kategorie: A1200, A2000/A3000, A4000, A500, A600, CD32, CDTV
[#1] 28. Urodziny Amisi - kiedy wy mieliscie pierwszą stycznosc?
Jak w temacie. Kiedy mieliscie pierwszą stycznosc z amigą? Tzn. uslyszeliscie o niej, a nie kupiliscie :)
Ewentualnie mozecie dolaczyc kiedy kupiliscie i co to byl za model :)
[#2] Re: 28. Urodziny Amisi - kiedy wy mieliscie pierwszą stycznosc?

@redstonecraftpl, post #1

Ja miałem taką styczność w 93/94 r. jak rodzice po prostu przynieśli A500 do domu i postawili mi na biurku, wcześniej nic o niej nie słyszałem . Wcześniej grałem po kolegach na C64 albo 286 .

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2013 16:19:34 przez PrzemasIII
[#3] Re: 28. Urodziny Amisi - kiedy wy mieliscie pierwszą stycznosc?

@redstonecraftpl, post #1

Ja usłyszałem tydzień przed kupnem. A był to maj 1991 roku :). Model oczywiście - nieśmiertelna Amiga 500. Wcześniej miałem styczność z XTkami i Atarynkami, ale nie były to moje kompy.

Do dziś dziękuję Bogu, za to że mogłem się zetknąć z tym kawałkiem plastiku i krzemu :) - zdecydowanie zdefiniował znaczną część mojego przyszłego życia :).
[#4] Re: 28. Urodziny Amisi - kiedy wy mieliscie pierwszą stycznosc?

@redstonecraftpl, post #1

ja gdzieś w wieku 7 lat albo coś koło tego. Brat kupował Bajtka i tam była AMIGA w rubryce z cenami komputerów, pamiętam jak mi opowiadał, jak to rulezuje, jak szybko się wczytują gry, jak wyglądają dyskietki i jak zarombiście gry wyglądają (wtedy w domu było Atari 800XL). A potem w końcu ją kupił (pięćsetkę) i mimo że obraz był mono, to mi szczena opadła jak na starcie usłyszałem głos w Barbarianie II. siedzi, pije i chrupki
a swoją własną pierwszą Amigę to kupiłem... jakieś 9 miesięcy temu. Też pięćsetkę, bo takie najbardziej rulezują.
[#5] Re: 28. Urodziny Amisi - kiedy wy mieliscie pierwszą stycznosc?

@redstonecraftpl, post #1

A tak wgl. to ja mialem stycznosc ok 2005r, a kupilem w czerwcu tego roku :) 600
[#6] Re: 28. Urodziny Amisi - kiedy wy mieliscie pierwszą stycznosc?

@redstonecraftpl, post #1

Jako dzieciak w wieku wczesno-podstawowkowym, jednoczesnie zobaczylem i dowiedzialem sie co to jest :) okolo 93-94 byly CDTV i A500 w blizszej i dalszej rodzinie, w wakacje 94 albo 95 trafila do mnie A1200.
[#7] Re: 28. Urodziny Amisi - kiedy wy mieliscie pierwszą stycznosc?

@redstonecraftpl, post #1

Komunia, chyba w 1991. Amiga CDTV. Za pieniądze z komunii kupiłem do niej czarny TV marki Elemis. Przesiadkę z Rubina można porównać do zakupu karty graficznej do A1200
[#8] Re: 28. Urodziny Amisi - kiedy wy mieliscie pierwszą stycznosc?

@baderman, post #3

W moim przypadku Bóg nie ingerował, ale kolega który pożyczył od sąsiada A500 i monochromatyczny monitor. Graliśmy w Lotusa i Wings of Fury. Pełny szok - 1992 rok :)
[#9] Re: 28. Urodziny Amisi - kiedy wy mieliscie pierwszą stycznosc?

@redstonecraftpl, post #1

Jesli mi sie lata nie pomylily to chyba w 1990 zobaczylem u kumpla czym sie rozni spectrum od amigi i tak rodzicom dupe suszylem, ze musieli mi ja kupic. Jakos tak pamietam, ze kupili przed samymi wakacjami (za czerwony pasek, a jak ;-]), ale dopiero w 1992. Potem cale wakacje byl tylko jeden myk codziennie - wstawalem ok 9, gralem na ami do ok 17, potem na rowerku gnalem do roznych znajomych, czy czegos nie maja, a od 21 do 2-3 w nocy gralem w to co przywiozlem :-]. Kuzwa, wtedy wystarczalo 3-4-max 5 godzin snu i bylo git. Teraz jak nie przespie 8-9h to zwłoki cały dzien :-].
[#10] Re: 28. Urodziny Amisi - kiedy wy mieliscie pierwszą stycznosc?

@KJB, post #8

Hehe, Wings of fury wciaz mam na dyskietce! :P
[#11] Re: 28. Urodziny Amisi - kiedy wy mieliscie pierwszą stycznosc?

@rzeznik666, post #9

Moj pierwszy kontak z Amiga to poczatek lat 90. Pamietam pierwsze Amigi 500 z 512KB RAMu ktore pojawily sie na Grzybowskiej w Warszawie. Holerka ale fajnie bylo w tedy. Ja zajmowalem sie w tym czasie Atari XE/XL. Wejscie na nasz rynek tego sprzetu byl poprostu jak grom z jasnego nieba. A pierwsza Amiga 500 z 512KB pod moi dachem to jakis 92 rok. Pamientam ten wspanialy dzien. Sprzedalem mojego PC-286 i zakupilem Amige. Pierwsza gra to byl North & South. A potem to posypaly sie A-600 i zaraz po wyjsciu krolowej A-1200. To byla sila.OK
[#12] Re: 28. Urodziny Amisi - kiedy wy mieliscie pierwszą stycznosc?

@redstonecraftpl, post #1

Ja swoją przygodę z Amigą zacząłem w 1992 roku u kumpla. Była to A600. Później ostro kupowałem MA (mimo iż nie miałem swojej Ami).
Własnej doczekałem się 1997r. - była to A2000 z dyskiem 270MB i 8MB Fast Ramu :D
[#13] Re: 28. Urodziny Amisi - kiedy wy mieliscie pierwszą stycznosc?

@redstonecraftpl, post #1

W drugiej połowie 1989 roku sporo starszy kolega, który zarządzał sprzętem w Domu Kultury w moim miasteczku, przy okazji 100ej rozmowy o komputerach (był w tym DK kompletny C64 ze stacją i drukarką) powiedział pamiętne słowa, które pamiętam do dziś: "Wiesz, ale Amiga bije wszystko. Najlepszy komputer domowy. Poważnie. Nie ma lepszego".

O Amidze oczywiście wiedziałem od 1986 roku, kiedy to pojawił się w Bajtku jej opis. Działała na wyobraźnię, oj działała... :)

Latem 1990 zaliczyłem swój pierwszy wyjazd do Gdańska na giełdę komputerową w Żaku i tam zobaczyłem masę Amig, a na każdej leciały jakieś gry, dema (wtedy jeszcze handlarze to byli też fani kompów, więc X-Copy nie wyświetlał się na wszystkich monitorach non-stop :) ). To była totalna ekspolzja dźwięków i kolorów. Pamiętam też , że kiedy pojawiło się Simpson Demo - wszyscy to odpalali, a rok później ten sam szał był z Enigmą/Phenomeny. Fajne to były czasy...
[#14] Re: 28. Urodziny Amisi - kiedy wy mieliscie pierwszą stycznosc?

@Tom Rain, post #12

A mnie kolega z liceum zaprosił na Another World na A500 gdzieś w 1993 czy 1994 i tak po paru tygodniach miałem już u siebie A600 z 2MB Chip ale wtedy nawet nie zdawalem sobie z tego sprawy........... A od paru miesięcy znów jest na chodzie i nieśmiertelne SettlersOK




Ps. Pamietam,że siedziałem u niego aż skończył tą grę(Another World) wtedy to był naprawdę szok.....

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2013 19:13:50 przez heniek29cr
[#15] Re: 28. Urodziny Amisi - kiedy wy mieliscie pierwszą stycznosc?

@heniek29cr, post #14

Ale pamiętam też cudowne demo digital excess na C64, które startowało obrazkiem ręki z dyskietką jak w A500.....Boże jak ja wtedy marzyłem żeby ta moja mydelniczka zmieniła się w Amigę.....
[#16] Re: 28. Urodziny Amisi - kiedy wy mieliscie pierwszą stycznosc?

@redstonecraftpl, post #1

W 86 czy 87 r. - Defender of the Crown zabijal po prostu /Amiga kuzyna, A2000/. Jako mlodziak troche na niej gralem, choc wtedy wiecej na wlasnych 8-bitach. Pierwsza Ami dostalem chyba w 89. A500 oczywiscie
[#17] Re: 28. Urodziny Amisi - kiedy wy mieliscie pierwszą stycznosc?

@michalmarek77, post #16

W '86 nie było ich nawet w sprzedaży więc musiał to być 87 . Swoją drogą nieźle w PRLu mieć komputer ze światowej premiery .

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2013 19:59:57 przez PrzemasIII
[#18] Re: 28. Urodziny Amisi - kiedy wy mieliscie pierwszą stycznosc?

@redstonecraftpl, post #1

Ehhh lata młodości. Pierwszą amigę kupiła moja młodsza siostra za pieniądze z komunii :)
Rok 1993. Pierwsza gra o paście colgate, chodził taki ząbek i zabijał zarazki oraz Toki. A pierwsza styczność w 1990 oczywiście A500 kolegi. Potem ta pięćsetka śniła mi się po nocach.
[#19] Re: 28. Urodziny Amisi - kiedy wy mieliscie pierwszą stycznosc?

@michalmarek77, post #16

Jeśli nie pamiętasz kiedy dokładnie dostałeś Amigę, nie możesz być jej prawdziwym fanem a co najwyżej byłym agentem Atari, lub co gorsza PeCeta.
[#20] Re: 28. Urodziny Amisi - kiedy wy mieliscie pierwszą stycznosc?

@Deftronic/..., post #19

Ja swoją przygodę z Amigą miałem tak około 92 roku .Oczywiście A500 z 1 MB , niestety nie moja . Jako posiadacz C64 , widząc możliwości Amigi byłem nią zachwycony .Dwa lata później nabyłem moją upragnioną A500 i zarywałem nocki przy Dune 2 (ach ta klimatyczna muza).
[#21] Re: 28. Urodziny Amisi - kiedy wy mieliscie pierwszą stycznosc?

@PrzemasIII, post #17

To wbrew pozorom nie było takie trudne a w okolicach 90 roku nawet nie było kosztowne. Pluskwę miałem miesiąc po premierze w Niemczech. Po dwu tygodniach była do kupienia w ulubionym sklepie Amigowców w Lublinie a po kolejnych dwu tygodniach sprzedałem pięćsetkę i kupiłem pluskwę.


Pozdrawiam
[#22] Re: 28. Urodziny Amisi - kiedy wy mieliscie pierwszą stycznosc?

@redstonecraftpl, post #1

Pierwsza styczność - 1993 lub 94 rok, jako mały bajtel grałem w Lotusa na A500 u znajomych moich rodziców. Jakiś czas temu spotkawszy tego znajomego przypadkiem zapytałem czy nie ma jej gdzieś "na strychu". Miał. Teraz leży u mnie na półce :)

Swoją własną dostałem w 1997 i była to goła A1200 z monitorem 1084S.

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2013 21:07:53 przez altcomputing
[#23] Re: 28. Urodziny Amisi - kiedy wy mieliscie pierwszą stycznosc?

@_arti, post #7

To było w 93r. Jestem z tego rocznika co Ty ;) Dostałem wtedy A600, niestety po kilku dniach mój chrzestny, który mi ja podarował, chcąc wyregulowac obraz z modulatora, wkrecil śrubkę regulacyjną tak mocno, że Amiga przestała wyświetlać obraz. Niestety w domu był tylko Elektron produkcji ZSRR i nie miał złącza Euro. Po miesiącu dostałem naprawioną A600 i służyła mi do około 2002/2003 roku. Potem zepsuł sie jeden kanał z dźwiękiem i stacja dyskietek a komputer poszedł na częsci. Dopiero pomiędzy 2004 a 2005 rokiem odkryłem takie sklepy jak Amigo, Efunzine i wtedy zacząłem przygodę za A1200. Teraz posiadam mocno rozbudowaną A3000D, którą wyceniam na około 4000zł, ale nie rozstanę się z nią szybko:)
[#24] Re: 28. Urodziny Amisi - kiedy wy mieliscie pierwszą stycznosc?

@PrzemasIII, post #17

To nie był PRL tylko BRD :)
[#25] Re: 28. Urodziny Amisi - kiedy wy mieliscie pierwszą stycznosc?

@redstonecraftpl, post #1

W 87 roku ojciec męczył Amigę 1000.
W 92 roku A600 została ujeżdżana przeze mnie
[#26] Re: 28. Urodziny Amisi - kiedy wy mieliscie pierwszą stycznosc?

@redstonecraftpl, post #1

Grudzień 89 - pierwszy kontakt, A500 kolegi z klasy, pojechaliśmy z wycieczką we trzech, brat mu przywiózł z RFN, monitor mono, goły Workbench, oraz.. Megademo - też w coś graliśmy ale szok wywołany dyskietkami i superwyraźnymi pikslami - niezapomniany.

Miałem Commodore 64, używałem od dwóch lat Timexów 2048 i Elwro 800 Junior, miałem styczność z małymi Atari i pc XT/AT jednak zachorowałem. Kupowałem każde czasopismo jakie wpadło mi w kioskach do ręki o Amidze (i C64 ).

Natępna była CDTV wujka z kolorowym monitorem - wakacje 1992, graliśmy od piątku do niedzieli non stop na zmiany.
W październiku tego samego roku kupiłem własną CDTV. W pełni świadomy wybór, dwa lata czytania i chodzenia do znajomych. Miałem porównanie: pc AT, 286, Atari ST, Amstrad PC, i mniejsze. Jednak była bezkonkurencyjna w tamtych czasach.
[#27] Re: 28. Urodziny Amisi - kiedy wy mieliscie pierwszą stycznosc?

@Skotos, post #26

W podstawowce jako jedyny mialem kompa - c64 a potem jeszcze flopa. Do tego dokupilem tv cz-b biazet :) okolo 7 klasy czyli 92-93 nauczyciel wf, znajomy mojego taty zaprosil nad do siebie i pokazal a500. Zobaczylem i zakochalem sie w kolorach pinball dreams i panga. Miedzy wierszami powiedzial ze chce ja sprzedac.
Nastepny miesiac to bylo meczenie rodzicow aby mi ja kupili i udalo sie :)
Kiedy przywiozlem do domu razem z monitorem to byl cudny moment. Pierwsza gra to another world i pol nocy przy niej :)
Potem juz kazdy dxien i nocka zarwane przy gierkach....
To byly czasy kiedy czlowiek mial czas i zero stresu (no chyba tylko dlatego ze padla stacja dyskow i na naprawe trzeba bylo czekac 3 miesiace...)
[#28] Re: 28. Urodziny Amisi - kiedy wy mieliscie pierwszą stycznosc?

@redstonecraftpl, post #1

Pierwszy raz usłyszałem o Ami gdzieś tak w okolicach 1989/1990. W radiu była taka audycja o komputerach, gdzie m. in. "puszczali" programy na 8-bitowce (pamiętacie te piski, które się nagrywało magnetofonem?), no i tam o Amisi usłyszałem. Swoją pierwszą Ami (A600) kupili mi rodzice 1992-08-30 na bazarze w Działdowie.
[#29] Re: 28. Urodziny Amisi - kiedy wy mieliscie pierwszą stycznosc?

@redstonecraftpl, post #1

Ja pierwszy raz Amigę zobaczyłem w telewizji, to był jakiś program o komputerach w TVP. Wcześniej widziałem tylko zrzuty ekranów z gier w gazetach. Pierwszy raz na oczy zobaczyłem Amigę 600 w 2000 roku u kumpla w szafie. On miał PSX i nie interesowała go już Amiga, więc na początek ją pożyczyłem od niego i zacząłem studiować sprzęt. Później okazało się, że na osiedlu mieszka jeszcze jeden amigowiec więc mnie trochę poduczył i miałem od kogo gry brać. Później kupiłem za stówę Amigę 600 z dodatkową pamięcią chipram, dodatkową stacją dyskietek i pudełkiem z dyskietkami.
[#30] Re: 28. Urodziny Amisi - kiedy wy mieliscie pierwszą stycznosc?

@snajper, post #4

a, zapomniałem dodać, bo nie każdy to może wiedzieć, że pierwszom Amigę dotknąłem gdzieś w 1991. siedzi, pije i chrupki
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem