kategorie: A1200, A2000/A3000, A4000, A500, A600, Sprzęt
[#1] BBS ktoś jeszcze używa w erze globalnej sieci ?
link

na Amigę są BBS są jeszcze ? , kiedyś w szukałem info o BBS w erze internetu ,znalazłem taki artykulik..to były piękne czasy ( rachunki za telefon raczej nie haa )
[#2] Re: BBS ktoś jeszcze używa w erze globalnej sieci ?

@bilbo, post #1

Mi to się one kojarzą z Pacjent Radio ale też nie wiem czy to jeszcze jest. Bbs, sstw i mapy pogody. Cuda były. Sam kiedyś łączyłem się nawet z jakim chyba bbs w paśmie CB. Pewnie z Görlitz bo był niemieckojęzyczny. Nie mam pojęcia czy to działa jeszcze. Działał jako przekaźnik do rozmów. Dziś bym to czatem nazwał.
[#3] Re: BBS ktoś jeszcze używa w erze globalnej sieci ?

@bilbo, post #1

BBS to nie tylko Packet Radio.

Zerknij tutaj

Niedawno powstała nowa wersja AmiExpress przepisana chyba na AmigaE i uwolniona.

BBSy amigowe jeszcze istnieją. PR też ale nie jest już tak silne w PL jak kiedyś.

Jest też New Packet Radio które wyciąga całkiem niezłe 512 kbps na częstotliwości ponad 400 MHz - taki net na czas apokalipsy i covida.
[#4] Re: BBS ktoś jeszcze używa w erze globalnej sieci ?

@bilbo, post #1

[#5] Re: BBS ktoś jeszcze używa w erze globalnej sieci ?

@pong777, post #3

Twarz mi się śmieje na wspomnienie modemowych czasów oglądając ten poradnik
[#6] Re: BBS ktoś jeszcze używa w erze globalnej sieci ?

@adam_mierzwa, post #4

Thanks
[#7] Re: BBS ktoś jeszcze używa w erze globalnej sieci ?

@bilbo, post #6

wlasnie idzie do mnie emulator linii telefonicznej na GSM, chcialem zrobic takiego bbs jak byly kiedys, polaczyc radio krotkofalarskie z atari, amiga i innymi z tamtych lat.
nie pamietam jak sie to robilo ale bede walczyl.
[#8] Re: BBS ktoś jeszcze używa w erze globalnej sieci ?

@pong777, post #3

Fajne! A jak to wszystko skonfigurować, jak się ma już internet w Amidze? (A600, karta WiFi PCMCIA, Roadshow). AmiFTP fajnie mi działa, teraz bym się tymi BBS'ami pobawił.
[#9] Re: BBS ktoś jeszcze używa w erze globalnej sieci ?

@micromax, post #7

A na falach krótkich (2m i 70cm) jest jeszcze packet radio? Jednego znajomego pytałem i nie bardzo potrafił odpowiedzieć. Sam niestety nie mam takich uprawnień ani radia.
[#10] Re: BBS ktoś jeszcze używa w erze globalnej sieci ?

@pong777, post #3

Ciekawy pomysł, dzięki za link. Rozumiem, że w ten sposób przez nullmodem i jakiś emulator VT100 można też połączyć się z linuxem na drugim kompie i odpalić usenet w trybie tekstowym? Klimatycznie byłoby poczytać na prawdziwej Amidze listy dyskusyjne z lat 80. (net.micro*), niezwandalizowane spamem, opisujące na świeżo wrażenia po premierze A500.
[#11] Re: BBS ktoś jeszcze używa w erze globalnej sieci ?

@bilbo, post #1

Wyjaśnisz jaki to ma dziś sens ? O ile zabawa w retro jest ok, odpalanie starych gierek, demek itp. to powrót do czegoś tak prymitywnego jak BBS jest dla mnie całkowicie niezrozumiałe.
[#12] Re: BBS ktoś jeszcze używa w erze globalnej sieci ?

@charliefrown, post #10

Czy ten modem można emulować bez null-kabla, kiedy internet jest już w Amidze poprzez plipbox lub PCMCIA?
[#13] Re: BBS ktoś jeszcze używa w erze globalnej sieci ?

@micromax, post #7

Packet Radio a linia telefoniczna to chyba dwie odmienne rzeczy?

Sens Packet Radio był chyba taki, że nie ponosiło się kosztów dostępu do Internetu, poza np. zakupem sprzętu na początek.

Jeśli chodzi o emulator linii telefonicznej, to chyba jak go uruchomisz to po prostu podpinasz modem(oraz uruchamiasz oprogramowanie) i podajesz numer...
[#14] Re: BBS ktoś jeszcze używa w erze globalnej sieci ?

@pgru2, post #13

BBS stawia sie na lini telefonicznej,

ale na tym samym bbs chce uruchomic packet radio w pasmie 70cm (jak sie uda to na 9600). dostep bedzie do tych samych zasobow.

po co ? z tego samego powodu dla ktorego niektorzy ogladaja strony www przez amige, po prostu dla zabawy.

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 13:03:50 przez micromax
[#15] Re: BBS ktoś jeszcze używa w erze globalnej sieci ?

@Michciu, post #8

Jak działa internet to normalnie telnetem możesz się połączyć, np. BBS z tego youtubowego nagrania - teraz z linuksa tam wlazłem:
telnet amigacity.xyz
[#16] Re: BBS ktoś jeszcze używa w erze globalnej sieci ?

@BigBang, post #15

No przecież... Stare dobre czasy, choć na Amidze tego nie robiłem nigdy, a na pc. Potem człowiek raz www zobaczył i wszystko pozapominał. Polecam DCTelnet v.1.6 z Aminetu. Wszystko śmiga jak ta lalaOK.
[#17] Re: BBS ktoś jeszcze używa w erze globalnej sieci ?

@Michciu, post #16

Ja reaktywowalem MAMBA BBS kilka dni temu....na razie alpha testy
telnet mambabbs.hopto.org port 2020

Ktos sie pytal po co BBSy w aktualnych czasach. Mysle, ze odpowiedz jest prosta, po to po co i byly wczesniej...po warezy no i z nostalgii :)

pozdrawiam i zapraszam
Easy_Rider / MYSTiC Polish HQ

[#18] Re: BBS ktoś jeszcze używa w erze globalnej sieci ?

@Easy_Rider, post #17

Aktualna lista dzialajacych scenowych BBSow na Amige (Lipiec 2020)

Fastline [TRSi] Sweden telnet: fastline.nu port:1541
Masturbation Station [Crystal/MYSTiC] USA telnet: bbs.masturbationstationbbs.com port:23
Mamba [MYSTiC] Poland telnet: mambabbs.hopto.org port:2020
Metal Impact [Quartex/Bad Karma] Belgium telnet: telnet.mibbs.online port:2020
Phantasm [Quartex] United Kingdom telnet: phantasm.bbs.io port: 4489
Sanctuary [Fairlight] Sweden telnet: sanctuary.zapto.org port:1541
Terminal Obsession [Genesis Project] Germany telnet: terminal-obsession.hopto.org port:1541
The Edge [Jormas] United Kingdom telnet:theedgebbs.dyndns.org port:1541
The Northern Palace [TRSi/FLT/BK/MYSTiC] Denmark telnet:TheNorthernPalace.com port:2020
UZI Suicide [MYSTiC/SR/Crystal] USA telnet:uzisuicide.servebbs.org port:23

Jak znacie jeszcze jakies to dajcie znac :)
[#19] Re: BBS ktoś jeszcze używa w erze globalnej sieci ?

@micromax, post #7

Jakiś link dotyczące emelacji tej lini
[#20] Re: BBS ktoś jeszcze używa w erze globalnej sieci ?

@bilbo, post #1



Ja na c64 korzystam z BBSów po Wifi;). Na Atari 8 bit powstaje podobne rozwiązanie (fujinet).
Pod Amige 600 chce pokombinować z kartami pcmcia na gprs.

P.

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 22:56:47 przez ch0mik
[#21] Re: BBS ktoś jeszcze używa w erze globalnej sieci ?

@ingenic, post #11

https://www.pcmag.com/news/7-modern-bbses-worth-calling-today
[
Najlepsza muzyka dla uszu gdy twój modem łączył się z drugim modemem np The Sect! BBS
[#22] Re: BBS ktoś jeszcze używa w erze globalnej sieci ?

@bilbo, post #21

Oj tak, dzwiek laczacego sie modemu telefonicznego to bylo to czego sie nie zapomni do konca zycia :) BBSy w tej chwili to taka oaza niezaleznego internetu czy social mediow. Tutaj nie wejdzie zaden Google i cie nie przeskanuje
[#23] Re: BBS ktoś jeszcze używa w erze globalnej sieci ?

@Easy_Rider, post #18

Jesteś wielki za tą listę
[#24] Re: BBS ktoś jeszcze używa w erze globalnej sieci ?

@Easy_Rider, post #22

Z tamtych czasów przysypianie z głową przy Amidze, i gdy się obudziłeś to zadający pytanie sysop czy śpisz bo zero reakcji było
[#25] Re: BBS ktoś jeszcze używa w erze globalnej sieci ?

@Easy_Rider, post #17

Łojapier... POWRÓT TYSIĄCLECIA OK
[#26] Re: BBS ktoś jeszcze używa w erze globalnej sieci ?

@Easy_Rider, post #17

Dopiero teraz natknąłem się na ten wątek a tu prawie rok minął. Widzę, że adres BBS'a z wiadomości obecnie nie działa.
Parę dni temu skompilowałem sobie programik terminalowy i zanurzam się w świat BBS'ów dostępnych przez telnet.
Miałem modem telefoniczny od roku 2000 ale tam to tylko fascynował mnie jeden numer: 0202122. Z BBS'ami przygodę rozpocząłem 3 dni temu
Czy planujesz reaktywację tego MMABA BBS ?
[#27] Re: BBS ktoś jeszcze używa w erze globalnej sieci ?

@adi, post #26

Instrukcja jak sie polaczyc z amigowymi BBSami w roku 2021 :D

[#28] Re: BBS ktoś jeszcze używa w erze globalnej sieci ?

@Easy_Rider, post #27

można poprosić o link do programu na pc
[#29] Re: BBS ktoś jeszcze używa w erze globalnej sieci ?

@francdt, post #28

Tutaj jest: link
[#30] Re: BBS ktoś jeszcze używa w erze globalnej sieci ?

@Easy_Rider, post #27

odkopuje temat czy jest jakis Polski BBS z warezowymi giełdowymi rzeczami ew jakiś najnowszy najwiekszy scenowy ???
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem