kategoria: A600
[#1] a600 i uszkodzona taśma klawiatury
cześć,

jest to wersja US z niebieską taśmą, pod plastikową osłoną taśmy mniej więcej w połowie widać przerwanie ścieżek. Polowałem przez dłuższy czas na samą niebieską membranę, ale jak na złość trafiam wyłącznie na zielone.

Zamierzam więc skalpelem przeciąć plastik, tylko czym tę ścieżkę połączyć? jakiś grafit, srebro?

z góry dziękuję za wszelkie sugestie.
[#2] Re: a600 i uszkodzona taśma klawiatury

@charliefrown, post #1

[#3] Re: a600 i uszkodzona taśma klawiatury

@charliefrown, post #1

Zerwij folie ochronna i przytnij taśmę i będzie działać.
Musisz ograniczyć się wtedy z wyciąganiem i wkładaniem taśmy tylko do niezbędnego minimum.
[#4] Re: a600 i uszkodzona taśma klawiatury

@charliefrown, post #1

Udało się naprawić?
[#5] Re: a600 i uszkodzona taśma klawiatury

@TUPCOM, post #4

To ja się podepnę pod temat, moja taśma wygląda mniej więcej tak:


Da się to jakoś domowymi metodami naprawić?

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2014 10:43:26 przez glon
[#6] Re: a600 i uszkodzona taśma klawiatury

@glon, post #5

Ja do naprawy taśmy w A600 użyłem lakieru grafitowego, posmarowałem końcówki styków, które były bardzo wytarte i nie chciały kontaktować, wysuszyłem i klawiaturka działa :)
Jeśli masz mikropęknięcia gdzieś na długości taśmy to raczej już tego możesz nie opanować :(
[#7] Re: a600 i uszkodzona taśma klawiatury

@dominiqr, post #6

Może to będzie głupie pytanie, ale w jaki posób mam posmarować te styki lakierem? Chodzi o to, że te ścieżki są bardzo blisko siebie więc ciężko będzie posmarować tak, aby się ze sobą nie stykały ( te posmarowania, że tak powiem ). No i tam jest jeszcze taka niebieska tasiemka, ona też jest ważna?
[#8] Re: a600 i uszkodzona taśma klawiatury

@glon, post #7

Ja posmarowałem same końcówki styków i pomogło - były wytarte przez co nie kontaktowały.
Faktem jest, że robota dla kogoś, kto raczej nie cierpi na chorobę Parkinsona ;)
Musisz być baaaaardzo cierpliwy.

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2014 11:11:49 przez dominiqr
[#9] Re: a600 i uszkodzona taśma klawiatury

@dominiqr, post #8

Przyjrzałem się tym stykom i rzeczywiście są powycierane. W poniedziałek kupie lakier to posmaruje. Dam znać.

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2014 11:45:27 przez glon
[#10] Re: a600 i uszkodzona taśma klawiatury

@glon, post #9

Ja "ciutek" inaczej podszedłem do tematu . Zamiast lakieru grafitowego użyłem lakieru do naprawy ścieżek . Z racji ,że ścieżki od taśmy klawiatury są bardzo blisko siebie nie malowałem każdej osobno tylko przemalowałam całą taśmę a potem skalpelem po wyschnięciu wydrapałem co nie potrzebne między ścieżkami .
[#11] Re: a600 i uszkodzona taśma klawiatury

@wojtek9989, post #10

Mam kolejne pytanie apropo tej taśmy. Posmarowałem styki lakierem grafitowym i zaczeły działać tylko niektóre klawisze. Wynika z tego, że nie dokładnie posmarowałem styki i mam je poprawić, czy jest jeszcze inna usterka o której nie wiem? Pytanie może głupię, ale niestety się na tym nie znam, nie wiem nawet czy ta niebieska taśma jest potrzebna.
Będę wdzięczny za odpowiedź.

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2014 13:21:12 przez glon
[#12] Re: a600 i uszkodzona taśma klawiatury

@glon, post #11

Nawet, jeśli masz wszystkie ścieżki dobre, to i tak po włożeniu taśmy do złącza na płycie, może ona nie stykać z gniazdem. Czasem musiałem wielokrotnie ją wyciągać i wkładać, aby za którymś razem załapała. A i tak w końcu padła całkiem i nie mam zamiaru jej naprawiać. Lepiej jest wykonać interfejs na mikrokontrolerze PIC do podłączenia klawiatury od PC.

Zastanawiam się, czy całej folii klawiatury nie dałoby się zastąpić cienkim laminatem dwustronnym z pocynowanymi stykami klawiszy (miejsca gdzie stykają sie gumki klawiszy).
[#13] Re: a600 i uszkodzona taśma klawiatury

@glon, post #11

Znaczenie mają też styki w zacisku klawiatury- przeczyścić i "dogiąć", żeby "zacieśnić" kontakt z taśmą.
[#14] Re: a600 i uszkodzona taśma klawiatury

@BULI, post #13

Ciągle nie mogę dojść do ładu z tą taśmą, czy ktoś kto ma podobne doświadczenia może ocenić jakość wykonanych prze zemnie ścieżek:


Przedmuchałem też sprężonym powietrzem wtyk w płycie głównej i lekko podoginałem piny:


Ale wciąż działa tylko ok. 30-50% klawiszy. Chociaż wcześniej udawało mi się zrobić tak, że działały wszystkie, ale po godzinie przestawał działać np. shift, albo cyfry itp.

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2014 13:38:15 przez glon
[#15] Re: a600 i uszkodzona taśma klawiatury

@glon, post #14

Poprawiłem trochę ścieżki, żeby nie były tak blisko siebie, ale to nic nie dało;
[#16] Re: a600 i uszkodzona taśma klawiatury

@glon, post #15

Coś chyba mam, spiłowałem lekko pilniczkiem krawędź taśmy, tam się chyba ścieżki zlały, już tylko klawiszy nie działa. Zawsze to krok do przodu.

Zna ktoś może stronkę z jakąś pinologią tej taśmy? W sensie jak wiem, który klawisz nie działa to wiem, które ścieżki poprawić.
[#17] Re: a600 i uszkodzona taśma klawiatury

@glon, post #16

Znalazłem tylko schemt a600 są tam niby opisane ścieżki ale.. niewiele mi to mówi :( http://www.1000bit.it/support/manuali/commodore/a600_sm/a600_sm.pdf

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2014 17:57:28 przez sunater
[#18] Re: a600 i uszkodzona taśma klawiatury

@sunater, post #17

Przed momentem udało mi się zrobić tak, że zadziałały wszystkie klawisze, więc otworzyłem obudowę, aby włożyć flopa, pamięć fast zamknąłem i znowu parę klawiszy przestało działać.
Klawisze, z którymi mam największy problem to:

Do tego często dochodzą shift-y. Dlatego o te piny pytałem, a z tamten schemat nic mi nie mówi, nie wiem jak to czytać.

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2014 18:58:30 przez glon
[#19] Re: a600 i uszkodzona taśma klawiatury

@glon, post #18

Znalazłem :) http://www.amigawiki.org/dnl/schematics/A600_R1.5.pdf strona 16-ta :) O ile dobrze widz eto problem jest na 25 pinie ale sprawdz to jeszcze
[#20] Re: a600 i uszkodzona taśma klawiatury

@glon, post #14

Nie obraź się, ale zregenerowane ścieżki na taśmie, którą naprawiałeś wyglądają mniej więcej jak pasy na poniższym obrazie:



Nie działają Tobie wszystkie klawisze, bo:
1. Ścieżki zachodzą jedna na drugą przez co nie działa jeden/kilka pionów klawiatury
2. Po śladach na lakierze grafitowym widać, że ten nie wysechł prawidłowo (piny wbijają się w lakier jak w masło) - włożyłeś taśmę do slotu, kiedy lakier nie ma poprawnych właściwości przewodzących - powinieneś utwardzić lakier pod odpowiednim źródłem ciepła uważając przy tym na to, żeby nie stopić taśmy.

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2014 20:16:11 przez dominiqr
[#21] Re: a600 i uszkodzona taśma klawiatury

@dominiqr, post #20

Szczerze powiem, że pierwszy raz używałem lakieru grafitowego do czegokolwiek, widocznie za krótko czekałem aż wyschnie.
Ścieżki może nie są równe, ale na siebie nie nachodzą.
Na razie mi działają wszystkie, ale jak przestaną to zastosuje się do twoich rad.
W sumie to o taką ocenę mi chodziło, no cóż, przynajmniej teraz wiem jak się do tego zabrać.
[#22] Re: a600 i uszkodzona taśma klawiatury

@glon, post #21

Czy to jest możliwe, że to wina nie dokładnie odmalowanych ścieżek jeśli po raz n-ty maluje ścieżki od 0 i za każdym razem mam problem z tymi samymi klawiszami, zawsze ( ewentualnie dochodzą Shift-y )?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 14:28:16 przez glon
[#23] Re: a600 i uszkodzona taśma klawiatury

@glon, post #22

Może problemem jest któryś pin w gnieździe? Za mało dogięty albo zimny lut.
[#24] Re: a600 i uszkodzona taśma klawiatury

@jaa2, post #23

Kłopotów z klawiaturą ciąg dalszy.
Udało mi się dorwać w niskiej cenie klawiaturę do A600, uradowany więc podłączyłem i też nie działa poprawnie. Rozebrałem ją więc, aby sprawdzić czy gdzieś pod blaszaną osłoną są jakiś przerwania, ale wszystko było OK. Podobnie jak ścieżki na taśmie wpinanej w gniazdo.
Postanowiłem więc zadziałać z miernikiem i sprawdzić czy pomiędzy stykami w gnieździe od klawiatury a układem MPU na płycie do Ami nie ma przerwania.
No i problem w tym że nie wiem czy ja coś z tych schematów źle czasem nie odczytuje. A nawet jak mi się wydaję, że już wiem jak to okazuję się potem, że jednak coś jest nie tak.
Czy w takich razie moglibyście mi napisać, który pin/nóżka jest który/która i ewentualnie jak to się ma do schematu?
Korzystam z tego schematu /KLIK/ (strona #10) - rozumiem, że np. nóżka #1 jest nieużyta, a to, że są ponumerowane nie po kolei to, aby schemat był bardziej przejrzysty.
A jak to jest z numerowaniem nóżek na płycie bo w tej kwestii zacząłem się motać? Ja liczę tak jak na obrazku poniżej:


Proszę o poprawienie mnie jeśli gdzieś popełniam jakiś elementarny błąd.

pozdrawiam

PS. a tej klawiaturze to nie odpuszczę cafe .

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2014 17:41:53 przez glon
[#25] Re: a600 i uszkodzona taśma klawiatury

@glon, post #24

Co do zdjęcia, to pierwszy pin na układzie klawiatury to ten na wprost dużej kropki (wgłębienia) czyli jeden wyżej od czerwonej strzałki. Czyli jak byś nie liczył to będzie 6 od lewej i od prawej.

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2014 17:45:51 przez glichtanski
[#26] Re: a600 i uszkodzona taśma klawiatury

@glichtanski, post #25

Dzięki za szybką odpowiedź, przydało się.
Jednak ciągle same problemy. Rozkręciłem klawiaturę na części pierwsze, nie widać żadnych uszkodzeń na folii, do Ami podpinam samą folie, a następnie za pomocą nożyczek lub pęsety delikatnie naciskam "styki" na folii (w sensie to co jest pod klawiszem). Klawiatura działa poza dolnym rzędem (X Y C V... Spacja, DownArrow... itd) konkretnie ten fragment zaznaczony na czerwono:

Sprawdziłem mirnikiem czy pomiędzy Pin #7 (w gnieździe na taśmę od klawiatury) a Nóżką #35 MPU jest połączenie (kierując się schematem) i wyszło, że jest.

Co więc może być powodem, że nadal nie działa jak nigdzie nic nie widać, żeby było uszkodzone? Może komuś coś przyjdzie do głowy bo ja już totalnie nie mam pojęcia.

pozdrawiam

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2014 21:06:41 przez glon

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2014 21:10:44 przez glon

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2014 21:11:18 przez glon
[#27] Re: a600 i uszkodzona taśma klawiatury

@glon, post #26

Sprawdź miernikiem folie klawiatury według schematu który zamieściłeś zaczynająć od pinu 7 na złączu klawiatury i po ścieżce do klawiszy w dolnym rzędzie. Pierwszy chyba jest lewy shift, o ile się nie mylę na schemacie oznaczony 71*.
[#28] Re: a600 i uszkodzona taśma klawiatury

@janekdrukarz, post #27

Próbowałem w ten sposób, ale miernik nie wychwytuję ciągłości nawet w przypadku działających klawiszy.
Wkładam taśmę do gniazda klawiatury, ale bez zatrzasku dzięki czemu z 1 strony taśma jest stabilna i nie "ucieka", a z 2. mam dojście, aby przyłożyć przewód od miernika. Jak przykładam miernik do klawisza #71 ( </> ) i do StrzałkiWdół, to miernik piszczy, więc powinienem szukać przerwy między pinem w gnieździe a klawiszem brzegowym.

PS. ten klawisz #71 nie jest tak naprawdę pierwszy z brzegu, tamten schemat, którym się posługuję jest bardziej poglądowy, poszczególne styki na foli są w innej kolejności, tzn. B i N są pośrodku i to od nich dopiero ścieżka idzie do płyty Ami (więc w pewnym sensie to one są z brzegu), więc na nich się skupię.

Przykład dla sprawnego klawisza "g". G<->5.pin(w gnieździe)<->36.nóżka(w MPU). Więc przykładam przewód miernika do "g", a drugi do 5.pinu, nie brzęczy, to przykładam ten drugi do 36.nóżki MPU i też nic (między 5.pinem a 36.nóżką jest połączenie, sprawdzałem osobno).

Nie wiem jak jest z oporem w przypadku takich ścieżek, może odległość ma znaczenie?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2014 23:46:17 przez glon
[#29] Re: a600 i uszkodzona taśma klawiatury

@glon, post #28

Jak masz scaner lub aparat cyfrowy to zeskanuj lub zrob zdjęcie w wysokiej rozdzielczości tego kawałka foli ze ścieżkami klawiszy które ci nie działają wraz ze złączem klawiatury i przyjrzyj się jak biegną te ścieżki od klawiszy do złącza i miernikiem sprawdzaj. Ja tak sprawdzałem w amidze 500 jak nie miałem schematu. Miernik nie będzie ci piszczał, ale będzie ci pokazywał jakąś rezystancję jak będą scieżki wporządku. Jak ci będzie pokazywał nieskonczoność to znaczy masz przerwe na ścieżce.
[#30] Re: a600 i uszkodzona taśma klawiatury

@janekdrukarz, post #29

Dziś już późno, ale zbadałem rezystancję i przy tym przykładowym "g" coś pokazuję, więc działa. Natomiast z tymi klawiszami z tego nie działającego rzędu coś chyba jest nie tak bo nic nie pokazuje. Nie wiem jednak dlaczego, nie widzę żadnego defektu na ścieżce, chyba że źle patrze.

Jutro temat ruszę dalej, to zdjęcie to dobry pomysł. No ale to jutro.

pozdrawiam
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem