kategoria: AMOS
[#121] Re: Kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw

@djpiotrs, post #119

Ogólnie wszystkie języki wysokiego poziomu


C jest jednak dosc niskopoziomowym jezykiem (w porownaniu z innymi ). nawet jesli Wiki twierdzi inaczej ;)
[#122] Re: Kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw

@flops, post #116

Typy danych - to samo co w Basicu, tyle że jest ich więcej, nie musisz ich wszystkich pamiętać, na początek wystarczy poznać int, char, float i void.
Tablice nie są specjalnie potrzebne na początek, zresztą obsługuje się je tak samo jak w Basicu
Wskaźniki - cóż trudnego w zrozumieniu, że wskaźnik to taka zmienna, przy której tworzeniu poinformowaliśmy kompilator, że jest adresem gdzie jest jakaś dana. I do jej obsługi mamy operatory * i & . Nie trzeba znać assemblera, wystarczy wiedza co to jest RAM i adres.
Nie musisz na początek rozumieć czym różni się ++i od i++ , gdyż w 99.999% przypadków można zadowolić się i++
Co do alokacji pamięci, to sam język zajmuje się obsługą stosu, póki korzystasz z niego, to nie martwisz się alokacją. Gdy potrzebujesz obszaru pamięci dla siebie - używasz malloc() i zwalniasz potem.
Co jest trudnego w zrozumieniu działania if, case itp? To jest praktycznie identyczne jak w Basicu, rozumiałeś tam, zrozumiesz tu.

Mnie C od początku ujął prostotą i elegancją. A jedyne momenty trudne miałem wtedy, gdy moje przyzwyczajenia z Basica nie pozwoliły mi na szybkie przyswojenie tego co pozornie miało być takie samo, a jednak w szczegółach działało inaczej.
Oczywiście, że C miewa trudniejsze miejsca, ale moim zdaniem nic tu nie wykracza poza stopień komplikacji Basica. Zresztą wiele rzeczy w Basicu nie zrobisz tak prosto jak w C np. użycie wskaźników do obsługi czegoś w AmigaOS - w Basicu pozostaje czasami rozgryzanie gdzie w jakimś miejscu struktury jest to co trzeba... i zabawy PEEK i POKE. W C wskaźnik załatwia wszystko elegancko i poprzez wskaźnik masz czytelny dostęp do danej rzeczy.
[#123] Re: Kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw

@mschulz, post #120

Bez wątpienia prawda. Aby jednak zacząć pisać w C, nie trzeba od razu poznawać tego wszystkiego. Na pewno podstawowe typy danych, na pewno wskaźniki, gramatyka języka, obsługa funkcji. To z grubsza wystarczy do obsługi AmigaOS na początek: otwarcie biblioteki, otwarcie okna i jego zamknięcie, zwolnienie zasobów i bezpieczne wyjście. Tyle na początek, zarzucenie się na początek całą złożonością języka to najprostszy sposób do zrażenia się.
A poza tym jak nauczyć się C? Kupić sobie podręcznik ANSI C Kerrighana i Ritchiego. Moim zdaniem najbardziej przystępny podręcznik programowania w jakimkolwiek języku, kiedykolwiek napisany. Absolutnie genialna sprawa.
Do tego kurs K. Iskry z MA o programowaniu w C - to jest już wyłącznie o obsłudzie AmigaOS przez programy w C. Ew. książka "AmigaOS od środka", nie pamiętam autora. Fajnie napisana, zakres podobny do kursu z MA, trochę jednak mniej (np. nie ma nic o locale.library, a w kursie jest). A w przypadku zabaw z MUI oczywiście kurs Krashana.
O poza tym bardzo mi się podoba określenie C jako, "nowoczesnego, wieloplatformowego assemblera" OK coś w tym jest. Ale jednak w asmie aby otrzymać to samo, trzeba się więcej napracować mimo wszystko.
[#124] Re: Kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw

@wali7, post #123

Bez wątpienia prawda. Aby jednak zacząć pisać w C, nie trzeba od razu poznawać tego wszystkiego.


Nie, nie trzeba. Ale taki naprawde bardzo poczatkujacy moze sie natknac na problemy ktorych sam nie ogarnie i nie zrozumie dlaczego cos nie dziala. To potrafi byc frustrujace.

A poza tym jak nauczyć się C? Kupić sobie podręcznik ANSI C Kerrighana i Ritchiego. Moim zdaniem najbardziej przystępny podręcznik programowania w jakimkolwiek języku, kiedykolwiek napisany.


Tak samo jak Symfonia pana Grebosza. Co prawda C++ i to bardzo przestarzaly, ale napisana jest bardzo lopatologicznie i przystepnie.

O poza tym bardzo mi się podoba określenie C jako, "nowoczesnego, wieloplatformowego assemblera" OK coś w tym jest.


Bo tak jest. Nawet piszac najbardziej wewnetrzne bebechy AROSA dalo sie prawie wszystko w C zrobic. Assembler to naprawde ostatecznosc w dzisiejszych czasach.
[#125] Re: Kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw

@wali7, post #113

Jeśli chodzi o C, to podstawy języka i WSZYSTKIE instrukcje są do opanowania w godzinę.


no to jestes arcygeniuszem wsrod poczatkujacych programistow :), bo mi przeczytanie klasycznej pozycji zajelo caly weekend ok. 22 lat temu, przerobienie przykladow z tej i innych ksiazeczek (miedzy innymi Bieleckiego dt. juz C++) kolejne kilka tygodni, a juz mialem pojecie o programowaniu wieksze od poczatkujacego.
[#126] Re: Kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw

@pong777, post #1

Przemyślenia koncentrują mi się wokół videotutoriala AMOSa dostępnego na YT w języku PL. Nie będzie syntetycznej mowy tylko mój głos chociaż do prezentera mi daleko ;) Obraz będzie zgranym za pomocą jakiegoś programu typu HyperCam obrazem z mojego WinUAE aby była zapewniona dobra jakość obrazu w HD = czytelne litery i ikony.

Przed opublikowaniem filmu chciałbym pokazać go mniejszemu gronu osób z grupy prywatnej aby pomogli mi pozbyć się ew. błędów rzeczowych/stylistycznych gdyż zawodowo nie zajmuję się programowaniem ani nie jestem nauczycielem a chcę wypaść możliwie najlepiej jak potrafię.

Na pierwszej lekcji chciałbym powiedzieć o:

1. Co to jest AMOS, krótka historia, twórcy, licencja.
2. Skąd go pobrać i co zawiera pakiet.
3. Jaką mamy PL literaturę dotyczącą tego środowiska.
4. Coś o przyciskach i menu w IDE.
5. Jak załadować/zapisać program, jak dołączyć kod do istniejącego już na ekranie kodu.
6. Jak uruchomić program.
7. Jak skompilować program aby był możliwy do bezpośredniego odpalenia na innej Amidze.
8. Jak wykonać prostą ikonkę zamiast standardowego "A".
9. Jak przygotować plik ADF i co musi zawierać aby nasz program odpalił się automatycznie po włożeniu dyskietki/zamontowaniu pliku ADF.
10. Jakieś podsumowanie i zadanie domowe.


----------
Słucham ZA i PRZECIW?




Ostatnia aktualizacja: 14.11.2014 23:37:52 przez pong777
[#127] Re: Kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw

@pong777, post #126

REWELACJA. Już się nie mogę doczekać.
[#128] Re: Kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw

@pong777, post #126

Po zakończonej lekcji będzie czas na przysyłanie pytań i dyskusję na forum. Za jakiś niedługi czas spróbuję odpowiedzieć na najważniejsze pytania rozpoczynając drugi videotutorial i wtedy przejdziemy płynnie do lekcji nr 2. Na razie spokojnie myślę o zawartości lekcji nr 2 i po niedzieli ruszam z nagrywaniem lekcji nr 1.

Z racji, że nigdy nie robiłem takiego materiału potrzebuję od osób bardziej doświadczonych podpowiedzi:

a) jakiego darmowego programu do przechwytywania obrazu i dźwięku użyć aby efekt pracy był najlepszy
b) jakiego darmowego programu do obróbki video użyć aby fajnie się montowało film
c) jak zrobić aby na YT wrzucić film dłuższy niż limit przewiduje np. był w HD i był długości 20 min

Fajnie też by było, gdybym miał kogoś kto się chce uczyć połączonego przez Skype i mógł mi na żywo zadawać pytania a całość obrazu i nasza rozmowa nagrywałaby się na bieżąco.

Czy to dobry pomysł? Czy lepiej nie mącić tylko słuchać z góry zaplanowanego i ułożonego porcjami materiału?



Ostatnia aktualizacja: 15.11.2014 00:14:50 przez pong777
[#129] Re: Kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw

@wali7, post #122

Typy danych - to samo co w Basicu, tyle że jest ich więcej, nie musisz ich wszystkich pamiętać, na początek wystarczy poznać int, char, float i void.


jakie typy danych ?, w BASIC jest zmienna i koniec kropka. po rowna (=) liczba lub tekst :).

Tablice nie są specjalnie potrzebne na początek


poczatkujacy to lepiej niech uzywa tablic zamiast alokowac itd. pamiec ok, racja . zaoszczedzi sobie i innym nerwow ;).

Gdy potrzebujesz obszaru pamięci dla siebie - używasz malloc() i zwalniasz potem.


i poczatkujacy uzyje malloc zeby zrobic sobie miejsce na tzw. bufor ramki i dozna szoku ;). W BASICu zrobi to jednym prostym poleceniem bez zastanawiania sie nad szczegolami.

Nie musisz na początek rozumieć czym różni się ++i od i++


ale po co to wiedziec poczatkujacemu. poczatkujacy ma napisac i=i+1 itp., bo tyle wyniosl ze szkoly podstawowej.

Co jest trudnego w zrozumieniu działania if, case itp?


a jednak w BASICu jest latwiej, a nawet latwiej i czytelniej ok, racja

cóż trudnego w zrozumieniu, że wskaźnik to taka zmienna


dla poczatkujacego to arcytrudne.

Oczywiście, że C miewa trudniejsze miejsca, ale moim zdaniem nic tu nie wykracza poza stopień komplikacji Basica.


tak tak , a swistak siedzi i zawija.
[#130] Re: Kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw

@mschulz, post #121

C jest jednak dosc niskopoziomowym jezykiem


dopoki nie powstanie jakis procesor ktory bezposrednio wykonuje kod zrodlowy w .c to C pozostanie jezykiem wysokopoziomowym choc o wzglednie niskim poziomie abstrakcji.

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2014 01:13:06 przez morele
[#131] Re: Kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw

@morele, post #129

Kolego morele, proponuję, abyś zakończył w tym wątku wyciąganie na wierzch tematu o porównywaniu różnych języków programowania. Temat dotyczy szkółki programowania, którą chce popełnić autor wątku. Jeżeli chcesz dyskutować o różnicach, załóż osobny wątek na forum.

UWAGA DOTYCZY TAKŻE INNYCH OSÓB, które będą ciągnąć ten wątek poza jego główny nurt.
[#132] Re: Kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw

@pong777, post #126

brzmi spoko!
jakieś hello world by się przydało w pierwszej lekcji - cokolwiek - otwarcie ekranu i postawienie punktu.(nawet bez tłumaczenia na razie o co chodzi)

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2014 08:37:37 przez jokov
[#133] Re: Kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw

@mailman, post #131

Ja kończę, bo dyskusja stała się średnio konstruktywna, wszyscy się okopaliśmy na swoich pozycjach. Ze swojej strony mogę zadeklarować popełnienie jakiejś miniszkółki absolutnych podstaw C, jako pierwszego języka programowania, najlepiej w formie dyskusji na forum - tak jak Pong777 zrobił ze swoją grą. Z grubsza wyobrażam już sobie jak to powinno wyglądać.
Proszę moderację o nietraktowanie posta jako dyskusji z administracją portalu :) (bo nią nie jest)

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2014 08:41:42 przez wali7
[#134] Re: Kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw

@pong777, post #126

Dobra opcjaOK

co do za i przeciw.

To np: jakiś krótki zwiastun przed premierą, może się wydawać że to zbędna opcja, z punktu widzenia programisty, lecz dla zwykłego odbiorcy może to być fajny dodatek.
[#135] Re: Kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw

@pong777, post #128

b) jakiego darmowego programu do obróbki video użyć aby fajnie się montowało film


Polecam Sony Vegas 7.0 z 2007 roku. Problem w tym, że nie jest darmowy. Jest prosty w obsłudze.
Nowszych wersji nie znam, ale słyszałem że obsługa stała się dość skomplikowana. Możesz jednak bez problemu przetestować najnowszą wersję, bo jest w pełni funkcjonalna i jedynym ograniczeniem jest znak wodny na wyrenderowanym filmie.
Możesz poszukać wersji 7.0 na jakiejś wyprzedaży, itp.OK

Tutaj zrobiłem telefonem krótki film, jak wygląda obsługa 7.0 - link

W górnej części ekranu widać "stół edycyjny" który przypomina programy muzyczne typu Cool Edit, Fruity Loops, tam ustalamy kolejność odtwarzanych zdjęć (można je rozciągać w czasie), animacji oraz dźwięku. Jednocześnie można nałożyć kilka animacji na raz w tym samym czasie itd. Animacje i filmy przeciągamy w to miejsce myszką z dolnego okna po lewej stronie, do którego wcześniej importujemy je opcją z górnego menu. Po prawej stronie na dole jest okienko podglądu w czasie rzeczywistym. Mniej więcej w środku na dole jest globalne ustawienie głośności, które można modyfikować też na "stole edycyjnym".
No i to tyle na początek, wszystko odbywa się za pomocą myszki i podobnie działają inne programy.

Znalazłem link w którym ktoś podał nazwy darmowych programów podobnych do Sony Vegas - link
[#136] Re: Kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw

@Andrzej Drozd, post #135

Polecam Sony Vegas 7.0 z 2007 roku.


jest tyle dobrych darmowych programow, a Ty proponujesz przedpotopowa do tego platna wersje Sony Vegas głową w mur
[#137] Re: Kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw

@morele, post #136

Nie wal głową w mur, tylko kliknji w drugi link.OKOKOKOKOKok, racjaok, racjaok, racjaok, racjaok, racjapomysłpomysłpomysłpomysłpomysł
Tak czy inaczej po co nowsza wersja? Już na tej można zrobić megaprodukcję na miarę Władcy Pierścieni.
Wyjdź sobie na spacer.szeroki uśmiech
[#138] Re: Kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw

@Andrzej Drozd, post #137

Andrzeju - całkiem fajne to Sony. Mikrofon dziś kupiony. Tutorial z obsługi oglądnięty. Dziś testy i nagrywamy niebawem.
[#139] Re: Kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw

@pong777, post #1

Mam takie pytania dotyczące AMOS'a:
1. Czy można w nim pisać programy działające pod Workbench'em, czy otwiera on tylko własne ekrany?
2. Czy można w nim korzystać z COM i LPT?
3. Czy korzysta z datatype'ów lub czy ma własne procedury do ładowania obrazków i dźwięków? Jeśli tylko własne to jakie formaty obsługuje?
[#140] Re: Kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw

@dolek, post #139

Patrz w goolgach, bo to są standardowe pytania których pełno w sieci.

1. można, tylko potrzebne są dodatkowe ekstenszyny(aminet) A w ogóle pisanie w Amosie pod WB jest bez sensu i tego odradzam.

2. można

3. nie korzysta. można doinstalować jw. ekstenszyns ale po co. łyka formaty najbardziej przyjazne dla Amigi. ILBM, ANIM dźwięk mod(doinstalowanie wtyczki AMCAF, eliminuje braki jeśli chodzi o odtwarzanie modułów pisanych w ProTrackerze nawet tych najbardziej skomplikowanych. na jednej z pierwszych dyskietek Amosa jest konwerter można nim konwertować muzykę do banku w amosie nawet z SONIXa. Jeśli chodzi o sample to najlepiej RAW, do amosa masz dołączony program w którym "prawie" wszystko można zrobić z z samplem.
[#141] Re: Kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw

@pong777, post #126

Postanowiłem jeszcze przed odcinkiem 1 nagrać odcinek 0 a w nim:

a) przywitać się z Wami i zaprosić na kurs
b) przedstawić w 3 zdaniach moją osobę oraz to czym się zajmuję zawodowo.
c) przedstawić i uzasadnić sensowność prowadzenia kursu AMOSa i nakreślić jego charakter
d) podać odstęp pomiędzy publikacją kolejnych odcinków
e) przedstawić strukturę przykładowej lekcji
f) opisać wymagania w zakresie nabytej wiedzy i posiadanych umiejętności jakie stawiam przed typowym kursantem
g) podać spis zagadnień i tematykę kolejnych lekcji
[#142] Re: Kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw

@pong777, post #141

Czekamy OK
[#143] Re: Kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw

@groovebox, post #142

Scenariusz został dziś napisany. Przepraszam zniecierpliwionych za zwłokę ale walczę równolegle z problemami sprzętowymi co zabiera sporą ilość wolnego czasu który dzielę między rodzinę, pracę i hobby jakim jest amigowanie. Jutro mam nadzieję, że nagram zmontuję i wystawię na YT zerowy odcinek kursu - "Lekcję organizacyjną". Natychmiast oczywiście podlinkuję do YT w tym wątku. Serdecznie zapraszam.
[#144] Re: Kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw

@pong777, post #143

Bardzo mi sie ten pomysl podoba.
Cos nowego dla szarych komórek

Ktos (sorki jestem "na telefonie" i nawigacja jest utrudniona) napisal w tym watku, ze zaczynajac w wieku 40 lat zyc z tego nie bedzie. Zaczalem interesowac sie robieniem gier w wieku 34 lat. Obecnie programuje (glownie uzywam gotowych skryptow i modyfikuje je dla swoich potrzeb), buduje w 3D oraz nagrywam muzyke do mojej pierwszej produkcji w unity. Jak sie chce to mozna a wiek to tylko stan umyslu OK

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2014 04:16:21 przez Climat
[#145] Re: Kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw

@Climat, post #144

Zaczalem interesowac sie robieniem gier w wieku 34 lat.

Brawo OK
[#146] Re: Kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw

@pong777, post #143

Zapraszam do posłuchania obiecanej lekcji organizacyjnej. Nie wrzucałem jeszcze na YT bo jest tylko dźwięk więc sens na YT ma dopiero lekcja #1.

link

Proszę o komentowanie w tym wątku.
[#147] Re: Kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw

@pong777, post #146

Na YT też możesz wrzucić. Zrób jakąś plansze np. w JPG, załaduj do Vegas i rozciągnij plansze/zdjęcie tak aby trwała tyle co dźwięk. Przy okazji przetestujesz sobie renderowanie filmu np. do XVid.
[#148] Re: Kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw

@pong777, post #146

Wysłuchałem całej audycji. Przyznać muszę, że pierwszy raz mam styczność z tutorialem w takiej formie. Mam skojarzenia z programami w telewizji poświęconymi obsłudze komputera. 15-minutowe wprowadzenie jest ciekawe, z tym że ja akurat preferuję przy nauce słowo pisane. W takiej formie jak się coś przeoczy to trzeba przewijać do tyłu. W przypadku książki wystarczy zobaczyć poprzednią stronę.

Taka forma może być idealna dla zupełnie początkujących, którzy jednocześnie mają zapał do nauki i chętnie wysłuchają całej audycji. Jestem zresztą ciekaw ich opinii nt. Twojego tutoriala. Akurat ja znam AMOSa z książki i praktyki, ale myślę, że nie raz jeszcze odsłucham (i obejrzę) któryś z kolejnych odcinków.

Życzę Ci udanych kolejnych odcinków oraz co najmniej kilku stałych słuchaczy - początkujących programistów, którzy dzięki nabytej wiedzy zaczną pisać swoje gry, a może też sięgną po książki celem pogłębienia zdobytej wiedzy. Niech Twój tutorial da im solidne podstawy do pisania w AMOSie oraz zmotywuje ich do rozwijania swojej wiedzy i umiejętności programowania w tym języku. Bo wiadomo, musi być zaangażowanie również z ich strony.

Gratuluję Ci zapału i odwagi.
Pozdrawiam.

P.S. Mała uwaga odnośnie treści dzisiejszego odcinka: według mnie do AMOSa nie potrzeba komputera z twardym dyskiem, czy kartą CF. Z powodzeniem można pracować na dyskietkach nawet na A500! To nie kompilator języka C, gdzie trzeba co ruch kompilować.

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2014 08:23:49 przez Hexmage960
[#149] Re: Kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw

@Hexmage960, post #148

Doprecyzuję, że nie jest wymagany dysk twardy chociaż bardzo pomocny. Można zainstalować standardowym kreatorem AMOSa po prostu na... innej dyskietce bądź instalator uczyni dyskietkę "AMOSPro_System" autobotowalną.
[#150] Re: Kurs programowania dla zielonych - podstawy podstaw

@pong777, post #149

Super, ze sie cos ruszylo OK

Korzystanie z AMOS'a z dyskietek to droga przez meke. Najlepiej odrazu wszystkich ostrzec, ze bez hdd, 2Mb RAM'u i procesora 68020 (czyli A1200) dzialanie w AMOSie bedzie meczarnia.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem