kategoria: AMOS
[#31] Re: Kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw

@wali7, post #28

1) Grzegorz trafił w sedno. C jest fajny, ale nam potrzeba coś co będzie kompromisem pomiędzy potrzebami i możliwościami uczniów a możliwościami programów.
2) OSH zerknij na AmiBlitz tam jest forum po niemiecku i spróbuj jakoś to ogarnąć, czy jest tam coś wartego uwagi, czy zwykłe ględzenie.
3) Proponuję ankietkę (AmiBlitz, GFA BASIC, AMOS, FreePascal, ???)
4) XAMOS nie dość że to wolny AMOS to jeszcze w JAVA. (będzie zasobożerne i podejrzewam, że wolne jak diabli, no i różnice AMOS a XAMOS).
[#32] Re: Kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw

@Ender, post #31

Dodam jeszcze, że problemem asemblera i kursów tego języka jest brak wygodnego "urządzenia wyjściowego". W Amosie otworzenie ekranu i postawienie tam kropki w wybranym kolorze można zrobić praktycznie w jednej linii, nie wychodząc poza obręb języka. W asemblerze to jest albo otworzenie Intuition i Graphics i wywołanie tych dwóch czy trzech funkcji systemowych (a więc oprócz języka dochodzi API systemu), albo wyrzeźbienie copperlisty i zapalanie bitów na bitplanach. Niestety zwłaszcza starsze kursy asemblera stosowały to drugie podejście, czym potrafiły bardzo skutecznie zniechęcić początkujących. Po prostu próg początkowy był za wysoki.

Ja bym taki kurs zaczął w ten sposób, że na początku kwestię przygotowania sobie placu zabaw zamknąłbym w gotowych procedurach i nie objaśniałbym ich. Czyli np. miałbym procedurki OpenMyScreen, CloseMyScreen i powiedzmy Plot(x, y, kolor). I już się możemy bawić rysując różne rzeczy i poznając kolejne instrukcje proca. Potem można dojść do sposobu wywoływania funkcji systemu (co jest znacznie prostsze, nawet w asmie, od programowania chipsetu po rejestrach), a coppery i blittery można zostawić sobie na sam koniec, a nawet w ogóle ich nie omawiać, o ile kurs nie byłby z naciskiem na tworzenie gier i dem.
[#33] Re: Kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw

@Krashan, post #32

Nam chyba zależy wyłącznie lub prawie wyłącznie na tworzeniu gier, dem.
[#34] Re: Kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw

@Ender, post #33

Myślę o takich prostych rzeczach rodem z 8bitowców. Wydaje mi się, że dość zniechęcającą rzeczą dla początkującego jest fakt, że kursy programowania bazują w większości na programach wykorzystujących konsolę - tekst na wejściu tekst na wyjściu, co przypomina mi uczenie się języka obcego nie z życia tylko ze słownika. Jeśli się nam będzie coś rysowało, skakało, goniło wskaźnik myszki to będzie stanowiło bardziej atrakcyjną formę nauki.
[#35] Re: Kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw

@Krashan, post #32

w assemblerze można jeszcze pierwsze z brzegu c2p podłączyć i stawiać pixele do woli..

ja polecam blitzbasic jest prosty, systemowy a można dołączyć gdy potrzeba kod w asm
[#36] Re: Kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw

@pong777, post #34

A przy okazji, mógłbyś gdzieś wyjaśnić łopatologicznie na czym polegają te popularne "Algorytmy" ostatnio? Bo ni jak ich nie rozumiem.Jak kiedyś wziąłem jakąś książkę do ręki o nich, to mnie odrzuciło od niej od razu.
[#37] Re: Kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw

@jokov, post #35

Znasz BB i mógłbyś pomóc? Najnowsza wersja nazywa się AmiBlitz i materiały są po niemiecku. Gdyby móc wykorzystać jego możliwości, Twoją wiedzę i doświadczenie oraz pomoc OSH-a w tłumaczeniu, mogłoby wyjść coś fajnego.
[#38] Re: Kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw

@gilban, post #36

Polecam "Basic dla każdego" W. Iszkowski. Tam jest to w miarę wytłumaczone. W wielkim skrócie algorytm to rozpisanie we właściwej kolejności z uwzględnieniem różnych warunków, zmiennych działań jakie ma wykonać komputer, by zrealizował zadanie postawione na początku przez programistę. (proszę się nie nabijać za bardzo)
[#39] Re: Kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw

@Ender, post #38

Ja się zastanawiam właśnie jak "przemycić" w kursach niezbędną wiedzę z zakresu:

* algorytmiki
* logiki
* fizyki

Co do samej algorytmiki - jest to pojęcie jeszcze sprzed ery komputerów.
[#40] Re: Kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw

@pong777, post #39

Moim skromnym zdaniem jeśli znasz Amosa i umiesz przekazać swoją wiedzę w prosty i przystępny sposób to nic tylko taki kurs poprowadź. Oczywiście jeśli jeszcze masz chęci i czas:D.
[#41] Re: Kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw

@Ender, post #37

Ja mogę pomóc, ale zastrzegam, że tylko w wolnym czasie (mam naprawdę sporo pracy przy własnych tłumaczeniach) i tylko na zasadzie podania mi konkretnego tekstu (niestety nie mam czasu na wyszukiwanie interesujących informacji samodzielnie).
[#42] Re: Kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw

@OSH, post #41

OK.
[#43] Re: Kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw

@Ender, post #42

AMOS professional ver.1.0 i 2.0 jest już
możecie zaczynać
[#44] Re: Kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw

@gilban, post #36

@gilban

Algorytm można porównać do przepisu kulinarnego. Są składniki i pewne kroki, które musisz wykonać by na przykład zaparzyć herbatę. Zauważ że niektóre kroki można wykonywać w dowolnej kolejności a niektóre już nie. Podpierając się przykładem z herbatą, nie możesz wlać zimnej wody do kubka i wsypać herbaty a potem zagotować, chociaż kto wie może wyjdzie z tego herbata :). Najważniejsze w tym wszystkim to wyobraźnia. Mam nadzieję, że każdy wyobraził sobie wyżej napisaną czynność i ewentualne konsekwencje i że przez chwilę uśmiechnął się, bo zabawa w tym wszystkim też jest ważna. Powracając do przepisu to warto dodać że przepis-algorytm nie działa albo działa śmiesznie jak nie ma składników. Na przykład czy da radę zrobić przepyszną jajecznicę bez jajek, wlewając olej na patelnię i podgrzewając go. Można by i smakosze pysznego smażonego oleju by się zajadali bez opamiętania, wlewając cały głęboki talerz sobie do gardła. Wyobraźmy sobie teraz wioskowego głupka, bo przecież w każdej wiosce obowiązkowo ktoś taki musi być. Tenże chłopak siedzi sobie na kamieniu i ciągle jest głodny. Potrafi pałaszować dania w zadziwiającej prędkości, nie ma w zwyczaju wybrzydzać, zjada wszystko co mu się poda. W ten sposób można sobie właśnie wyobrazić komputer - jako szybkiego głupka. Jeśli poprawnie wykonaliśmy przepis to mamy przepyszne danie dla wioskowego głupka. Teraz jest najtrudniejsza rzecz w tym wszystkim, trzeba sobie wyobrazić, że niektóre słowa zamieniamy na inne - bardziej dla jajogłowych. Nie należy zamieniać wszystkich słów na raz, trzeba spokojnie w swoim tempie przeglądać przepisy z książki kulinarnej i na głos mówić co jest składnikiem a co czynnością, którą trzeba wykonać. I po jakimś czasie zapominamy o przepisie a myślimy i mówimy o algorytmie, a danie to program. Nietrudno się domyśleć że w tej historyjce składniki to zmienne a kroki wykonania to instrukcje. Jeśli ktoś się chce zabrać za pichcenie czyli programowanie, to wystarczy że ubierze fartucha (wyobraźnię) i już :)
[#45] Re: Kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw

@asman, post #44

OK. Dziękuję. Teraz już to rozumiem.
[#46] Re: Kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw

@gilban, post #45

Dodatkowo powiem, że ściągnąłem sobie z jakiejś stronki Amosa Pro 2.0 na sześciu dyskietkach i instaluję na mojej A1200. Potem będę chciał sobie jeszcze pod WinUAE to zainstalować.

Inna sprawa, to skoro Amos został uwolniony, to można go gdzieś oficjalnie pobrać?

A jeszcze jedno. Czy istnieje jakieś spolszczenie do programu? Czy mogę o nim zapomnieć ?
[#47] Re: Kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw

@gilban, post #46

A AGA nie będzie problemem?
[#48] Re: Kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw

@gilban, post #46

Gdzieś na stronie Francoisa Lioneta był chyba...
Z tego co wiem to nie ma spolszczenia.

@Ender

Po prostu nie wykorzysta możliwości AGA ale będzie normalnie pracował na A1200.
Na Aminecie są procedury dodatkowe np. do wyświetlania obrazków w 256 kolorów pod AGA.
[#49] Re: Kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw

@pong777, post #48

Nie wiedziałem. A pod kartę graficzną nie ma takich procedur?
[#50] Re: Kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw

@pong777, post #48

I kiedy można się spodziewać początku kursu?
[#51] Re: Kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw

@chicago, post #50

Myślę, że jednak wystartujemy z Amosem i zobaczymy co się będzie działo i jakie będzie zainteresowanie.
Zastanawiam się nad formą czy to będą opisy + przykłady, podcast czy videotutorial na YT.
Proszę o wypowiadanie się.

Po sobotniej imprezie w Rzeszowie ukaże się moja prezentacja odnośnie tego jak powstał AmiPong. Będzie to też forma kursu Amosa na konkretnym przykładzie.
[#52] Re: Kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw

@pong777, post #51

Przykład + opis. Ale tutorial na YT byłby czymś fajnym. Statystyka i popularność jak na dłoni.

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2014 23:41:32 przez chicago
[#53] Re: Kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw

@pong777, post #1

pomimo dostępności wielu książek o tej tematyce (np. dla AMOSa - "Programować może każdy") część osób ma problemy z najprostszym kodem


Patrząc w treść tej publikacji wątpię aby można było bardziej łopatologicznie napisać o podstawach programowania w Amosie. Nie wyobrażam sobie aby ta pozycja mogła być za trudna dla przyszłego programisty, nawet amatora, no nie ma byka. Mnie się wydaje, że ludzie po prostu bardzo by chcieli... ale raczej im się nie chce, więc szukają kogoś kto zrobi to za nich. A to se pane ne da.

A gdyby nie marnować potencjału chętnych do dzielenia się wiedzą i przekierować go w konkretny projekt? Znaleźć cel (niekoniecznie skomplikowany), określić założenia, wymagania i realizować kolejne etapy/procedury...
.
[#54] Re: Kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw

@rePeter, post #53

A ,ze tak zapytam gdzie ten konkretny projekt, kto go ma?
[#55] Re: Kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw

@selur, post #54

Póki co - nikt chyba ale jeśli ktoś ma wiedzę i czas i chce parę groszy dorobić to ma tutaj co robić:

link
[#56] Re: Kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw

@selur, post #54

Może któryś z serii niezrealizowanych Miniata ;) (ale wydaje mi się, że to zawsze były wariacje na temat gier już dawno powstałych na Amigę)
Może port prostszych produkcji ze świata smartfonów, najprościej gry logicznej.
Wymyślić coś całkiem oryginalnego będzie zapewne trudno ale kto wie... może coś się wyłoni na forum w wyniku burzy mózgów.

A może macie rację i bardziej potrzebny jest kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw, nie wiem, tak tylko dywaguję.

Interesujące byłoby jeszcze jedno, o czym wspomniał Krashan, stworzyć większą lub mniejszą bibliotekę gotowych funkcji upraszczających podstawowe operacje graficzne i muzyczne dla programistów C.
.
[#57] Re: Kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw

@rePeter, post #56

Poruszałem ten problem w tym poście:

link
[#58] Re: Kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw

@pong777, post #57

Zobaczymy więc co opublikuje teh_KaiN.
[#59] Re: Kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw

@Ender, post #37

Znać znam, ale nie wiem czy nadaję się do tego zadania. Nie jestem programistą z wykształcenia i na pewno mam jakieś braki. Poza tym to trudna sprawa wymagająca wiele czasu (a tego mi brakuje).

Blitza używałem później też na innych platformach (z przyzwyczajenia)
[#60] Re: Kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw

@pong777, post #51

Myślę, że jednak wystartujemy z Amosem i zobaczymy co się będzie działo i jakie będzie zainteresowanie.


Czekam na pierwszy odcinek i Pozdrawiam. AMOS Rulez! = BASIC Rulez!. Amiga Rulez!.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem