[#181] Re: Dlaczego warto kupować oryginały gier sprzed 10 lat.

@Krecik, post #176

Prawda jest taka, że większość wydawców i autorów gier na Amigę od dawna ma je gdzieś. Wielu wręcz nie chce pamiętać, że coś na Amigę kiedyś wydawali. Agresywni się robią na wspomnienie o niej (pamiętam reakcję gostka z EXE, kiedy zapytałem o coś związanego z ich mangowymi składankami i przyznałem się, że śmiem je wkładać w "amigowy" czytnik). Po co więc cała ta sztuka dla szuki? Dla kogo? Jaka jest szkodliwość społeczna skopiowania 15 letniej gry, która nikogo już nie obchodzi? Kto na tym traci?

I opowiastka z życia:

Był sobie jakiś koleś, co o nim w telewizji mówili, bardzo praworządny. Całe dnie obserwował swoich sąsiadów i składał doniesienia o cokolwiek. Setki doniesień - o użycie słowa na "k", o naplucie, o nie takie postawienie samochodu na 5 minut, o dziecko co się wydarło. Formalnie zawsze miał powód i odpowiednie instytucje musiały reagować, a niech by spróbowały nie reagować - zaraz by pewnie pisał skargi. Godna, można by rzec, pochwały obywatelska postawa - człowiek zaprowadzał ład prawny na swojej uliczce i motywował "organy" do działania. Tak przynajmniej mu się wydawało. Tym czasem osiągnął tylko tyle, że w jego sąsiedztwie nie dało się żyć, jemu z czasem też przestało być tam sympatycznie, kupa ludzi miała mnóstwo niepotrzebnej roboty, a praworządnego raju i tak nie zbudował. Tyle na temat skrajnego legalizmu.
[#182] Re: Dlaczego warto kupować oryginały gier sprzed 10 lat.

@Krecik, post #176

"Mozesz sobie na polke polozyc. Przykre."

Dlaczego? Przeciez ma legalna licencje na te programy?

"Trzeba bylo sobie kopie na wlasny uzytek zrobic kiedy mogles. Zreszta jest to zalecane przez producentow."

Zalecane powiadasz? :) I wlasnie dlatego rok rocznie wydaje sie miliony na technologie zabezpieczajace przed skopiowaniem nosnika? ;)
[#183] Re: Dlaczego warto kupować oryginały gier sprzed 10 lat.

@Jaszczur, post #178

Mnie prawo panstwowe nie rusza.

Ja wyznaje Prawo:

Nie kradnij.

Reszta sama przychodzi.

Kreciu

[#184] Re: Dlaczego warto kupować oryginały gier sprzed 10 lat.

@MinisterQ, post #180

Jest cos takiego jak np. religia, zasady moralne itp.

Kreciu

Ps. WSZYSTKO sprowadza sie do RELIGI.



Ostatnia modyfikacja: 15.11.07 16:25
[#185] Re: Dlaczego warto kupować oryginały gier sprzed 10 lat.

@Krecik, post #184

" Jest cos takiego jak np. religia, zasady moralne itp."

Akurat temat "religia a zasady moralne" jest bardzo sliski.
Poczytaj troche...

"Ps. WSZYSTKO sprowadza sie do RELIGI."

Ja przepraszam, ale co Ministerstwo Zdrowia ma do ochrony praw autorskich? ;)

Dobra.. wiem, obiecalem EOT z mojej strony...
Sek w tym, ze karmienie trola jest takie... kuszace.... :)
[#186] Re: Dlaczego warto kupować oryginały gier sprzed 10 lat.

@Krecik, post #184

Ps. WSZYSTKO sprowadza sie do RELIGI.

1.Gwałt i mord również nieprawdaż?
2.Masz na myśli jakąś konkretną religię? Napisz jaką :)

[#187] Re: Dlaczego warto kupować oryginały gier sprzed 10 lat.

@kjb, post #186

Zastosuj PRAWO NATURALNE.

Nawet tutaj bedziesz mial zasady: nie kradnij itp.

To znajdziesz wszedzie. Nawet pewne systemy filozoficzne zblizaja sie do religi...

Mozemy sobie w HydePark popisac ;)

Kreciu

Ps. W jaki sposob okreslisz GWALT albo MORD prawem bez MORALNOSCI??

Zakladamy temat? :D



Ostatnia modyfikacja: 15.11.07 18:52
[#188] Re: Dlaczego warto kupować oryginały gier sprzed 10 lat.

@Krecik, post #184

Religia nie ma nic wspólnego z zasadami moralnymi.
Na pewno nie w sensie twórczym.

[#189] Re: Dlaczego warto kupować oryginały gier sprzed 10 lat.

@Krecik, post #187

Jesli chcesz podyskutować na temat religi to załóż temat, ale nie na tym portalu jeśli mógłbym Cie prosić. Załóż temat na forum np. radia maryja jeśli takowe mają, tam na pewno znajdziesz wielu fanatyków religijnych z którymi podzielisz sie refleksjami :)

1. Czytałeś/Słuchałeś Biblie stanistyczną? Chcesz o tym porozmawiać? Widziałeś film Zeitgeist?
2. Udowodnij że Bóg istnieje lub daj namiary na kogoś kto to udowodnił. W tym pytaniu jest "haczyk" :)

Jeśli chcesz odpowiedzieć - napisz na PW albo daj linka na forum religijne gdzie założyłeś temat.

[#190] Re: Dlaczego warto kupować oryginały gier sprzed 10 lat.

@Krecik, post #187

Sciana, rozbieg i dynka w te sciane-terapia dr faza, 100% skutecznosci.

[#191] Re: Dlaczego warto kupować oryginały gier sprzed 10 lat.

@Krecik, post #187

Krecik napisał(a):

> Zastosuj PRAWO NATURALNE.
>
> Nawet tutaj bedziesz mial zasady: nie kradnij itp.
>

Bla,bla,bla. W tym momencie kradniesz mój cenny czas (każąc czytać bełkot), cenne kilobajty przestrzeni na serwerze (płodząc nic nie wnoszące posty) - powołując się na tak ubóstwiane przez ciebie "prawo" okrzykuje cię w tym momencie ZŁODZIEJEM.

PS. właśnie odpalam spiraconą pewną amigową grę. Nawet nie wiesz jaką sprawia mi przyjemność ten fakt


[#192] Re: Dlaczego warto kupować oryginały gier sprzed 10 lat.

@koodlaty, post #191

i ty myslisz ze mi tym bol zadajesz ok, racja

Kreciu

[#193] Re: Dlaczego warto kupować oryginały gier sprzed 10 lat.

@kjb, post #189

tam na pewno znajdziesz wielu fanatyków religijnych z którymi podzielisz sie refleksjami

Szoda slow do momentu kiedy uznasz PRAWO czlowieka do wiary. Mowienie ze ktos jest FANATYKIEM religjnym gdyz stosuje sie do zasady NIE KRADNIJ itp, swiadczy tylko i wylacznie o TWOIM FANATYZMIE i sprzeciwie religi jako takiej a takze podstawowej wiedz na temat uzywanego slownictwa. Nie jestes w stanie pojac ze sa ludzie ktorzy dokonuja wyboru i zyja TYMI zasadami.

Musialbys takze nazwac PRAWO PANSTWOWE i ich tworcow FANATYKAMI do tego autorow PROGRAMOW, piekarzy, murarzy, nauczycieli, pilotow itd. FANATYKAMI gdyz oczekuja ZAPLATY za wytworzony produkt. Zapewne tez jestes FANATYKIEM gdyz pewnie pracujesz i pieniedzy oczekujesz...

1. Nie i nie zamierzam, czytac. Tak samo jak nie zamierzam skoczyc pod pedzacy podziag.

2. Udowodij mi ze smierc jest koncem a narodziny poczatkiem. Udowodnij mi ze wszechswiat jest skonczony albo nieskonczony, udowodnij mi ze mam psa, udowodnij mi ze masz mozg, udowodnij mi ze jestes kobieta, udowodnij mi ze woda jest mokra, udowodnij mi ze proznia jest pusta, udowodnij mi czym jest brak energi, udowodnij mi teorie super strun, udowodnij mi ze isnieje polimeraza III, udowodnij mi ze przykazanie "nie kradnij" jest bledem, udowodnij mi ...


OK ok, racja

Forum? Jestem wszedzie...

Kreciu

[#194] Re: Dlaczego warto kupować oryginały gier sprzed 10 lat.

@Krecik, post #193

2. Udowodnij że Bóg istnieje lub daj namiary na kogoś kto to udowodnił. W tym pytaniu jest "haczyk"

Odpowiedź jest prosta - to nie Bóg stworzył człowieka, tylko człowiek Boga.
Haczyk polegał na tym że jest wiele religi, wyznań, Bogów itd. Ja nie napisałem o którego mi chodzi :)
Fanatyzm religijny - wtrącasz Boga do rozmowy na temat wogóle z nim nie związany (piractwo), żyjesz swoją wiarą i narzucasz ją wszystkim dookoła.

Boisz się że przeczytanie książki jest gorsze od rzucenia się pod pociąg? Są tacy co pograli w DOOM'a i wyszli na ulice zabijać. To nie wina gry/książki, oni po prostu byli słabi psychicznie.

Z mojej strony EOT, już raz napisałem - pisać na PW.

"Bogowie ścieżki prawej ręki sprzeczali się i kłócili w ciągu całej historii ziemi."

[#195] Re: Dlaczego warto kupować oryginały gier sprzed 10 lat.

@kjb, post #194

buhahahahaha,

Fanatyzm religijny - wtrącasz Boga do rozmowy na temat wogóle z nim nie związany (piractwo), żyjesz swoją wiarą i narzucasz ją wszystkim dookoła.

Pisze o zasadzie nie kradnij. To jest wszedzie.

Wiesz akutrat mnie to nie boli osobiscie ze komus ukradels jego program. Ja nie pisze ani programow ani muzy. Osobiscie moglo by mi byc wszystko jedno.

Ale tak to juz jest ze ten co pisze to wlasnie jego BOLI, ze tacy jak Ty i Tobie pokrewni KRADNA jego prace. Moja wiara nie moja. Teraz takze tych ktorzy czuja sie pokzywdzeni przez takich jak Ty.

To jest proste.

oni po prostu byli słabi psychicznie.

Je tez slaby jestem i gniotow nie czytam. Na tyle slaby zeby sie nie podniecac zdjeciem golej baby (zobacz Amizaduszki komentarze). Bo to juz jest rzeczywistosc wirtualna.

Zlodziejstwo, brak poszanowania kobiety, pijanstwo? To sie nazwywa "party".

Phi, tutaj ZADNEJ religi nie potrzeba zeby to okreslic.

Odpowiedź jest prosta - to nie Bóg stworzył człowieka, tylko człowiek Boga.

OK ok, racja

Niech Ci tak bedzie.

Krecik

Ps. Uwielbiam czas. Uwielbiam czas smierci - nastapi NAPEWNO i dla kazdego bez wyjatku. ok, racja Poczekajmy. To tez czlowiek wymyslil? Kon by sie usmial.



Ostatnia modyfikacja: 16.11.07 02:24



Ostatnia modyfikacja: 16.11.07 02:25
[#196] Re: Dlaczego warto kupować oryginały gier sprzed 10 lat.

@Krecik, post #187

"PRAWO NATURALNE"?
Cóż to jest?
Wszyscy o tym gadają, a nie mówią co to za prawo.

Jak naturalne, to znaczy, że chyba jest wrodzone? Każdy organizm je posiada?
Patrząc na naturę wychodzi, że prawo naturalne to:

-zabij i zjedz słabszego.
-gdyś głodny zobądź pokarm za wszelką cenę (czyli można kraść)
-rozmnarzaj się na potęgę
-możesz zjeść własne dzieci gdy będzie taka potrzeba
-jeśli jesteś słaby, chory lub kaleki to giń, masz za słabe geny.

Dziękuję za takie prawo.
[#197] Re: Dlaczego warto kupować oryginały gier sprzed 10 lat.

@Krecik, post #195

"Pisze o zasadzie nie kradnij. To jest wszedzie."

O tak, wszędzie. Tyle, że z oraniczeniami. Wybiórczo.
Naczęściej oznaczało: "nie kradnij niczego co należy to twoich ziomków/współwyznawców".
[#198] Re: Dlaczego warto kupować oryginały gier sprzed 10 lat.

@Krecik, post #195

Rozbieg.. Dynka..Sciana

[#199] Re: Dlaczego warto kupować oryginały gier sprzed 10 lat.

@Krecik, post #195

czytam to wszystko z ciekawoscia i widac ze masz czlowieku problem ze soba, wyraznie to widac w ostatnim zdaniu - jakas neuroza moze? nie wiem, psychologiem nie jestem, wez cos na uspokojenie albo odczekaj pare dni i przeczytaj jeszcze raz swoje posty w tym watku

[#200] Re: Dlaczego warto kupować oryginały gier sprzed 10 lat.

@Fazior, post #198

Jeszcze trzeba w tę ścianę trafić... a obawiam się, że jest to wyzwanie przerastające możliwości Krecik.

[#201] Re: Dlaczego warto kupować oryginały gier sprzed 10 lat.

@LeMan, post #200

O, zdaje sie ze jednak trafil - zbananowany zostal na tydzien zdaje sie. Najs:D

[#202] Re: Dlaczego warto kupować oryginały gier sprzed 10 lat.

@Krecik, post #192

wręcz przeciwnie - mam to w czterech literach. Jedyne co mnie boli to fakt zmarnowanego czasu na czytanie tego bełkotu.

[#203] Re: Dlaczego warto kupować oryginały gier sprzed 10 lat.

@Fazior, post #201

Mam pytanie do MODREATORA? Czy to prawda jakoby "Kreciu" został zabanowany na tydzień? Jeśli tak to za co? Czemu tylko ON?
[#204] Re: Dlaczego warto kupować oryginały gier sprzed 10 lat.

@BULI, post #203

W tym wątku zbanowany nie został. Bana otrzymał za to, co wyczyniał w komentarzach, na głównej stronie.

[#205] Re: Dlaczego warto kupować oryginały gier sprzed 10 lat.

@mailman, post #204

Rozumiem..
[#206] Re: Dlaczego warto kupować oryginały gier sprzed 10 lat.

@Olo, post #151

Czyli inaczej mówisz - "mogę kraść bonie mnie okradają, bo takie mam zasady moralne" .

Mówię (piszę) mogę ściągnąć sobie plik ADF z Internetu (bo tylko o te nieszczęsne pliki ADF mi chodzi) by na godzinę-dwie przenieść się do radosnego świata dzieciństwa młócąc np w "Lotus Turbo Challenge". Nie nazywaj mnie złodziejem, bo to podpada pod zniesławienie. To nie figuruje w Kodeksie, jako kradzież, a naruszenie praw autorskich, to inny paragraf w ogóle jest. Zresztą kogo okradam, skoro gry nie ma już w sprzedaży? Dystrybutor, czy producent nic nie traci.

Czy ci się podoba czy nie, ściąganie oraz używanie pirackiego oprogramowania jest zwykłą kradzieżą i nie zmienią tego żadne mniej lub bardziej głupie usprawiedliwienia ani twój "kodeks moralny" .


O i proszę, znowu zniesławienie. O kodeks PRAWNY mi idzie, droga Olu. Tylko o to.

A to że polskie prawo jest pod tym względem ułomne (nie tylko w sumie w tej dziedzinie) nie oznacza od razu że kraść może każdy. Chcesz, kradnij sobie i zmieniaj swoje "zasady moralne" w zależności od sytuacji, na szczęście takich osób jak ty jest niewiele .


O prawda bo gdyby takich osób było więcej i nie daj Bóg ściągali by gry z Internetu zamiast kupować dwudziestoletnie kopie bez gwarancji działania, to świat by się skończył. Na całe szczęście podobnych mi zwyrodnialców i plugawców w przyrodzie jest niewiele. A te tłumy autentycznych piratów sprzedających na giełdach KRADZIONE oprogramowanie, filmy czy muzykę istnieją w mojej chorej wyobraźni.

I dlatego policja robi naloty na takich niemoralnych , biednych ludzi, którzy ściągają, jak sam to ładnie napisałeś, NIELEGALNE pliki z sieci, bo policja nie ściga złodziei tylko ludzi niemoralnych .


Policja robiąc naloty sprawdza legalność OSa. Na ogół ludzie ściągający z P2P mają nielegalne OSY gdyby mieli to uwierz mi - w świetle prawa policja była by bezradna.

Skończ waść, wstydu oszczędź

To zabawne, że używasz akurat tego cytatu. Kmicic powiedział to do Wołodyjowskiego, po tym jak PRZEGRAł z nim walkę. Zostałem właśnie ogłoszony zwycięzcą dysputy. Dzięki i polecam się.

[#207] Re: Dlaczego warto kupować oryginały gier sprzed 10 lat.

@Crowly, post #206

Ja powiem tak: "nie popadajmy w paranoję".

1. Gdyby nie ludzie, którzy udostępniają romy w internecie, większość 15-20 letniego softu już dawno by przepadła, na ostatniej zepsutej/zniszczonej/wyrzuconej dyskietce. I teraz większość z nas by mogła powiedzieć, "grałem kiedyś w taką fajną grę "River Raid", ale ostatnia kopia popsuła się 5 lat temu... Podobno jest gość, który ma działającą dyskietkę, ale chce za nią 10mln. $" :P

2. Firmy, które posiadają prawa do tych gier nie istnieją, nie interesują się tym (bo mogą na nich zarobić parę marnych dolców - szkoda im zachodu), zbankrutowały i zostały kupione przez inne firmy, które nawet nie wiedzą do czego mają prawa i mają to gdzieś, bo kupili np. ze względu na jakiś patent, albo cenny grunt/lokal/znak towarowy w posiadaniu bankrutującej firmy i nie chcą się bawić w wydawanie jakiś starych gier/działają w zupełnie innej branży...

3. Gdy coś można legalnie kupić, to kupujcie :) Ja chętnie bym kupił wiele starych gier, ale nie ma szansy, żeby je ktokolwiek wydał, bo - patrz punkt 2 :P Ale zamówiłem ostatnio na DVD "Łowcę Androidów" wydanie kolekcjonerskie za ciężkie pieniądze - bo można to kupić...

4. Nie jestem prawnikiem, ale coś mi tam świta (mogę się mylić), że prawa autorskie narusza się w przypadku polskiego prawa, tylko wtedy, gdy na terenie Polski działa dystrybutor i można taki soft legalnie kupić nowy. Gdy nie można kupić jakiegoś softu w Polsce - nie można mówić o jakichkolwiek stratach poniesionych przez dystrybutora/producenta/właściciela praw autorskich. Z resztą chyba akurat naruszenie praw autorskich ściga się z powództwa cywilnego i to właściciel praw musi wystąpić o ściganie rozpowszechniającej osoby i udowodnić, że poniósł z tego tytułu straty.

5. Jeśli coś można kupić, to kopiowanie i rozpowszechnianie tego to przestępstwo i trzeba je ścigać. Sorry... jeśli komuś szkoda parę złociszy na jakąś w miarę świeżą grę/muzykę/film to wyrządza szkodę dystrybutorowi/producentowi... i ludziom, którzy to stworzyli...

Generalnie, ja bardzo się staram mieć tylko legalny soft/muzykę/filmy. Wydałem już na kilka tys. złociszy na filmy, na muzykę mniej, bo mi większość nie podchodzi i nie mam ochoty kupować. Gry też kupuje, choć rzadko, bo mnie to już tak nie kręci jak kiedyś. Starych gier też nie mam, bo w nie nie gram i chciałbym takie mieć tylko na zasadzie kolekcjonerskiej - oryginalne pudełeczko itp. Nie ściągam już niczego od kilku lat, bo sam jestem programistą i chciałbym za swoją pracę dostawać pieniądze. Ale generalnie cieszę się, że w internecie leżą te wszystkie romy, adfy, atry itp., bo dzięki temu to wszystko nie przepadnie. Potraktujcie te stare gry jak nasz ludzki dorobek kulturowy, który oni ocalają przed zapomnieniem. Gdyby wszyscy podchodzili do kopiowania tego starego softu zgodnie z literą prawa i czekali te 25 lat (może więcej ???) aż wygasną prawa autorskie, to nie było by już ani jednej istniejącej kopi takiego programu... Popatrzcie na to pod tym kątem. Dzięki temu, że ludzie kopiują te stare gry będziecie mogli za te 10 lat ściągnąć coś z internetu odpalić i pokazać synowi/córce "Patrz tak 30 lat temu wyglądały gry komputerowe. Tatuś bardzo tą lubił...".

Możecie się ze mną nie zgadzać, ale trzeba zachować zdrowy rozsądek w kwestii starego oprogramowania... Z resztą, gdyby nie emulatory i romy, to Amiga wymarła by wraz z ostatnim jej użytkownikiem... Smutne ale prawdziwe...



Ostatnia modyfikacja: 19.11.07 22:16
[#208] Re: Dlaczego warto kupować oryginały gier sprzed 10 lat.

@mały, post #207

Mały, ja się z tobą zgadzam w 100%....no prawie. (Nie)stety żyjemy juz w UE i prawo unijne rozciąga się także na terytorium Polski. Powiem krótko: ekstremizm, jaki jest tu czasami prezentowany przez co poniektórych jest szkodliwy. I to zarówno w jedną, jak i w druga stronę. Nie mam ochoty się kłócić z nikim, powiedziałęm już, że mnie zwyczajnie wk... ta dyskusja, bo kolejny raz ludzie wzajemnie sobie udawadniają coś, o czym już tysiące razy była mowa. Nie można to tak powiedzieć RAZ: każdy sam decyduje, co wybiera, czy kupuje wyłącznie oryginalny soft czy częściowo piraci czy ma same piraty? A nie dyskutować, że ty jesteś złodziejem, ty taki ty śmaki. Nie obrzucać się błotem. Powiedziałęm i powtarzam: piractwo było jest i będzie. Natomiast ludzie umieszczający ADF-y w sieci najczęsciej właśnie robią to dlatego, by niejako ocalić od zapomnienia właśnie te gry. Chylę czoła przed ludźmi, którzy mają wyłącznie oryginalne oprogramowanie. Ale nie daje to Wam prawa do traktowania z góry tych, którzy mają nieco inne podejście. Dobrze do cholery, niech będzie: wg Was są złodziejami! Problem polega na tym, ze tak, jak celnie zauważył kolega Mały, naprawdę ciężko jest ustrzelić większość oryginalnych gier, bo ich już po prostu NIE MA. I nie rzucajcie mi tu przykładami z e-Baya czy innego Allegro, bo tam są OSTATKI. A co potem?
Jest taka grupa ludzi, zwąca się SPS (dawniejszy CAPS). Mają szczytny cel: zachować dla następnych pokoleń gry w wersji elektronicznej, z oryginalnymi zabezpieczeniami etc. Ok. Proste pytanie: DLA KOGO? Skoro piszą, że nie udostępniają tego nikomu? To dla kogo? Dla garstki wybrańców? A może rzeczywiście zablokują serwer na kilkadziesiąt lat, zeby dopiero nowe pokolenie mogło powspominać, że był kiedyś taki komputer o nazwie Amiga i były na niego fajne gierki? nie sądzę.
Znalazła się grupa, która postanowiła jednak upubliczniać te obrazy WSZYSTKIM. Oczywiście nie podam ich nazwy, ani tym bardziej linka, bo gorliwi tropiciele piractwa na PPA zaraz by je usunęli, a ja cholernie nie lubię ingerencji w moje posty. Umiar Panowie umiar...i wszystko będzie OK.
Dyskusję uważam za zakończoną. Na miejscu moderatora zamknąłbym w cholerę ten wątek!

[#209] Re: Dlaczego warto kupować oryginały gier sprzed 10 lat.

@OSH, post #208

Amen Bracie!

[#210] Re: Dlaczego warto kupować oryginały gier sprzed 10 lat.

@mailman, post #1

trochę lat minęło od tego postu ale dopiero to znalazłem i mam Settlersów na Amigę i karte rejestracyjną. Na jaki adres wysłać:)?
Poważnie.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem