kategoria: Sprzęt
[#271] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@lysyzastary, post #269

To nie chodzi o dociśnięcie interfejsu, tylko o jakiś tranzystor na płycie głównej Amigi, który albo trzeba by wylutować, albo nalutować na niego drugi identyczny, albo w adapterze myszy coś poprawić aby jej on nie przeszkadzał.

Tu była rozmowa na ten temat: link.

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2014 20:56:20 przez gilban
[#272] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@gilban, post #271

Zrobimy tak. Postaram się na jutro przygotować dla Ciebie dwa rodzaje aktualizacji wsadu dla Ryśka. Będziesz musiał dokonać aktualizacji oprogramowania Ryśka i zobaczymy czy uda mi się to załatwić w programowy sposób.
[#273] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@spidi, post #272

Dobrze. OK. A ja między czasie postaram się kupić kabel USB potrzebny do tej operacji.
[#274] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@spidi, post #272

ty chyba też masz płytę rev 2b ?
[#275] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@Dorian3d, post #274

Tak mam 2B i na mojej nie ma problemu.
[#276] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@gilban, post #273

Jak będziesz miał kabel daj znać (kabel musi mieć dwie płaskie wtyczki).
[#277] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@spidi, post #276

Tak - zdążyłem się zorientować.
[#278] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@spidi, post #276

Witam,

Kabelek USB 2.0 typu A-A Męsko-Męski jest dosyć trudny do dostania - sam potrzebowałem do połączenia Tablet - PC.

Więc jak coś ja kupiłem w Carrefourze USB 3.0 z Esperanzy A-A M/M.

Zadanie spełnia bez problemu ;)

Pozdrawiam,
Doman89
[#279] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@spidi, post #276

Wczoraj wieczorem dotarł do mnie "Ryś".
Jestem pod wrażeniem estetyki opakowania (Kody kreskowe/QR, opis, logo info itp). Dawna z taką przyjemnością nie rozpakowywałem nowego sprzętu do Ami (no tak coś zupełnie nowego, z pierwszej ręki do Ami to ja kupiłem z 15 lat temu).

Na szybko podłączyłem myszkę "noname" (czy esperanza?) tak czy inaczej mycha gdzieś za 10 zł i wszystko działa.
Dziś może więcej testów (inna myszka, pad USB).

Wielkie dzięki OK
[#280] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@BULI, post #279

Rysiek na miejscu, przetestowałem z Tracer TRM-134, Esperanza EM102K i działa jak marzenie Dzięki OK
[#281] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@Doman89, post #278

Kabel, który zadziała z Rysiem można nabyć tutaj:
Kabel USB Męski na Męski
[#282] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@Doman89, post #278

Witam. Kupiłem kabel, a właściwie nawet nie kabel tylko taką łączkę:



Podejżewam że będzie doba. Także czekam na aktualizację softu.
[#283] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@gilban, post #282

Ten łącznik jest dobry. Jednak obie aktualizacje softu, które dostałem nic nowego nie wnoszą. Więc czekam dalej.
[#284] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@gilban, post #283

Spróbuj jeszcze tego, co napisałem w mailu. Odpal system z dyskietki Workbench.
[#285] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@BULI, post #279

a mój Ryś-iek w drodze :) czekam z niecierpliwością :)
[#286] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@spidi, post #284

Odpaliłem system z dyskietki Workbench z poziomu GOTKA.

I dalej to samo.

Odpiąłem GOTKA, podpiąłem normalnego Flopa Amigowego, wystartowałem z dyskietki zabezpieczonej z Digiboosterem 1.x oryginalnej i dalej jest to samo. Czyli prawy przycisk nie działa.

Odpaliłem jeszcze komputer z dyskietki Firma oryginalnej - zabezpieczonej i po staremu jest.

Więc jednak Rysiek nie do końca chce gadać z moją Amigą.
[#287] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@gilban, post #286

To ja stawiam na uszkodzenie płyty głównej.
Rysiek sam jako taki pracuje na 3.3V, a wsady, które dostałeś podciągały pin obsługujący prawy przycisk myszki do plusa oraz do masy. To tyle mogę powiedzieć nie mając przed sobą Twojej Amigi.

Jak pisałem wcześniej w naszej korespondencji możesz odesłać Rysia, a ja Ci zwrócę pieniądze.

PS. Z ciekawości, czy sprawdzałeś Ryśka w porcie joysticka pod jakimś programem testującym joye z podłączoną myszką?
[#288] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@spidi, post #287

W porcie joysticka będzie wszystko działało tak jak trzeba. Tu jest tylko problem z portem myszy.

Zajrzyj proszę do e-maili dwóch, które napisałem.

--------------------------------------

I jeszcze. A może w Warszawie ktoś jest, kto się zna na elektronice i mógłby mi zajrzeć do mojej Amigi i zrobić coś aby działała z Rysiem?


Ostatnia aktualizacja: 17.10.2014 22:29:07 przez gilban
[#289] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@gilban, post #288

W najgorszym razie zwrócę Rysia i kupię
Cocolino. Nie będzie wyjścia. Jak już wspomniałem Cocolino działa bez problemu.
[#290] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@gilban, post #289

Nie ma sprawy.
Cocolino to konstrukcja zasilana 5V. Rysiek pracuje na 3.3V i zapewne są zbyt duże spadki napięcia na linii prawego przycisku myszy, a tym samym sygnał generowany przez Ryśka i docierający do scalaka na płycie głównej nie mieści się w zakresie dla 0 i 1 logicznej.

Napisał do mnie forumowicz z info, że miał podobne problemy z innym interfejsem myszki na płycie 1d4 (też nie działał prawy przycisk myszki). U niego pomogła wymiana kondensatorów na płycie głównej Amigi.

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2014 00:19:18 przez spidi
[#291] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@spidi, post #290

wymiana kondensatorów w amidze to podstawa
[#292] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@spidi, post #290

Miałem takie same problemy w drugiej wersji swojego odbiornika .
3,3V nie jest problemem, procek który zastosowałeś ma za małą wydajność prądową wyjść.
[#293] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@spidi, post #290

Myszka bezprzewodowa Take Me by Tracer nie działa z Ryśkiem
[#294] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@spidi, post #290

U mnie tez problemy sprawia prawy przycisk myszy. Na razie przetestowalem tylko z desktopowa A1200 (1.B).
Prawy przycisk na Rysku w ogole nie dziala. Na interfejsie z allegro dziala czasami. Oryginalna Amigowa mysza dziala bez zadnych zastrzezen.
Kondensatory niedawno wymienil Alto i od tamtej pory nie mam najmniejszych problemow z ta Ami, poza wlasnie myszkami przez interfejsy.
Jesli moge pomoc jakos w testach - to nie ma sprawy. Jak bedzie wiecej czasu, to moge sprawdzic z druga A1200 (1.D3),, z A600 i z A4000D.

ps. Pierwszy post z desktopowej A1200 :D
ps2: esperanza EM102K działa (bez prawego przycisku), natomiast bezprzewodowa HP x4500 nie działa. A szkoda bo jest strasznie wygodna

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2014 12:12:16 przez baderman
[#295] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@baderman, post #294

Jak możesz sprawdź z pozostałymi.
[#296] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@spidi, post #295

Jasne, dam znać.
[#297] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@spidi, post #295

Śledzę wątek i pomyślałem, że może ten temat z EAB się przyda. Tutaj też ktoś miał problem z prawym przyciskiem myszy.
[#298] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@spidi, post #295

Na razie mogłem sprawdzić tylko z Amigą 4000D - i działa dobrze lewy i prawy przycisk. Choć sam kursor zasuwa jak wściekły :D Wiem że marudzę, ale pełnią szczęścia byłby switcher do zmiany prędkości myszki :) może w rev.2.0?
[#299] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@BULI, post #279

Co udało mi się sprawdzić Z Rysiem:

Myszki:
Esperanza model:EM102
MSonic wirless MX735E bezprzewodówka za małe pieniądze
Mysz HP model MOFXUO Dołączana do zestawów HP Qompaq Elite 8300

Wszystkie działają od strzału pod systemem i w boot menu.

Rzeczywiście, przy blacie Workbencha na karcie graficznej wydaje się, że brakuje "płynności ruchu kursora" skutkiem czego jest mała precyzja (podobnie miał chyba Pekdar). Moim zdaniem brakuje dokładności odczytu ruchu myszki, gdyż jak ustawie sobie bardzo wolny ruch pod systemem to widać, że ruch myszki nie jest realizowany odpowiednio szybko/płynie (są lagi, czego nie mam w takiej sytuacji na odpowiedniku na PS2). Z tym efektem najlepiej radziła sobie myszka HP (była najbardziej precyzyjna).

Okazało się, że nie ma obsługi scroola.
Czy jest planowana obsługa rolek w myszkach?

Pad:
Esperanza Vibration Gamepad EG102 USB WARRIOR

Działają 3 przyciski, działają autofire, działa sterowanie gałkami analogowymi w trybie cyfrowym (ruch krzyżaka).

Czekam na obiecaną implementację pada cd32 ok, racja

Mona by też pomyśleć o jakimś trybie manualnym gdzie można by przypisać np góra (skok) na 2 fire, albo zdefiniować góra + fire pod jeden przycisk (ewentualnie przełączanie się pomiędzy gotowymi schematami ustawień)?
[#300] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@BULI, post #299

Myszki:
Esperanza model:EM102
MSonic wirless MX735E bezprzewodówka za małe pieniądze
Mysz HP model MOFXUO Dołączana do zestawów HP Qompaq Elite 8300


Dzięki za info.

Rzeczywiście, przy blacie Workbencha na karcie graficznej wydaje się, że brakuje...


Ta wersja softu ma wprowadzone spowolnieni i przy niektórych myszkach wychodzą takie objawy. W nowej wersji wprowadzam zmiany, które powinny załagodzić tego typu zachowania.

Okazało się, że nie ma obsługi scroola.
Czy jest planowana obsługa rolek w myszkach?


Do tego muszę mieć jeszcze napisany sterownik po system. Coś jak ma Elboxowe rozwiązanie. Samo wysyłanie tych informacji przez Ryśka mam opracowanie, pozostaje właśnie kwestia owego sterownika.

Czekam na obiecaną implementację pada cd32


Jest w toku.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem