[#1] Lista przydatnych rzeczy do zakupu od majfrendów
Giving back to the community
Po niewielkiej dyskusji na fejsie stworzyłem małą kompilację ofert z ali, z których już coś kupiłem, kupiłem ale jeszcze leci lub po prostu mam na wishliście :)

Jak ktoś ma coś sprawdzonego, to dorzucajcie!

1) Układy NEC555 z gniazdami - układ 555 to taki dupslik, którego można użyć w dużej ilości różnych sprzętów elektronicznych – nam, Amigowcom, może się przydać np. jako układ autofire w DIY joystickach, I właśnie z taką myślą trzymam ten zestaw na wishliście – najpierw joy w wersji podstawowej, jeśli spokojnie uda mi się go ogarnąć, pomyślę o dołożeniu tego układu dla autofire w drugiej wersji.
2) Skoro już o joyach mowa:
- Przyciski arcadowe, zestaw dwóch sztuk - zamówione, w transporcie
- mechanizm arcade sticka mocno inspirowany joyami Sanwa – zamówiony, w transporcie
- dziewięciożyłowy przedłużacz DB9 - wystarczy uciąć gniazdo i mamy idealnie użyteczny kabel do produkcji joya – ważne, że jest dziewięciożyłowy, bo dzięki temu możemy zbudować joya z dwoma niezależnymi przyciskami fire (i ewentualnie autofire :) ). Kabel nie jest przesadnie miękki, powiedziałbym, że całkiem standardowy…
- Zestaw kabli do podłączenia arcade sticka i przycisków - jeśli ktoś nie lubi/nie potrafi lutować, te kable pozwalają na uniknięcie tego przy budowie własnego joya – absolutnie opcjonalne :)
3) Układ zegara RTC - znany i lubiany układ który wchodzi do znacznej ilości rozszerzeń pamięci oraz na płytę rev8.1a (‘wykastrowana’ A500+) w połączeniu z koszykiem baterii i, o ile dobrze pamiętam, jakąś diodą, daje nam pełny zestaw.
4) Bootowalny adapter IDE40 do CF - na polskim serwisie aukcyjnym też taki dostaniemy, ale cena z przesyłką jest równa cenie 5 sztuk adaptera od majfrendów ;)
5) Adapter IDE44 do CF
6) Adapter IDE40 do CF na śledziu - uwaga, ma złącze męskie, dlatego może być potrzebny gender changer (jest pod numerem 9)
7) Taśma IDE44 na dwa urządzenia
8) Taśma IDE40 na dwa urządzenia
9) Taśma IDE40 gender changer
10) Taśma-przedłużka IDE40
11) Kiepska podróba pada do Sega Megadrive - te kontrolery działają z Amigą (UWAGA! NIE WOLNO podłączać ich do Commodore C64, mogą spalić bodajże układ kontrolera klawiatury!), a można je delikatnie zmodować (przelutowanie dwóch kabelków) żeby używać dwóch niezależnych przycisków fire. Zdecydowanie słabej jakości, przyciski fire są bardzo wysokie i mają duży skok, a płytka drukowana samego pada jest bardzo cienka i trzeba ją usztywnić doklejając od spodu wycięty kawałek plasticardu (np. stara karta kredytowa albo coś), a przydałyby się jeszcze jakieś gumowe/silikonowe ‘nóżki’ żeby zaprzeć o tył obudowy – w normalnym użytkowaniu płytka wygina się pod naciskiem krzyżaka i po kilku chwilach przestaje kontaktować kierunek ‘w lewo’… Niemniej jednak za tę cenę można je kupić, nawet kilka sztuk, i katować z dziećmi albo na % sesjach Mortal Kombat czy też Moonstone z kumplami – nie będzie ich szkoda tak, jak retro joysticków za trzycyfrowe sumy pln ;)
12) Kabel 2xRCA na gniazdo mini-jack - jeśli ktoś ma monitor bez głośników i chce podłączyć standardowe wolnostojące głośniczki do Amigi, ten mały adapterek to umożliwia
13) Gotek - znany wszystkim emulator stacji dyskietek – goła wersja, którą trzeba sobie samemu przeflashować na odpowiedni dla Amigi firmware.
- Kabel USB-A – USB-A do flashowania Goteka
- Kabelki dupont do podpięcia dodatkowych akcesoriów (poniżej) do Goteka
- Wyświetlacz OLED do zmodowania Goteka
- Selektor obrotowy
14) PicoPSU
15) Podróbka Arduino NANO z kablem do programowania - w połączeniu z shieldem ethernetowym i odpowiednią płytką drukowaną stanowi bazę do budowy Plipboxa
16) Na koniec dość kontrowersyjna sprawa – procesory i koprocesory (tu 020) - ogólnie na Ali można znaleźć dużo procesorów Motoroli potrzebnych do budowy wszelkiego rodzaju kart turbo, ale często zdarza się, że te procki (zwłaszcza z wyższych modeli – 030-060) są wadliwe, albo po prostu fałszowane – szlifowane i nadrukowywane na nowo np. z wyższą częstotliwością.

Tyle ode mnie, a na koniec disclaimer:
Wszyscy zdajemy sobię sprawę z ryzyka zakupów w Chinach – zwłaszcza dotyczącego fałszywek i niskiej jakości wykonania niektórych towarów – każdy musi sobie sam odpowiedzieć na pytanie czy to, co chce kupić i ew. podłączyć do swojego sprzętu jest według niego wystarczająco bezpieczne, czy może jednak nie chce ryzykować…
[#2] Re: Lista przydatnych rzeczy do zakupu od majfrendów

@watman, post #1

Fajna lista — dzięki, sam skorzystam z kilku linków.

Nie kupowałeś tam może też adaptera IDE do SD?
[#3] Re: Lista przydatnych rzeczy do zakupu od majfrendów

@podstawek, post #2

Nie kupowałem, ale są dostępne, zarówno na IDE44 jak i na IDE40 :)
[#4] Re: Lista przydatnych rzeczy do zakupu od majfrendów

@podstawek, post #2

Ja kupowałem 5.30 euro dałem
[wyróżniony] [#5] Re: Lista przydatnych rzeczy do zakupu od majfrendów

@podstawek, post #2

Ide2SD

Do tego trzeba wykonać moda, aby działała kontrolka HDD:

Należy zaopatrzyć się w tranzystor MOSFET 2N7000.
1. Przeciąć ścieżkę wychodzącą z pinu 39,
2. Noga D - połączyć z pinem 39,
3. Noga G - połączyć do LED-ów zasilania/aktywności,
4. Noga S - połączyć w miejscu przecięcia ścieżki (może być przy rezystorze).

Dodatkowo polecam zakupić:

przedłużka do karty SD

co załatwia nam, częściowo, sprawę przenoszenia danych do Amigi :)
bo kartę SD można podpiąć pod emulator i nagrać potrzebne dane, a nie trzeba za każdym razem rozkręcać komputera.

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 14:16:28 przez lopezpb
[wyróżniony] [#6] Re: Lista przydatnych rzeczy do zakupu od majfrendów

@watman, post #1

Od siebie jeszcze mogę dodać zamienniki przycisków kierunkowych joya Competition Pro.
Wczoraj wymieniałem w swoim, działają jak złoto.
[#7] Re: Lista przydatnych rzeczy do zakupu od majfrendów

@lopezpb, post #5

Dzięki Kulamario i lopezpb — to się przyda!
[#8] Re: Lista przydatnych rzeczy do zakupu od majfrendów

@lopezpb, post #5

Jak już chcesz pomóc to podaj linka do opisanego przeze mnie moda, a nie kopiuj tylko fragment...
[#9] Re: Lista przydatnych rzeczy do zakupu od majfrendów

@yoo_gas, post #8

Proszę bardzo, nie czuj się urażony, nie przypisuje sobie tego moda, a to co wkleiłem wystarczy aby wszystko działało bez problemowo:
link

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 18:22:51 przez lopezpb
[#10] Re: Lista przydatnych rzeczy do zakupu od majfrendów

@lopezpb, post #9

Spoko. Nie ma tematu. Pozdrawiam
[#11] Re: Lista przydatnych rzeczy do zakupu od majfrendów

@watman, post #1

Pytanie o kable/przedłożyki dzokstików z aukcji powyżej.
Jaką formę przesyłki wybrałeś?Jak długo czekałeś na paczkę?
Zapłacę VAT itp jeżeli zamówię kilka sztuk?
[#12] Re: Lista przydatnych rzeczy do zakupu od majfrendów

@ak47, post #11

Zwykla darmowa, kabel szedl niecaly miesiac.
Z vatem loteria - nie placilem za nic do tej pory, a poza p******etami kupowalem tez grubsza elektronike... No ale jak sie celnicy upra to przy kablach wiecej cie wyjda tzw. "koszta peracyjne" niz sam vat ;)
[#13] Re: Lista przydatnych rzeczy do zakupu od majfrendów

@ak47, post #11

Weź Aliexpress Standard Shipping i będziesz miał nadane z etykietą Poczty Polskiej Przesyłka w 12 dni.

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 07:21:07 przez tbone
[#14] Re: Lista przydatnych rzeczy do zakupu od majfrendów

@ak47, post #11

Zakupy do wartości 22EUR (w tym przesyłka) nie podlegają vatowi jeśli kupujesz sobie coś prywatnie jako konsument. Nie ma też na to cła.
[wyróżniony] [#15] Re: Lista przydatnych rzeczy do zakupu od majfrendów

@Mq, post #14

Ja jeszcze joya w stylu Atari 2600 zamówiłem.
[#16] Re: Lista przydatnych rzeczy do zakupu od majfrendów

@Mq, post #14

Mity Kolega powiela.


Wbrew internetowym poradnikom nie ma czegoś takiego jak limit 22 EUR zwalniający z VAT-u.

— Limit obowiązuje w Unii Europejskiej, ale z wyjątkiem Francji i Polski, które skorzystały z wyłączenia i w związku z tym podatek obowiązuje niezależnie od wartości towaru — wyjaśnia pracownik Ministerstwa Finansów


+ opłata za obsłużenie (koszt wysłania pisma z wezwaniem do przedstawienia ile się zapłaciło).

Kolejne źródło: link

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 21:25:25 przez tbone
[#17] Re: Lista przydatnych rzeczy do zakupu od majfrendów

@Mq, post #14

Nie ma cła ale VAT powinien wg ustawy płacić każdy kto sprowadza towar bez względu na jego nawet niska wartosc.
A w rzeczywistości to jest roznie
[wyróżniony] [#18] Re: Lista przydatnych rzeczy do zakupu od majfrendów

@Krzysiek2, post #17

[#19] Re: Lista przydatnych rzeczy do zakupu od majfrendów

@watman, post #1

Super, dzięki!
[#20] Re: Lista przydatnych rzeczy do zakupu od majfrendów

@watman, post #1

Panowie a gdzie kupić mikrostyki sprężynowe do starych dżojstików?
Ewentualnie same sprężynki? Ciężki temat podejrzewam 🤔
[#21] Re: Lista przydatnych rzeczy do zakupu od majfrendów

@ak47, post #20

Podejrzewam, że łatwiej będzie zakupić współczesne mikroprzełaczniki.Pytanie które zakupić,aby pasowały?
Próbował ktoś podmieniać?Jakiś link do aukcji proszę.
[#22] Re: Lista przydatnych rzeczy do zakupu od majfrendów

@ak47, post #21

Podejrzewam, że łatwiej będzie zakupić współczesne mikroprzełaczniki.Pytanie które zakupić,aby pasowały?

Myślę, że wszystko będzie zależało od joya... Wyżej masz podane do Competition pro, w czym chcesz wymieniac?
[#23] Re: Lista przydatnych rzeczy do zakupu od majfrendów

@twardy, post #15

Ja jeszcze joya w stylu Atari 2600 zamówiłem.

Jak się ten joy sprawuje? Bo z tego co widziałem, to ludzie narzekali na niewygodną i sztywno pracującą pałkę...
[#24] Re: Lista przydatnych rzeczy do zakupu od majfrendów

@watman, post #23

Ludzie to są naprawdę... Nawet na sztywną pałkę będą narzekać? nie...
[#25] Re: Lista przydatnych rzeczy do zakupu od majfrendów

@recedent, post #24

No bo jak pałka niewygodna i sztywna, to odcisków na rękach dostają... ;)
[#26] Re: Lista przydatnych rzeczy do zakupu od majfrendów

@watman, post #25

Mam chyba 5 sztuk Competition Pro i tylko w jednym padł mikrostyk.Wg mnie to takie kałasznikowy,ciężkie do zepsucia,ale mówię o oryginałach z epoki.
Wracając do mikrostykow to poszukuję do modeli Quick Shot II Turbo ,Supercharger,QJ Jet Fighter.
[#27] Re: Lista przydatnych rzeczy do zakupu od majfrendów

@ak47, post #20

Albo z uszkodzonych joy`ów, albo z zapalniczek. Innej opcji raczej nie ma.

Te "zapalniczkowe"chodzą nieco bardziej ciężko niż oryginały, dlatego jak wymieniasz któryś z kierunków to lepiej od razu wszystkie (będzie przynajmniej tak samo), a przy okazji zyskasz kilka sprężynek na zapas (oryginałów )

Jeśli chodzi o takie mikrostyki jak w "Competention Pro", to bez problemu nabyłem odpowiednik w sklepie elektronicznym. Zabrałem oryginał, pokazałem sprzedawcy mówiąc "taki poproszę" i coś dobrał ok, racja

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 10:34:36 przez yoo_gas
[#28] Re: Lista przydatnych rzeczy do zakupu od majfrendów

@tbone, post #16

Mity, nie mity, piszę co wiem z doświadczenia. Ustawa jest, żeby można było doić wszędzie z ludzi pieniądze, ale reszta unii europejskiej wymyśliła tą granicę 22eur nie bez powodu. W praktyce wygląda to tak, że oczywiście nasz rząd może cię wydoić z tego vatu, ale tego nie robi bo nie są w stanie. Jak im zabraknie na pińcetplus, to będą sobie może stamtąd doić, ale póki co tego nie robią. Sprawa jest prosta: poczta i urzędy celne nie dadzą rady obrobić tych wszystkich paczek, więc chociaż mogą, to mają wytyczne, żeby do tych 22eur puszczać wszystko jak leci. Skąd to wiem? Bo rozmawiałem z panią z firmy kurierskiej i dowiedziałem się, że tak jest, a też oni jako firma kurierska mają obowiązek obciążać paczki powyżej 22eur WSZYSTKIE, i muszą się z tego rozliczać, natomiast poczta do 22eur w ogóle nie obciąża, a powyżej, to też tylko niektóre wyrywkowo, nie wszystko. Wynika to z tego, że firmy kurierskie są uporządkowane, a burdel i nieudolne procedury poczty nie są w stanie tego wszystkiego obrobić, bo musieli by chyba zatrudnić wielokrotnie więcej ludzi do tego.

W każdym razie, to co opisałem powyżej, to też tylko praktyka, możesz nazwać to mitami. Pokaż mi jednak kogoś, kto zapłacił vat od przesyłki, której wartość z przesyłką była poniżej 22eur, to odszczekam wszystko i przyklasnę twoim cytatom z durnych ustaw, które nie działają, bo działać nie są w stanie.
[#29] Re: Lista przydatnych rzeczy do zakupu od majfrendów

@Mq, post #28

UE zniesie ten limit w 2022.

Mam dla Ciebie też kolejną złą wiadomość. Jeżeli na poczcie się nie wyrabiali to teraz sito będzie gęstsze ( link), a Pan M. wyjaśni firmie kurierskiej, że wszystko wchodzi pod VAT, jak mu tylko ojciec o tym przypomni

Moje doświadczenia z importem wskazują, że celników mało obchodzi kwota na deklaracji celnej, a bardziej zawartość przesyłki. Jeżeli towar jest popularny w kraju (dużo krajowych dystrybutorów go sprzedaje), to VAT masz jak w banku. Tak jest w przypadku smartfonów, tabletów, części samochodowych. Co ciekawe płaciłem VAT od głupiej latarki Solarforce L2 z pigułą MC-E, a kosztowała koło 60zł. Zaznaczam, że takie są moje doświadczenia. Obecnie korzystam z form wysyłki pozwalających na podróż przez inny kraj europejski (finalnie przesyłka nie trafia na krajowe cło), lub wybieram europejski magazyn majfrenda (smartfon dociera w 2-3dni ).
[wyróżniony] [#30] Re: Lista przydatnych rzeczy do zakupu od majfrendów

@watman, post #1

Z moich zakupów na Ali:
1) Adapter CF-PCMCIA.
2) USB2TTL - PL2303 do flashowania Goteka (konieczne jest użycie dwóch rezystorów pull-up na rx i tx).

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 20:37:31 przez tbone
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem