[#211] Re: Pimiga15

@mikecios, post #210

U mnie zdarzały się przycinki na Pi4 z 4GB, i miałem bardzo wysoką temperaturę pracy. Zdecydowanie lepiej działa na PI400, które ma wyższe taktowanie niż PI4.

Niemniej - w Pimidze głównym problem z tego co pamiętam były ustawienia ekranu. Mi pomogły następujące zmiany:
- w pozycji „Screen-mode” trzeba było zmienić na Full-window,
- ustawić parametr „Width” na 720 i wybrać opcjęAuto Height.

No i generalnie jeśli Pimiga uruchamia się w 60Hz to trzeba jeszcze zmienić na 50Hz w ustawieniach wyświetlania samego Pi4. Aby to zrobić, należy wejść do ustawień emulatora i kliknąć „Quit”. Następnie wpisać w trybie poleceń: sudo raspi-config i przejść do ustawień systemowych. Tam wybrać „Display Options” i następnie „D1: Resolution”. W tym menu trzeba wybrać odpowiedni dla swojego monitora/telewizora tryb wyświetlania. W moim przypadku był to tryb CEA MODE 31: 1920x1080 50Hz, 16:9.

Myślę, że powinno pomóc, aczkolwiek sam RPI4 z 2gb nigdy nie miałem w ręku;)
1
[#212] Re: Pimiga15

@Splavinho, post #211

Ogólnie doceniam pracę autora Pimigi, ale po przetestowaniu jednak wolę bardziej podstawowy (klasyczny) system niż te wszystkie wodotryski więc raczej sam coś sobie zakombinuje.
Z ciekawości próbowałem też "FreeMIGA" z tematu niżej, ale nie uruchamia mi się to nawet.
[#213] Re: Pimiga15

@TomcioPaluszek, post #212

Jasne, wedle uznania ;) To co napisałem wyżej powinno doprowadzić Pimigę do poziomu używalności, ale faktycznie jest nieco przeładowana - niemniej na Pi400 działa mi całkiem sprawnie po tych zmianach. FreeMigi nigdy nie próbowałem, więc nie mam zdania. Z innych gotowych pakietów wartych polecenia jest jeszcze Amikit - całkiem sensowny, co prawda też naładowany aplikacjami ale w mniejszym stopniu niż Pimiga.
[#214] Re: Pimiga15

@Splavinho, post #213

Testowałem PiMigę na RPI4 b.
Miałem problem z temperaturą pracy.
Dla mnie za dużo wodotrysków w tym systemie. Ustawiłem jako główny ten gameselector, żeby startował od razu z niego wtedy było względnie.
Fajnie gdyby autor wypuścił też okrojoną wersję z wszystkimi grami, ale z podstawowymi funkcjami systemu os 3.1 np bez nakładek graficznych, tak żeby była lekka i wydajna.

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2023 20:04:39 przez Biegu86
[#215] Re: Pimiga15

@TomcioPaluszek, post #212

Ogólnie doceniam pracę autora Pimigi, ale po przetestowaniu jednak wolę bardziej podstawowy (klasyczny) system niż te wszystkie wodotryski

Też kiedyś z ciekawości odpaliłem to na RPi 3B+ i odniosłem dokładnie takie samo wrażenie. Przeładowane, przekolorowane, zabałaganione. Taki śmietnik robiło się z amigowego systemu na przełomie wieków. To była taka trochę pozostałość po disco-stylówie lat 90 i może trochę kompleksy w odniesieniu do innych platform. szeroki uśmiech Logiki w poukładaniu softu na dysku też się nie dopatrzyłem i cały czas czegoś szukałem. Po niecałej godzinie zabawy zirytowało mnie to więc wyczyściłem kartę SD.

Gdy kiedyś zapragnę mieć takiego emulowanego "klasyka" to faktycznie sam sobie poskładam coś bardziej czytelnego, uporządkowanego. Coś w czym będę się sprawnie poruszał bez ciągłego szukania i zastanawiania się, która łata z czym się gryzie (od 2003 roku nie używam AmigaOS3 i już zapomniałem jak to wszystko potrafi się ze sobą gryźć).
[#216] Re: Pimiga15

@MDW, post #215

Ja, gdy korzystałem z Pi400, po odpaleniu Pimigi dostałem wstrząsu. I skopiowałem jedynie z tego obrazu trochę softu, po czym postawiłem na Pi coś takiego od zera:

3
[#217] Re: Pimiga15

@Drakon, post #216

A jak jest z wydajnością przy emulacji 060 na RPi 400? Ile MIPS w SysInfo i czy np. dźwięk się nie tnie przy demkach na 060?
[#218] Re: Pimiga15

@Drakon, post #216

Ooo właśnie. Też tak bym zrobił. Potraktowałbym Pimigę jako źródło softu.
Znacznie bardziej mi pasuje to co pokazałeś. Może coś bym tam jeszcze dorzucił ale na pewno niewiele.
[#219] Re: Pimiga15

@Jacques, post #217

Z tymi emulacjami to tak właśnie jest - procesor 10-50 razy szybszy niż w Amidze, a dźwięk rwie.

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2023 13:34:03 przez MDW
[#220] Re: Pimiga15

@Jacques, post #217

Ile MIPS w SysInfo


Nie wiem, nigdy mnie takie testy nie interesowały. Wszystkie dema, które testowałem chodziły płynnie i bez żadnych zacięć, czy to chodzi o audio, czy video.
Sprawdziłbym i nagrał może nawet jakiś film, ale pozbyłem się Pi400. Bawię się teraz PiStormem 600. ;)
2
[#221] Re: Pimiga15

@Drakon, post #220

OK, jeśli dema 060 chodzą płynnie i dźwięk się nie przycina to git OK
[#222] Re: Pimiga15

@Jacques, post #221

Ostatecznie stanęło na czystej instalacji dietPi i Amiberry.
Powoli sobie to ogarniam od zera instalując co potrzebuję.
Jeszcze muszę sobie ogarnąć jakąś sensowną obudowę do malinki.
3
[#223] Re: Pimiga15

@TomcioPaluszek, post #222

O Yans :)
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem