kategoria: A500
[#1] problem z kartą CF w HC533
Hej
Mam pytanie bo mam mały problem z sformatowaniem karty CF w adapterze podpiętym do karty.

System się botuje ze stacji fdd lub goteka (w każdym WB jest ten sam objaw).
System widzi kartę CF - jako nDos i jest od razu na ekranie głównym.

Amiga to 500ka z kikiem 2.04 - 37175.

Nie mogę jej sformatować jak i pod WB oraz pod programami do formatowania - w trakcie wyskakuje błąd, że to nie jest dysk nDos.

Próbowałem, różnych kart cf 512mb 4gb i 8gb z każdą jest ten sam problem.

Dziwne jest to, że w Wiuae w HDtools dzielę sobie kartę na partycje - a po restarcie lipa. Dalej na ekranie dysk nDos. Wchodzę do HDtools i karta podzielona tak jak sobie wcześniej zrobiłem. Wkładam kartę do PC i pod Winuae dyski widoczne od razu.

Miał już jakieś takie sytuację?.
[#2] Re: problem z kartą CF w HC533

@mkdevil666, post #1

testował ktoś z Was taką kartę lub podobną w HC533

https://www.ebay.pl/itm/DiskOnModule-PQI-Industrial-128-Mb-Flash-DOM-IDE-NAND-DJ0128M22RF0-ohne-Kabel/323177233487?hash=item4b3edd3c4f:g:TNsAAOSwda1avNT5#shpCntId
[#3] Re: problem z kartą CF w HC533

@mkdevil666, post #1

Jaki device obsługuje hdd na hc533 ?
Czy podajesz je w hdtoolbox pod winuae i Amidze ?
[#4] Re: problem z kartą CF w HC533

@mkdevil666, post #1

A nie jest tak, że KS 37.175 nie obsługuje IDE? Potrzeba 37.300, jeśli dobrze kojarzę...
(pomijam fakt, że ta karta umie się zabootować z IDE i na 1.3, ale nie wiem, jak to się ma do późniejszej współpracy z KS).
[#5] Re: problem z kartą CF w HC533

@mkdevil666, post #1

Zobacz jaki device ma karta w early boot menu, taki sam wipisz w tooltypach do Hdtools i będzie działać.
Domyślnie Hdtools ma SCSI.device a hc533 ma swoj bootrom i chyba to jest octagon.device.
[#6] Re: problem z kartą CF w HC533

@mkdevil666, post #1

Ja będę na dniach stawiał system na 500tce z turbo HC000. Skorzystam z wersji Classic WB 68K bo wersja lite (przeznaczona dla 020+) niestety nie zadziała.
Ja używam karty Kingston 4gb z kwiatkiem. Jedyne co mnie w niej wkurza to to że ma ona tak naprawdę 3.8gb a z kolei Sandisk Extreme III 4gb, którego używam w 600tce ma 4gb
[#7] Re: problem z kartą CF w HC533

@perinoid, post #4

Zmieniłem Kika na 37300 I dalej ten problem się pojawia.
Nadmieniam że na kiku 1.3 Amiga też startuje.
Pamięć fast jest widoczna pod Shell w każdym systemie.


Ostatnia aktualizacja: 10.09.2018 09:49:50 przez mkdevil666
[#8] Re: problem z kartą CF w HC533

@MariuszK, post #5

Możesz mi bardziej łopatologicznie napisać co i gdzie mam zrobić 😊
[#9] Re: problem z kartą CF w HC533

@mkdevil666, post #8

Zaznacz ikonę Hdtools, wybierz z belki icons>informations. W oknie które się otworzy, z listy tooltypes wybierz scsi_device_name i zmień wartość na octagon.device i naciśnij enter.
Zapisz ustawienia i ponownie uruchom Hdtools. Powinien znaleźć kartę.
[#10] Re: problem z kartą CF w HC533

@MariuszK, post #9

Jeżeli chodzi o HD Tools - że nie widzi karty.pa

1. ekran Early Boot Menu:
https://zapodaj.net/b37df140db8e4.jpg.html

2. ekran startowy Workbencha
https://zapodaj.net/1481268d2786b.jpg.html

3. ekran z HDtools - Change Drive Type
https://zapodaj.net/46afe27523de4.jpg.html

4. ekran główny HDtools
https://zapodaj.net/4630f3ac84b51.jpg.html

5. podział dysku partycje - klikam domyślnie
https://zapodaj.net/b1cf3564c0950.jpg.html

6. ekran po restarcie - tzw zonk :)
https://zapodaj.net/4ed7ecfc8c55a.jpg.html

Jeżeli chodzi o zmianę w ustawieniach "octagon.device". Po zmianie HDtools nie widzi karty.
[#11] Re: problem z kartą CF w HC533

@mkdevil666, post #10

A jak masz ustawiona zworkę na karcie? Oktagon czy oktapusy?
Literówka była, wpisz w tooltypach przy scsi_device_name=oktagon.device i zobacz czy zadziała.
[#12] Re: problem z kartą CF w HC533

@MariuszK, post #11

Jak zdjąłem zworkę to dysk z pulpitu zniknął a karta widziana jest HDtools pod amigą - ale nie można jej sformatować. Wyskakuje błąd po kliknięciu Low Level Format

Na winuae stawiam sobie partycje i to działa. A jak wkładam do amigi i odpalam system to znowu kicha.

Jest opcja że winny może być Kikstart 37 300 - karta to 512MB SanDisk.
[#13] Re: problem z kartą CF w HC533

@mkdevil666, post #12

Czy pod winuae tez ustawiasz oktagon.device w hdtoolbox ?
Jak masz ustawiony kontroler hdd w winuae ? UAE czy IDE.

Po co robisz LOW LEVEL FORMAT.?
[#14] Re: problem z kartą CF w HC533

@mkdevil666, post #12

Nie musisz robić low level format... Załóż tylko partycje i zapisz zmiany.
Po ponownym uruchomieniu dysk/partycje z karty będą widoczne na blacie. Wtedy robisz quick format z belki. Tak jakbyś formatował normalnego floppa.

Jak będziesz instalował 1.3 to poprostu go skopiuj na partycje DH0 czy tam która ustawiłeś jako bootowalna i tyle.
[#15] Re: problem z kartą CF w HC533

@Norbert, post #13

Jak pod Winuae w HDtools wpiszę oktagon.device to nie wykrywa mi karty.
Kontroler mam ustawiony na UAE.
[#16] Re: problem z kartą CF w HC533

@mkdevil666, post #15

Masz odpowiedz dlaczego dysk działa na winuae a nie na Amidze z twóją kartą.
To są różne .device
[#17] Re: problem z kartą CF w HC533

@MariuszK, post #14

No tak właśnie robię... Niby najprostsze wyjście. Stawiam partycje później komendą w shell: copy DF0: DH0: all i workbench się kopiuje. Co z tego jak po przełożeniu karty do Amigi hc533 jej nie widzi. A teraz mi karta cf zniknęła nawet z early boot menu 😤
Mam dość na dzisiaj...
[#18] Re: problem z kartą CF w HC533

@Norbert, post #16

Rozumiem ale jak mam ustawione w winuae tryb: SCSI lub ide to karta jest niewidoczna. Jak mam tryb uaehf to whdload ją widzi. Zaś w amidze jest na odwrót.
[#19] Re: problem z kartą CF w HC533

@mkdevil666, post #18

Nie rozumiesz ze na winuae musisz ustawić to samo .device (jesli to możliwe) do obsługi hdd co na Amidze.
Inaczej to nie zadziala.
Winuae ma możliwość emulowania kontrolera IDE na oktagon.device, wiec włącz to i w hdtoolbox ustaw takie właśnie device.
[#20] Re: problem z kartą CF w HC533

@Norbert, post #19

Nie musi, może ustawić na WinUAE podstawowy kontroler np z 1200 założyć partycje i zainstalować system i ustawić partycje jako boot. A na amidze to później odpalić.
Ja tak robiłem u siebie na uae ustawiałem bootrom z Blizzard 1230mkIV który ładuje się jako 1230scsi.device, a dysku używam normalnie do teraz na atbus2008 clone które ma właśnie octagon.device. może ty poprostu nie ustawiasz dysku jako boot? Albo karta jest jaka lipna. Miałem taką jedną sztukę pqi 1gb gdzie na uae działała miodnie a na fizycznym sprzęcie już nie...
[#21] Re: problem z kartą CF w HC533

@MariuszK, post #20

Pod warunkiem że oba device mają takie same możliwości/ograniczenia.
[#22] Re: problem z kartą CF w HC533

@Norbert, post #19

możesz dokładniej napisać co mam po kolei zrobić i w której zakładce
[#23] Re: problem z kartą CF w HC533

@mkdevil666, post #22

Ja miałem podobne cyrki, ale pewnie sam coś namieszałem instalując nieumiejętnie WBClassic. Po ponownej instalacji z tutorialu na YT, wszystko działało. Nie trzeba było zmieniać nazwy na oktagon etc. Sformatuj i zainstaluj jeszcze raz dokładnie wg tutorialu z YT lub innego (tu na PPA też był).
[#24] Re: problem z kartą CF w HC533

@AD99, post #23

wyślij link proszę :)
[#25] Re: problem z kartą CF w HC533

@mkdevil666, post #24

Tumasz tutorial. Jak znajdę YT to też wrzucę.
[#26] Re: problem z kartą CF w HC533

@mkdevil666, post #24

A tu masz z YT poradnik.
Zapomniałem dodać, żebyś się nie przejmował, że ten poradnik jest zrobiony na A1200szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2018 19:14:44 przez AD99
[#27] Re: problem z kartą CF w HC533

@AD99, post #26

Zrobiłem wszystko tak jak tam pisali i dalej kicha
A we wcześniejszym twoim linku rozwiązują problem niewidocznej pamięci fast - Admem.

Mój Hc533 od razu daje pamięć i nie trzeba kombinować z komendami.
Tylko tych dysków/partycji amiga nie widzi - choć pod winuae są zrobione.
Stawiam sobie na DH0 - workbencha 1.3 i na PC startuje a na amidze nie.

Może inny użytkownik karty HC533 może się wypowie czy miał takie ekscesy.
[#28] Re: problem z kartą CF w HC533

@mkdevil666, post #27

Czy jak przestawisz emulowany kontroler hdd w winuae na IDE0 to dysk jest widoczny i ładuje się system ?
[#29] Re: problem z kartą CF w HC533

@Norbert, post #28

Odesłałem dzisiaj kartę HC533 wraz z osprzętem na testy. Autor będzie mógł się wypowiedzieć jak dostanie sprzęt - co ewentualnie źle robiłem :)
[#30] Re: problem z kartą CF w HC533

@mkdevil666, post #29

problem się wyjaśnił adapter cf od skośnookich był wadliwy - trzeba zamówić nowy na rodzinnym podwórku
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem