kategorie: A500, Sprzęt
[#1] Zamiennik stacji dyskietek na nowy działający z pendriva??
Witajcie nie bawiłem sia moją 500-setka już bardzo dawno ponieważ problem pojawił się z nośnikami ale teraz znalazłem zamienniki gdzie nośnikiem jest pendrive więc dyskietki odpadają co to jest warte i czy działa bo widziałem na aukcjach typu allegro że wystarczy wypiąć stacje dyskietek i wpiąć zakupiona nowa
Proszę o małe wyjaśnienie czym "to się je" bo pociupał bym na mej amisi 😎😎😜😜
[#2] Re: Zamiennik stacji dyskietek na nowy działający z pendriva??

@Proteusz, post #1

od jakiegoś czasu posiadam SD FB - HXC Rev F BLACK CASE
Jest to dosyć złożone urządzenie. Nie czyta plików .adf trzeba je konwertować specjalnym przygotowanym oprogramowaniem na pliki .hfe
Urządzenie korzysta ze specjalnego menu, które trzeba umieścić na karcie i dzięki niemu przypisać aktywne dyskietki. Reszta sprowadza się do obsługi i przełączania dyskietek poprzez 3 przyciskowy panel.
Wygodne, bardzo wiernie naśladuje pracę stacji dyskietek. Mam tylko kilka gier na dyskietkach z których zrobiłem sobie obrazy i nie było z nimi problemu. Używałem też do przenoszenia danych między PC/UAE a Amigą, przy tworzeniu naszych gier.

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 14:05:08 przez Koyot1222
[#3] Re: Zamiennik stacji dyskietek na nowy działający z pendriva??

@Proteusz, post #1

Faktycznie tak jest po za tym, że musimy przypisać obrazy ADF pod tzw. sloty Goteka.
Innymi słowy nadać im numery od 001 do max 999 ponieważ Gotek ma wyświetlacz który wyświetla właśnie te liczby i 2 przyciski + i - które zmieniają aktywny slot. To odpowiada fizycznej zmianie dyskietki na kolejną. Takiego przypisania dokonujemy aplikacją na Amidze a zmiany zostają zachowane w pliku konfiguracyjnym na pendrive i mogą być ponownie modyfikowane w razie potrzeby. Posługujemy się klawiszami góra/dół oraz enter oraz przyciskiem F10 który nam te zmiany zapamiętuje. W tym programie mamy podgląd folderów i plików które zostały nagrane na pendrive na PC. Klikając enter na danym obrazie ADF zostajemy "przeniesieni" na listę wolnych slotów czyli 001-999. Tam ponownie wciskamy enter i w ten sposób dokonujemy przypisania. Możemy to zrobić wielokrotnie. Gdy mamy już wszystko gotowe wciskamy klawisz F10. Amiga zrestartuje się a Gotek domyślnie przestawi na slot 001. Amiga zabootuje z obrazu dyskietki który jest przypisany do slotu nr 001.

Najtańsza opcja w PL to czarny Gotek z oprogramowaniem FlashFloppy. Można go upolować na znanym portalu aukcyjnym z darmową dostawą do paczkomatu poniżej 99 zł z FV i gw 24 msc.

Można pokusić się również o bezpośrednie zamówienie w Azjii. Będzie około 20 zł taniej ale bez udogodnień wspomnianych powyżej.

Jeszcze jest kolor szary. Jest trochę droższy niż czarny.

Dodatkowo mamy do wyboru 2 oprogramowania. Darmowe Flash Floppy oraz płatne HxC.

Darmowe radzi sobie całkiem nieźle i naśladuje pracę tego płatnego. Atut to bezproblemowa emulacja stacji 1.76MB w trybie odczyt/zapis. Niektóre bardziej wybredne tytuły gier mogą nie działać prawidłowo. Współpracuje z obrazami ADF jak i HFE.

Płatne oprogramowaniem ma większą kompatybilność z grami. Dodatkowo dochodzi nam obsługa obrazów oryginalnych dyskietek z grami w postaci plików IPF skonwertowanych do formatu HxC v3 oprogramowaniem od producenta HxC.
Z emulacją HD idzie mu nieco gorzej.
Za to ewidentną zaletą Goteka HxC jest możliwośc użycia go jako czytnika pendrive w trybie tylko do odczytu (nawet dużych plików). Co prawda jest to wolne ale działa stabilnie.



Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 14:27:43 przez pong777
[#4] Re: Zamiennik stacji dyskietek na nowy działający z pendriva??

@pong777, post #3

Ok myślę że małymi kroczkami to się jakoś ogarnie tylko powstaje pytanie czy każdą grę w systemie ADF można przerobić aby działała pod GOTEK-em i czy jest możliwość zapisywania stanu gry??
[#5] Re: Zamiennik stacji dyskietek na nowy działający z pendriva??

@Proteusz, post #4

Każda gra w adf zadziała z gotekiem z firmware hxc( płatny) czy flashfloppy(darmowy).
Jeśli jednak będzie problem to można przerobić na format . hfe, o którym była mowa wyżej.
Zapis SAVE też jest możliwy.
Emulatory stacji prawie w 100% udają mechanicznych krewnych.
[#6] Re: Zamiennik stacji dyskietek na nowy działający z pendriva??

@Proteusz, post #4

Zapis stanów gier działa OK. Warto do tego użyć formatu HFE zamiast ADF bo często dyskietki sejwowe mają własny format zapisu a nie std Amiga DOS. Chociaż z drugiej strony gry NDOS bootują się normalnie z obrazów ADF.

Dodatkowo zaleta oprogramowania F-F jest taka, że jeśli nam "będzie mało" to zawsze można kupić licencję HxC i wgrać ją potem samemu we własnym zakresie.

Na starcie warto pobawić się F-F nie ryzykując zakupu HxC.

Gotek ma też opcję dodania głośniczka udającego pracę mechanicznej stacji dysków oraz pokrętła zamiast przycisków a także opcję OSD czyli dodatkowego wyświetlania pewnych informacji wprost na ekranie monitora/TV. To są mody dodatkowe ale wspierane przez oprogramowanie.

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 14:35:59 przez pong777
[#7] Re: Zamiennik stacji dyskietek na nowy działający z pendriva??

@Proteusz, post #1

Poszukaj Goteka z firmware FlashFloppy i zainstalowanym wyświetlaczem OLED wtedy nie będziesz musiał bawić się w przypisywanie obrazów pod sloty. A jak masz trochę zdolności w lutowaniu i flashowaniu (w tym przypadku jest to bardzo proste) to zamów sobie to z Chin :link, link, link.
Tu masz film instuktarzowy jak samemy zmodować Gotek'a (po angielsku):

Ja ostatnio zmieniłem firmware HxC w moich Gotek'ach na FlashFloppy (i wymieniłem wyświetlacze na OLED) bo już miałem dosyć przypisywania obrazów pod sloty.
Możesz też dokupić sanki drukowane do Goteka, wtedy wszystko ładnie zmieści sie w Amidze.

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 14:35:56 przez SimonGK
[#8] Re: Zamiennik stacji dyskietek na nowy działający z pendriva??

@SimonGK, post #7

Ale HxC obsługuje oledy więc nie potrzebnie zmieniałeś na FlashFloppy.
Mam obydwa i z zalet na korzyść HxC mogę powiedzieć, że troche lepiej obsługuje encoder obrotowy.
Na poczatku myślałem że to wina samego encodera, ale zamieniłem je miejscami.
W Flash Floppy czasami nie złapie impulsu albo przeskoczy o dwa. Nie jest to jakoś specjalnie przeszkadzające.

Może jest to akurat wina mojego sprzętu.

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 15:51:52 przez snifferman
[#9] Re: Zamiennik stacji dyskietek na nowy działający z pendriva??

@snifferman, post #8

I też ma tryb pracy bezpośredniej bez przypisywania slotów tylko po prostu widzi całość folderów.
[#10] Re: Zamiennik stacji dyskietek na nowy działający z pendriva??

@pong777, post #9

No i OSD.
HxC nie potrzebuje dodatkowego stm32 do tego?
OSD
[#11] Re: Zamiennik stacji dyskietek na nowy działający z pendriva??

@snifferman, post #8

Nie wiedziałem że HxC obsługuje OLED, teraz już za późno. Z FlashFloppy jestem zadowolony. Nie używam encoder'a, niby nie dużo wystaje te pokrętło ale mi to nie pasuje.
[#12] Re: Zamiennik stacji dyskietek na nowy działający z pendriva??

@SimonGK, post #11

Do mnie dziś wjechał zakupiony
na allegro gotek z flashfloppy.

Chciałem hxc, ale skoro nie obsługuje
ipf, to nie ma za co dopłacać.

Mam tylko nadzieję, że nie spalę
tego krzemu napięciem 12V.

Jak mniemam pin 12v w goteku
jest nie podłączony.

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 17:09:12 przez mmarcin2741
[#13] Re: Zamiennik stacji dyskietek na nowy działający z pendriva??

@mmarcin2741, post #12

Mam tylko nadzieję, że nie spalę
tego krzemu napięciem 12V.

Co masz na myśli?

Gotek korzysta tylko z lini 5V.
[#14] Re: Zamiennik stacji dyskietek na nowy działający z pendriva??

@mmarcin2741, post #12

Pin 12V nie jest podłączony.
Goteka podpinasz tak jak zwykłą stację
[#15] Re: Zamiennik stacji dyskietek na nowy działający z pendriva??

@snifferman, post #14

Tak myślałem. Amiga podaje
oprócz 5V także 12V, czyli,
teoretycznie, podłączając odwrotnie
wtyczkę, można zamiast 5V podać
12V i spalić goteka.
[#16] Re: Zamiennik stacji dyskietek na nowy działający z pendriva??

@mmarcin2741, post #15

Chyba żarty sobie robisz z podłączeniem tej wtyczki odwrotnie.
[#17] Re: Zamiennik stacji dyskietek na nowy działający z pendriva??

@pong777, post #3

A czy np. taka Furia jakoś komplikuje lub przyśpiesza/polepsza pracę z tym wynalazkiem?
[#18] Re: Zamiennik stacji dyskietek na nowy działający z pendriva??

@mmarcin2741, post #15

Dlatego wtyczka jest tak zrobiona, aby pasowała tylko w jednej orientacji.
Wczesne A500 zamiast gniazda na floppa, miały wlutowane gołe piny i tam trzeba uważać, aby nie podłączyć odwrotnie
[#19] Re: Zamiennik stacji dyskietek na nowy działający z pendriva??

@SimonGK, post #16

Może już miał do czynienia ze stacjami 3" w Amstradzie albo Spectrumie, bo tam do zasilania jest taka sama wtyczka, ale wolty mają odwrotną kolejność.
[#20] Re: Zamiennik stacji dyskietek na nowy działający z pendriva??

@mmarcin2741, post #12

HxC obsługuje IPF po konwersji do HFEv3 Sama konwersja jest szybka i można zaznaczać całe foldery.
[#21] Re: Zamiennik stacji dyskietek na nowy działający z pendriva??

@Koyot1222, post #2

Dodam tylko, że od pewnego czau konwersji do tego formatu (HFE), można dokonać na Amidze za pomocą programu GoADF autorstwa naszego kolegi z forum.
[#22] Re: Zamiennik stacji dyskietek na nowy działający z pendriva??

@BULI, post #21

Taki "dzyndzel" wystaje z płytki
goteka i blokuje możliwość
zamontowania w drukowanej ramce.

[#23] Re: Zamiennik stacji dyskietek na nowy działający z pendriva??

@mmarcin2741, post #22

pilnikiem go
:D
[#24] Re: Zamiennik stacji dyskietek na nowy działający z pendriva??

@Cezarykl, post #23

Myślałem, żeby nożykiem naciąć i odłamać.
Nie wiem, czy to najlepsza metoda.
[#25] Re: Zamiennik stacji dyskietek na nowy działający z pendriva??

@mmarcin2741, post #24

Lepsza metoda to pilniczek.
[#26] Re: Zamiennik stacji dyskietek na nowy działający z pendriva??

@snifferman, post #25

Mam tylko duży pilnik dobry do desek.
[#27] Re: Zamiennik stacji dyskietek na nowy działający z pendriva??

@mmarcin2741, post #26

Cążki mogą pomóc, po kawałku przytniesz - sprawdzone. Jak się obawiasz o popsucie pcb, pozostaje pilnik(to są oczywiście domowe sposoby).
[#28] Re: Zamiennik stacji dyskietek na nowy działający z pendriva??

@mmarcin2741, post #24

Ja czymś takim to potraktowałem na mini wiertace:

Kup gdzieś mały pilnik to nieduży wydatek a na pewno się jeszce przyda , bo kątówka to trochę za duże narzędzie do tej roboty
[#29] Re: Zamiennik stacji dyskietek na nowy działający z pendriva??

@SimonGK, post #28

Potwierdzam, że użycie pilnika to najlepsza
opcja.

Zamiast drukowanych tulejek, o wiele lepiej
użyć metalowych.





Niestety nie udało mi się zamknąć obudowy. Być może
mam inną wersję górnej pokrywy. Były chyba 2 wersje.

Z tymże wydaje się, że lepsza opcja to gotek poza amigą.
Gotek na ramce to słaba widoczność ekraniku i guziki
trochę za krótko wystają.
I chyba nawet kluczyk usb nie wejdzie do końca.

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2020 19:05:45 przez mmarcin2741
[#30] Re: Zamiennik stacji dyskietek na nowy działający z pendriva??

@mmarcin2741, post #29

Mam sanki do A500 ale jeszcze nie montowałem. W A1200 trochę zawadza gniazdo USB o obudowę ale wystrczy delikatnie odgiąć i pasuje. Te drukowane sanki nie są idealne, czasami trzeba coś podszlifować. W moich sankach do A1200 i A600 wyświetlacz OLED nie pasował (może to wina sanek a może chińskiej dokładności, zamówiłem już chyba osiem OLED'ów i zawsze troche się różnią) i musiałem trochę pilnikiem i mini wiertarką dopasować. Sanki mniej szkoda przyciąć niż obudowę Amigi. Ja osobiście wolę te rozwiązanie zastosowane przez Ciebie w tej chwili, ale jeśli Tobie to nie odpowiada zerknij na to:link , może ktoś Tobie to wydrukuje i dołożysz sobie encoder obrotowy.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem