kategoria: A600
[#61] Re: a600 i uszkodzona taśma klawiatury

@RomanWorkshop, post #60

Tak sobie właśnie zamawiam wszystko co potrzebuję i powiem -trochę offtopowo - że niby to wszystko nie drogie (jedynie PIC za 8,70zł najdroższy), ale to rezystory za 1zł, to kondensatory za 1,20zł, tu jakaś podstawka za 1,50zł itp. i jak do tego się doda przesyłkę to z tych groszy nagle się ponad 30zł robi. A wątpię, że jak pójdę do jakiego elektronicznego sklepu to będą mieć akurat tego PIC-a co ja chcę, co by tę 10zł zaoszczędzić.

Kurde, w sumie jak przy zwykłych zakupach. Tu jakiś chleb, jakieś masło, jakiś batonik, woda i takie tam i ze sklepu o parę dych chudszym się wychodzi.
[#62] Re: a600 i uszkodzona taśma klawiatury

@glon, post #61

No dokładnie. Elektronika nie jest tanim hobby, jak się kupuje wszystkie części nowe. Bez elementów z demontażu, gdyby przyszło płacić za rezystory, czy kondensatory, to byłoby krucho.
Ja byłem w trzech sklepach elektronicznych i z PIC16F84 nie było problemu, ale już podstawki PLCC44 nie kupiłem w żadnym z nich, a trzeba było się trochę nachodzić. Tak, że nie ma to jak zakupy przez internet (za 15zł listonosz wszystko przyniesie).
[#63] Re: a600 i uszkodzona taśma klawiatury

@gegu, post #52

Lakier grafitowy po jakimś czasie popęka. Ja od zawsze przyklejam folię aluminiową - taką z czekolady albo spożywczą. Działa do końca życia reperowanego urządzenia.


Jak to robisz? Wycinasz paski z folii ameliniowej i naklejasz na taśmę? Klej nie izoluje sygnału?
[#64] Re: a600 i uszkodzona taśma klawiatury

@QkiZ, post #63

Małe kawałki folii naklejam na wszelkie styki z gumkami. A była mowa o gumkach w przyciskach. Taśmy naprawiam poprzez wlutowanie w nie odpowiednich kawałków innych taśm, tak aby wyelminować uszkodzenia i nie osłabiać taśm mechanicznie.
[#65] Re: a600 i uszkodzona taśma klawiatury

@gegu, post #64

Taśmy naprawiam poprzez wlutowanie w nie odpowiednich kawałków innych taśm, tak aby wyeliminować uszkodzenia i nie osłabiać taśm mechanicznie.
Możesz więcej na ten temat napisać i czy myślisz że tą metodą dałoby się przedłużyć taśmę która "wystaje" z klawki i jest wpinana w płytę główną?
[#66] Re: a600 i uszkodzona taśma klawiatury

@Radek_Cz, post #65

Oczywiście, że się da. W a600 jest 30 ścieżek na taśmie, dlatego musisz skombinować, albo drugą taką taśmę, albo kilka taśm z mniejszą ilością ścieżek, tak, aby łączna ilość scieżek wynosiła przynajmniej 30. Ważne jest, aby rozstaw ścieżek był bliski, a najlepiej taki sam, jak na przedłużanej taśmie. Usuwasz trochę (ze 3 mm) folii zabezpieczającej koniec przedłużanej taśmy (tylko górną warstwę), tak aby odkryć ścieżki i umożliwić przylutowanie na te ścieżki nowych ścieżek. Taśmę służącą do przedłużania, "skrobiemy" z dwóch stron, tak aby otrzymać odizolowane ścieżki (tak ze 3 mm) i bierzemy się za lutowanie. Bielimy cieniutką warstwą cyny nasze ścieżki z przedłużanej taśmy, nakładamy taśmę służącą do przedłużenia i grzejemy moment, tak aby ścieżki się ze sobą połączyły na płasko. Jak już połączymy wszystkie ścieżki i sprawdzimy miernikiem czy są przejścia na wszystkich ścieżkach, to używamy kleju cyjanoakrylowego (uwaga, może zniszczyć folię zabezpieczającą!) lub epoksydowego (smarować cienką warstwą!). Stosowałem takie metody wielokrotnie przy naprawie wszelkiego rodzaju czujników pomp paliwowych diesla oraz jeden raz do naprawy taśmy a600. Wszystkie naprawione taśmy działają do dziś i mają się świetnie.
[#67] Re: a600 i uszkodzona taśma klawiatury

@gegu, post #66

Bielimy cieniutką warstwą cyny nasze ścieżki z przedłużanej taśmy, nakładamy taśmę służącą do przedłużenia i grzejemy moment, tak aby ścieżki się ze sobą połączyły na płasko.

Myślałem, że nie jest to możliwe, bo przy temperaturze topnienia cyny taśma klawiatury już paruje ;) Tak, że szczerze wątpię w ten sposób. Nawet samo pobielenie cyną ścieżek taśmy klawiatury, nie jest możliwe za pomocą lutownicy (taśma od razu się przepala).

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2014 11:30:42 przez RomanWorkshop
[#68] Re: a600 i uszkodzona taśma klawiatury

@gegu, post #66

A czy jeśli można przylutować do taśmy od klawiatury drugą taśmę jako przedłużenie, to czy można zamiast tej drugiej taśmy można przylutować taśmę ATA? Na końcu wpinanym w gniazdo płyty głównej zamiast zawodnej taśmy ze ścieżkami, które łatwo się ścierają mielibyśmy wtedy wtyczkę taśmy ATA, dorobić potem do tego gniazdo ATA nakładane na odpowiedni układ na płycie (plcc44 + gniazdo ATA + jakaś płytka) i była by klawiatura z normalną wtyczką na końcu?
[#69] Re: a600 i uszkodzona taśma klawiatury

@glon, post #68

wszystko mozna.
kwestia chęci i umiejętności.
[#70] Re: a600 i uszkodzona taśma klawiatury

@Norbert, post #69

A czy mogę podpiąć się do pojedynczego pada pojedynczą żyłą taśmy ATA przyklejając ją do niego klejem typu kropelka?

Kombinuję w ten sposób ponieważ mam 2 folie do klawy A600.
Jedna ma taki defekt, że nie mogę zdrapać izolacji ścieżek nie naruszając ścieżek (jest tak jakby zmurszała więc się kruszy i jest trochę twarda). Za to pady pod klawiszami są OK.

Druga ma coś z padami, to przy tej kombinowałem z folią aluminiową, ale okazało się, że to coś z padami jest nie tak, bo strasznie mocno musiałem taki klawisz dociskać, ewentualnie gumka do której przyklejałem folie aluminiową była za miękka i za słabo dociskała się do pada, tak czy siak, klawisze nie łapały. Za to izolację ze ścieżek mogłem zdrapywać bez naruszenia ścieżki.

Dlatego teraz kombinuje z tą pierwszą, trochę klejenia bo prawie 30 żyłek, ale mam pomysł jak te żyłki poprowadzić do każdego "brzegowego" klawisza.
Pytanie tylko czy ta "kropelka" kleju typu kropelka nie zaszkodzi padowi.
[#71] Re: a600 i uszkodzona taśma klawiatury

@glon, post #70

Podobno nie ma głupich pytań...
Czy aby zetrzeć izolację ze ścieżek (próbuję właśnie rozpuszczalnikiem i raczej nie pomaga) mogę użyć Fosol-u, rdze usuwa ładnie, jak mi się raz na trawnik trochę wylało to trawa w tym miejscu wyschła, ale czy ścieżki nie są za delikatne?
[#72] Re: a600 i uszkodzona taśma klawiatury

@gegu, post #66

Hmm, tak jak RomanWorkshop napisał, mam duże wątpliwości co do lutowania taśmy, myślałem raczej o sklejeniu ich. Oczywiście nie piszę że się nie da, tylko wątpię żebym dał radę to zrobić nie topiąc przy tym taśmy.
Mam takie pytanie, jeśli wysłałbym ci membranę od A1200 i coś żeby ją przedłużyć (najlepsza
byłaby chyba od A600, bo najdłuższa), to pospawałbyś mi je?
[#73] Re: a600 i uszkodzona taśma klawiatury

@Radek_Cz, post #72

Ja chcę wyizolować te ścieżki, robię zmywaczem do paznokci, okazuję się, że daję radę. A potem przykleić do tego żyły od taśmy ATA (miejsce sklejenia czymś usztywnić). A na drugim końcu taśmy elegancka wtyczka.
[#74] Re: a600 i uszkodzona taśma klawiatury

@glon, post #73

To zostawię "brudną" robotę tobie . Jak skończysz to daj znać jak to wyszło.
Ja chciałbym przedłużyć taśmę żeby nic nie lutować na płycie głównej, a dłuższa membrana
potrzebna mi będzie do włożenia A1200 do obudowy od A500.
[#75] Re: a600 i uszkodzona taśma klawiatury

@RomanWorkshop, post #67

Wywołany do tablicy odpowiadam:

To jest taśma czujnika pompy wtryskowej po naprawie - 3 ścieżki z 4 były uszkodzone, a dodatkowo mechanik samochodowy, któremu to robiłem najpierw sam próbował to zrobić i zmasakrował taśmę. W ruch poszły skalpel i lutownica. Niestety nie mam zdjęć naprawianej taśmy od a600 - prawdą jest, że w okolicy grzanych miejsc lekko zielona taśma się pofalowała, ale spokojnie dało się to polutować, a potem ładnie zabezpieczyć mechanicznie.
[#76] Re: a600 i uszkodzona taśma klawiatury

@gegu, post #75

No to gratuluję umiejętności. Użyłeś zwykłej lutownicy transformatorowej, czy stacji lutowniczej z regulacją temperatury grota?
[#77] Re: a600 i uszkodzona taśma klawiatury

@Radek_Cz, post #72

Taśma od A600 ma mniej ścieżek niż ta od A1200. Gniazdo na płycie jest też inne, znaczy w A600 jest krótsze.
[#78] Re: a600 i uszkodzona taśma klawiatury

@Jacenty, post #77

Taśma od A600 ma mniej ścieżek niż ta od A1200. Gniazdo na płycie jest też inne, znaczy w A600 jest krótsze.
To niefajnie . Może od 1.2K starczy.

Przy okazji, ma ktoś może membranę od 1200 na sprzedaż? Może być skopana byłe końcówka była cała. Przepraszam za prywatę w nie moim wątku
[#79] Re: a600 i uszkodzona taśma klawiatury

@RomanWorkshop, post #76

@ RomanWorkshop
Do lutowania używam Elwika LSE-30, oczywiście odpowiednie groty to podstawa. Nie ma czego gratulować, kiedyś, zaraz po technikum elektronicznym, umiałem lutować (i nie tylko), a dzisiaj zanim zasiądę do smd, to muszę chwilę poćwiczyć, żeby skoordynować oko z ręką.

---edit---
Co do taśm z a1200 i a600, to a600 ma 30 ścieżek a a1200 ma 31 ścieżek. Ta od a1200 jest szersza o 1 ścieżkę, a rozstaw ścieżek jest taki sam, co daje możliwość przedłużania jedną za pomocą drugiej.


Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 07:54:18 przez gegu
[#80] Re: a600 i uszkodzona taśma klawiatury

@Radek_Cz, post #78

A wie ktoś może czym mogę przykleić drucik do pada, żeby były porządnie połączone? Chodzi o to, że jak się po prostu przyłoży drucik do pada to to za mało, trzeba go lekko docisnąć, aby było przejście między nimi. Więc jeśli użyje np. Kropelki, lub przykleję taśmą to przy tej ilości klejonych padów któryś przestanie łączyć. Mógłbym użyć kleju elektroprzewodzącego, ale to co najmniej 20zł (a ja parę kropel potrzebuje), może jest coś tańszego czym mogę go zastąpić, myślałem o dodaniu opiłków metalu do kleju, ale do Kropelki nie dodam bo to za szybko schnący klej, jest może jakiś klej w miarę wolno schnący, ale taki co dobrze przyklei drucik do pada, to musi być jak najmniejsza ilość kleju na pad, aby nadal był odsłonięty i klawisz w niego trafiał??
Przepraszam za prywatę w nie moim wątku

Twój problem jest podobny do mojego, w sumie to myślę, że swoim problemem przedłużyłeś jego żywotność.
[#81] Re: a600 i uszkodzona taśma klawiatury

@glon, post #80

Na ktoś jakiś dobry patent na przylutowanie nakładki PLCC do płytki PBC (takiej standardowej, nie SMD). Mam lutownice (kiepską, ale mam) oraz odsysacz do cyny (taki co się wciska po każdym odessaniu)? Albo czy istnieje jakiś inny sposób przymocowania tej płytki, na tyle mocny, żeby się nie urwała podczas wyjmowania?
[#82] Re: a600 i uszkodzona taśma klawiatury

@glon, post #81

Chodzi Ci o przylutowanie podstawki PLCC44? Wiercisz otwory w płytce, od strony laminatu wkładasz podstawkę i lutujesz.
[#83] Re: a600 i uszkodzona taśma klawiatury

@glon, post #80

Tak czytam i ten tekst przewija się przez Twoje wypowiedzi: co masz na myśli pisząc "pad"?
[#84] Re: a600 i uszkodzona taśma klawiatury

@QkiZ, post #83

Ktoś gdzieś wcześniej użył tego w tym kontekście (wydaję mi się, że dobrze):
[#85] Re: a600 i uszkodzona taśma klawiatury

@glon, post #81

Też będę robił ten interfejs i zauważyłem, że podstawki PLCC44 (nówki) strasznie latają na układzie U13 w A600 (obok na U7 już siedzą mocniej). Coś ten układ U13 trochę się "skurczył" podczas produkcji ;) Trzeba będzie odgiąć styki w podstawce, żeby był dobry kontakt.

Albo mam lepszy pomysł: zrobię interfejs nakładany na układ U7, który ma takie same wyprowadzenia w A600 i A1200.
Interfejs będzie pasował do obu Amig pomysł (zawsze chciałem wkręcić żarówkę) ;)
Oczywiście może nie pomieścić się razem z wewnętrzną stacją, ale mi to nie przeszkadza.


Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 17:46:12 przez RomanWorkshop
[#86] Re: a600 i uszkodzona taśma klawiatury

@RomanWorkshop, post #85

Aby podstawka dobrze siedziała na układzie na tzw. barana, to trzeba ją lekko zeszlifować z góry. Jeśli przy układzie jest w pobliżu jakiś rezystor lub kondensator, to również na niego trzeba wyszlifować lub wyfrezować miejsce.
Jeśli wewnątrz podstawki są dystansowe wypustki, to je również trzeba zeszlifować.
[#87] Re: a600 i uszkodzona taśma klawiatury

@jarob, post #86

Tak są wypustki dystansowe, ale odgiąłem styki i teraz podstawka nawet nie drgnie.
[#88] Re: a600 i uszkodzona taśma klawiatury

@RomanWorkshop, post #87

Taaa... Nie drgnie, ale nie ma styku z układem scalonym ;) Więc spiłowałem wypustki dystansowe i docisnąłem podstawkę na układzie do oporu. Naszła aż do powierzchni płyty głównej, po czym ją puściłem i... wyskoczyła z układu ;) Na płytce nie ma żadnych części, które by kolidowały z podstawką. Pytanie, co zrobić żeby podstawka siedziała na układzie? Myślałem o przyklejeniu jej "kropelką" do układu.
[#89] Re: a600 i uszkodzona taśma klawiatury

@RomanWorkshop, post #88

W środku w podstawce masz takie wypustki dystansowe ich się nie da spiłować trzeba je obciąć najlepiej obcinaczem do paznokci takim kontowym i do tego planujesz całość i nie ma opcji żeby zeskoczyła.
[#90] Re: a600 i uszkodzona taśma klawiatury

@amizet, post #89

Jak się nie da spiłować, jak spiłowałem mini wiertarką z frezem. No i wyobraź sobie, że podstawka zeskakuje z układu ;) Widocznie jakaś ruchliwa jest

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 14:23:49 przez RomanWorkshop
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem