kategoria: A500
[#1] A500 i dysk twardy
Witam, moja poczciwa A500 dorobiła się ostatnio karty turbo 020 i 4MB Fast, teraz rozmyślam sobie nad dołożeniem do niej kontrolera dysku twardego i jakiegoś dysku. Coś mi świta w głowie, że Amga z kickiem 1.3 nie potrafi zabootować systemu z dysku HDD tylko z dyskietki. Czy zmiana ROM z 1.3 na 3.1 rozwiąże sprawę (myślę tutaj o zastosowaniu kości z dwoma kickami)? Czy ktoś z Was używał karty turbo M0Tec 68020i z jakimś kontrolerem dysku twardego w A500 i mógłby mi coś polecić?
[#2] Re: A500 i dysk twardy

@ITU, post #1

Wszystko zależy od kontrolera. Nie wiem skąd masz te informacje. To nie Amiga 600 gdzie potrzeba KS 37.300. Niektóre odpalą nawet na KS 1.2. To nie zależy od Amigi tylko kontrolera.
Zależy na co trafisz. Szukasz zew czy wew. ?
Mega ram HD oprócz obsługi dysku 8MB ale nie kompatybilny z RDB ale są poprawki.
A590 może mieć 2MB ale dyski SCSI 50pin.
Fajny jest Alfa Power HD 8MB i kompatybilny z RDB.
[#3] Re: A500 i dysk twardy

@ITU, post #1

Fabryczne kontrolery dysków do Amigi 500 mają raczej bootromy, więc można startować z dysku na dowolnym kickstarcie. Nie wiem jak wygląda sprawa scsi.device zaszytej w kicku 2.x i 3.x. Prawdopodobnie te kickstarty obsługują bootowanie z dysku twardego na kontrolerach, w które firmowo wyposażone są Amigi.
[#4] Re: A500 i dysk twardy

@ITU, post #1

Najlepszym zewnetrznym HDD do A500/A500+ jest GVP HD 8+ boot od kick 1.3 . Mialem kiedys cos takiego teraz zaluje ze sie pozbylem . . .
[#5] Re: A500 i dysk twardy

@PrzemasIII, post #4

A jakie jest najlepsze wewnętrzne rozwiązanie (najlepiej z fast ram) i gdzie je można dostać?
[#6] Re: A500 i dysk twardy

@nazwa_użytkownika, post #5

Wewnętrznego to chyba nic raczej nie ma.
[#7] Re: A500 i dysk twardy

@_arti, post #6

W jakiejś Amigowej gazecie był opis wewnętrznego kontrolera IDE ze złączem 2,5 cala, dysk przykręcało się do metalowego ekranu, ale nie wiem gdzie takie cudo można kupić ani czy nie będzie kolidowało z Fastem zakładanym na procesor.
Zainteresuj się: ArribaHD i AdIDE 40 i 44.


Pozdrawiam
[#8] Re: A500 i dysk twardy

@_arti, post #6

jeśli chodzi o sam kontroler bez pamięci to jest np. IDE68K za bodajże 40€, albo CFIDE68K za 60€
[#9] Re: A500 i dysk twardy

@Kilos, post #8

Dzięki za odpowiedzi. AdIde jest chyba trochę drogi.
Gdzie go można kupić IDE68K, bo jakoś nie mogę nigdzie znaleźć?
[#10] Re: A500 i dysk twardy

@nazwa_użytkownika, post #9

np. tutaj: link
[#11] Re: A500 i dysk twardy

@ITU, post #1

Mtec 020 z Amibay? N ice.... cena też malutka :)

U mnie CDTV bootowała z 1.3 bez problemu. Tylko WB skromny.
[#12] Re: A500 i dysk twardy

@Advesarius, post #11

Tak to dokładnie ten sam :) Przetestowany, działa dobrze i daje poczciwej pięćsetce niezłego kopa OK
[#13] Re: A500 i dysk twardy

@ITU, post #12

To teraz tylko HDD i super sprzęcior :)
[#14] Re: A500 i dysk twardy

@zyga64, post #10

Dzięki. Napisałem do gościa. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z tym interfejsem?
[#15] Re: A500 i dysk twardy

@zyga64, post #10

Swego czasu oferowałeś się że będziesz takowe składał. Coś w tym temacie się ruszyło ?
[#16] Re: A500 i dysk twardy

@Dark_luke, post #15

Mika nie odpisał. Zadałem mu też pytanie na forum. Na razie cisza.
[#17] Re: A500 i dysk twardy

@zyga64, post #16

No właśnie mi też nie odpisał. Będziesz robił jedną sztukę, czy więcej?
[#18] Re: A500 i dysk twardy

@nazwa_użytkownika, post #17

Fajnie by było... Onegdaj miałem A500 z Mega Ram HD od Elsatu, no ale to już piękna pieśń przeszłości. A chętnie bym doposażył Pięćsetkę w twardy dysk. Owszem, kocham tę zabawę z dyskietkami, to klikanie stacji, klasycznie przepiękne produkcje scenowe, no bo temu A500 mi służy. Jednak HD uroku jej nie odejmie, a komfort pracy/zabawy podniesie. Coś nieprzesadnie szarpiącego kieszeń bym podłączył. Niedawno jeszcze miałem to: http://amiga.resource.cx/exp/megamidget
Ale się wzięło i przestało odmawiać współpracy, oddałem za free w dobre ręce człowieka, który nie boi się mierników i lutownic, zaś sam pozostałem z golasem (lekko o pamięć - tak standardowo - rozszerzonym).

Pozdrawiam serdecznie
Des
[#19] Re: A500 i dysk twardy

@Des, post #18

Chciałem być w porządku, więc napisałem do niego że chcę zrobić 10szt, poprosiłem też o gerbery które chciałem wysłać do płytkowni.

Biorąc pod uwagę, że na stronie są schematy, wsady do CPLD, wygląd płytki, a wersja 4.01 jest dodatkowo dość dobrze obfotografowana, można pokusić się o przerysowanie schematu w Eaglu, wyrysowanie płytki i wysłanie do jakiejś płytkowni.

Mika sam się jednak ogłaszał na amibay, że ma na sprzedaż gotowe płytki. Byłoby prościej i z błogosławieństwem :)
[#20] Re: A500 i dysk twardy

@zyga64, post #19

No niby prościej i z błogosławieństwem, ale czy faktycznie jest to do kupienia na dzień dzisiejszy? No i cena - robione w przez Ciebie tu i teraz - pewnie byłoby taniej, choćby o koszta wysyłki?

Pozdrawiam serdecznie
Des
[#21] Re: A500 i dysk twardy

@Des, post #20

Wolałbym zakupić u nas. Jakoś nie mam zaufania do płatności i wysyłek zagranicznych.
[#22] Re: A500 i dysk twardy

@zyga64, post #19

Jakby co, to ja bym się pisał na jedną sztukę, bo tamten gość nie odpowiada i chyba nie liczę na to, że odpowie.
[#23] Re: A500 i dysk twardy

@nazwa_użytkownika, post #22

Ja też się piszę, jeśli będzie możliwość zakupienia.

Serdeczności
Des
[#24] Re: A500 i dysk twardy

@Des, post #23

Też się oczywiście pisze na 1szt.
[#25] Re: A500 i dysk twardy

@Dark_luke, post #24

No więc mam odpowiedź: http://www.amibay.com/showpost.php?p=322498&postcount=246
60euro za 10 płytek. Pozostaje kupić części, polutować i zaprogramować.

Potrzebuję 9 chętnych + ja i można kupować ;)
[#26] Re: A500 i dysk twardy

@zyga64, post #25

Jestem chętny na jedną płytkę.
[#27] Re: A500 i dysk twardy

@zyga64, post #25

Ok. Póki co są 4 twarze. Jaki przewidujesz koszt zmontowanego urządzenia?
[#28] Re: A500 i dysk twardy

@zyga64, post #25

Ja również się dołączę - 1 sztuka.
Mam co prawda kontroler SCSI w mojej CDTV, ale wolęmieć jakiś backup.
[#29] Re: A500 i dysk twardy

@nazwa_użytkownika, post #27

To o czym piszecie to sam kontroler hdd? Da sie zabotowac na ks1.3 ?
Bo jezeli sie da to tez sie pisze na jedna plytke

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2012 12:50:11 przez QUAD
[#30] Re: A500 i dysk twardy

@QUAD, post #29

Musisz mieć ROM od A600 w górę (czyli 2 coś tam), bo ten interfejs emuluje IDE amigi 600, a więc KS musi mieć biblioteki do niego.

Strona http://www.students.tut.fi/~leinone3/ide/ide68k.html mówi, że:
Since the board emulates the internal IDE-interface of Amiga 600 and it doesn't have ROM of its own, you thus need Kickstart ROM with the driver for A600's IDE. These ROMs are:
KS3.1 V40.063
KS2.05 V37.350
KS2.05 V37.300 (Some say this isn't ok for some ide drives, i don't know any better.)
AFAIK, an early A600 KS-ROM KS2.05 V37.299 doesn't have the driver.
Kickstart1.3 + scsi.device ide.driver + some patches
Thomas Köckerbauer joined scsi.device from KS3.X with KS1.3. (Link href=http://www.gup.jku.at/~tkoeck/kick1.3_scsi.device_patch/ not working.) Patching Kickstart 1.3 to boot from internal IDE


Ostatnia aktualizacja: 10.06.2012 13:12:21 przez nazwa_użytkownika
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem