kategoria: Programy
[#1] GoADF!
Otwieram nowy wątek o GoADF!, będę tu na bieżąco informować o postępach.

Na stronie programu http://bitplan.pl/goadf/ jest już udostępniona do pobrania wersja 1.1 programu, zawierająca:
- poprawka dla funkcji montowania plików ADF - spacje w nazwie pliku lub ścieżce już nie powinny w niczym przeszkadzać
- umożliwienie uruchamiania programu na ekranie Workbencha, co powinno usatysfakcjonować wszystkich posiadaczy kart graficznych (chociaż pewnie nie tylko).

Żeby uruchomić GoADF! na ekranie Workbencha wystarczy w tooltype'ach zmienić wartość parametry WB_SCREEN na TRUE, dodatkowo można ustawić rozmiar okien programu, jeżeli działa on na ekranie WB.

[#2] Re: GoADF!

@vojo, post #1

Super sprawa OK
[#3] Re: GoADF!

@vojo, post #1

Program jest bardzo fajny i na pewno bym go używał gdyby był support dla wirtualnych napędów dla 68000. Czemu właściwie ta funkcjonalność wymaga 020?

Kiedyś coś sobie na swojej gołej A600 zainstalowałem co dawało wirtualne napędy, ale nie mogłem potem ich odmontować i zmienić dysku - albo byłem za głupi albo to było jakieś ograniczenie tego softu. Tak czy inaczej chyba powinno dać radę to zrobić niezależnie od procesora?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2019 12:14:36 przez teh_KaiN
[#4] Re: GoADF!

@teh_KaiN, post #3

Czemu właściwie ta funkcjonalność wymaga 020


Wymaganie adf.device. Być może w przyszłości zmienię ten device na inny, ale póki co jest ten.
[#5] Re: GoADF!

@vojo, post #1

Brawo, co raz bardziej funkcjonalnie OK

Ja czekam na opce zapisu .ADF do .HFE ok, racja
Obiecuję co najmniej 2 rejestracje szeroki uśmiech
[#6] Re: GoADF!

@vojo, post #4

Wysłałem maila do autora .device z prośbą o wersję 000 lub o opublikowanie źródeł, zobaczymy czy odpowie. ;)
[#7] Re: GoADF!

@teh_KaiN, post #6

Popieram takie podejście!!
[#8] Re: GoADF!

@vojo, post #4

fms.device śmiga na 68000. Nie wiem jak to działa w przypadku adf.device ale przy fms wystarczy przegrać adf do fms: jako plik unit0 i zrobić diskchange ff0:. Tak samo dla reszty ffx.
[#9] Re: GoADF!

@vojo, post #4

Najważniejsze że działa na ekranie wb, tego mi najbardziej brakowało, bo używam grafy i rozdzielczości fullhd hehe, pewnie będę używał raz do roku ale sobie zarejestruje
[#10] Re: GoADF!

@ppill, post #8

Szczerze mówiąc to tego że adf.device wymaga 68020 dowiedziałem się już w trakcie testów, i to przypadkiem. Testowalem na dwóch konfigach, z KS 2.0 i 3.1, na obu było 020, więc nie zauważyłem tego, a w samym adf.device nie ma o wzmianki że wymaga 020+.
Ja myślę że sam autor mógł o tym nie wiedzieć, bo próba użycia na 68000 koncertowo wiesza Amigę, bez słowa ostrzeżenia :/.
To było już w ostatniej fazie devu, więc już ten device został, tym bardziej że mam zgodę autora na jego załączeniu do GoADF. Co do FMS, możliwe że zrobię jego obsługę jako alternatywny device, ale na zasadzie że user sam będzie musiał sobie go pobrać i wskazać lokalizację w GoADF.

Zresztą pomysł na dodanie obsługi wirtualnych napędów zrodził się jako ostatni z obecnie zaimplementowanych funkcji, tego w ogóle miało nie być, bo to na Amigę już było, a ja chciałem zrobić coś czego nie było (albo ja nie widziałem).
A nie widziałem niczego co by operowalo na ADFach jak mój program, tzn pozwalało szybko zorientować się czym jest dany plik ADF (informacje o dysku) i szybko do niego zajrzeć, a może nawet coś z niego wyciągnąć.

Cała reszta to ambicja żeby stworzyć coś, co będzie najlepsze w swojej niszowej kategorii plików ADF, nie tylko dla AmigaOS. I tak, wiem, długa droga jeszcze przed GoADF, ale to dopiero pierwsza wersja. No i ten program ma jedną przewagę nad innymi - jest rozwijany :)


Ostatnia aktualizacja: 09.05.2019 21:53:08 przez vojo
[#11] Re: GoADF!

@QUAD, post #9

Quad, mam nadzieję że nie tylko raz na rok ;)
[#12] Re: GoADF!

@vojo, post #10

To już lepszym rozwiązaniem jest zamontowanie wirtualnej dyskietki i operowanie na niej pod dowolnym filemanagerem.
Można wtedy pliki kasować, dodawać, wyciągać, ogladac czy uruchamiać (gry, dema, programy uzytkowe)
Można tego dokonać juz na kick1.3 i m68000.
[#13] Re: GoADF!

@Norbert, post #12

GoADF ma swoje jasno sprecyzowane wymagania i na chwilę obecną nie będzie miał mniejszych.
A na 1.3 nie ruszy raczej nigdy.
Tak więc przyjmuję krytykę że obsługa wirtualnych napędów wymaga 020+, i rozumiem że ta cecha dla części osób dyskwalifikuje program, ale na chwilę obecną takie właśnie są wymagania i nie wiem kiedy (i czy w ogóle) to się zmieni.
[#14] Re: GoADF!

@vojo, post #11

Głównie chodzi o to że rzadko korzystam z dyskietek/obrazów dyskietek. Pięknie działa pod WB, teraz to inna bajka.
[#15] Re: GoADF!

@vojo, post #1

Czy ktoś z użytkowników NG, zarówno Amiga OS 4 jak i MorphOS, próbował może uruchomić GoADF! na maszynach NG? Rozumiem że wbudowana w te systemy emulacja M68k pozwala uruchomić programy z OS3 bezpośrednio z ikony?
Jestem ciekaw czy GoADF! działa na NG, w zakresie odczytu informacji o ADFach i montowania w wirtualnych napędach, oraz (jeśli komp posiada stację dysków... ) nagrywania ADF na dyskietki. To w ogóle może zadziałać jeśli GoADF! używa trackdisk.device?
Z góry dzięki za sprawdzenie :)
[#16] Re: GoADF!

@vojo, post #15

Na MOS 3.11 działa.
Bez problemu, zmieniłem tooltype w ikonie, uruchomił się szybko, ADFy dają się przeglądać, dyskietka montuje się bez problemu a trzeba pamietać że MorphOS ma swój systemowy sposób montowania, bardzo fajny. Z tak zamontowanego dysku odczytałem dane.

Teraz się zastanawiam czy GoADF nie będzie wygodnym utilem do dyskietek.



Ostatnia aktualizacja: 26.05.2019 23:56:05 przez Skotos
[#17] Re: GoADF!

@Skotos, post #16

Bardzo mnie to cieszy, dzięki za sprawdzenie.
Ciekawe czy dyskietka by się zapisała z ADFa, ale chyba niewiele kompów z MOSem ma flopa.
[#18] Re: GoADF!

@vojo, post #17

ADFa, ale chyba niewiele kompów z MOSem ma flopa.

Nawet gdyby to i tak tylko 720/1440, no chyba że z jakimś kontrolerem na PCI?
[#19] Re: GoADF!

@vojo, post #17

Warto byłoby zmienic wartości przy USED i FREE na kilobajty.
[#20] Re: GoADF!

@Norbert, post #19

Dzisiaj zainstalowałem GoADF i pobawiłem się nim na A1200. Prosty w obsłudze i natywnie działa na ekranie WB (trzeba tylko zmienić parametr w informacjach ikony z FALSE na TRUE). Program mi się na tyle spodobał że go zakupiłem przez PayPal (czekam na klucz rejestracyjny). Mam nadzieję, że autor nie spocznie na laurach i będzie program ulepszał. Aktualizacje są dożywotnie?

Mam takie pytanie do autora. Czy jest możliwy taki feature, który działałby w następujący sposób? Klikam dwukrotnie plik z rozszerzeniem .ADF (w oknie WB) i zamiast błędu odczytu pliku, otwiera mi się okno GoADF, gdzie lokalizacja w/w pliku ADF jest już wprowadzona do ścieżki i wystarczy kliknąć ADF 2 disk :D .

Pozdrawiam,

Azz
[#21] Re: GoADF!

@Azzorek, post #20

Dzięki za rejestrację, klucz wysłany, i będzie dzialać ze wszystkimi kolejnymi wersjami :)
Program jest rozwijany, będą kolejne releasy.

Co do proponowanej funkcjonalności - pomysł fajny i jak najbardziej do realizacji. Dopisuje do listy TODO, i ze względu na niewielki nakład pracy (tak mi się wydaje...) będzie na tej liście wysoko.

Tylko że sam GoADF! nie wykryje dwukliku na pliku ADF - będzie potrzebne albo dorobienie ikonek do plików ADF z GoADF jako default tool, albo (lepiej) skonfigurowane DefIcons, tak żeby system sam wiedział że ADFy ma otworzyć w GoADF.

Pytanie czy GoADF powinien dla każdego kliknięcia na pliku ADF otwierać kolejną instancję programu, czy raczej wykryć uruchomią wcześniej instancję i do niej wczytać ADFa? To drugie chyba będzie lepszym rozwiązaniem?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 19:57:45 przez vojo
[#22] Re: GoADF!

@vojo, post #21

"To drugie chyba będzie lepszym rozwiązaniem?"

Zdecydowanie tak ;) .
Czekam zatem na ten cenny dla mnie update ;) .

Pozdrawiam,

Azz

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 20:02:02 przez Azzorek
[#23] Re: GoADF!

@vojo, post #21

Tylko że sam GoADF! nie wykryje dwukliku na pliku ADF - będzie potrzebne albo dorobienie ikonek do plików ADF z GoADF jako default tool, albo (lepiej) skonfigurowane DefIcons, tak żeby system sam wiedział że ADFy ma otworzyć w GoADF.

Pytanie czy GoADF powinien dla każdego kliknięcia na pliku ADF otwierać kolejna i instancję programu, czy raczej wykryć uruchomią wcześniej instancję i do niej wczytać ADFa? To drugie chyba będzie lepszym rozwiązaniem?

Jest na to proste rozwiązanie! Użyj AppMenu z biblioteki workbench.library. Umożliwia on dodanie własnej opcji menu do Workbencha, które będzie przyjmowało jako argument zaznaczone ikonki.

Od teraz Twój program będzie informowany o kliknięciu ikonek na Workbenchu i wyborze Twojej opcji w menu Tools Workbencha.

Wówczas wystarczy również jedna instancja programu GoADF! Jeśli ktoś używa Twojego programu często, może wrzucić go sobie do katalogu WBStartup.

Mógłbyś opcjonalnie dodać tryb "Ikonifikacji" do swojego programu, tak żeby czekał na wywołanie przez użytkownika.

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 20:05:57 przez Hexmage960
[#24] Re: GoADF!

@Hexmage960, post #23


Mógłbyś opcjonalnie dodać tryb "Ikonifikacji" do swojego programu, tak żeby czekał na wywołanie przez użytkownika.


+1 na ten ficzer. :)
[#25] Re: GoADF!

@MariuszK, post #24

Prace trwają :)

Z rzeczy już działających:
  • odświeżanie katalogu
  • tworzenie ADF z dyskietek
  • konfiguracja ekranu dla GoADF!
  • weryfikacja nagrywania ADF na dyskietki
  • kilka usunietych bugów


w TODO na ten update jest jeszcze zaplanowanych klika ficzerów (i kilka niezaplanowanych bugów )



A w Amigazynie 20 jest recenzja obecnie publicznej wersji - zapraszam do poczytania :)
[#26] Re: GoADF!

@vojo, post #25

OK
[#27] Re: GoADF!

@Azzorek, post #22

Po namyśle i testach w praktyce dwuklik na ikonie pliku ADF (ikona musi być typu project a jako tool mieć wpisany program GoADF) otworzy jednak zawsze nową instancja programu, z wczytanym ADFem. Jest to związane z tym że pierwotna instancja GoADF może np być w trakcie tworzenia nowego ADFa z dysku, lub odwrotnie - może być w fakcie formatowania i nagrywania dyskietki. W każdym razie może być zajęta. Poza tym otwarcie nowego ADFa musiałoby zmienić katalog bieżący GoADF, odświeżyć (zmienić) listę plików, co też mogłoby być irytującym i nieoczekiwany przez użytkownika zachowaniem.
[#28] Re: GoADF!

@vojo, post #27

co jest nie tak "could not open file Progdir:conf/directories.conf to write

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 08:18:53 przez jmaciejasz
[#29] Re: GoADF!

@jmaciejasz, post #28

Możliwe ze te plik źle ustawione bity protekcji
Ma tylko R... zamiast RWED.
Katalog conf istnieje?
[#30] Re: GoADF!

@Norbert, post #29

oki śmiga brak było katalogu Dziękuje za pomoc
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem