[#31] Re: Pad od Sega Mega Drive i Amiga

@SimonGK, post #28

dziękuję Wam Panowie za super szybkie info!

niestety elektronik ze mnie żaden więc nawet zamiana pinów to dla mnie zapora nie do przejścia w trosce o Amigę;)

może jakiś adapter gotowy na aukcji pewny i wart polecenia byście mogli doradzić? wtedy tym padem segi bym opędził.

planuję kiedyś , jeśli spotkam w dobrej cenie, nabyć pada do cd32 dla gier cd32. tylko dla pewności - pad cd32 na A1200 jest w pełni kompatybilny? bo zakładam że bezpieczny :)

pada z epoki oewnie nabędę z czasem. szkoda że 8bitdo nie robi dedykowanych dla Amiga / C64 / Atari..
na Amidze zależy mi najbardziej oczywiście
[#32] Re: Pad od Sega Mega Drive i Amiga

@GingeR13, post #31

oryginał segi


producent to heneybee


Używałem powyższych padów przez jakieś 9
lat bez żadnej zamiany pinów. Setki
właścicieli Amig używało tych padów
już od lat 90'.

Piny zamieniłem "przy okazji" jak połączyłem ze
sobą "górę" i "A", żeby uzyskać
"dodatkowy" przycisk.

Nie wypowiem się na temat tych tanich padów
z dalekiego wschodu, ponieważ nigdy nie mia-
łem. Oparte są chyba na tzw. glucie. Jakbym
miał takiego podłączyć do Amigi, to na 100%,
przed podłączeniem, zamieniłbym piny.

Z oryginalnym padem nie miałem nigdy
żadnego kłopotu, ewnetualnie
honeybee albo ascii.

szkoda że 8bitdo nie robi dedykowanych dla Amiga / C64 / Atari

Te drożesze pady do segi dostępne na allegro to akurat firmy retro-bit.
Mam taki i w działaniu jest nie do odróżnienia od oryginału z lat 90'.

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2021 20:28:23 przez mmarcin2741
[#33] Re: Pad od Sega Mega Drive i Amiga

@mmarcin2741, post #32

Temat padów Segi powraca na FB jak boomerang. Tu jest wypowiedź Rob'a Cranley's który cierpliwie zawsze odpowiada pytającym.
1
[#34] Re: Pad od Sega Mega Drive i Amiga

@SimonGK, post #33

Dokładnie tak jest. Bez zamiany pinów 5 i 7 zasilamy
pada z Pauli a nie tak jak być powinno
z linii zasilającej 5V.
Ktoś podłączy jakiegoś niewiadomego pocho-
dzenia pada, z diodami, stoperem
i innymi bajerami - potem powie, że na
forum pisali, że pad miał działać.

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2021 21:42:26 przez mmarcin2741
[#35] Re: Pad od Sega Mega Drive i Amiga

@GingeR13, post #31

Ja ma też ten adapter i nawet jakieś zbędne PCB, bo minimalne zamówienie to 5, ale wysyłka do Polski z UK raczej mało ekonomiczna. Czasami chyba są dostępne na Allegro, jak nie te to SukkoPery.
Daj ogłoszenie na giełdzie ppa.pl może ktoś ma albo zrobi Tobie.
link
[#36] Re: Pad od Sega Mega Drive i Amiga

@GingeR13, post #31

niestety elektronik ze mnie żaden więc nawet zamiana pinów to dla mnie zapora nie do przejścia w trosce o Amigę;)

Dla mnie podstawy elektroniki i nauka lutowania
stały się od około 2014/2015 częścia hobby
amigowania. Wcześniej nie wiedziałem nic na
ten temat, ale do zrobienia było za dużo rzeczy,
trzeba było się nauczyć.
Dzięki takiej praktycznej wiedzy mogę spokojnie
naprawić sobie w domu elektrykę itp.
Kiedyś elektryk wymieniał w skrzynce kabel
zasilający.
Patrzę, a kabel przed licznikiem, który ma za-
silać całe mieszkanie, to 1.5mm2 drucik, interwe-
niowałem. Także nie tylko hobby, ale taka wiedza
może się bardzo przydać.

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 11:08:56 przez mmarcin2741
[#37] Re: Pad od Sega Mega Drive i Amiga

@BATSZAMAN, post #1

Dobra może ktoś mnie oświeci... Bezprzewodowy Pad do Segi - licencjonowany od retro-bit. Zarówno zamieniajac piny zasilania jak i podłączając zewn ładowarke mam jedną "dziwność" - nie działa prawidłowo przycisk "c" jako "2 fire" znaczy działa ale...
Pod systemem w grach whdload tylko dla Projekt-x. W banshee działa dosłownie przez min potem przestaje. W Aladynie nie działa w ogóle...
Jeśli odpalę wersje dyskietkowe to działa prawidłowo O.o
Natomiast pad "przewodowy" (też orginalny ale z epoki) działa bez problemu pod whdload
Ki diabeł?
Btw - gdy nie było podpięte zasilanie dodaatkowe(lub zamienione piny) to nie dało sie jednocześnie iść "w prawo" i strzelać - osobno te przyciski działały....
[#38] Re: Pad od Sega Mega Drive i Amiga

@sunater, post #37

Sam ostatnio ten temat przerabiałem i odpuściłem do dorwałem joystick ArcadeR z dwoma niezależnymi przyciskami.

Zapewne kolega ma joypad 6-przyciskowy? O ile z 3-przyciskowymi nie ma większego problemu żeby przynajmniej 2 niezależne przyciski obsługiwało, o tyle z tymi 6-przyciskowymi jest wolna amerykanka. Każdy joypad tego typu zachowuje się inaczej i często coś nie działa jak trzeba. Osobiście polecam przejściówkę (najlepiej taką w której można używać joypada jak tego z CD32) albo gdy ma ktoś doświadczenie przeróbkę.
1
[#39] Re: Pad od Sega Mega Drive i Amiga

@sunater, post #37

Czy chodzi o A600? Kilka osób zgłaszało problem
braku działania guzika C w whdload.
Flashback i Hired Guns potrafią skorzystać
z przerobionego pada segi i używać wszy-
stkich 4 przycisków. Podobnie ADoom.

Mam 6 przyciskowego pada od retro-bit, ale
przewodowy. Jak będę miał A600 na biurku,
to podłączę.

Post Cammy z EAB:
I think WHDLoad has a problem with the second button on A600s and Sega control pads. If you try playing a game that uses Button 2 (C) for jump, like Yo! Joe or BC Kid in the WHDLoad-installed version, it stops working. You can only use the first button (B). But if you try the same games from floppy disk, there's no problem using the jump button.

Perhaps this could help explain why some people are reporting different results.

All Amigas are able to use 2-button control pads, since those two buttons (B and C on the Mega Drive pad) are the same as the Left and Right mouse button signals. Amigas can also support 3-button mice, but that third button isn't the same as the A button on the Mega Drive pad, but it can be rewired to work. There are only a few games that support a rewired Mega Drive pad, the ones I know of are Flashback, Hired Guns and Doom (ADoom, which supports rewired 6-button pads too). When rewired, the Start button should work too if the game supports it. The ADoom documentation should explain how to add support for rewired Sega pads if anyone wants to add it to their games.

As for games that support 2 buttons, there are heaps! Maybe over a hundred. Turrican 3, Lionheart, Fightin' Spirit, Super Street Fighter II, and lots of other good games play better with a 2-button pad.

Some people like to rewire their Mega Drive pads to make the extra buttons more useful. Since there are less than a handful of games that make use of the other buttons on a rewired pad, it might be a better to rewire the buttons on a 3-button pad so that A doubles as the UP direction, which makes playing old racing and platform games much easier than having to press up on the Directional pad.


Toni Wilen, EAB
I just tested Aladdin AGA WHDLoad on my real A1200. Readme says 2nd button is fixed but it works exactly like on emulation, press once and it gets stuck. Works only with joystick or mouse with pullup resistors.


Sprawa może być bardziej zagmatwana. Nigdy nie spotkałem
się z problemem nie działania drugiego przycisku w whdload.
Ale tylko korzystałem z pada 3 przyciskowego.

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 12:43:10 przez mmarcin2741
[#40] Re: Pad od Sega Mega Drive i Amiga

@sunater, post #37

Może być też tak, że pod whdload niektóre gry próbują korzystać
z pada od cd32.

Czy masz najnowszego slave'a?

W Banshee whdload info:
version 3.3 (01.05.2018)
- second button routine rewritten again, seems to work better
(previous version second button for loops had a tendency to stop working after a while)


W poprzedniej wersji z 2005 roku drugi przycisk faktycznie
przestawał działać, o czym jest wspomniane w info.

Alladyn whdload korzysta z pada od cd32.

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 13:02:30 przez mmarcin2741
[#41] Re: Pad od Sega Mega Drive i Amiga

@Solo Kazuki, post #38

--o-jasnowidz czy co.. tak to pad 6-cio przyciskowy :) Możesz podać jakaś konkretn aprzejściówke ?(na priv jeśli np nie chcesz podawać linków tu)
@mmarcin2741 sorki za niedoprecyzowanie - używam a 1200 ale na 500 podobny problem. Dzieki za info o banshee - przeoczyłem to. Sprawdze jaki mam slave
[#42] Re: Pad od Sega Mega Drive i Amiga

@sunater, post #41

Retro-bit to tylko 6 fire pady robi.
[#43] Re: Pad od Sega Mega Drive i Amiga

@sunater, post #41

Przejściówki są niestety trudne do dostania, na pierwszej stronie tego wątku masz jedną która już niestety nie jest dostępna. Może z tym być problem znaleźć, polecam poszukać jednak.

Co do joypadów 6-przyciskowych podejrzewam że to wina elektroniki która bez przeróbki jest zasilana z pina wejścia POT (dla potencjometru), oraz samego (drugiego) wejścia POT. Elektronika może nie mieć wystarczającego prądu i przez to nie działa prawidłowo, a zarazem sygnał z drugiego przycisku może nie mieć odpowiedniej wartości żeby rozpoznać odpowiedni stan przez wejście POT. Należy pamiętać że te wejścia w MegaDrive/Genesis są takie same jak inne, a w Amidze są to POT'y (POTX i POTY).
1
[#44] Re: Pad od Sega Mega Drive i Amiga

@sunater, post #41

Mozna przerobić pada od playstation. Amiga
pad działa na prostej zasadzie: zwieramy
przycisk do masy i Amiga czyta to jako wci-
śnięcie. 4 kierunki, 2 przyciski i masa.
Pad nie musi być zasilany.


Ostatnia aktualizacja: 19.06.2021 16:11:52 przez mmarcin2741
[#45] Re: Pad od Sega Mega Drive i Amiga

@mmarcin2741, post #44

Jakiś czasu temu na Allegro były pady od NES czy Sega, po 18 zł. Przyciski kierunkowe, Start, i 6 przycisków: A/B/C/X/Y/Z.
Działają z Amigą bez przeróbki, ale mamy jeden fire. Można łatwo przedrutować na 2 fire'y.
Z Commodore chyba tylko po przeróbce (tu sprawdzałem tylko taki).
[#46] Re: Pad od Sega Mega Drive i Amiga

@mmarcin2741, post #44

Ja wole od ps4
[#47] Re: Pad od Sega Mega Drive i Amiga

@kar78787878, post #45

Mam pytanie z grupy tych głupszych więc wybaczcie, upewniam się zamieniamy 5 z 7 przy czym na wtyczce db9 liczymy 1 patrząc na wtyczkę od strony która wkładamy (nie lutujemy) od prawej góry 1 do lewej 5 i dół od prawej 6 do 9
[#48] Re: Pad od Sega Mega Drive i Amiga

@mike100, post #47

Rozlutowałem oryginalne połączenia. Na płytce były punkty lutownicze przy stykach, nawierciłem je i tam dolutowałem wcześniej wylutowane kabelki. Dwa kabelki pozostały wolne.
1
[#49] Re: Pad od Sega Mega Drive i Amiga

@mike100, post #47



Jeśli piny nie są ponumerowane na pcb joypada,
to miernikiem sprawdzić, który to 5 i 7.
Wylutować i wlutować 5 tam, gdzie wczesniej
była 7 szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2021 14:20:47 przez mmarcin2741
[#50] Re: Pad od Sega Mega Drive i Amiga

@mmarcin2741, post #49

Właśnie o to mi chodziło, piny sobie znajdę ale numeracji od strony wtyczki nie byłem pewien dzięki wielkie
[#51] Re: Pad od Sega Mega Drive i Amiga

@mike100, post #50

https://www.ppa.pl/forum/elektronika/35672/pelny-rozklad-pinow-w-porcie-myszy-joysticka
1
[#52] Re: Pad od Sega Mega Drive i Amiga

@kar78787878, post #51

A ja także dopiszę w tym wątku, że tutaj można znaleźć pełny opis wraz z porównaniem do innych sprzętów z takim samym złączem dla kontrolerów.
1
[#53] Re: Pad od Sega Mega Drive i Amiga

@mmarcin2741, post #49

Mam takiego 6-ścio przyciskowego chińczyka do Segi za kilka zł. Niby wszystko działa prawidłowo z Amigą (są nawet 2 niezależne przyciski) ale wolałbym go przerobić na wszelki wypadek. Znalazłem dwie porady jak to zrobić:

1. zamienić w padzie pin 5 z pinem 7;
2. pin 7 z Amigi idzie do pinów 7 i 5 w padzie, a pin 5 z Amigi zostaje nieużywany;

Który sposób jest prawidłowy? Czy tak przerobiony pad będzie bezpieczny również dla innych komputerów (C64/Atari)? Znalazłem schemat przejściówki dla C64 z którego wynika, że trzeba dodatkowo zastosować diody (mam kilka 1N4007).
[#54] Re: Pad od Sega Mega Drive i Amiga

@maxell35, post #53

Metoda nr 2 jest prawidłowa. Natomiast pin 5 z Amigi to Button 3, możesz go podpiąć do trzeciego przycisku w padzie. Warto również, pozamieniać kolejność, gdyż w padzie domyślnie działa drugi i trzeci. Co do diod: jeśli masz, to daj (na kierunki i pierwszy fire), na pewno nie zaszkodzą.
1
[#55] Re: Pad od Sega Mega Drive i Amiga

@mmarcin2741, post #32

Te drożesze pady do segi dostępne na allegro to akurat firmy retro-bit.
Mam taki i w działaniu jest nie do odróżnienia od oryginału z lat 90'.

Niestety muszę zweryfikować opinię. Po roku używania
membrana popękała w wireless a w drugim po kilku
miesiącach dpad chodzi już luźniej niż w nowym.
także retro-bit trochę słabe te membrany wkłada
a szkoda, bo reszta solidna.
Mam oryginalne pady Segi z epoki i po 20 latach
działają jakby dopiero co były wyjęte z pudełka.

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2024 21:27:22 przez Marcin27411
[#56] Re: Pad od Sega Mega Drive i Amiga

@heman70, post #54

Dzięki, przerobiłem tego pada i w zasadzie wszystko (prawie) działa. Dałem diody na wszystkie kierunki i „fajery” – podobno bez tego ten pad może poważnie uszkodzić C64. Zamieniłem też przyciski miejscami i podpiąłem jeden button do kierunku „góra” żeby można był skakać przyciskiem. Kabel z pinu nr 5 podpiąłem pod trzeci przycisk pada ale niestety nie działa. Czy ten pin na pewno odpowiada za trzeci „fajer” czy może za trzeci przycisk myszy?
[#57] Re: Pad od Sega Mega Drive i Amiga

@maxell35, post #56

WAŻNE: Pin 5 jest inaczej obsługiwany przez Amigę, inaczej przez C64. Więc jeśli pad ma być uniwersalny, to bym zrezygnował z 3 przycisku. W Amidze podłącza się bezpośrednio z przyciskiem, pomijając elektronikę pada. W C64 na pewno jest inaczej, nigdy nie testowałem, nie podpowiem, ale ostrożność wskazana.
[#58] Re: Pad od Sega Mega Drive i Amiga

@heman70, post #57

Podpiąłem ten trzeci przycisk prawidłowo i teraz działa. Testuję tego pada na PC przez przejściówkę i wszystko działa jak należy. Co ciekawe jak podłączyłem go do prawdziwej Amigi to okazało się, że przyciski 2 i 3 nie działają i nie mam pojęcia dlaczego.
[#59] Re: Pad od Sega Mega Drive i Amiga

@maxell35, post #58

Co ciekawe jak podłączyłem go do prawdziwej Amigi to okazało się, że przyciski 2 i 3 nie działają i nie mam pojęcia dlaczego.

Jakim programem sprawdzasz działanie przycisków.
Nie każde oprogramowanie/gra wspiera wszystkie przyciski .
[#60] Re: Pad od Sega Mega Drive i Amiga

@Norbert, post #59

Amiga Test Kit - można tam sprawdzić wszystkie przyciski.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem