kategoria: Sprzęt
[#1] Projekt interfejsu dla myszek USB
Witam po długiej przerwie ;)

Chciałem przekazać informację, że powstał projekt interfejsu dla myszek USB.
Interfejs obsługuje myszki USB bez wsparcia dla protokołu PS2. W chwili obecnej powstał prototyp na którym zostały przetestowane dwie myszki Genius Micro Traveler 330 oraz Kensington Wired Optical USB Mouse (akurat takie mam pod ręką na chwilę obecną). Prototyp jest podłączany pod oryginalne gniazdo myszy w Amisiach (przetestowany na A1200 oraz A500+).

Wkrótce więcej informacji wraz ze zdjęciami :)
[#2] Re: Projekt interfejsu dla myszek USB

@spidi, post #1

Super OK, czy oprócz LMB i RMB będzie obsługa dodatkowych przycisków i rolek?
[#3] Re: Projekt interfejsu dla myszek USB

@spidi, post #1

Super! OK A bedzie wersja w postaci wewnetrznej plytki i z nakladka na CIA (czy cos tam)? ;)

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2014 15:47:04 przez _arti
[#4] Re: Projekt interfejsu dla myszek USB

@Radek_Cz, post #2

Na chwilę obecną obsługuje lewy, prawy przycisk oraz ten pod rolką. Co do ruchów rolki to jej obsługa jeszcze nie jest przełożona na amigowy standard (prace nad tą funkcją są w toku).
[#5] Re: Projekt interfejsu dla myszek USB

@spidi, post #4

Bardzo fajna wiadomość :)
[#6] Re: Projekt interfejsu dla myszek USB

@spidi, post #1

Brawo, bardzo zacnie, również czekam na postęp prac :)
[#7] Re: Projekt interfejsu dla myszek USB

@_arti, post #3

Na chwilę obecną w planach był tylko port myszki w Amidze.
[#8] Re: Projekt interfejsu dla myszek USB

@spidi, post #1

Natywnie działa? pomysł
[#9] Re: Projekt interfejsu dla myszek USB

@parallax, post #8

Interfejs podłączasz pod gniazdo myszki w Amidze, do interfejsu myszkę USB i tyle. Jeśli nie używasz rolki, to nie jest potrzebne dodatkowe oprogramowanie po stronie Amigi.
[#10] Re: Projekt interfejsu dla myszek USB

@spidi, post #9

Super, a mniej więcej kiedy i za ile będzie można kupić?
[#11] Re: Projekt interfejsu dla myszek USB

@Radek_Cz, post #10

Podpinam się pod pytanie poprzednika, wczoraj padł mi wiekowy interfejs dla myszek PS2 współpracujący z A4000, przestał reagować na ruch w pionie i trzeba by go czymś zastąpić.


Pozdrawiam
[#12] Re: Projekt interfejsu dla myszek USB

@RadoslawF, post #11

Na obecnym etapie prac jeszcze trudno mówić o cenie.
[#13] Re: Projekt interfejsu dla myszek USB

@spidi, post #12

Ale nie odrzucasz możliwości zrobienia kilkunastu (lub więcej) sztuk dla ewentualnych chętnych ?


Pozdrawiam
[#14] Re: Projekt interfejsu dla myszek USB

@RadoslawF, post #13

Będę brał to pod uwagę.
[#15] Re: Projekt interfejsu dla myszek USB

@spidi, post #1

Oto dwie fotki pierwszego "prototypa".



Interfejs będzie posiadał diodę świecącą sygnalizującą podłączenie i wykrycie obsługiwanej myszki USB.
Na fotkach widać wersję obsługującą 3 przyciski myszy (bez obsługi rolki).


Ostatnia aktualizacja: 12.01.2014 21:39:23 przez spidi
[#16] Re: Projekt interfejsu dla myszek USB

@spidi, post #15

Zrobienie tego pod konkretną myszkę USB nie jest bardzo trudne ale pod wszystkie...
Chyba zdajesz sobie sprawę że deskryptor USB w każdej myszce jest zapewne inny.
Jeśli Ci się uda to będzie coś.
Możesz napisać na jakim mikrokontrolerze to zrobiłeś?
Co do rolki to potrzeba sterowniki ale wiem jak to zrobić aby działało.

PS. Proszę zachować głupie komentarze typu Olo chce to sprzedawać itp. Dziękuję
[#17] Re: Projekt interfejsu dla myszek USB

@11111olo, post #16

Pozwole się wtrącić, ale:

Chyba zdajesz sobie sprawę że deskryptor USB w każdej myszce jest zapewne inny.


To nie ma nic do rzeczy, każda myszka USB powinna obsługiwać protokół USB HID, wystarczy zaimplementować obsługę tegoż protokołu. Nota bene zrobiłem to kiedyś na mikrokontrolerze PIC32 w oparciu o istniejące przykłady Microchip'a i wszystkie myszki USB jakie testowałem działały poprawnie. Co prawda nigdy nie miałem tyle samozaparcia, aby przekształcić odczytane dane o pozycji myszki na standard Amigowy .

W każdym razie to co tu Spidi chce zrobić jest godne pochwały, bo brakuje tego na rynku.
[#18] Re: Projekt interfejsu dla myszek USB

@11111olo, post #16

To nie powinno mieć nic do rzeczy. Procesor ma wsadzony stos usb dla kontrolera host co zapewnia mu prawidłowe rozpoznanie podłączonego urządzenia. Liczę się z tym, że mogą trafić się myszki z którymi może być jakiś problem, ale to powinno wyjść w czasie testów. Jednak mam nadzieję, że kod który dodałem załatwi tego typu problemy. Co do użytego procka jest to rodzina PIC24.

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2014 22:32:58 przez spidi
[#19] Re: Projekt interfejsu dla myszek USB

@spidi, post #18

Super sprawa, jak już będziesz zapinał projekt na ostatni guzik to pomyśl o rozreklamowaniu się na
Amibay, czy czymś takim. Jestem pewien że chętnych szybko ci nie zabraknie.

Jeszcze jedno pytanie. Czy wersja finalna będzie trochę mniejsza? Tak żeby zmieścić ją pod stację dysków
w A1200 i wyciągnąć samo USB na nieużywaną zaślepkę. Czy może planujesz tylko wersję zewnętrzną?
Tak czy inaczej trzymam kciuki i już się nie mogę doczekać. Dobra robota.
[#20] Re: Projekt interfejsu dla myszek USB

@Radek_Cz, post #19

Na pewno będzie wersja zewnętrzna. Rozwiązanie jest do rozważenia tym bardziej, że niektóre płyty główne A1200 mają dokładaną płytkę z gniazdem na myszkę. W takim przypadku można ją zamienić. Jak dobrze pójdzie, to będzie więcej amigowych niespodzianek :) no ale na chwilę obecną nic więcej nie będę mówił ;)
[#21] Re: Projekt interfejsu dla myszek USB

@spidi, post #20

Trzymamy kciuki OK
[#22] Re: Projekt interfejsu dla myszek USB

@spidi, post #20

SuperOK
[#23] Re: Projekt interfejsu dla myszek USB

@spidi, post #20

Świetna robota :)
[#24] Re: Projekt interfejsu dla myszek USB

@spidi, post #20

Ja też trzymam kciuki. Mimo, że mam już jeden interfejs Ami<>USB(z ps/2), to chętnie kupię kolejny/e ;). Amig dużo, myszki leciwe, wiesz jak jest ;).
[#25] Re: Projekt interfejsu dla myszek USB

@spidi, post #20

Trzymamy kciuki. Super.
[#26] Re: Projekt interfejsu dla myszek USB

@spidi, post #15

Kolejne info :)

Sprawdziłem kolejne myszki, które udało mi się wypożyczyć.
Oto modele działające:
- Logitech MU-0026,
- Street Mouse (w kształcie samochodu) bezprzewodowa,

Niestety interfejs nie wykrywa myszy bezprzewodowej Microsoft Wireless Mobile Mouse 1000. Kontroler bezprzewodowy do tej myszki obsługuje także bezprzewodową klawiaturę i coś jeszcze. Stos USB w mikrokontrolerze z czymś takim nie jest wstanie sobie poradzić.
No ale kto by chciał używać takiej myszki ;)
[#27] Re: Projekt interfejsu dla myszek USB

@spidi, post #26

A masz możliwość sprawdzić bezprzewodowe modele logitecha z odbiornikiem unifying, np.: m510? Ew. starsze modele, jak np.: LX8? Wg. mnie, to najfajniejsze/najwygodniejsze szczury.

---edit---
Jak coś to mogę pomóc z testowaniem, bo posiadam kilka modeli szczurów, a u mnie w robocie też są dostępne różne gryzonie.

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2014 07:37:39 przez gegu
[#28] Re: Projekt interfejsu dla myszek USB

@spidi, post #26

Nie wykrywa bo pewnie toto przedstawia się jako urządzenie composite (klawiatura+mysz) i trzeba by było to zaimplementować w kodzie.
[#29] Re: Projekt interfejsu dla myszek USB

@Jenot, post #28

Dziś cały bezprzewodowy szajs za 30 zł to hybrydy (mysz + klawiatura). Są tylko myszki bezprzewodowe ale ich ceny idą już w setki zł.

Co do urządzenia composite to jesteś w błędzie. Mysz to mysz (to samo z klawiaturą). Trzeba wiedzieć coś więcej o USB, a przy kilku urządzeniach na raz istnieje magiczny identyfikator który się zwie REPORT ID i na tej podstawie HOST USB wie z którym urządzeniem gada.
[#30] Re: Projekt interfejsu dla myszek USB

@11111olo, post #29

Ale jestem w błędzie w którym miejscu?
Bo wg definicji: A USB composite device refers to a single gadget that has the capability of providing multiple functions, for instance a combined keyboard and mouse machine. The devices will typically need a driver for full functionality.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem