[#1] Pimiga
Jakby ktoś się jeszcze z tym nie zetknął, to informuję. Dla mnie Pimiga to rewelacyjne rozwiązanie na emulację Amigi na RPi 4 (jest też wersja na trójkę). Bardzo proste - ściągamy sobie plik img (bardzo duży - do ściagnięcia prawie 20 GB, bo rozpakowaniu ponad 30 GB), nagrywamy to na kartę SD, następnie musimy dokopiować tylko kickstart amigi 1200 (musi mieć właściwą nazwę, dla kicka 3.1 z Amigi 1200 jest to kick31a1200.rom) w odpowiednie miejsce (bez tego mamy czarny ekran, żadnych komunikatów, myslałem na poczatku że coś skopałem albo mi się ściągneło z błędami) uruchamiamy nasze Pi i juz możemy się cieszyć już jak dla mnie fajnie skonfigurowanym systemem z mnóstwem gier i użytków...
Jak dla mnie ważne jest, że wygląda to, jakbyśmy uruchamiali prawdziwą Amigę, włączamy Pi i od razu, i to szybko, uruchamia się nam "Workbench". Nie ma wczesniej żadnych linuksowych komunikatów, włączamy Pi i zaraz mamy "Amigę" gotową do pracy.
Taki rozwiązanie jest chyba znacznie fajniejsze, niż inne, jak uruchamianie Amiberry spod Raspbiana, czy użycie RetroPie (ostatnio w końcu wyszło na Pi 4), gdzie dostajemy ekran startowy z wyborem gierek na różne systemy, jak dla mnie nie mam wtedy uczucia, że "amiguję" :)
A tutaj mam, chociaż nie dostajemy tutaj prawdziwego Workbencha (z powodów oczywistych...), tylko Scalos 39.222, ale wygląda to dość amigowo, elegancko, w pełnej rozdzielczości monitora (u mnie FullHD) i z dostępem do mnóstwa gier WHDLoad (pisze, że jest ich 2713, w tym wszystkie, na których mi zależało, np. Swiv, Dune 2, Deluxe Galaga, Lemmings itp...). Jest tez dużo popularnych użytków, np. DirectoryOpus, FinalWriter, ProTracker, Perfect Paint, ImageFX, Deluxe Paint (jakoś nie bardzo działa...), Page Stream itp itd...
Brakuje mi możliwości łatwej wymiany plików z PC. Po włożeniu pendriva nie jest on widoczny ani pod Scalosem, ani tez chyba pod Amiberry, który za tym wszystkim stoi i do którego dostajemy się przez F12.
Nie sprawdzałem jeszcze spraw sieciowych, jakieś programy do tego są, chociaż przeglądarki www chyba nie ma.
Jeszcze jedno, może komuś pomoże. Po skopiowaniu obrazu na kartę SD powstają tam 3 partycje. Niestety wiele osób pisze, że nie widzą partycji o nazwie KICK, gdzie kopiujemy kickstarty. Ja też jej od razu nie widziałem pod Windowsem, gdy włożyłem czytnik USB z kartą SD z Pimigą. Jednak po przełożeniu SD do innego czytnika kart ta partycja na szczęście się ukazała. Podejrzewam, że gdy nie widac tej partycji można użyć Raspbiana na Pi, pewnie pod nim wszystkie partycje będą widoczne i mozna skopiowac co tam potrzeba.
Naprawdę polecam wszystkim lubiącym sobie poemulować :)
Link do ściągnięcia:
link

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 12:05:23 przez marskow
[#2] Re: Pimiga

@marskow, post #1

Scalos nie jest systemem to tylko nakładka na os 3.1, takie unowocześnienie gui systemu.
[#3] Re: Pimiga

@fazior, post #2

No może i tak, nie wiedziałem, pierwszy raz się zetknąłem ze Scalosem. Na stronie domowej piszą, "It is a desktop replacement for the Amiga", nigdzie tam nie widzę informacji, że to stoi na 3.1
[#4] Re: Pimiga

@marskow, post #3

Do tej pory testowałem Amiberry i Amibian ze Scalosem, jak wyłączyłem pewne opcje systemowe pod Linuxem i pozmieniałem ustawienia też się ładował "prawie" od razu WB3.1 ze Scalosem. Z ciekawości zerknę na to co zapodałeś.
[#5] Re: Pimiga

@marskow, post #3

"It is a desktop replacement for the Amiga"


No właśnie. Zamiennik destkopu (czyli Workbencha). AmigaOS jest warstwą niższą.
[#6] Re: Pimiga

@marskow, post #1

Fajna sprawa może nagraj jakiś, film jak to chodzi ?
[#7] Re: Pimiga

@Dorian3d, post #6

Co prawda nie mój film, ale proszę bardzo:
link
[#8] Re: Pimiga

@marskow, post #1

Pod spodem siedzi Linux?
Działa skrót ctrl+alt+ od f1 do f7 aby przełączyć na konsolę linuxa?
[#9] Re: Pimiga

@marskow, post #7

sorry, fajne ma te filmiki może, ale nie wytrzymuję dłużej niż 30 sek i wyłączam dźwięk :) Ogólnie dobrze to chodzi - RPi to jedna z najtańszych platform do emulacji
[#10] Re: Pimiga

@marskow, post #1

Świetna sprawa. Nawet na RPI3 śmiga aż miło. Najtańsza emulacja na dzień dzisiejszy. Bardzo wygodne w użytkowaniu.
[#11] Re: Pimiga

@XoR, post #8

Pod spodem siedzi jakaś wersja Raspbiana. Te skróty co pisałeś nie działają.
[#12] Re: Pimiga

@marskow, post #11

Nie pobrałem jeszcze kompletu plików pod RPi3, ale mam wrażenie, że autor co to podzielił na pliki - nie skompresował archiwum. Chyba, że się mylę i w środku jest amigowy soft dlatego taki rozmiar docelowy, zobaczę jak się pobierze jaki stopień kompresji to będzie wiadomo.

Keyrah v2 leży i pusta obudowa A600 - będę to miał gdzie zapiąć + joysticki, ciekawe czy w tej kompilacji poprawił/poprawili już problem z obsługą dwóch joysticków z Keyrah - czy chociaż jeden będzie działał poprawnie, pod Amibianem sam musiałem zmieniać i kompilować na nowo soft emulatora aby jeden joy działał (problem z fire).

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 11:25:29 przez Adinfo
[#13] Re: Pimiga

@Adinfo, post #12

W środku jest wszystkooooooo! Gry, użytki, dema, dużo muzyyyyy....
[#14] Re: Pimiga

@piotrekzg, post #13

No to dlatego taki rozmiar, spoko OK
[#15] Re: Pimiga

@Adinfo, post #12

Nie napisałem w pierwszym poście, że archiwum jest na hasło. Hasło jest podane na patreonie autora:
link
[#16] Re: Pimiga

@X-Type^HVR, post #9

dokładne marudzi jak stara indjanka
[#17] Re: Pimiga

@marskow, post #1

Też używam od jakiegoś czasu w pracy, dla mnie idealne, aweb jest jak chodzi o przeglądarkę, pena trzeba montować pod linuxem więc można sobie zamontować i kopiować do woli OK
[#18] Re: Pimiga

@QUAD, post #17

Aha, i w obrazie pimiga siedzi happynewyear96
[#19] Re: Pimiga

@QUAD, post #18

Jaka minimalna pojemność karty SD będzie komfortem pracy?
[#20] Re: Pimiga

@QUAD, post #18

System z wkładką ;)

Minimum bodajże 32GB, obraz ma coś ponad 30.

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2020 11:10:43 przez Mariodj
[#21] Re: Pimiga

@Mariodj, post #20

Wyczaiłem ze stąd go złapałem heh
[#22] Re: Pimiga

@QUAD, post #18

Aha, i w obrazie pimiga siedzi happynewyear96


Pierwszy program jaki napisałem na Amigę unieszkodliwiał HNY96 ;D

Przy prawie zerowej znajomości asemblera m68k i mając jedynie HighSpeed Pascal dostępny.

Było to napisane źle (załaduj plik, znajdź ciąg, cofnij, zapisz dane wirusa NOPami) ale działało.
[#23] Re: Pimiga

@hrw, post #22

Ten wirus nie chce umrzeć. Kiedyś na nieświadomce zaraziłem się nim jak w mejlu kolega mi wysłał jakiś program.
[#24] Re: Pimiga

@QUAD, post #18

QUAD - a gdzie dokładnie siedzi ten happynewyear96 w Pimidze?
W którejś gierce czy użytku? Chciałbym skasować tę gierkę czy cokolwiek gdzie siedzi, nie mam żadnego doświadczenia z amigowymi wyrusami a nie chciałbym,żeby się mi rozsiał po całej tej Pimidze :(
[#25] Re: Pimiga

@QkiZ, post #23

Tu pisałeś o tym? (link) - też mam obraz już nagrany na SD tylko widzę, że lepiej zacząć od tego wirusa na początek.

Który z programów AV będzie najlepszy do przeskanowania większej ilości plików i naprawy aby ich nie uszkodzić - podobno niektóre AV uszkadzają pliki wykonywalne.

W obrazie PiMIGA - Virus Z jest już zainstalowany - zaraz zobaczę czy coś znajdzie.
Ten wirus siedzi w RAM od razu go wykrywa, że jest - to będzie większa praca aby go "wykopać" z obrazu PiMIGA - będzie trzeba to zgłosić autorowi projektu aby nad tym zapanował.

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 11:49:09 przez Adinfo
[#26] Re: Pimiga

@marskow, post #24

Virus może już być wszędzie, trzeba z aminetu pobrać killhappy.lha, potem odpalić virusx i on wywali wirusa z pamięci, potem odpalić cli i killhappy remove system:
I kolejno ze wszystkimi partycjami.
[#27] Re: Pimiga

@QUAD, post #26

Właśnie - siedzi w pamięci, do tego pliki systemowe też niektóre "coś" mają, dopiero skanuje się DH0, zobaczę co dalej znajdzie. Zaraz się za to biorę i przygotuję to co napisałeś.
[#28] Re: Pimiga

@Adinfo, post #25

Aaa, no to lipa, że jest od początku aktywny już w RAMie, miałem nadzieję, że jest uśpiony gdzieś w jednej z licznych gierek i można bez żalu i skutecznie wykasować. A tak to juz zabawa.
A może ten wirusik to tak specjalnie, ta edycja Pimigi nosi nazwę "lockdown edition", powstała z powodu wirusa, więc mały wirusowy bonusik tez musi być
I chyba na razie ciężko szybko liczyć na poprawioną wersję, na patreonie autor pisze w ostatnim wpisie, że "Pimiga on pause" i nie wie, kiedy się weźmie za to z powrotem :(
[#29] Re: Pimiga

@marskow, post #28

No to ja się za to wziąłem, obczaję co i jak, dam znać czy pomogły operacje plastyczne na obrazie.

Skanowanie Virus Z - System - 53 wystąpienia wirusa, poczekamy zobaczymy co dalej.

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 12:18:02 przez Adinfo
[#30] Re: Pimiga

@Adinfo, post #29

Ktoś testował to z keyrahem? Bo z tym do tej pory były problemy na emulacji w pi...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem