kategoria: A500
[#31] Re: Uszkodzona A500 - pulsująca dioda Power

@KRISS, post #30

A jesteś pewien, że padła pamięć? W moim przypadku pomogły 2 rzeczy wymiana kondensatorów co poprawiło rozruch amigi. Wcześniej sypało różnymi błędami miganiem caps locka itd, po wymianie błędy sporadycznie wyskakiwały, pomógł inny zasilacz teraz jest stabilna jak kamień :). Z początku myślałem, że mam kości padnięte.
A jak już uruchomisz do testów sprawdź memtest memcheck przed wymianą kondensatorów memtest sypał błędami ;)
[#32] Re: Uszkodzona A500 - pulsująca dioda Power

@Sidroff, post #31

Zielony ekran świadczy o padniętaj pamięci.
Próbowałem na paru zasilaczach i zawsze tak samo było.
Kondensatory w A500
W A600 i 1200 to wiem że się wymienia, ale tupomysł
Spróbuję
[#33] Re: Uszkodzona A500 - pulsująca dioda Power

@KRISS, post #32

Zielony ekran też wyskakuje przy uszkodzeniu Agnusa. Może źle kontaktuje w podstawce.
[#34] Re: Uszkodzona A500 - pulsująca dioda Power

@KRISS, post #32

O Panie ;D w A500 też się wymienia kondziory, polecam zanim wypłyną :)
[#35] Re: Uszkodzona A500 - pulsująca dioda Power

@Marcin74, post #33

Agnusa wymieniłem na inny i nic. Ekran nadal zielony.
Ale jak włożę dodatkową pamięć pod klapkę to Amiga startuje normalnie
[#36] Re: Uszkodzona A500 - pulsująca dioda Power

@KRISS, post #35

Pewnie jakaś zworka na płycie do przestawienia.
[#37] Re: Uszkodzona A500 - pulsująca dioda Power

@KRISS, post #35

Wymieniłem pamięci i Amiga działa.
Była jedna padnieta
Przy okazji dolutowalem dodatkowe 512kb

Jedna gotowa
Zabieram się za resztę
[#38] Re: Uszkodzona A500 - pulsująca dioda Power

@KRISS, post #37

Takie pytanie do fachowców
Pulsuje dioda power, ekran czarny, zero reakcji ................ gdzie szukać przyczyny???
Dodam, że parę dni temu jeszcze wszystko działało
[#39] Re: Uszkodzona A500 - pulsująca dioda Power

@KRISS, post #38

Amiga rev 6A, przed czyszczeniem i wyjęciem układów z podstawek startowała. Po umyciu izopropanolem raz wstała po dociśnięciu układów do podstawek, potem już nie wstała. Po dwóch dniach uruchomiłem ją i raz wstała, z dyskietki ruszyła, po ponownym włączeniu nie startuje. Teraz dioda power pulsuje 10-11 razy i reset. Podmieniłem wszystkie układy z innej 6A oprócz agnusa, samego Agnusa wyjąłem i przeczyściłem styki, bez zmian. Jeszcze przed przekładką układów zdarzyło się, jak by próbowała wystartować - biały ekran bez dyskietki, ale znowu reset po kilku sekundach. Czyżby kondensatory w A500 mogły takie numery robić? Bo mam jedną 8A.1 i podobne numery mi robi, ale tam podejrzewam podstawkę ROM. Jedna uwaga: przy Garym i Denise jak by dziwny osad w podstawce był w niektórych miejscach, izopropanol tego nie doczyścił, układy oczywiście stopki wyczyszczone.
[#40] Re: Uszkodzona A500 - pulsująca dioda Power

@Adinfo, post #39

Tego typu osad bardzo często sygnalizuje rozszczelnienie kondensatorów i parowanie elektrolitu co prowadzi do utleniania elementów metalowych. Powierzchnie stykowe np. w podstawkach powinny błyszczeć, jeśli są matowe to znaczy, że pojawiła się warstwa tlenku. Ja bym osobiście zaczął od wymiany kondensatorów i podstawek żeby mieć spokój, stary dobrze znany numer. Na twoim miejscu przyjrzalbym się scieżkom w okolicach elektrolitów.
[#41] Re: Uszkodzona A500 - pulsująca dioda Power

@Adinfo, post #39

Witam
Czym wyjmowałeś FAT AGNUSA ? Jak nie plcc extraktorem to uszkodziłeś podstawkę.
Obejrzyj ja dokładnie . możesz mieć podgięte styki a nawet mogła pęknąć na rogu.
jak tak jest to podstawka do wymiany i Amiga będzie działać
Pozdrawiam
[#42] Re: Uszkodzona A500 - pulsująca dioda Power

@viger, post #41

W tej płycie FatAgnus nie był ruszany. W paru podstawkach ciemny osad widać na stykach. Przy kondensatorze w okolicy gdzie jest Gary była taka brązowa dziwna "maź" to samo przy Denise. Wyglądało to raczej jak by coś się wlało do środka Amigi, ale możliwe, że to elektrolit. Ciekawe jak wymienię kondensatory czy objawy ustąpią. Niepotrzebnie katowałem podstawki podmieniając układy, chociaż trzymają dobrze - czy są lekko wciśnięte czy bardziej efekt identyczny. Za jednym razem jak Amiga wstała odpaliłem New Zealand Story i jak by dźwięk był nieco "chaplawy", może faktycznie kondensatory. Pytanie czy mogę na początek wymienić tylko kilka najważniejszych z nich aby sprawdzić czy płyta wstaje, tylko które na pewno ruszać (sekcja zasilania to wiadomo i ten podejrzany koło Garego).
[#43] Re: Uszkodzona A500 - pulsująca dioda Power

@Adinfo, post #42

elektrolity na tych amigach nie wylewają , są to bardzo wysokiej jakosci kondensatory , nie spotkałem sie z uszkodzeniem , prędzej amiga lezała w jakims syfie i pokorodowało co miało

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 08:51:38 przez Blendor
[#44] Re: Uszkodzona A500 - pulsująca dioda Power

@Blendor, post #43

Też tak myślałem, bo ten osad co był w dwóch miejscach to na pewno nie elektrolit, jedna rzecz: jak wyjmowałem do mycie układy z podstawek to bardzo ciężko wychodziły, trzymały mocno. Może błąd zrobiłem, że to ruszałem skoro działało.
[#45] Re: Uszkodzona A500 - pulsująca dioda Power

@Adinfo, post #44

wymien podstawki i luz
[#46] Re: Uszkodzona A500 - pulsująca dioda Power

@Blendor, post #45

Mogę mieć problem z wylutowaniem podstawek aby otwory po nich zostały puste. Myślicie, że nie mając drogiego sprzętu tym da radę: link + dodatkowo taśma rozlutowująca. Mam dostęp do hotair Yihua + podwójna dysza, ale wolę tego gorącym powietrzem nie traktować, chyba, że ktoś z Was już próbował.
[#47] Re: Uszkodzona A500 - pulsująca dioda Power

@Adinfo, post #46

powietrzem mozesz pomagac sobie podgrzewajac laminat , tam sa duze masowe połacia szybko odbieraja cieplote z grota podgrzewaja hotem a potem atakuj grotem , das rade połam od gory podstawki zeby miec w zasadzie dostep do kazdego pina osobno szczypcami i ciagnij ile wlezie
[#48] Re: Uszkodzona A500 - pulsująca dioda Power

@Blendor, post #47

Z tym łamaniem podstawek to też tak myślałem, wtedy łatwiej pójdzie. Mam jeszcze do wymiany podstawkę pod ROM w 8a.1, od tej płyty zacznę. Ostatnio sprawnie "wylutowałem" porty PCI opalarką (potrzebne do A600 1MB CHIP). Ta opalarka to taka rosyjska większa siostra hotaira :)
[#49] Re: Uszkodzona A500 - pulsująca dioda Power

@Adinfo, post #48

doloz troche nowej cyny na starą wtedy lepiej bedzie sie odlutowywac , w przewlekancach jest tak stara cyna ze doslownie po tylu latach zrobil sie z niej kamlot , troche sie utleniła i stwardniała takze polecam kazdy pin potraktowac swieza cyna a potem bawic sie w odlutowywanie , za bardzo nie licz na hota w amidze 500 ! traktuj pomocniczo zeby nagrzac laminat , hotem nie wylutujesz a jak za mocno podgrzejesz odklei ci sie druk
ja sie uczylem tez lutowac zawziełem sie kupiłem drogie zabawki do lutowania i dzisiaj podstawke do 060 lutuje z zamknietymi oczami , wiele lat temu wysyłałem sprzet do naprawy do magików , a dzisiaj sie z tego smieje i pukam sie po czole jaki byłem głupi

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 09:46:29 przez Blendor
[#50] Re: Uszkodzona A500 - pulsująca dioda Power

@Adinfo, post #48

Ja osobiście nie mam hot air i bardzo dobrze sprawuje się zwykła lutownica kolbowa z regulacją temperatury. Odsysacz mam zwykły np. taki http://allegro.pl/odsysacz-odciag-lutowniczy-cyny-metal-i5705212519.html. Podstawki wyciągam bez łamania(chociaż może łatwiej połamać?). Jak już będziesz brał się za kondensatory, to warto wymienić je wszystkie - nie jest to duży koszt (i dużo więcej czasu nie straciszok, racja), a za parę lat możesz już nie pamiętać, które są nowe.
[#51] Re: Uszkodzona A500 - pulsująca dioda Power

@AD99, post #50

Jak wymieniacie kondensatory to zostawiacie nóżki i do tego lutujecie czy całość wyjmujecie. Są różne szkoły. A 1200 podobno płyta jest wielowarstwowa i tulejki w PCB mogę się poluzować, czy faktycznie jest takie ryzyko?
[#52] Re: Uszkodzona A500 - pulsująca dioda Power

@Adinfo, post #51

1200 wielowarstwowa ? kto ci takich glupot naopowiadał ,
[#53] Re: Uszkodzona A500 - pulsująca dioda Power

@Adinfo, post #51

Wyciągam całe, nic nie zostawiam.
[#54] Re: Uszkodzona A500 - pulsująca dioda Power

@Blendor, post #52

Znajomy co ma A1200, ale nie miał pewności bo samych kondensatorów jeszcze u siebie nie wymieniał. Czyli PCB we wszystkich Amigach ma ścieżki standardowo - góra/spód.
[#55] Re: Uszkodzona A500 - pulsująca dioda Power

@Adinfo, post #54

tak zgadza sie , do tego w A1200 jest technlogia SMD to co on tam chce powyrywac ? chyba pady
[#56] Re: Uszkodzona A500 - pulsująca dioda Power

@Blendor, post #55

Tu jest zdjęcie tej płyty sprzed mycia: link - widać tam osad. Przy okazji klawiatura z tej A500 w porównaniu do bielszej obudowy z innej A500. Te żółte klawisze nawet nieźle się prezentują (klawiatura na tym zdjęciu jeszcze nie była czyszczona).
[#57] Re: Uszkodzona A500 - pulsująca dioda Power

@Adinfo, post #56

Niezłe rozlewisko, przestraszyłeś mnie, sam chyba przy najbliższej okazji wymienie kondki, tym bardziej że mam już kupione :)
[#58] Re: Uszkodzona A500 - pulsująca dioda Power

@makarsky, post #57

to nie jest wyciek elektrolitów
[#59] Re: Uszkodzona A500 - pulsująca dioda Power

@Adinfo, post #56

Wygląda jakby się kot w piwnicy na to sfajdał. Ale raczej to jakiś klejący-w typie np. sok.

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 12:02:08 przez AD99
[#60] Re: Uszkodzona A500 - pulsująca dioda Power

@Blendor, post #58

No właśnie, ale to coś zostawiło niezły osad, bo przy rezystorach w pobliżu tego "wycieku" pozostały ślady nawet po umyciu. Właśnie w tych miejscach w podstawce znajdującej się najbliżej zabrudziło mocno styki. Co ciekawe ekran górny nie ma tych śladów. Z góry jest cały matowy (bez rdzy) a od środka błyszczący poza paroma miejscami.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem