kategoria: A600
[#1] Dziwne artefakty na blacie workbencha. Potrzebna diagnoza.
Witam. Od początku jak zakupiłem a600 drażnią mnie pojawiające się artefakty na blacie workbencha. Występują co jakiś czas z różnym nasileniem, czasem zanikają, w grach również. Czy ktoś się z tym zjawiskiem spotkał - wyjaśnień pewnie będzie wiele ale może ktoś już ten temat przerabiał.
Pozdrawiam.
Artefakty w stopniu umiarkowanym:


[#2] Re: Dziwne artefakty na blacie workbencha. Potrzebna diagnoza.

@Bociek78, post #1

Kondensatory wymienione?
[#3] Re: Dziwne artefakty na blacie workbencha. Potrzebna diagnoza.

@amikoksu, post #2

Tak. 2 miesiące temu - przez fachowca.
[#4] Re: Dziwne artefakty na blacie workbencha. Potrzebna diagnoza.

@Bociek78, post #3

Czy wentylację (chłodzenie płyty głównej) komputera masz odpowiednią?

Czy w swojej Amidze 600 masz jakieś rozszerzenia?

Takie artefakty mogą pojawiać się przy słabym chłodzeniu płyty.

P.S. Widzę, że (pomijając artefakty) masz bardzo ładny i ostry obraz na tym monitorze.

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 09:12:05 przez Hexmage960
[#5] Re: Dziwne artefakty na blacie workbencha. Potrzebna diagnoza.

@Bociek78, post #1

Działasz w wysokiej rozdzielczości - sprawdzałeś, czy kości graficzne się nie grzeją? Jest mnóstwo artykułów o przegrzewaniu się AGA w wysokich rozdzielczościach, może ECS też to dotyczy?
[#6] Re: Dziwne artefakty na blacie workbencha. Potrzebna diagnoza.

@recedent, post #5

Problem się pojawiał także podczas wywietlania w niskiej rozdzielczości.
[#7] Re: Dziwne artefakty na blacie workbencha. Potrzebna diagnoza.

@Hexmage960, post #4

To dzięki indivision scandubler ecs.
Mam furię i kartę SD. Dodatkowo 1 MB chip ram.
Artefakty pojawiały się także w niskich rodzielczosciach.

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 09:58:42 przez Bociek78
[#8] Re: Dziwne artefakty na blacie workbencha. Potrzebna diagnoza.

@Bociek78, post #7

Poczytaj tutaj. Wygląda na to, że ludzie sugerują albo porządne zasilanie albo porządne chłodzenie Lisy.
[#9] Re: Dziwne artefakty na blacie workbencha. Potrzebna diagnoza.

@Bociek78, post #7

Czy przez RGB/RCA z Amigi też są te artefakty?
[#10] Re: Dziwne artefakty na blacie workbencha. Potrzebna diagnoza.

@WyciorX, post #9

Nie mam pojęcia gdyż nie mam monitora z RGB - dlatego kupiłem indi.
[#11] Re: Dziwne artefakty na blacie workbencha. Potrzebna diagnoza.

@Bociek78, post #10

No to zostaje ci ewentualnie jakiś tani grabber composite na usb jeśli nie masz odbiornika, trzeba wykluczyć indi.
[#12] Re: Dziwne artefakty na blacie workbencha. Potrzebna diagnoza.

@Bociek78, post #10

Możesz jeszcze sprawdzić czy "metoda Krashana" działa, tzn. zmień odcień bieli w ustawieniach Workbencha z maksa na wszystkich trzech suwakach RGB o 1 kroczek w dół. Do tego nie potrzeba nic mieszać ze sprzętem.
[#13] Re: Dziwne artefakty na blacie workbencha. Potrzebna diagnoza.

@WyciorX, post #11

Zrobi się. Mam coś takiego. Jutro podeślę co z tego wynikło.
[#14] Re: Dziwne artefakty na blacie workbencha. Potrzebna diagnoza.

@recedent, post #8

Gdzie jest Lisa w amidze 600? Raczej bym stawial na Indy. Spróbuj odpalic bez indy i bedziesz wiedzial czy to wina amigi. Monitor z rgb nie potrzebny. Podlacz przez chinch.

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 19:51:04 przez Jaro2k
[#15] Re: Dziwne artefakty na blacie workbencha. Potrzebna diagnoza.

@Jaro2k , post #14

Po głębszej lekturze stawialbym na przegrzanie. Ponadto mam takie coś po ok 15 min grania w gry obciążające procek np Indianapolis czy fronter

avatar online za darmo
Gdyby to chodziło o przegrzanie jakie środki przedsięwziąc ? Ładować do środka jakiś wentylator?
[#16] Re: Dziwne artefakty na blacie workbencha. Potrzebna diagnoza.

@Bociek78, post #15

Też mi się wieszało indianapolis w 600tce z Furią, tylko że po godzinie lub więcej. Pomogło chłodzenie Furii za pomocą wentylatorka 40x40 z rezystorem 68ohm, by nie wył aż tak mocno OK
[#17] Re: Dziwne artefakty na blacie workbencha. Potrzebna diagnoza.

@Bociek78, post #1

Witam. Żeby nie zakładać nowego wątku mam kolejny problem z kolejną amigą.
Kolory ikon wariują. Klikanie na ustawienia w palette przywraca prawidłowe szare kolory. Pomimo zapisu ustawień po resecie amigi ikony znów wracają do stanu ze zdjęcia.


W jaki sposób to ustawić na trwałe ?
[wyróżniony] [#18] Re: Dziwne artefakty na blacie workbencha. Potrzebna diagnoza.

@Bociek78, post #17

Potrzebujesz pchełki /programiku do blokowania palety- poszukaj na Aminecie- jest tego trochę. W Workbenchu 3.9 jest wbudowana taka funkcja.
[#19] Re: Dziwne artefakty na blacie workbencha. Potrzebna diagnoza.

@BULI, post #18

Dzięki za pomoc. Jak się taki programik nazywa?
[#20] Re: Dziwne artefakty na blacie workbencha. Potrzebna diagnoza.

@Bociek78, post #19

Na myśl mi przychodzi mi FullPalette, lub np: http://aminet.net/package/util/boot/ColourLock013
Ale sam takich narzędzi już nie użwam, bo ma Workbencha3.9
[#21] Re: Dziwne artefakty na blacie workbencha. Potrzebna diagnoza.

@Bociek78, post #17

Zachciało się MagicWB i palety systemowej szerszej niż 8 barw to teraz trzeba cierpieć...
[#22] Re: Dziwne artefakty na blacie workbencha. Potrzebna diagnoza.

@recedent, post #21

Taki towar dostałem. Chyba będę reklamował.
[#23] Re: Dziwne artefakty na blacie workbencha. Potrzebna diagnoza.

@Bociek78, post #22

To znany problem. Masz zainstalowany pakiet ikon MagicWB, który korzysta z 8 kolorów (najlepiej swoich - standardowe 4 (czarny, biały, szary, niebieski) i 4 dodatkowe (dwa szare, burnatny i "łososiowy"). Wszystko jest OK póki korzystasz z 8-kolorowego Workbencha:



Gorzej jak stwierdzasz, że chcesz czegoś więcej. Wtedy paleta się rozjeżdża, MWB szuka "swoich" kolorów nie tam gdzie powinien i stąd psychodeliczne barwy. Ale jest rozwiązanie - i to nawet opisane 14 lat temu na PPA - użyć programu "blokującego" określone barwy w palecie WB. Zresztą - wspominał Ci już o tym kolega BULI wcześniej.
[#24] Re: Dziwne artefakty na blacie workbencha. Potrzebna diagnoza.

@recedent, post #23

Bardzo dziękuję za pomoc.
[#25] Re: Dziwne artefakty na blacie workbencha. Potrzebna diagnoza.

@Bociek78, post #17

Na zdjęciu widać ClassicWB. Odczytaj w 3-ciej linijce Startup-Sequence jaka to wersja.
[#26] Re: Dziwne artefakty na blacie workbencha. Potrzebna diagnoza.

@recedent, post #23

Zgadza się, Rencendent podał Ci najprostsze i najpewniejsze rozwiązanie, a wiadomo, że najprostsze rozwiania są najlepsze ok, racja

Zmniejsz sobie w preferencjach systemu (prefs/ScreenMode) ilość kolorów do 8 i powinno pójść gładko ok, racja

Edit.
Oczywiście nie zapomnij poprawnie skonfigurować sobie palety MWB ok, racja

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 22:27:04 przez BULI
[#27] Re: Dziwne artefakty na blacie workbencha. Potrzebna diagnoza.

@BULI, post #26

Jeśli to ClassicWB GAAE to zapis ustawień (i poprawne kolory) działa tylko na Kick'u 2.1, na 3.1 nie działa zapis ustawień i kolory wyglądają jak na zdjęciu.

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 22:50:52 przez AmiClassic
[#28] Re: Dziwne artefakty na blacie workbencha. Potrzebna diagnoza.

@AmiClassic, post #27

Kurcze, słabo- pakiet który ma rozbudowywac funkcjonalność standardowego Workbencha a jest problem z podstawową funkcją systemu
[#29] Re: Dziwne artefakty na blacie workbencha. Potrzebna diagnoza.

@BULI, post #28

To jest wersja dla 'słabszych' Amig, bez wodotrysków ale mimo wszystko trochę rozszerza funkcjonalność samego Workbencha o kilka dodatków. Dla rozbudowanych Amig są inne wersje ClassicWB.
Na Kicku 2.1 wygląda tak: link. (jest jeszcze drugi motyw kolorystyczny, ale to przecież Green Alien Edition)

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 23:12:57 przez AmiClassic
[#30] Re: Dziwne artefakty na blacie workbencha. Potrzebna diagnoza.

@AmiClassic, post #29

Wszystko fajnie, skorzystałem nawet swego czasu z paczki ClassicWB, żeby wyciągnąć jakiś sterownik czy commodity- zebranie tego w jednym miejscu imponuje, ale zmienianie podstawowych funkcjonalności jak zmiana rozdzielczości, ilości kolorów, a nawet wyłączenie takiej możliwości to już zbyt duża ingerencja w "filozofię Workbencha" moim zdaniem.
Dla tego nigdy nie polecam takich gotowców dla początkujących/ nieznających systemu- bo to nie uczy niczego dobrego, wręcz przeciwnie, uczy "filozofii"/ nawyków twórcy danego pakietu- na pewno nie sprzyja poznaniu systmu (pomimo, że na starcie może wyglądać obłędnie) ok, racja
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem