kategoria: A500
[#31] Re: zasilacz od PC do Ami500

@ponior, post #25

Może mało widziałem, ale to najmniejszy 3-napięciowy jaki widziałem. :)
[#32] Re: zasilacz od PC do Ami500

@marpla, post #30

Ja mam oryginalny 4,3A na którym wszystko śmiga super i tez oryginalny 3A na którym mam zwiechy co jakiś czas.
Dlatego myślę, że te 4A to minimum, no chyba, że stary zasilacz 3A juz pada .

ps . Czy do amigo 1200 z 1260@80mhz + hDD 2,5. Wystarczy ten cisco 3A??
[#33] Re: zasilacz od PC do Ami500

@ponior, post #32

68060 pobiera znacznie mniej prądu niż 68040 więc powinno być ok :) Zasilacz drogi nie jest a naprawdę porządny, w końcu od switcha przeznaczony do pracy ciągłej, myślę że warto spróbować.

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 13:58:37 przez marpla
[#34] Re: zasilacz od PC do Ami500

@ZbyniuR, post #31

Można też picoPSU

[#35] Re: zasilacz od PC do Ami500

@wali7, post #34

Do tego trzeba zasilacz 12V. Chociaż dzięki temu taki zasilacz 12V będzie gabarytowo mniejszy niż taki co ma 12V i 5V w sobie. Na aliexpress są takie zestawy z zasilaczem 12V 250W. Cenowo 50-60zł.
[#36] Re: zasilacz od PC do Ami500

@Adinfo, post #35

To jest fajne jak by się chciało taki zasilacz schować w obudowie. Do tego jakiś fajny monostabilny włącznik :)
[#37] Re: zasilacz od PC do Ami500

@marpla, post #36

Kupiłem parę sztuk zasilacza Cisco ADP-30RB, ale bez obciążenia mierząc napięcia pomiędzy poszczególnymi pinami wtyku mam dziwne napięcia, nigdzie miernik nie wskazuje 5V ani 12V.

Uzupełnienie: właśnie sprawdziłem schemat i przegapiłem oczywiste - trzeba połączyć RTN i ROF

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2018 13:14:27 przez Adinfo
[#38] Re: zasilacz od PC do Ami500

@Adinfo, post #37

Dokładnie, zwierasz czarny z białym we wtyczce (można je nawet przylutować do siebie) i masz go zawsze włączony. Potem można sobie włącznik zrobić albo na kablu, albo w obudowie zasilacza.
[#39] Re: zasilacz od PC do Ami500

@Adinfo, post #37

RTN to jest skrót najpewniej od return i oznacza masę. ROF to jest linia sterująca tego zasilacza, która go włącza/wyłącza.
Wszystkie napięcia podłączasz tak jak masz opisane na obudowie 5V,12V,-12V, masę podłączasz do RTN. Pomiędzy drugi RTN a ROF dajesz włącznik i masz włącznik normalny w ten sposób.

Ja sobie zrobiłem właśnie w taki sposób i działa super. Użyłem PCB, które kolega xangel kiedyś zrobił pod to. Masz złącze i piny do Amigi, dodatkowo włącznik i diodę LED jak chcesz. Tu zdjęcia jak to wygląda:



Jak by ktoś chciał, to mi jeszcze zostały trzy sztuki takich PCB z dawniejszych czasów. Mam też do tego dopasowane te piny które idą do Amigi. Kupiłem to kiedyś, ale wykorzystałem tylko jeden komplet, reszta mi niepotrzebna, mogę odsprzedać. Nie pamiętam po ile xangel to kiedyś sprzedawał. Mogę komplecik wysłać za 25zł już z wysyłką. W komplecie dam tą większą płytkę, do tego dwie te małe kwadratowe oraz 5szt pinów dopasowanych do gniazda Amigi. Piny wkłada się przez obie płytki, lub przez trzy w zależności od tego jak głęboko macie osadzone gniazdo w Amidze. Płytka kwadratowa ta mała ma za zadanie spowodować dystans dla tej większej oraz usztywnić konstrukcję. Trzeba ją dać jedną lub dwie, to już trzeba sobie tam dopasować.

Żeby zrobić sobie cały adapterek, to potrzeba jeszcze wlutować jakiś przełącznik oraz to złącze pod wtyk zasilacza Cisco (tych rzeczy nie dam, bo nie mam). Złącze pod zasilacz Cisco można kupić, chyba w TME widziałem (nie pamiętam, ale jakiś molex chyba), ale można też wykorzystać złącze zasilania ATX ze starej płyty głównej od peceta i ja tak zrobiłem u siebie. Złącze ATX ma dwa takie miejsca gdzie układ kształtów tych sześciu styków ma dokładnie taki kształt jaki potrzebujemy. A więc można z jednego takiego złącza wyciąć sobie dwa. Dodatkowo jedno z nich jest na środku tego złącza ATX gdzie jest zatrzask, który też pasuje do tego dynksa zatrzaskującego z wtyczki Cisco, więc jest wtedy luksusowo

Diodę i rezystorek można dać opcjonalnie, jak ktoś chce, żeby mu się świeciło jak sobie włącza. Nie potrzeba ich dawać.
[#40] Re: zasilacz od PC do Ami500

@Adinfo, post #37

Też z poczatku się na tym naciąłem. Zasialcz kupiłem bo robiłem własny do NeoGeo CD.
Mam oryginalny japoński zasilacz,i wylutowałem z niego kabel. Ze starej karty graficznej wylutowałęm gniazdo zasilania 6Pin pci-e i połączyłem z oryginalnym kablem od zasilania NeoGeo CD. Teraz mam kabel z wtyczką i mogę odpinać od zasilacza Cisco w każdej chwili jak potrzebuje do czegoś innego.
Co prawda NG CD potrzebuje napięć 10V-2A i 5V-2A, ale podpinając do 12V działa tak samo dobrze.
Z początku nic nie chciało odpalić i już myślałem że zasilacz trup, dopiero potem się ogarnąłem że trzeba połączyć RTN z ROF. mogłem wstawić włącznik w to miejsce,ale po prostu zlutowalem 2 piny z wtyczki 6 pin razem i śmiga.
[#41] Re: zasilacz od PC do Ami500

@Mq, post #39

Już widziałem ten adapter, niezły OK
W moim przypadku przy 4 wtykach DIN5, które posiadam operacja dostosowania zasilacza Cisco zakończy się przedłużką z tym fragmentem gniazda ATX, o którym pisałeś + ewentualnie nałożenie na to "termoskurcza" dużego co obejmie te 6 pinów - dzięki za namiar (mam akurat płytę PC do rozlutowania).

#40 FeRU - znalazłem w sieci opis od teh_KaiN na jego stronie z takim samym zasilaczem i zobaczyłem włącznik na pinach RTN a ROF - po założeniu mostka ruszył od ręki. Za moment lecę opalarką "wylutować" gniazdo ATX i ciąć aby przetestować wszystkie 5 zasilaczy co kupiłem.
[#42] Re: zasilacz od PC do Ami500

@Adinfo, post #41

Jak będziesz robił sobie taką przejściówkę jak piszesz, to dobry pomysł, ale przemyśl też założenie jakiegoś włącznika na tą dodatkową linię, bo moim zdaniem warto. Wyłączasz ten jeden pin i wtedy znikają wszystkie napięcia, więc Amiga jest bezpiecznie wyłączona, a zasilacz może nawet zostać wpięty do gniazdka. W przeciwnym razie jak nie zrobisz włącznika, to nie będziesz miał jak wyłączać i włączać Amigi w ogóle, tylko będziesz musiał wypinać kabel. Oryginalny zasilacz od Amigi ma przecież włącznik, a tak, to nie masz opcji. Na tej przedłużce/przejściówce co zrobisz możesz nawet taki włącznik założyć na kablu jak w lampce nocnej Było by wygodnie moim zdaniem. W każdym razie ja mam taki jak na zdjęciu włącznik i mi się z tego wygodnie korzysta, ale wiesz: ja stary Atarowiec jestem, więc jak się zacząłem Amigą bawić, to nie mogę wydumać jak mogli konstruktorzy z tyłu włącznika w kompie nie zrobić
[#43] Re: zasilacz od PC do Ami500

@Mq, post #42

Zgadzam się z włącznikiem, że musi być - mam taki zamiar ale na kablu: gniazdo 6pin <-> włącznik <-> DIN5 (bliżej gniazda DIN5 aby nie trzeba było daleko sięgać, ale na tyle daleko aby nie przy samej Amidze).
Przed momentem opalarka pomogła w pozyskaniu gniazda ATX z płyty, która ma zabezpieczenie przed wypadnięciem wtyku na całej swojej długości, co się jeszcze okazało: są 3 miejsca, gdzie pasuje wtyk z zasilacza Cisco

O braku włącznika bezpośrednio przy Amidze nawet nie musisz mówić, w.....a to czasami mocno.

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2018 19:46:46 przez Adinfo
[#44] Re: zasilacz od PC do Ami500

@Adinfo, post #43

Z głowy nie pamiętam, ale tam są trzy miejsca chyba, tylko że pozyskać się da dwa, bo jakoś chyba się stykają bezpośrednio czy coś.
[#45] Re: zasilacz od PC do Ami500

@Mq, post #44

Właśnie sprawdzałem i wygląda to tak, że patrząc na gniazdo ATX od przodu gdzie od góry jest plastikowe zabezpieczenie:
1 rząd pinów do odcięcia
3 rzędy pinów do odzysku (1 sztuka)
1 rząd pinów do odcięcia
3 rzędy pinów do odzysku (2 sztuka)
1 rząd pinów do odcięcia
3 rzędy pinów do odzysku (3 sztuka)
[#46] Re: zasilacz od PC do Ami500

@Adinfo, post #45

No to pewnie tak jest, nie pamiętam, ja to z rok temu robiłem. Pamiętam tylko, że na środku miałem to zabezpieczenie i się ucieszyłem bo pasowało, no i właśnie z tej środkowej części to zrobiłem. Może też było tak, że miałem już jakoś pocięte takie złącze, bo mogłem do jeszcze czegoś zupełnie innego to wykorzystywać.

W każdym razie jeden komplet już zarezerwowany, jak by ktoś chciał, to jeszcze dwa komplety mam składające się z:
- płytka większa,
- dwie płytki kwadratowe,
- komplecik 5x pin odpowiedniej długości i grubości pasujące do Amigi.
Cena 25zł już zawiera przesyłkę.
[#47] Re: zasilacz od PC do Ami500

@Mq, post #46

Biore jedną sztuke. Miałem kupować amigową wtyczkę i zrobić tak jak zrobiłem z NeoGeo CD ale chętnie wezmę ten adapterek.
Wyslij mi na pw dane do wysłania keszu lub paypal tez może być i działamy
[#48] Re: zasilacz od PC do Ami500

@FeRu, post #47

@FeRu poszło PW
[#49] Re: zasilacz od PC do Ami500

@Mq, post #48

Została Ci jedna sztuka? Wczoraj Ci wysłałem PW.
[#50] Re: zasilacz od PC do Ami500

@teh_KaiN, post #49

Tak, jest ostatnia sztuka, bo dwie już zarezerwowane. Nie dostałem od Ciebie, żadnego PW, coś nie styknęło, wyślę zaraz do Ciebie, zobaczymy, czy dojdzie.
[#51] Re: zasilacz od PC do Ami500

@Mq, post #50

Ok, tylko małe info, że już płytek nie mam.
[#52] Re: zasilacz od PC do Ami500

@Mq, post #51

Plytki dzisjaj dotarły, właśnie szukam włacznika i polutuje wszystko.
Akurat czekam, aż mi przyschną malowane zaślepki do a3000 i noga monitora NEC1970nx by pasował kolorystycznie do zestawu więc akurat mam czs by się zajać tym adapterkiem
[#53] Re: zasilacz od PC do Ami500

@FeRu, post #52

Małe płytki są symetryczne, ale duża zwróć uwagę gdzie ma którą stronę. Posłuż się w tym celu zdjęciami, które masz powyżej w poście #39.
Mały hint: tam na zdjęciu są pokazane różne warianty, w sensie, że np. zlutowane same małe płytki i zrobiona taka wtyczka po prostu, ale w naszym wypadku należy złożyć płytki razem, ścisnąć je czymś, żeby się między nimi odległość nie zrobiła (np. samozaciskającą pensetą) i tak razem to lutować z pinami.

Aha, warto też uciąć płasko przed lutowaniem równo z płytką PCB piny od włącznika oraz od złącza tego do zasilacza Cisco. To po to, żeby nie rypały później obudowy w Amigach.

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 15:24:31 przez Mq

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 15:25:01 przez Mq
[#54] Re: zasilacz od PC do Ami500

@Mq, post #53

Płytka jest mistrzowsko wymierzona i szkoda byłoby, gdyby ten projekt przepadł, bo musiało pójść na to sporo czasu. Pomyśl (Ty lub xangel) o dogadaniu się z jakimś retrosprzedawcą (Sordan? Retroami? Pong?) lub o opublikowaniu plików, bo naprawdę kawał dobrej roboty.

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 16:01:08 przez teh_KaiN
[#55] Re: zasilacz od PC do Ami500

@teh_KaiN, post #54

Temat jest już pchany do przodu, będę robił partię na sprzedaż. Mam już zobowiązania w tej kwestii, więc szczegółów na razie nie podam, bo muszę przemyśleć jak to formalnie wszystko zorganizować i dogadać z zainteresowanymi osobami, żeby nikt nie był stratny, a i przyszli klienci, żeby byli zadowoleni
Wprowadzam jeszcze drobne poprawki w samej płytce, ale raczej kosmetyczne.
Adaptery gotowe będą za jakiś miesiąc lub półtora pewnie, ale gorzej, że u nas już nie ma tych zasilaczy, poznikały z rynku, więc robi się jakby mniejsza sensowność tych adapterów
[#56] Re: zasilacz od PC do Ami500

@Mq, post #55

mozna yb yblo pomyslec nad jakas drukwoana 3d mala obudowa do tego adapterka. Niektorzy wiadomo maja swędzące palce co spowoduje zwarcie hehe. JA na przyklad swoj adapterek żywica epoksydowa zaleje albo tasma izolacyjna okleje newralgiczne częsci zeby nic sie nie stało, bo wg prawa Murphy'iego jeżeli jest 1% szansa że coś się może wydarzyć to przędzej czy później się to wydarzy
[#57] Re: zasilacz od PC do Ami500

@Mq, post #55

Super, jeśli mógłbym coś zasugerować to może zmień footprint na przełącznik na te takie płaskie bolce, żeby można było jakiś mały kołyskowy przełącznik wstawić. Tak by chyba bardziej wypadało włączać zasilanie. ;)

@FeRu: możesz zawsze użyć kleju na gorąco. Jak to dla Ciebie za mało estetyczne to kup se wersję czarną. ;)
[#58] Re: zasilacz od PC do Ami500

@teh_KaiN, post #57

Na włącznik jest tam bardzo mało miejsca, żaden większy się nie zmieści, a wszystkie kołyskowe są większe, myślisz, że nie szukałem? Chyba, że masz jakiś konkretny na myśli, o którym nigdy w życiu nie słyszałem Czy masz może na myśli dźwigienkowy taki niebieski? One z kolei będą kolidować z szeroką obudową samej wtyczki zasilacza Cisco. Wierz mi, myśleliśmy z xangelem nad tymi przełącznikami, a w mailach to się prawie pokłóciliśmy na śmierć i życie w końcu po wielu próbach wpasowania innych footprintów W końcu stanęło na tym, który jest, bo to był najlepszy kompromis pomiędzy wątpliwą wygodą używania, a zmieszczeniem wszystkiego razem na płytce i wpasowania żeby do obudowy Amig wchodziło. Apropopopo, czy przymierzyłeś to może fizycznie do A600 lub A1200? Ja mam tylko pięćsetki, więc fizycznie nie sprawdziłem, chociaż było projektowane tak, że braliśmy pod uwagę 600 i 1200 też gabarytowo i kształtem samej płytki (rozmieszczeniem elementów).
[#59] Re: zasilacz od PC do Ami500

@Mq, post #58

O taki? Klik. Może zrobię jakiegoś moda tej płytki bo w sumie dużo nie brakuje żeby to zmieścić. Nie mam pojęcia jak to znaleźć, bo to kupione w jednym ze szczecińskich sklepów elektronicznych, który zaopatruje się w TME.

Nie mierzyłem jeszcze z A600 bo nie mam jeszcze wszystkich części (gniazda molex). Jak złożę to dam znać.
[#60] Re: zasilacz od PC do Ami500

@teh_KaiN, post #59

Taki jak wsadzisz, to będzie kolidował ze złączem Cisco, a będzie też wystawać w okolicach sąsiednich portów w Amidze i przeszkadzać. Nie było by też którędy poprowadzić ścieżek jak były by takie szerokie konektory wlutowane w płytkę. Nie jest to takie proste, też już to tak przymierzałem wcześniej.
A tak w ogóle na razie z mojej strony, to nie ma co kombinować, bo na teraz, to ja już zamawiam te płytki i będą takie same, może o 1mm zmniejszone z dwóch lub trzech stron na tyle na ile mi się uda jeszcze ten projekt przyciąć.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem