kategoria: A600
[#1] Problemy z obrazem HDMI z Vampire 2
Dzień dobry.
Rzadko tu pisuję i nie przeglądam forum na bieżąco i chciałbym uprzejmie prosić o pomoc w jednej sprawie.

Mam Vampira 2, który cechuje się zanikami obrazu po wyjściu z HDMI. Na defaultach jest tragedia i praktycznie obrazu nie ma wcale. Ale poustawiałem sobie timingi w P96, dodałem brakujące kondensatory i jest "prawie" dobrze. Zasadniczo obraz jest, ale nadal od czasu do czasu zdarzają się zaniki. Pracuję na corze 2.9 x10 i boję się że jak wejdzie 3.0 z AGĄ i trzeba będzie pójść z kierunku x11 albo x12 to karta w ogóle przestanie być stabilna. Płytę główną od A600 sam niedawno odświeżyłem nowymi kondensatorami (elektrolityczne, jakoś bałem się iść w kierunku tantali). Zasilacze mam dwa, z czego jeden 4.5A.

Czy ktoś z czytających może mi pomóc i podpowiedzieć jak najlepiej zabrać się za porządny troubleshooting karty i gdzie to zgłosić do zespołu Apollo o ile taka jest potrzeba? Jeżeli mam pecha i niepełnowartościową kartę, to chciałbym to po prostu porządnie wyjaśnić. Ale nie bardzo wiem jak zacząć.

Z góry dzięki.
[#2] Re: Problemy z obrazem HDMI z Vampire 2

@Yolk, post #1

Ja mam dodatkowo taki wzmacniacz sygnału HDMI (HDMI Repeater) - i nie mam żadnych zaników sygnału.
[#3] Re: Problemy z obrazem HDMI z Vampire 2

@pisklak, post #2

Ale jaki kupiłeś? Bo są aktywne (z osobnym zasilaniem) i pasywne (które ciągną napięcie z kabla). Taki pasywny z Allegro za kilkadziesiąt złotych mam i na oko nie robi kompletnie nic. szeroki uśmiech
[#4] Re: Problemy z obrazem HDMI z Vampire 2

@Yolk, post #3

Mam taki pasywny. U mnie dziala OK. Obraz na niektórych wsadach sie zrywał na sekundkę - ale generalnie rzadko. Na publicznych wsadach nie miałem żadnych problemów.
Może to kwestia kabla HDMI...

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2018 13:44:27 przez pisklak
[#5] Re: Problemy z obrazem HDMI z Vampire 2

@Yolk, post #1

Miałem podobnie z Vampirem 500 V2. Kombinowałem z kablami itp. Przypadkowo podłączyłem inny monitor i zero problemów. Powróciłem do starego monitora, zabawa z timingami i od tamtej pory zero zaników obrazu :)
[#6] Re: Problemy z obrazem HDMI z Vampire 2

@Yolk, post #1

Produkcji Kippera? Witaj w klubie. Ja próbowałem wszelakich modów i g. dały. Pytałem Majsty czy pomoże i generalnie kulturalnie odesłał mnie na irca "gdzie pewnie ktoś pomoże". Kartę w lutym wysłałem z core 2.5 do Architecta1200 na przegląd całej karty (gniazdo plcc jest nieciekawe, a i może są gdzieś zimne luty co wymaga reflowu). Jak na razie Piotr jest zarobiony i zdążył jedynie potwierdzić, że to ewidentna wina karty, bo na jego egzemplarzu ten sam konfig działa ok, a mój robi zaniki. Na forach za to wszędzie wciskano mi, że wina kabli, repeaterów, monitora, starych kondensatorów, słabego zasilacza, tylko nie karty
[#7] Re: Problemy z obrazem HDMI z Vampire 2

@tbone, post #6

Zdaje się, że produkcja Kippera, i ma chyba nawet jakieś logo na laminacie. Ale to nie jest wczesna produkcja tylko coś relatywnie nowego - o ile pamiętam doszła do mnie jakiś rok temu po ponad roku czekania w kolejce.

Przepraszam za potencjalnie naiwne pytanie, ale kto to jest Architect1200? To ktoś z forum PPA.PL?
[#8] Re: Problemy z obrazem HDMI z Vampire 2

@Yolk, post #7

No ja też miałem w miarę nowy batch (odkupiony od naszego forumowicza mieszkającego w UK).

www.archi-tech.com.pl
Zapoznaj się z tematem magicy lutownicy (ciężko mi teraz linkować z telefonu)
Edit:link

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2018 15:54:52 przez tbone
[#9] Re: Problemy z obrazem HDMI z Vampire 2

@tbone, post #8

Dziękuję za link i informację.
Jak rozumiem kolega Piotr jest strasznie zajęty. Jestem ciekaw czy uda mu się naprawić kartę. Z tego co rozumiem problem wynika z niedokładności montażu? Może Piotr chciałby się podjąć produkcji i montażu tego PCB u siebie? Fast RAM do Amigi już ma, więc największy problem (podstawka) już rozwiązany. Reszta to kwestia solidności wykonania, a sam Vampire 2 chyba nie ma jakiegoś bardzo skomplikowanego układu...
[#10] Re: Problemy z obrazem HDMI z Vampire 2

@Yolk, post #9

Ciężko powiedzieć. Ja dosilałem kartę nawet specjalnym kablem przez złącze HDMI (5V). Były opisy na FB montowania elektrolitów 220u w torach za oboma regulatorami napięcia - tego nie testowałem.
[#11] Re: Problemy z obrazem HDMI z Vampire 2

@tbone, post #10

Ja dodałem te kondziory. Karta się nie zawiesza (bo wcześniej potrafiła zaliczyć zwiechę pod obciążeniem), ale obraz nadal zanika.
[#12] Re: Problemy z obrazem HDMI z Vampire 2

@tbone, post #10

BTW. gdzieś wyczytałem że rezystory terminujące linie danych HDMI są za duże (około 10 krotnie) i to powoduje sporą utratę napięcia na liniach portu szeregowego. Zastanawiałem się czy nie zmostkować dodatkowych rezystorów równolegle i obniżyć nieco wynikową rezystancję, ale póki co nie miałem odwagi. :)

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2018 16:34:53 przez Yolk
[#13] Re: Problemy z obrazem HDMI z Vampire 2

@Yolk, post #12

Zamieniłem nawet na kondensatory (jak w wersji 2.1 od Majsty). Nic to nie zmieniło.

Ktoś na FB pisał o zimnych lutach na kondensatorach po drugiej stronie PCB (tak jakby pod Alterą).

Ostatecznie zostanie mi mocna A600 bez RTG

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2018 16:42:46 przez tbone
[#14] Re: Problemy z obrazem HDMI z Vampire 2

@Yolk, post #12

Hmm... Moja karta działa OK. Ciężko coś więcej powiedzieć ale gdyby był to błąd projektu to takie objawy powinny być na wszystkich kartach. Jak napisałem u mnie obrazu nie zrywa nawet pod większym obciążeniem (odpalanie MPEG na Rivie np.)
Faktycznie może to być kwestia monitora/TV czy kabla. Z mojego doświadczenia wiem że im tańszy telewizor tym lepiej dogaduje się z Vampem.
[#15] Re: Problemy z obrazem HDMI z Vampire 2

@pisklak, post #14

Powtórzę raz jeszcze. Karta od Architekta działa ok, a moja wsadzona w jej miejsce robi blackouty. Także nie do końca jest to problem peryferiów. Może kiepskie lutowanie? Cholera wie.

Tak btw to używam z Wampem Infotronica - suwasz ustawieniami w P96 na prawo lewo i wyświetla on dosłownie wszystko.
[#16] Re: Problemy z obrazem HDMI z Vampire 2

@tbone, post #15

Infotronic to monitor? Możesz podać jakieś namiary na model?
Ja używam NECa MultiSync 1970NXp przez przejściówkę HDMI-DSUB.
[#17] Re: Problemy z obrazem HDMI z Vampire 2

@Yolk, post #16

[#18] Re: Problemy z obrazem HDMI z Vampire 2

@tbone, post #17

Dzięki. Z tego co widzę to ten monitor nie ma natywnego wejścia HDMI. Mogę spytać czego używasz do konwersji sygnału z HDMI?
[#19] Re: Problemy z obrazem HDMI z Vampire 2

@Yolk, post #18

Zwykłą przelotkę HDMI-DVI-D.
[#20] Re: Problemy z obrazem HDMI z Vampire 2

@Yolk, post #18

Ma za to DVI

- minutkę się spóźniłem



Ostatnia aktualizacja: 30.08.2018 09:46:03 przez Norbert
[#21] Re: Problemy z obrazem HDMI z Vampire 2

@tbone, post #19

Zanabyłem metodą kupna kabelek HDMI-DVI i po podłączeniu do mojego NECa problemy wydają się być zniknięte. Obraz jest póki co stabilny. Dzięki za podpowiedź. Całą niedzielę oglądałem dema i wszystko wydawało się być OK. szeroki uśmiech

Muszę jeszcze zobaczyć, czy zmiana timingów na defaultowe spowoduje ponowną degradację obrazu. Chcę też zrobić upgrade do core'a 2.10, nowej SAGI i P96. Dam znać jak poszło.

Czy ktoś będzie zainteresowany obejrzeniem zdjęć z wnętrza mojej A600 (dodane kondziory na Vampirze, wyprowadzenie sygnału HDMI na zewnątrz obudowy)?
[#22] Re: Problemy z obrazem HDMI z Vampire 2

@Yolk, post #21

Czy ktoś będzie zainteresowany obejrzeniem zdjęć z wnętrza mojej A600 (dodane kondziory na Vampirze, wyprowadzenie sygnału HDMI na zewnątrz obudowy)?


Tak, ja chętnie zerknę :)
[#23] Re: Problemy z obrazem HDMI z Vampire 2

@Yolk, post #21

Dawaj, dawaj

Może się okazać, że po wymianie wsadu na nowszy i mniejszy timing problemy też ustąpią
[#24] Re: Problemy z obrazem HDMI z Vampire 2

@tbone, post #23

Dodam wieczorem jak wrócę do domu.
[#25] Re: Problemy z obrazem HDMI z Vampire 2

@Yolk, post #24

Proszszsz. Pstryknąłem też trochę okolic Vampira żeby dodać kontekstu:











[#26] Re: Problemy z obrazem HDMI z Vampire 2

@Yolk, post #25

Dzięki za foty. Jednak wolę moje rozwiązanie na HDMI out - przedłużacz z wtyczką "slim" i trytytki do płyty głównej w miejscu modulatora ;)







A kondensatory zamierzam dodać jednak SMD, te elektrolitowe beczki jakoś nie pasują mi do "dizajnu" lol
[#27] Re: Problemy z obrazem HDMI z Vampire 2

@skipp, post #26

Mam i SMD i elektrolity dodane na wszelki wypadek. Ale widzę, że pomijając sam kabel, wyprowadzenie w miejscu modulatora masz podobnie. Ja jeszcze wyprowadziłem sobie na zewnątrz kartę SD, bo co chwilę coś dorzucam do systemu. Korzystam z WinUAE na starym XPku i montuję kartę jako dysk Amigowy. Tylko rozruch maszyny mam z HDD od PCta. I tak mi jakoś najłatwiej transferować dane.
[#28] Re: Problemy z obrazem HDMI z Vampire 2

@Yolk, post #27

Majsta wrzucił porównanie kart i V2 względem V2.1 różni się nie tylko dodaniem kondensatorów za regulatorami i w wyjściu HDMI, ale także dał pojemniejszy kondensator(y) po drugiej stronie fpga. Niby to poprawiło stabilność karty. Czekam aż Architect przetestuje to na mojej karcie szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2018 12:16:06 przez tbone
[#29] Re: Problemy z obrazem HDMI z Vampire 2

@skipp, post #26

Dzięki za foty. Jednak wolę moje rozwiązanie na HDMI out - przedłużacz z wtyczką "slim" i trytytki do płyty głównej w miejscu modulatora ;)

Ten przedłużacz to jakiej masz długości? 0.1m? Znalazłem coś takiego link
i chciałem kupić takie lub podobne (ma prostokątne gniazdo, więc powinno fajnie dać się przymocować do płyty w miejscu modulatora.
[#30] Re: Problemy z obrazem HDMI z Vampire 2

@X-Type^HVR, post #29

Z 40cm tam będzie
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem