na tym sprzęcie teraz mają sentymentalny rozkwit, i mają pieniądze, które mogą na to wydawać, wspominać itp. U części z nich będzie to chwilowe, część zadowoli się jakimś tam minimum. Później bum się skończy, a ci nowi... sorry, ale jak ktoś z nich wyda 4k na kartę do amigi to będzie to co najmniej dziwne.
[#160] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@zijacek, post #159

Są różni ludzie, z różnymi dochodami. Jak ktoś wydaje 2mln zł na samochód, to karta za 4 tyś. pln dla niego to nie problem. I jak będzie miał marzenie kupić taką kartę, to i tak ją kupi nawet za 20 tyś. Spójrz na ceny Apple I, wyjedź za granicę i spójrz ile domy kosztują. W UK, w Londynie, szacuje się że z rodowitych mieszkańców, co 60 któraś osoba to milioner
Ale też po części masz rację, zainteresowanie Amigami 500 kiedyś może się zatrzymać. Tylko nie można zapominać, że one mają prawie 30lat, te które nie są poddawane przeglądom, kiedyś padną, te które są, padną później (myślę że kolejne 30lat wytrzymają). Ale sporo zaniedbanego dziadostwa jest na rynku (np. Allegro), perełki będą jeszcze długo drożeć, a nawet ten szmelc zdrożeje, bo ludzie chcąc mieć perełkę, muszą zainwestować w kilka szmelców i złożyć jeden dobry. Dlatego mnie taka Amiga 500 z mechaniczną klawiaturą kosztowała lata poszukiwań i po czasem ponad 100pln na złom, z którego jedna rzecz się przydała. Dlatego też teraz jej nie sprzedam za 100pln. Też drugi raz nie złożył bym Amigi 4000D, bo części dostać jest 3x trudniej niż kiedyś, a ceny 2x wyższe.
[#161] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@flops, post #160

te które są, padną później


Sami amigowcy też przyczyniają się do zmniejszenia liczby działającego sprzętu - poprzez nieumiejętne naprawy/ "dzike łupgrejdy"/szlachecką fantazję.
[#162] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@stachu100, post #161

np. ping - pong przy użyciu Amigi. Niektórzy wiedzą o co chodzi.

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2015 13:08:06 przez misiek2
[#163] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@flops, post #160

Czyli jak zwykle - punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, co w tym przypadku oznacza
- zasobność portfela, motywacja i sentyment do sprzętu. Każdy ma inaczej.


Ostatnia aktualizacja: 04.12.2015 13:25:14 przez Wiśnia87
[#164] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@stachu100, post #161

Mi np. trudno sobie wyobrazić, że wycinam w obudowie jakiejś swojej powiedzmy Amigi dziurę w jakimkolwiek celu. Tak mam, że lubię sprzęt bez przeróbek. Inni kroją swoje egzemplarze aż wióry lecą i jak widać im to pasuje. Ale czy to jest takie istotne? Każdy ma swoje podejście do hobby, i każdy ma prawo robić co mu się podoba z jego własnością, i nawet jeśli przez to ceny pójdą jeszcze bardziej w górę to trzeba to przyjąć jako normalną kolej rzeczy.
[#165] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@zijacek, post #159

sorry, ale jak ktoś z nich wyda 4k na kartę do amigi to będzie to co najmniej dziwne.


Coś w tym jest. Ja też uważam że dzisiaj dziwne jest wyłożenie tyle kasy na retro sprzęt. Oczywiście, gdy byłem młody i jeszcze mądry, to kupiłem w latach 90-tych Blizzarda PPC za dużą kasę, ale był to sprzęt jeszcze przyszłościowy, który skierował Amigę na nowe tory i dał nową jakość. Oczywiście dość szybko okazało się że karty PPC nie zostały wykorzystane na 100% ze względu na małą ilość oprogramowania (dopiero po latach wyszedł na nie AOS4 i MOS). Ale gdy jeszcze pod koniec tamtego milenium mogłem bez problemu puszczać mp3 na wzmacniaczu z Amigi oraz oglądać filmy w formacie VCD, to byłem gość. No i oczywiście pograć w Dooma i Heretica.

Dzisiaj bym takiej karty nie kupił. Jakbym nie miał sprzętu z lat 90-tych, to dzisiaj jako Amigowiec zainteresowałbym się takim sprzętem:
A1200 + ACA z 030, MOSem na Macu oraz AOS4 na WinUAE.

No, a że mam jednak Blizzarda PPC, to AOS4 i MOSa odpalam na A1200. Drugą A1200 z Apollo 040 mam do retro i czasami odpalam WinUAE (ostatnio na małym lapku i "Amigę" mam wszędzie).
[#166] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@flops, post #160

Jak kogoś stać na samochód za dwa miliony to i na komputer będzie skłonny wydać naście, dziesiąt tysięcy złotych (np Maca, bo to "prestiż") a nie "krzemowego trupa" o już niestety znikomej mocy obliczeniowej.
[#167] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@sordan, post #140

To znaczy, ze zostalem wydymany przez swoja niewiedze (tak żerują handlarze), nie znajac sie wtedy zbytnio na sprzedawaniu na Allegro (to bylo dobre 8 lat temu). Teraz wglebiajac sie w temat wiem, ze aukcja + opcja kup teraz na takiego typu przedmioty jest pozbawiona sensu. Teraz to wiem, wtedy nie.


Ściema.... KUP TERAZ ustawiłeś na 1500zł, więc maksymalnie na tyle kasy liczyłeś za tę kartę...Tyle była dla Ciebie warta...I tyle dostałeś.....Jakie to wydymanie ???

Aukcja + opcja KUP TERAZ wcale nie jest pozbawiona sensu, tylko kwotę KUP TERAZ ustawia się sporo powyżej średnich cen rynkowych... Tak żeby potem nie płakać, że ktoś "wydymał"....
Jest też coś takiego, jak CENA MINIMALNA w aucji...
[#168] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@selur, post #127

Od 3 lat probuje dokupic karte z procesorem 68040 lub 68060 w NORMALNEJ cenie. Non stop sledzilem gielde PPA i alledrogo, za kazdym razem kiedy cos sie pojawialo na gieldzie, po moim zgloszeniu do sprzedajacego, okazywalo sie, ze jestem chyba 5 w kolejce. To jest az niewiarygodne, ze poswiecajac kilka godzin dziennie na forum PPA przez ostatnie kilka lat, nie bylem w stanie pierwszy zglosic sie do sprzedajacego.



Co to znaczy "normalna cena" ? Taka jaką Ty skłonny byłbyś za coś dać ?
Heh, tak to nie działa niestety, sam widzisz...
Jest wiele osób, które oferują więcej PLN'ów niż Ty, dlatego nie możesz nic kupić.
Jaki to spisek handlarzy, ludzie!

Co to znaczy, że "zawsze ktoś jest pierwszy w kolejce przede mną"... ? Znaczy co, że towar bierze ten , kto pierwszy się zgłosi...? Myślałem że ten, kto więcej zapłaci ...
Czyżby rynek amigowy miał kierować się jakąś inną ekonomią i logiką ...?
[#169] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@Motyl, post #168

Co to znaczy "normalna cena" ?

Jakbys byl inteligentny, to bys wiedzial forumowy trolu OK
[#170] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@selur, post #169

Nie stać Cię na kartę i nawet nie wiesz DLACZEGO tak jest, a tłumaczysz to żałośnie jakimś spiskiem handlarzy...
Może to Ty nie jesteś na tyle inteligentny, żeby po prostu sobie zarobić kasę na dany towar i go kupić , po normalnej cenie - rynkowej...

Z tego co pisałeś, to jest jasne - po prostu szukasz od kilku lat frajera, który sprzeda Ci 040 znacznie poniżej ceny rynkowej...OK

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2015 20:41:03 przez Motyl
[#171] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@Motyl, post #170

"Nie stać Cię... "


Odejdz w pokoju bracie lekarza_med i nigdy tu juz nie wracaj! OK
[#172] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@Motyl, post #170

Ja bym raczej powiedział, że ta karta nie jest mu niezbędna, dlatego czeka na okazję. Dlaczego jeżeli ktoś znajdzie kogoś kto da bardzo wysoką cenę za kartę jest złodziejem, a jak sprzeda za mniej to frajer. To jest chore rozumowanie takie dzielenie ludzi. Ja jak znudził mi się sprzęt retro to starałem się odzyskać to co wydałem. To kim jestem wg. Waszych klasyfikacji, jestem ciekaw? Koniec wątek ignorowany.
[#173] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@KM, post #172

A wiecie, że wystarczy wystawić od złotówki na 2 tygodnie i w tym rozumowaniu taki ktoś nie jest ani złodziej, ani frajer hahaha!
Wtedy rola się odwraca i ten co dał 3500 to frajer

...a prawda jest taka: chce ktoś sprzedać za 500zł, jego sprawa.
Chce ktoś kupić za 20000, jego sprawa.

Żadnej filozofii
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem