kategoria: A600
[#31] Re: Dziwne artefakty na blacie workbencha. Potrzebna diagnoza.

@BULI, post #30

Ja też trzymam się z dala od gotowców, bo lubię wiedzieć co zainstalowałem, gdzie i w jakim celu ok, racja
Gdyby nie było 'popytu' na takie gotowe systemy to by nie powstały, ale w większości przypadków jest to przerost formy nad treścią bo ich zadaniem jest odpalić WHDLoad
[#32] Re: Dziwne artefakty na blacie workbencha. Potrzebna diagnoza.

@AmiClassic, post #31

Ja też trzymam się z dala od gotowców, bo lubię wiedzieć co zainstalowałem, gdzie i w jakim celu


Mam dokładnie tak samo ok, racja
[#33] Re: Dziwne artefakty na blacie workbencha. Potrzebna diagnoza.

@BULI, post #32

Niestety z uwagi na fakt że w kwestiach technicznych jestem mniej niż zero, musiałem z tego korzystać.
[wyróżniony] [#34] Re: Dziwne artefakty na blacie workbencha. Potrzebna diagnoza.

@Bociek78, post #33

To nie jest zarzut i tym się nie przejmuj, bo wielu Amigowców używa CWB i sobie chwalą gotowość systemu do 'prawie' natychmiastowej pracy. Zawsze można sobie 'przestudiować co tam w trawie piszczy'. Ja od prawie 30 lat 'szlifuje' powoli mojego Workbencha i zawsze się czegoś człowiek uczy, ale stabilny jak skała mimo tylu dodatków, że CWB plus AmigaSys razem wzięte wysiadają
Napisz czy problem rozwiązany i czy to jest CWB GAAE?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 14:06:01 przez AmiClassic
[#35] Re: Dziwne artefakty na blacie workbencha. Potrzebna diagnoza.

@AmiClassic, post #34

Opcja z 8 kolorami nie zmieniła problemu. Przestawiłem blat na 4 kolory. Sorry ale z tego co piszecie rozumiem piąte przez dziesiąte. Program colorlock który ściągnąłem z aminetu nie chce się uruchomić. I tak cud ze zadziałał adapter cf przez pcmcia bo musiałem odblokować furię. ..
[#36] Re: Dziwne artefakty na blacie workbencha. Potrzebna diagnoza.

@Bociek78, post #35

W pliku Startup-Sequence w drawerze (katalogu) S w trzeciej linijce (o ile S-S nie był modyfikowany) jest zapisana wersja ClassicWB, jeśli dasz radę spróbuj ją odczytać, jeśli nie to po uruchomieniu Workbencha z górnego menu sprawdź w About jaki numer wersji widnieje przy pozycji Workbench. Jeśli jest tam 38.35(6) to jest to Workbench 2.1 a więc ClassicWB GAAE. On działa poprawnie tylko na kicku 2.05 (a nie 2.1 jak pisałem błędnie wcześniej myśląc o Workbenchu). Po screen'ie obstawiam, że to GAAE bo chyba tylko on miał dock'a z takimi programami. Jeśli masz kicka 3.1 (a zakładam że masz takowy, dlatego kolorystyka jest jaka jest) to pomyśl nad zmianą ClassicWB na wersję Lite lub Full, tym bardziej, że masz chyba kartę turbo.
[#37] Re: Dziwne artefakty na blacie workbencha. Potrzebna diagnoza.

@AmiClassic, post #36

Wg about mój kick to 40.63 a workbench 38.36 . Dowiedziałem się ze podmiana kickstartu na 37.350 załatwi spawę.
[#38] Re: Dziwne artefakty na blacie workbencha. Potrzebna diagnoza.

@Bociek78, post #37

Czyli tak jak pisałem masz Kicka 3.1 i Workbench 2.1 (ClassicWB GAAE). Twój problem powiela się z tym i tam pisałem o podmianie kicka. Możesz oczywiście wymienić kicka na 2.05, ale możesz też zainstalować ClassicWB Lite lub Full na Kicku 3.1. To już zależy od Twojego widzimisię, ale to drugie rozwiązanie jest tańsze, bo nie musisz kupować Kick'a 2.05 (chyba że masz w szufladzie).

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 21:01:30 przez AmiClassic
[#39] Re: Dziwne artefakty na blacie workbencha. Potrzebna diagnoza.

@AmiClassic, post #38

Niestety musze kupić bo na wymianę workbencha jestem za cienki. Boje się ze coś zepsuje. Dzięki za cenne uwagi.
PS w szufladzie mam kick 37.299
[#40] Re: Dziwne artefakty na blacie workbencha. Potrzebna diagnoza.

@Bociek78, post #39

Przecież furia ma możliwość mapowania kickstartu, można sobie wrzucić na początek s-s, by mapowała taki jaki chcesz.

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 21:29:47 przez WyciorX
[#41] Re: Dziwne artefakty na blacie workbencha. Potrzebna diagnoza.

@Bociek78, post #39

Hmmm, wymiana lepszego kicka na gorszego. Ciekawe :)
Przecież instalacja AmigaOS jest banalna. Zresztą słowo "instalacja" jest zdecydowanie na wyrost, bowiem sprowadza się to do przekopiowania zawartości dyskietek systemowych na bootowalną partycję. Jedyną komplikacją jest fakt, że nie które dyskietki trzeba przegrać do własnych katalogów... a robimy to tak:
1. Workbench kopiujemy do sys: (gdzie sys: to partycja bootowalna)
2. Extras do sys:
3. Fonts do sys:fonts (katalog zakladasz poleceniem makedir dh0:fonts)
4. Prefs do sys:prefs (nie musisz zakładać katalogu prefs, bo już jest)
5. Storage do sys:storage
6. Locale do sys:locale
To wszystko. System jest zdolny do zabootowania już po przekopiowaniu zawartości dyskietki Workbench do SYS: (tam są wszystkie niezbędne pliki, mówimy o systemie 3.0 i 3.1).
Opisaną procedurę najlepiej wykonać na czystej partycji systemowej, więc jeśli jesteś zainteresowany zrobieniem tego, to mogę Ci wszystko dokładnie opisać.
Reasumując, instalacja czystego AmigaOS3.1 jest BANALNA, do tego trochę się dowiesz na temat układu plików systemowych AmigaOS. Dla odmiany zaś podmiana Kickstartu też jest banalna, jednak byli już tacy, co przy okazji tej operacji upalili sobie ROM. Moim zdaniem wymiana lepszego kickstartu na gorszy jest bezsensowna.
[#42] Re: Dziwne artefakty na blacie workbencha. Potrzebna diagnoza.

@wali7, post #41

podmiana Kickstartu też jest banalna, jednak byli już tacy, co przy okazji tej operacji upalili sobie ROM.

oczywiście,
pomysł
ja ostatnio zrobiłem sobie kicka 3.1 ze zintegrowaną/zmodyfikowaną dyskietką workbencha, nowy scsi.device itp itd. (nie było to niestety łatwe, ale każdy się uczy)

po wypaleniu kości, A600 staruje już bez żadnego dysku czy dyskietki :)
szeroki uśmiech szeroki uśmiech
[#43] Re: Dziwne artefakty na blacie workbencha. Potrzebna diagnoza.

@Bociek78, post #39

Zanim kupisz 'nowego-starego' kicka spróbuj włożyć tego którego masz, może i na tym będzie chodził.
Tak jak radzą koledzy, ja też jestem za instalacją nowszego systemu.

P.S Wiem że jest tego pełno, ale trochę z nudów kończę właśnie 'składać' wideo tutorial o przygotowaniu kart (dysków), instalacji PFS3, instalacji Workbench'a, instalacji ClassicWB, itp. to zobaczysz, że nie taki diabeł straszny... szeroki uśmiech
[#44] Re: Dziwne artefakty na blacie workbencha. Potrzebna diagnoza.

@AmiClassic, post #43

Jeśli będzie to wytłumaczone jak dla szesciolatka to z przyjemnością skorzystam. szeroki uśmiech
[#45] Re: Dziwne artefakty na blacie workbencha. Potrzebna diagnoza.

@Bociek78, post #44

Odpowiadając samemu sobie tego właśnie szukam. Poradnik dla początkujących od zera jak poskładać sobie sprzęt i zainstalować system. Jak go potem skonfigurować ew zainstalować jakieś ciekawe programy. Dla laikow.
A gdyby dało się jeszcze poćwiczyć takie coś na emulatorze winuae to byłoby cudnie bo jednak amiga sprzętowa to dość drogie hobby i człowiek jednak się boi ze coś bezpowrotnie sknoci.

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 08:07:03 przez Bociek78
[#46] Re: Dziwne artefakty na blacie workbencha. Potrzebna diagnoza.

@Bociek78, post #45

Drogi kolego, serdecznie polecam książkę Amiga OS 3.1 tom pierwszy - nowe wydawnictwo. Świetna dla osób, które chcą poznać tajniki systemu Amigi! Sam posiadam wszystkie 3 tomy.

https://amiga.net.pl/index.php?lng=pl&kwt=10010&tms=1

Co do kolorów MagicWB, to normalnie jak masz ustawione 8 kolorów, to powinieneś bez problemów uzyskać prawidłowe barwy. Jeżeli tak nie jest - masz coś namieszane w systemie.
[#47] Re: Dziwne artefakty na blacie workbencha. Potrzebna diagnoza.

@Bociek78, post #44

To ma być właśnie taki tutek dla 'nowych' użytkowników Amigi. Podeślę Ci linka do 'trailera' to ocenisz czy coś takiego będzie dla Ciebie przydatne.

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 09:34:03 przez AmiClassic
[#48] Re: Dziwne artefakty na blacie workbencha. Potrzebna diagnoza.

@Hexmage960, post #46

Co do kolorów MagicWB, to normalnie jak masz ustawione 8 kolorów, to powinieneś bez problemów uzyskać prawidłowe barwy. Jeżeli tak nie jest - masz coś namieszane w systemie.

Hex, przeczytaj post nr 27 tego wątku.
[#49] Re: Dziwne artefakty na blacie workbencha. Potrzebna diagnoza.

@AmiClassic, post #48

Tak, przeczytałem ale przyznam że nie wiem dlaczego tak jest, że na kickstarcie 2.1 działa OK, a na 3.1 nie.

Podałem koledze link do książki, dzięki której będzie potrafił m.in. samodzielnie zainstalować MagicWB oraz pozna system Amiga OS "od kuchni", co pomoże mu w samodzielnym rozwiązywaniu problemów.
[#50] Re: Dziwne artefakty na blacie workbencha. Potrzebna diagnoza.

@AmiClassic, post #47

Wielkie dzięki. A książeczkę tez sobie zanabędę . Temat mnie wciąga.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem