[#31] Re: Jakich gier brakuje Wam na Amidze

@pisklak, post #29

Remake Mortal Kombat 2 ale z większą paletą i większą płynnością animacji!!!
[#32] Re: Jakich gier brakuje Wam na Amidze

@Umpal, post #30

Nie wiem, jak wasze zdanie, ale moim nieskromnym wygląda bardzo dobrze




Chyba sobie żartujesz?

Ta gra musiałaby się uruchamiać normalnie w podwyższonej rozdzielczości albo mieć najzwyczajniej w świecie przerysowaną całą grafikę na LoRes. Taki "double pixel" jak proponujesz jest po prostu piebrzydki.
[#33] Re: Jakich gier brakuje Wam na Amidze

@recedent, post #32

Zgadzam się w 100%. Najlepiej przepixelować ręcznie. na pewno dużo roboty ale cóż pofantazjować można. Lepsze rozwiązanie to przeportować pod Vampirka i zniknie ten problem.
[#34] Re: Jakich gier brakuje Wam na Amidze

@recedent, post #32

Konrad, ale pojechałeś po bandzie . Przecież napisałem, że to szybka konwersja do amigowej rozdzielczości, a pisząc, że wygląda nieźle zaznaczyłem, że chodzi mi o paletę kolorów! OK Naturalnie, niekwestionowanie i bezapelacyjnie ta grafika musiałaby być przerysowana. A co do podwyższonej rozdzielczości, to w grę wchodziłaby tylko i wyłącznie karta graficzna, bo nikt w interlejsie by przed tym nie siedział (640x256 ma za mało kolorów żeby to miało sens).
Zaś co do "double piksela", to przecież zrobiłem go tylko i wyłącznie po to, żeby ludzie czytający stronę na ekranach z wysoką rozdzielczością (jak np. 1920x1080) mogli cokolwiek zobaczyć. Absolutnie nie była to żadna propozycja zrobienia w ten sposób gry (w ogóle nie było tam żadnej propozycji). Gdyby mi przyszło do głowy zrobienie tego w ten sposób, to byłbym pierwszy, który by się ukarał - i to surowo
[#35] Re: Jakich gier brakuje Wam na Amidze

@recedent, post #32

Tutaj, zrobiony na szybko lores w 32 kolorach

oraz powiększone do 640x480 by lepiej było widać na stronie

Ta grafika, na Amidze podłączonej do CRT, w lo-resie wyglądała by całkiem fajnie.

Oczywiście, w przypadku robienia gry samo skalowanie w dół assetów mało co da, w przypadku robienia wersji ECS - tu potrzebna by była walka z paletą i każdym odrębnym kawałkiem grafiki.
Nie jest to coś niemożliwego - wystarczy popatrzeć na konsolowe sceny homebrew. Rekoloryzacje gier, zmiana teł, sampli to tam porządek dzienny gdzie całe mnóstwo gier zostało poprawionych.

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2016 14:04:25 przez michalmarek77
[#36] Re: Jakich gier brakuje Wam na Amidze

@michalmarek77, post #35

Owszem, da się, ale trzeba iść na kompromisy, co oczywiście odkrywcze nie jest. W przypadku Herosów można by zastosować palety adaptacyjne, czyli zależne od lokacji, ale to byłoby strasznie karkołomne. Twój obrazek wygląda ładnie, ale tej palety nie da się zastosować do pozostałych lokacji i innych rodzajów monstrów, bo już na pierwszy rzut oka widać, że brakło by pewnych kolorów. Ale rozumiem, że tylko fantazjujemy, więc się nie czepiam.
[#37] Re: Jakich gier brakuje Wam na Amidze

@Umpal, post #36

Wersja ECS to faktycznie byłaby droga przez mękę ale AGA (i tak,choćby teoretyczne, robienie tej gry na coś poniżej A1200 mijało by się z celem) w kwestii grafiki, to w dużym skrócie raptem przeskalowanie assetów bez potrzeby przejmowania się paletą. Nic, co byłoby niemożliwe do zrobienia.
[#38] Re: Jakich gier brakuje Wam na Amidze

@michalmarek77, post #37

256 kolorów rozwiązałoby sprawę kompletnie. Ale samo przeskalowanie, to za mało. Jeśli spojrzysz na zrzuty ekranowe, gdzie występują dane w postaci liczb, to od razu zobaczysz, że są zupełnie nieczytelne. Za mało pikseli na nie przypada w takich proporcjach, dlatego interfejs musiałby być zaprojektowany od podstaw.
[#39] Re: Jakich gier brakuje Wam na Amidze

@Umpal, post #38

Nowych, takich gier mi najbardziej brakuje na amigę. Nowych gier trzymających dobry poziom starych hitów. Jakieś dwa lata temu miałem dużo zabawy z Enemy, Putty Squad i Solid Gold. W tym roku Tanks Furry zdobyło moją uwagę.
Mażą mi się jak już mówiłem gry na dobrym poziomie, z chęcią zagrałbym w jakąś nową platformówkę, wyścigi 2d, shumpa, albo coś logicznego.
[#40] Re: Jakich gier brakuje Wam na Amidze

@Umpal, post #38

256 kolorów rozwiązałoby sprawę kompletnie


Nie tak "kompletnie", bo tam masz 24 bit w oryginale. To raz. Interfejs do przeprojektowania. To dwa. Silnik do napisania od nowa. To trzy. Chyba, że zrobisz port VCMI, to powodzenia życzę. Krótko mówiąc - prościej chyba by było napisać od zera kod i narysować od zera grafikę.
[#41] Re: Jakich gier brakuje Wam na Amidze

@recedent, post #40

Przecież piszemy tylko o grafice. Temat programu w ogóle nie jest ruszany. O przeprojektowaniu interfejsu napisałem wyżej. Wiadomo, że zrobienie tej gry na Amigę byłoby wyzwaniem kosmicznym (pomijając nawet kwestię licencji). Bez dwóch zdań.

Nowych, takich gier mi najbardziej brakuje na amigę. Nowych gier trzymających dobry poziom starych hitów

To właśnie miałem na myśli zadając wcześniejsze pytanie. Ja też jestem zdania, że na Amidze największym wzięciem cieszyłaby się gra zupełnie nowa, tzw. Amiga exclusive. Aszu 'dałby królestwo' za nowego erpega i to właśnie trafiłoby idealnie w wysuszone dusze wielu Amigowców. Być może hitem okaże się ta gra podobna nieco do Chaos Engine, którą autor w miarę sukcesywnie rozwija. Jest szansa. Może też i wspominana już w innym wątku strzelanka, pod warunkiem, że nie będzie to qube-shoot'em up tylko coś przyjemniejszego dla oka. Wszystko oczywiście potrzebuje grywalności, bo bez niej...
[#42] Re: Jakich gier brakuje Wam na Amidze

@recedent, post #40

Nie tak "kompletnie", bo tam masz 24 bit w oryginale.


Zależy jeszcze (chyba), która część.
[#43] Re: Jakich gier brakuje Wam na Amidze

@DiskDoctor, post #42

Dwójka była na pewno w 256. Trójka, tak jak napisał Recedent, jest w 16-bitach (nie w 24, ale to szczegół). Z ciekawości zrobiłem kilka konwersji (trójki) na 256 kolorów i różnica jest praktycznie niewidoczna w większości przypadków. To oczywiście nie sprawia, że gra stała się łatwa do przeportowania szeroki uśmiech
[#44] Re: Jakich gier brakuje Wam na Amidze

@Umpal, post #43

Jedynka też jest fajna szeroki uśmiech

Poza tym, są projekty typu VCMI, więc...
[#45] Re: Jakich gier brakuje Wam na Amidze

@DiskDoctor, post #44

A i jeszcze jedno, bym zapomniał.

Brakuje mi gier 3D

Mam MISTa podłączonego do TV 3D. Nawet próbowałem włączyć software 3D mode na niektórych demkach - coś się dzieje, tylko to nie to.

Albo 3D to jest rzecz niezmiernie trudna, albo banalna, bo zależy to od rodzaju czy są to okulary przesłonowe (ja takie mam i wtedy w grę wchodzi odpowiednia częstotliwość) albo okulary polaryzacyjne i wtedy chyba jest łatwiej (?). Pojawiły się też telewizory bez okularów - więc minus na dzień dobry jest taki, że takie gry musiałyby działać w różnych trybach.
[#46] Re: Jakich gier brakuje Wam na Amidze

@Gżegżółka, post #39



Pier Solar gra z 2010 r na Sega MD, chętnie bym ujrzał produkt tej klasy na Amidze.

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2016 18:31:53 przez philipo

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2016 18:32:30 przez philipo

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2016 18:33:33 przez philipo
[#47] Re: Jakich gier brakuje Wam na Amidze

@DiskDoctor, post #44

Tak, też grałem, a właściwie od niej zaczynałem - ta seria od początku jest wybitna (choć dla mnie na III się kończy).
Nie pamiętam, w którą wersję VCMI grałem, ale była koszmarna. Dałem sobie spokój i wolę normalną III na PC odpalać.
Obraz 3D jest mi niemal obcy. Widziałem co prawda w sklepach i próbowałem, ale nieszczególnie mi przypadł do gustu. Ograniczam się w zasadzie do kina, bo do domu nie zamierzam nabywać.

@philipo, styl mangi i jej podobne odrzuca mnie na przysłowiowy kilometr, ale przyznać muszę, że sama idea tego typu gry (wzorowanej chyba na Final Fantasy?) jest jak najbardziej ciekawa i na Amidze chyba nie istnieje - chyba że nie słyszałem. Także z pewnością znalazłaby swoich odbiorców.
[#48] Re: Jakich gier brakuje Wam na Amidze

@Umpal, post #47

Bo domeną takich gier są wydawcy japońscy a nie europejscy czy amerykańscy. A oni o Amidze nie słyszeli albo nie traktują jej poważnie widząc wyniki sprzedaży. Przecież wiedzą że ich konsole są tu dostępne od lat, więc jak chcemy w to grać to przecież możemy. Wszak wg nich platformę się kupuje dla gier a nie odwrotnie. ;)
[#49] Re: Jakich gier brakuje Wam na Amidze

@ZbyniuR, post #48

Wszak wg nich platformę się kupuje dla gier a nie odwrotnie. ;)


Wg nich? Przecież platforma, sama w sobie jest nieistotna. To tylko bezduszne żelastwo. To soft definiuje i daje sens tej czy innej maszynie. Jasne, że takie czy inne zabawki kupuje się ze względu na i dla gier. Inaczej się po prostu nie da.
[#50] Re: Jakich gier brakuje Wam na Amidze

@ZbyniuR, post #48

Za Pier Solar stoją Braylijczycy. Ale tam Retro konsole Segi są bardzo popularne.
Gra to faktycznie takie RPG w japońskim stylu co nie każdemu musi przypasować. Dla mnie jednak najbardziej istotne jest,że trzyma pozom wysokobudżetowych pozycji z lat 90tych i takiego poziomu pragnąłbym w nowych grach na Ami.
[#51] Re: Jakich gier brakuje Wam na Amidze

@philipo, post #50

To jest do osiągnięcia, jak najbardziej. Ale warunek jest jeden: Cena. Żeby zrobić grę na wysokim poziomie, to trzeba jej poświęcić bardzo dużo czasu i często nie w pojedynkę. Bardzo zdolni ludzie wykorzystują swoje umiejętności zawodowo i nie ma bata, żeby po godzinach poświęcali czas, duuużo czasu na tworzenie wysokiej jakości gry na niszowy sprzęt, jakim jest Amiga. Problem w tym, że na grach amigowych nie da się zarobić, z czym chyba cała społeczność PPA jest zgodna wnosząc po komentarzach. Co najwyżej mogą się zwrócić koszty w jakimś podstawowym stopniu, choć i to jest mocno dyskusyjne. Stąd mamy póki co projekty czysto hobbystyczne. Ale nawet w przypadku ładnie wyglądających gier okazuje się, że nie są zbyt "głębokie". Jak wspomniałem, na to potrzeba mnóstwo czasu. Ale obserwując amigowy rynek, o ile w ogóle można go tak nazwać, to dochodzę do wniosku, że ludzie są gotowi zapłacić nawet wysoką cenę za grę, jeśli ta byłaby wysokich na nasze standardy lotów.
Nie wiem, czy ta kwestia była kiedykolwiek podnoszona, więc znowu skorzystam z okazji i zapytam o wasze zdanie: Kto byłby chętny bez chwili wahania zapłacić większą kwotę* za grę stworzoną stricte na Amigę, z dużym nakładem pracy i adekwatną treścią?

*Wysoka cena, to taka powiedzmy:
1. Wariant pierwszy: Wersja elektroniczna, tylko ADF-y. Kwota co najmniej 100 zł.
2. Wariant drugi: Wersja pudełkowa, CD. Kwota co najmniej 150 zł.
3. Wariant trzeci: Wersja pudełkowa, DYSKIETKI. Kwota ok. 180 zł, zależnie od ilości dyskietek.
4. Wariant czwarty, którego nigdy na Amidze nie widziałem: Wersja KOLEKCJONERSKA. Ograniczona ilość pudełek. Naturalnie DYSKIETKI i pewnie CD. Kwota... nawet 300-600 zł, zależnie od zawartości, i mam na myśli naprawdę bogatą: Plakat na ścianę, jakaś encyklopedia świata/postaci występujących w grze, materiały deweloperskie w postaci szkiców koncepcyjnych, etc., plastikowa figurka(i) i co tam jeszcze wrzuca się w takie edycje).

Na który wariant, jeśli w ogóle, bylibyście chętni?

Mnie się podoba 3 i 4.
[wyróżniony] [#52] Re: Jakich gier brakuje Wam na Amidze

@Umpal, post #51

100zł-150zł, tyle mógłbym poświęcić na zakup gry na amigę. Mnie interesuje wersja elektroniczna, wynika to z tego że częściej odpalam winuae, niż rozkładam A1200. To czego chcę to sama gra, żadne kolekcjonerki, naklejki, plakaty, figurki, magnesy, itp nie są mi potrzebne (poza art-bookami i oczywiście manualem). Niedawno wyszło Tank Furry, grę kupiłem i nie żałuję swojego wyboru, uważam że cena była uczciwa i adekwatna do dobrej jakości gry i czasu jaki potrzebowałem by ją przejść (teraz będę wracał do niej od czasu do czasu kiedy najdzie mnie ochota na niszczenie czołgiem okolicy :) ). Oczywiście nie będę płacił stówki za koślawą grę w backbone, która co chwila będzie zgrzytać. Mógłbym też zapłacić więcej jeśli gra będzie dłuższa, bardziej rozbudowana i z lepszą oprawą audio-wizualną. 200 zł to górna granica, ale to bardzo wygórowana jakościowo granica i raczej nie prędko zostanie osiągnięta (to nie jest kwota za grę na 3 dyskietkach, ale grę która mogła by zająć całą płytę). Mam nadzieję że pojawią się ludzie którzy prócz ciągłego marudzenia będą chcieli tak jak Koyot coś stworzyć. Warto ich wspierać nie tylko dobrym słowem :)
To czy będziemy mówić o rynku amigowym zależy tylko od nas samych i od tego czy prócz dobrego słowa wsparcia znajdzie się też chęć użycia portfela.
Ciekawi mnie ile do tej pory sprzedało się egzemplarzy Tank Furry na Polskę i na resztę świata? Macie może jakieś wyniki?
[#53] Re: Jakich gier brakuje Wam na Amidze

@Umpal, post #51

moge placic, cena mnie nie rusza, jesli gra jest ok. podpytaj koyota i juena i ile im sie sztuk tankow sprzedalo i bedziesz mial jako takie pojecie o rynku :)
[#54] Re: Jakich gier brakuje Wam na Amidze

@Umpal, post #51

Jak dla mnie za fajny produkt mogę się zgodzić na wariant drugi .
Za dobrze zrobioną grę mogę dać nawet te 150 zeta
Jak na razie mamy fajnie zrobioną grę w stylu amigowym tamtych lat TF-a i za wiele mniej .
Kto w to grał to wie że to produkt warty swojej niskiej ceny.
Mnie zaskoczyła dynamika gry , coś jakby lata 90 te lecz w nowych warunkach. Może to kwestia procka, morze szybkości teraźniejszych dopałek , jestem pod wrażeniem .
Brawo .
Ale jakby ktoś zrobił gierkę na najwyższym poziomie to 150 zeta bez problemu dam.
Pomyślcie że to tylko coś około 40 euro i dla ludzi w europie to pesteczka i bez dechu zakupią giercę na Klasyka .
Brać się do roboty bo można zarobić .
[#55] Re: Jakich gier brakuje Wam na Amidze

@pong777, post #14

Knights and Merchants jest na MorphOS.

A co do braku gier, brakuje mi porządnego dungeona crawlera, koniecznie na AGA. Evil's Doom pokazał potencjał, to samo z EOB AGA.
[#56] Re: Jakich gier brakuje Wam na Amidze

@Solo Kazuki, post #55

O, nie wiedziałem, że jest na Morfa. Na 68k ta gra jest chyba za ciężka.

I znowu pojawia się korytarzowe RPG szeroki uśmiech. Jeśli ktoś się podejmie zrobienia takowego, to wątpię żeby to było na AGA. Graficznie oczywiście bardzo by zyskał, ale jednak sporo osób siedzi przed ECS-ami, stąd wybór raczej byłby wymuszony w tym kierunku.
[#57] Re: Jakich gier brakuje Wam na Amidze

@Umpal, post #56

Tak, tylko w dobie Vampira z SAGA i sporej grupy użytkowników sprzętów AGA mija się to z celem. Na ECS jest pełno takich gier, na AGA zaledwie kilka. Nawet Dungeon Master II nie jest pod AGA.

Co do Knights & Merchants pod MorphOS zainteresowanym podpowiem żeby zajrzeli do pewnego działu.

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2016 12:51:54 przez Solo Kazuki
[#58] Re: Jakich gier brakuje Wam na Amidze

@Jacol, post #54

Ja tak tylko na marginesie.40 ojro za gre to calkiem sporo dla kazdego,niezaleznie gdzie mieszka i ile zarabia.Czy jesli zarabiam np 20k € miesiecznie to dajmy na to kajzerka za 10 zl albo zapalki za 20 zl to dla mnie tanio i kupuje? To zupelnie tak nie dziala i kto mysli w ten sposob lepiej niech za biznesy sie nie bierze.
[#59] Re: Jakich gier brakuje Wam na Amidze

@Aniol, post #58

Czy chcesz przez to powiedzieć, żeby nikt się nie brał za poważną grę na Amigę, bo nie dostanie nawet zwrotu zainwestowanego czasu i, jakby nie było, własnych pieniędzy za jej zrobienie szeroki uśmiech
Też jestem zdania, że tylko dlatego, że ktoś ma dużo nie powinno automatycznie oznaczać, że ma wydawać na lewo i prawo bez zastanowienia, ale Jacol nie wyskoczył tylko z tekstem o euro - to pojawiło się na końcu jako uzasadnienie wydania takiej kwoty za, zacytuję: fajny produkt, dobrze zrobioną grę. I czy rzeczywiście 40 euro na wyjątkową grę, jakiej nie było chyba od co najmniej 2000 roku na Amigę, to dużo? Gdyby ich jeszcze wychodziło jak mrówek z mrowiska, to można by się zastanowić. Aniol, mnie twój tekst nie zachęcił do poświęcenia


Ostatnia aktualizacja: 20.04.2016 14:51:18 przez Umpal
[#60] Re: Jakich gier brakuje Wam na Amidze

@Jacol, post #54

40-60Euro to ja mogę wydać za profesjonalnie zrobioną (i wydaną) grę. Choćby indie.
Taka kwota w przypadku, hmn, nikogo nie obrażając, amatorskiej gry amigowej to raczej sporo.
Gdyby taka gra była na poziomie gier z 92r to klienci na kolekcjonerki by się pewnie znaleźli. Jeśli to miałaby być gra wątpliwych lotów (jak niemalże wszystko co jest robione dziś na amigach), nieporównywalna z konsolowymi czy steamowymi grami indie to wątpliwe by ktokolwiek to kupił. Amiga amigą ale za byle jaki soft nikt nie zapłaci takich pieniędzy.
Gry, na poziomie Tanks Furry, w wersjach kolekcjonerskich pewnie za 20Euro znalazły by swoich fanów. Za większe pieniądze? Wątpię.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem