kategoria: A1200
[#1] Apollo 1240@60 2x SIMM w klasycznej obudowie - da radę?
Hej,

Czy ktoś z Was może miał szansę organoleptycznie sprawdzić, czy poniższa karta:

http://allegro.pl/karta-turbo-apollo-1240-40mhz-32mb-fast-ram-i1917879829.html

ma szansę zmieścić się w standardowej obudowie?

Zakładamy, iż jest możliwość permanentnego zdjęcia klapki oraz nie obsadzania pamięcią pionowego slotu pamięci.

I jeszcze dodatkowo pytanko dla speców (stachu?) - jaki jest orientacyjny koszt wymiany kości Mach130 na 131 celem przyszłościowego zapodania 060?

Pozdrawiam,
[#2] Re: Apollo 1240@60 2x SIMM w klasycznej obudowie - da radę?

@XeNeS, post #1

Nie bo ma drugi SIMM. Tylko karty Apollo z jednym SIMMem mieszczą się w obudowie desktop.

MACH 131 jest ponoć nieosiągalny.
[#3] Re: Apollo 1240@60 2x SIMM w klasycznej obudowie - da radę?

@tom256, post #2

A przy założeniu, że jest tylko drugi pusty slot, a nie obsadzony SIMM?
[#4] Re: Apollo 1240@60 2x SIMM w klasycznej obudowie - da radę?

@XeNeS, post #3

Też raczej się nie zmieści, slot wadzi o klawiaturę.
[#5] Re: Apollo 1240@60 2x SIMM w klasycznej obudowie - da radę?

@madman15, post #4

Dziękuję bardzo za ekspresowe odpowiedzi!
[#6] Re: Apollo 1240@60 2x SIMM w klasycznej obudowie - da radę?

@tom256, post #2

Mach131 jest osiągalny tylko kto go zaprogramuje ?
[#7] Re: Apollo 1240@60 2x SIMM w klasycznej obudowie - da radę?

@Jacol, post #6

Ponoć Jens Schoenfeld ma wkłady do MACHów(podobnie jak część spadku producenta kart Apollo) ale nie udostępnia ich nikomu. Czyli tak gwoli ścisłości kupienie odpowiednio zaprogramowanego MACHa 131 graniczy z cudem.
[#8] Re: Apollo 1240@60 2x SIMM w klasycznej obudowie - da radę?

@tom256, post #7

A za ile by chciał sprzedać taki wsad??
[#9] Re: Apollo 1240@60 2x SIMM w klasycznej obudowie - da radę?

@Shredder, post #8

Zapewne za 100 euro nie sprzeda ;)
[#10] Re: Apollo 1240@60 2x SIMM w klasycznej obudowie - da radę?

@Shredder, post #8

Pytanie nie jest czy chce go sprzedać tylko czy może go sprzedać?


Benedykt Dziubałtowski
[#11] Re: Apollo 1240@60 2x SIMM w klasycznej obudowie - da radę?

@tom256, post #7

zapytalbym w Elboxie przeciez serwisowali te karty
[#12] Re: Apollo 1240@60 2x SIMM w klasycznej obudowie - da radę?

@XeNeS, post #1

Ja mam na swoim Apollo 40/40MHz przysadzistego radiatorka, zastanawiam się czy go nie ściągnąć i zamknąć wszystko w klasyku. No i niestety mam MACH130 więc nie pomogę.


Ostatnia aktualizacja: 12.11.2011 19:58:02 przez BagoZonde
[#13] Re: Apollo 1240@60 2x SIMM w klasycznej obudowie - da radę?

@BagoZonde, post #12

jesli to wersja orginalna 040/40 lub wersja MC 040 to spokojnie bedzie dzialac w desktopie z malym wentylatorkiem. jesli XC040/25 lub 33 gonione na 40 mhz szanse sa znacznie mniejsze
[#14] Re: Apollo 1240@60 2x SIMM w klasycznej obudowie - da radę?

@HOŁDYS, post #13

Muszę zapytać poprzedniego właściciela, bo niestety... nie mogę tego sprawdzić!

Pozbyłem się z powierzchni procka pasty termoprzewodzącej a tu zonk! Część warstwy procesora jest tak jakby zdrapana. Pewnie od temperatury wyparowało, tak zgaduję.

Zauważyłem za to, że jest na tej karcie EPROM 27C256, właśnie wczoraj zamówiłem programator żeby takie epromki między innymi programować do komodorka :).


Ostatnia aktualizacja: 12.11.2011 20:07:51 przez BagoZonde
[#15] Re: Apollo 1240@60 2x SIMM w klasycznej obudowie - da radę?

@BagoZonde, post #14

Część warstwy procesora jest tak jakby zdrapana. Pewnie od temperatury wyparowało, tak zgaduję.

he he masz wersje 33 mhz :) Elbox to robil celowo zdrapywal tabliczke znamionowa Motoroli i krecil oscylatorem ..w ten sposob wolniejsze wersje sprzedawal duzo drozej

moj kolega mial identyczna wersje Apollo kupiona bezposrednio w Elboxie

EPROM 27C256 jest uzywany do wgrania "biosu" karty w zaleznosci od wersji 040 lub 060 pewnie stachu wie wiecej na ten temat

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2011 23:28:13 przez HOŁDYS
[#16] Re: Apollo 1240@60 2x SIMM w klasycznej obudowie - da radę?

@XeNeS, post #1

131 nie jest wymagany do 060, na 130 tez 060 lata :)
[#17] Re: Apollo 1240@60 2x SIMM w klasycznej obudowie - da radę?

@tom256, post #2

Gwoli ścisłości - karty Apollo z dwoma modułami SIMM mieszczą się w standardowej obudowie pod warunkiem, że na karcie zamontowana jest odpowiednia podstawka oraz moduł SIMM nie będzie wystawał poza obręb płyty karty. Miałem Apolla i przekładałem podstawkę którą wlutował poprzedni właściciel (spaprał) na wylutowaną z jakiegoś urządzenia a wystarczająco płaską żeby się zmieściła. Dodatkowo moduł SIMM musi być z tych "niższych" co może być problemem, ponieważ to akurat nowsze moduły EDO z którymi Apollo nie zawsze się dogaduje. W moim przypadku nie do końca się dogadywał (okazjonalne zwisy), no ale w porę zakupiłem towerkę i zainstalowałem moduły FPM dwa dokładnie takie same.
Teraz MACHy - otóż zaprogramowanego 131 można kupić, ale tylko z demontażu. Nowych nikt nie sprzedaje. Dawno temu (parę lat, może nieco więcej) kiedy tego typu przeróbki nie były jeszcze w modzie porwałem się na to i dotarłem do osoby która handlowała kośćmi MACH (i nie tylko) w celach serwisowych i miała kontakt z byłym programistą ACT. Po bombardowaniu mailami udało mi się uzyskać odpowiedź, że owszem wsadu nie udostępni (bo niby dlaczego skoro można na tym jeszcze zarobić?) i owszem może zaprogramować i sprzedać MACHy w cenie "nowej" karty Apollo ... Po takiej odpowiedzi uznałem że dalsza korespondencja nie ma sensu.
A teraz koment na temat przerabiania na 060 - nawet MACH 131 nie gwarantuje że karta ruszy z rodziną procesorów x060 ... to tak na deser
[#18] Re: Apollo 1240@60 2x SIMM w klasycznej obudowie - da radę?

@HOŁDYS, post #15

Wsady EPROMów do wersji 040 ("krótki") i 060 ("długi") różnią się. Werjsa 060 ma kilkanaście bajtów więcej. Nie pamiętam już czego dotyczył ten "nadmiarowy" kod. Chyba to było coś odnoszące się do inicjalizacji karty, ale już dość dawno temu bawiłem się tym i gdzieś uleciało ... Heh przeszedłem na Blizzarda :D
[#19] Re: Apollo 1240@60 2x SIMM w klasycznej obudowie - da radę?

@_luk, post #18

Ale namieszaliśmy
[#20] Re: Apollo 1240@60 2x SIMM w klasycznej obudowie - da radę?

@tom256, post #19

Że głowa mała ... no nie ? :D
[#21] Re: Apollo 1240@60 2x SIMM w klasycznej obudowie - da radę?

@HOŁDYS, post #15

Nie tylko ELBOX, w karcie SUPRA28 dla A500 znajdował się procesor 16MHz taktowany 28MHz, powierzchnia była zdrapana.
[#22] Re: Apollo 1240@60 2x SIMM w klasycznej obudowie - da radę?

@_luk, post #17

Gwoli ścisłości - karty Apollo z dwoma modułami SIMM mieszczą się w standardowej obudowie pod warunkiem, że na karcie zamontowana jest odpowiednia podstawka oraz moduł SIMM nie będzie wystawał poza obręb płyty karty. Miałem Apolla i przekładałem podstawkę którą wlutował poprzedni właściciel (spaprał) na wylutowaną z jakiegoś urządzenia a wystarczająco płaską żeby się zmieściła.

A można więcej szczegółów? Bo jesteś pierwszą znaną mi osobą na świecie która tak twiedzi.
Może fotki tego gniazda + pamięci gdzieś się zachowały?
[#23] Re: Apollo 1240@60 2x SIMM w klasycznej obudowie - da radę?

@stachu100, post #22

hej ja widzialem na wlasne oczy w latach 90tych Apollo z dwoma simami w desktopie
koles mial jakas katowke czy inaczej wlutowanego sima .. byl jakis patent na to na 100 % !
[#24] Re: Apollo 1240@60 2x SIMM w klasycznej obudowie - da radę?

@HOŁDYS, post #23

Teoretycznie jest to możliwe, ale potrzebne jest specjalne "lewe" i niskoprofilowe gniazdo simm. Nigdzie się z takim nie spotkałem. No ale może było gdzieś montowane w jakimś urządzeniu przemysłowym.

Ewentualnie SIMM-a można drucikami połączyć na stałe do Apollaka. Nie będzie wyglądać super, ale działać będzie.OK

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2011 10:36:59 przez stachu100
[#25] Re: Apollo 1240@60 2x SIMM w klasycznej obudowie - da radę?

@stachu100, post #24

No i proszę, jest komplet do upgrade Apollo 1240 -> 1260, wraz z kątowym slotem SIMM:

http://www.ebay.pl/sch/trader785/m.html?_nkw=&_armrs=1&_from=&_ipg=&_trksid=p3686

Całość za 200zł z wysyłką, brakuje tylko i wyłącznie CPU, ale ten jest tutaj za następne 200zł:

http://www.ebay.pl/itm/MOTOROLA-68060-XC68060RC50-100-WORKING-/260766238658?pt=CPUs&hash=item3cb6e107c2

W sumie 400zł + praca własna aby zrobić sobie dobrze.

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2011 12:47:41 przez XeNeS

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2011 12:47:56 przez XeNeS
[#26] Re: Apollo 1240@60 2x SIMM w klasycznej obudowie - da radę?

@XeNeS, post #25

Ta kontowa podstawka pod SIM na nic się zda, IMHO. Przed chwila zaglądałem do A1200 z Apollo1260 i nie ma bata to nie zadziała. Może gdybym miał procek bez podstawki by to weszło ale wątpię(procek i klawiatura stoi na drodze). Moim zdaniem, tak jak pisał stachu100, musiała by to być podstawka "lewa" tak aby pamięć(bardzo niską) wkładało się od naszej strony gdy siedzi się na wprost Amigi. Pamięć musiała by leżeć równolegle do karty. Choć rzeczywiście może być pewnym wyjściem zrobienie sobie dwóch podstawek. Jednej podstawki w karcie drugiej podstawki z pamięcią SIM i zrobienie bardzo małej przelotki "na uwięzi" pomiędzy tymi podstawkami tak aby pamięć położyć(odpowiednio izolując) gdzieś na karcie. Taka Micki Mouse robota, ale pamięci więcej. Chyba zastanowię się nad taką opcją. Chyba, że jednak można to jeszcze prościej zrobić(mowa o desktopie)?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2011 13:15:21 przez Tomski
[#27] Re: Apollo 1240@60 2x SIMM w klasycznej obudowie - da radę?

@XeNeS, post #25

Xenes ty chyba nie widzisz roznicy miedzy wersja motoroli XC a MC :)))
200 zl za ten procesor w zyciu bym nie dal
[#28] Re: Apollo 1240@60 2x SIMM w klasycznej obudowie - da radę?

@HOŁDYS, post #27

MC Fully qualified parts
XC Pilot production device

A co XC nie ma prawa działać?
[#29] Re: Apollo 1240@60 2x SIMM w klasycznej obudowie - da radę?

@Tomski, post #26

Wczoraj przymierzyłem najniższe gniazdo SIMM jakie mam (9,4mm wysokości) i samo gniazdo koliduje z blachą klawiatury. Jak pamięć jest zamontowana to jest jeszcze gorzej. Także pozostaje nadzieja że ktoś zaprezentuje takie rozwiązanie na żywo ew. na zdjęciach archiwalnych bo na mój rozum "to se ne da".
Zrobienie pajączka i przylutowanie SIMM-a na stałe jest dość radykalne, ale na pewno będzie działać.
[#30] Re: Apollo 1240@60 2x SIMM w klasycznej obudowie - da radę?

@XeNeS, post #28

mysle ze nadal nie widzisz roznicy :) a ja cie nie bede oswiecal ..
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem