kategoria: A500
[#1] Amiga 500 kontroler IDE - (moja) wersja z przełącznikami
Chciałbym opisać moją wersję kontrolera IDE do Amigi 500 znanego z forum a1k oraz tutejszego.
Zasadniczo w tamtym kontrolerze na (czerwonym laminacie) nie podobało mi się umieszczenie gniazda IDE - ciężko tam coś sensownie podpiąć, chyba, że będzie to taśma i będzie wyprowadzona na zewnątrz.
Miałem ten kontroler i szybciutko się go pozbyłem, bo chciałem koniecznie mieć podpiętą kartę CF.
Tak więc zaprojektowałem swoją wersję PCB, aby zmieściła się w Amidze pod ekranem, razem z adapterem i kartą CF.
Wpadłem również na pomysł, aby po lewej stronie umieścić przełączniki - takie ogólnego zastosowania, będą one dostępne przez klapkę.
Tak wygląda płytka interfejsu:


U mnie dwa przełączniki służą do przełączania Kickstartów, a trzeci przełącza bootselector od kolegi Mq z forum ppa.pl:
https://www.ppa.pl/forum/elektronika/37284/bootselector-troche-inaczej#m584337
Działanie włączników jest takie, że na trzech pinach dostępnych na górze modułu wystawiana jest jedynka lub zero logiczne.

Podobnie jak w pierwowzorze, zrobiłem zworkę umożliwiającą podanie zasilania na złącze IDE na pin, który normalnie jest usunięty (pin - klucz).
Dzięki temu przy zastosowaniu adaptera IDE-CF (takiego taniego z Chin) nie musimy podłączać zasilania. Cały adapter i karta CF zasilają się z Amigi przez gniazdo procesora.

Zworki konfiguracyjne zrobiłem podobnie, jak w czerwonej wersji interfejsu, żeby nie robić zamieszania. Załaczam screeny jak powinny być skonfigurowane zworki, aby działały ze zmodyfikowanym Kickstartem 3.1, który umożliwia bootowanie z karty CF:


Tu nie będę ściemniał - wziąłem jakiś Kickstart 4 in 1 dostępny w necie:
http://uploadfile.pl/pokaz/1105358---kvx1.html
Z ciekawości rozłożyłem go na 4 oddzielne kickstarty i porównałem ze zgranym zmodyfikowanym Kickstartem 3.1 jednego kolegi z forum i wygląda na to, że jest to ta sama wersja.
Czyli podejrzewam, że po sieci krązy jedna i ta sama wersja, prawdopodobnie zmodyfikowana przez kolegę [kataklysm] z forum.

Tak więc do pełni szczęścia potrzebujemy: kontroler, adapter IDE-CF i kartę, a do tego zmodyfikowany Kickstart 3.1 (lub kilka w jednym).
Możliwe jest też uruchomienie karty CF pod Kickstartem 1.3, ale trzeba inaczej ustawić zworki i potrzebna będzie dyskietka MemIdeBoot 2.0. Wtedy nie mam możliwości bootowania z karty CF.
W takim wypadku należy ustawić zworki jak w tym wątku na zielonej plytce:
https://www.ppa.pl/forum/amiga/35807/a500-kontroler-dysku-ide
Tak naprawdę myślę, że mało to komu będzie potrzebne, większość będzie zainteresowana bootowaniem z CF pod Kickstartem 3.1

Załączam jeszcze obrazek objaśniający ustawienie przełączników.


Co do karty CF - najlepiej całą instalację systemu oraz softu wykonać na emulatorze poprzez czytnik kart - tu nie żartuję, na Amidze może być to bardzo trudne lub niewykonalne z dość prostej przyczyny:
dopóki nie wrzucimy programu scsiquery do startup-sequence, będą się pojawiać błędy odczytu i zapisu na kartę, co spowoduje uszkodzenie danych.
Tak więc, żeby oszczędzić wszystkim roboty napiszę, jak to zrobić najszybciej:
Instalujemy Workbench na karcie CF pod emulatorem WinUAE. Podczas instalacji (a robiłem to pierwszy raz) wspierałem się tym:
https://16bitdust.wordpress.com/2015/10/13/partitioning-16-gb-compact-flash-card-with-winuae-and-pfs3/

Do partycjonowania najlepiej użyć najnowszego HdInstTool:
http://aminet.net/package/disk/misc/hdinst
Podczas zakładania partycji ustawiamy parametr MaxTransfer 0x1FE00 (tu ważny hint od kolegi - wpisujemy z palca 0x1FE00 i wciskamy Enter - bez tego się nie ustawi)
Potem instalujemy Workbench 3.1 z obrazów dyskietek.
Potem wrzucamy wypakowany program SCSIQuery:
http://aminet.net/package/disk/misc/SCSIQuery
do katalogu C:
i dodajemy wpis: "C:scsiquery ide.device 0" do startup-sequence
Jak to zrobić? W CLI wpisujemy Ed x i mamy edytor, znajdujemy plik startup-sequence i tam to wpisujemy na końcu.

Na pierwszy raz brzmi strasznie, ale sam to robiłem pierwszy raz i wyszło, więc nie taki diabeł straszny...

Nie wiem czy nic nie przeoczyłem, w razie czego proszę pisać śmiało.

Na koniec jeszcze wersja w pdf:
https://drive.google.com/open?id=0ByJzv6eil32sQ0NYVjN5QmhTWWc


Ostatnia aktualizacja: 21.08.2017 20:55:08 przez xangel

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2017 20:56:56 przez xangel

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2017 20:59:16 przez xangel
[#2] Re: Amiga 500 kontroler IDE - (moja) wersja z przełącznikami

@xangel, post #1

Mam, używam w A2000, co prawda bardziej jako dodatkowy dysk niż jako startowy.
Niewiele więcej mogę napisać, bo nie męczyłem za bardzo tego kontrolera.
[#3] Re: Amiga 500 kontroler IDE - (moja) wersja z przełącznikami

@Risc, post #2

Zgadza się, parę osób już nabyło ten kontroler, na razie same pozytywne opinie.
Oczywiście wcięło mi grafiki z googla, daję jeszcze linki do obrazków, może admini zlitują się i albo poprawią wątek, albo dadzą dłuższy czas edycji...

Wygląd płytki:
https://drive.google.com/file/d/0ByJzv6eil32sN1FOakFhZUVWMFE/view

Ustawienia zworek (przy których nie grzebiemy :)
https://drive.google.com/file/d/0ByJzv6eil32sQ0RuY2t6X2tLVVE/view

Do czego służą przełaczniki:
https://drive.google.com/file/d/0ByJzv6eil32sRDNZeUVQVmJMMG8/view
[#4] Re: Amiga 500 kontroler IDE - (moja) wersja z przełącznikami

@xangel, post #1

Widzę ze mój sposób (scsiquery) na obejście błędu z inicjacja dysku się przydal szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2017 21:25:07 przez Norbert
[#5] Re: Amiga 500 kontroler IDE - (moja) wersja z przełącznikami

@Norbert, post #4

Tak, przydał się bardzo.
Była walka ze scsiquery, było zgrywanie Kickstartu z Amigi za pomocą softu (a nie programatora).

Ogólnie to sporo osób pomogło mi w tym przedsięwzięciu, nawet nie sposób wszystkich wymienić. Ale bardzo dziękuję za cierpliwość i wyrozumiałość - sporo się przy tym nauczyłem, bo w Amidze jestem totalnie zielony - pierwszą kupiłem chyba w lutym tego roku :)

Tak więc nie będę wymieniał z ksywek, ale dziękuję wszystkim za pomoc i między innymi dlatego tak jak obiecywałem, wrzuciłem kompletny opis jak sobie radzić z IDE w Amidze 500, aby wszystko było w jednym miejscu. Trochę szkoda, że nie wyświetlają się grafiki, ale na dole jest link do pobrania całej instrukcji w pdf.
[#6] Re: Amiga 500 kontroler IDE - (moja) wersja z przełącznikami

@xangel, post #5










Zdjęcia z Google znikają musisz sobie wybrać inny serwis do zdjęć jeśli mamy je widzieć

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2017 22:38:49 przez TechNineWonder
[#7] Re: Amiga 500 kontroler IDE - (moja) wersja z przełącznikami

@TechNineWonder, post #6

Może nie to dosłownie, że znikają, ale chciałem wkleić linki bezpośrednio do zdjęć, a nie do tej przeglądarki googlowej. A one chyba skaczą po serwerach, więc trzeba było wkleić zwyczajnie ten "sharable link". Ale już trudno...
Dodatkowym utrudnieniem było to, że jak byłem zalogowany w przeglądarce, to i tak mi się te fotki zawsze wyświetlały, więc nawet nie wiedziałem, że coś nie jest OK.

Dzięki za wstawienie :)
[#8] Re: Amiga 500 kontroler IDE - (moja) wersja z przełącznikami

@xangel, post #7

Nie no te też zaraz znikną bo są z Google Grafika, nie wiem co ile Oni czyszczą czejcz.
[#9] Re: Amiga 500 kontroler IDE - (moja) wersja z przełącznikami

@TechNineWonder, post #8

Witam!Posiadam taki kontroler w Amidze 500 Plus i mam z nim problem bo przestał uruchamiać się Workbench z karty CF po zmianie pamięci na 2mb chip,jest on widoczny jako rozszerzenie widzi wielkość karty,ilość bloków ale nazwa urządzenia i producent to już tylko krzaki .Wymieniłem chipy kontrolera na nowe i nic to nie zmieniło,sprawdziłem samą przejściówkę IDE2CF tez działa poprawnie,stawiałem Workbencha z obrazu a także robiłem instalacje na emulatorze tez bez rezultatu.Kontroler przy uruchomieniu Amigi da krotki znak diodą led i to wszystko.Gdzie szukać problemu już sam nie wiem czy jest to wina zworek ?
[#10] Re: Amiga 500 kontroler IDE - (moja) wersja z przełącznikami

@vielgi, post #9

Hej
Na odległość to bardzo ciężko zdiagnozować.
Próbowałeś nagrać od nowa obraz na kartę CF? Podejrzewam, ze jak gmerałeś z pamięciami to sypnęło się coś na karcie.
Odezwij się na PW, mam gdzieś obraz karty, tylko daj mi znać, czy miałeś 128 czy 256MB.

Ewentualnie możesz podesłać do mnie, to ogarnę sprawę.

Pozdro!
[#11] Re: Amiga 500 kontroler IDE - (moja) wersja z przełącznikami

@xangel, post #10

Witam

Podłączam się pod temat bo kiedyś kupiłem ten kontroler wraz z kartą CF 256 (taka z kwiatkiem) teraz kompa chcę komuś dać razem z tym kontrolerem i mam problem bo chciałem kupić (i kupiłem większą kartę (1GB) z postawionym systemem i po pierwsze to: System zrobiony na PFS3 i z karty nie butuje. Po drugie zmieniłem na FFS i bootuje ale wywala błędy podczas pracy w WB. Pytanie mam czy ten kontroler lubi jakieć konkretne modele kart CF czy jakoś inaczej trzeba przygotować system. Ja mam CFkę firmy "transcend"

Chyba że dało by radę udostępnić obraz dysku dla karty CF o pojemności 1 GB.

Kartę kupiłem z portalu aukcyjnego, więc sprzedający musi wiedzieć czy to kwestia kontrolera czy karty CF czy sposobu jej przygotowania. Proszę o pomoc

Pozdrawiam
[#12] Re: Amiga 500 kontroler IDE - (moja) wersja z przełącznikami

@zbroy, post #11

Jaki maxtransfer?
[#13] Re: Amiga 500 kontroler IDE - (moja) wersja z przełącznikami

@zbroy, post #11

Odgrzebałem ten wątek przypadkiem więc sorry za 3-letnie opóźnienie :)
Ale odpowiem - jak robisz kartę 1GB, to podłącz ją przez czytnik do PC, tam odpal emulator i pod emulatorem ustaw MaxTransfer tak jak opisałem w pierwszym wątku.

Interfejs nie jest wybredny jeśli chodzi o karty CF, nie wiem tylko jak z dużymi rozmiarami - nie kojarzę, abym używał większych niż 1GB gdyż po prostu nie miałem potrzeby. Na kartę 256MB wchodzi sporo softu, a bez dodatkowej pamięci Fast (a takiej nie posiadam) to i tak sporo gier nie chodzi.
1
[#14] Re: Amiga 500 kontroler IDE - (moja) wersja z przełącznikami

@xangel, post #13

Dzięki za odpowiedź szeroki uśmiech Amiga śmiga u osoby obdarowanej. Kontrolera już w niej nie ma tylko karta z szybszym procem i fast ramem. Z tego co wiem wszystko hula OK ale mimo wszystko dzięki. Pozdrawiam serdecznie.
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem