kategoria: A600
[#1] workbench PL ?
cześć

kupiłem a600 gołą

- zmieniłem pamięć na 8mb fast
- zmieniłem rom na Kickstart ROM 2.05 37.350
- użyczyłem adapter SD CF z wgranym gotowcem workbench
+ gry + dema aby potestować

wszystko chodzi ,jeszcze tylko chcę goteka do zewnętrznej obudowy aby wymieniać pliki

generalnie mam zero pojęcia z systemem workbench - szukam książki do nauki ale zanim kupię proszę o info jak spolonizować system ... i na karcie pokazują się 2 katalogi w workbench gry i dema ale jak tam wchodzę to nic ...nie ma - pewnie trzeba to jakoś instalować albo coś zrobić...żeby się pokazały te gry a ja nie mam pojęcia....?
[#2] Re: workbench PL ?

@slawomir21, post #1

Wystarczy zainstalować " Lokale PL" dla Workbench 2.0.
[#3] Re: workbench PL ?

@RoniWorlds, post #2

gdzie to znaleźć...pewnie net - ale bez goteka to nic tam nie wstawie do systemu....bo nie mam jak.....


mam ale do workbench 3.1 znalazłem...zobaczymy czy zadziała


w workbench mi pokazuje version 38.36


Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 22:39:34 przez slawomir21

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 22:40:38 przez slawomir21
[#4] Re: workbench PL ?

@RoniWorlds, post #2

Nie ma lokali dla 2.0. Lokale pojawily sie od 2.1.
1
[#5] Re: workbench PL ?

@slawomir21, post #3

Ale masz kartę SD/CF
Podepnij do komputera z emulatorem Amigi i przegraj pliki.
[#6] Re: workbench PL ?

@Norbert, post #5

no to jest myśl...muszę teraz opanować emulator amigi jakiś...albo zaczekam i kupię goteka ...na usb mam 20gb danych
[#7] Re: workbench PL ?

@michal_zukowski, post #4


https://www.ppa.pl/forum/amiga/38706/workbench-w-ojczystym-jezyku

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 23:07:34 przez HOŁDYS
[#8] Re: workbench PL ?

@slawomir21, post #1

Jeśli używasz karty większej niż 4GB to nie będziesz widział jej całej zawartości bez podmiany scsi.device.
[#9] Re: workbench PL ?

@Norbert, post #8

no właśnie ...karta ma 16gb sd ultima....podpowiesz coś więcej jak to zrobić?
[#10] Re: workbench PL ?

@slawomir21, post #9

To zależy co masz na ten karcie.
Jeśli przygotowana jest do podmiany scsi.device dla a1200 to nie zadziała na a600.
Wklej gdzie startup-sequence z katalogu S.
[#11] Re: workbench PL ?

@slawomir21, post #9

16 gb hd w ami ..wiecej problemu jak ci cos padnie niz pozytku ...4gb bedziesz zapychal amigowymi rzeczami pol roku
[#12] Re: workbench PL ?

@HOŁDYS, post #11

no to jest ten gotowiec z allegro - takie sprzedają przelotka z kartą sd, postawiony workbench i w nim gry i dema...muszę zaczekać, klawiatura rozebrana i klawisze się wybielają, więc tylko myszą obsługa - dzięki za rady ,za kilka dni jak się wybieli będzie akcja
[#13] Re: workbench PL ?

@slawomir21, post #12

cześć

proszę o pomoc z instalacją ToolManager w workbench 2.1 ( amiga 600 8fast ) szukam coś co na dole zastąpi mi belkę uruchamiania programów...

"umieść volumin MUI w dowolnym napędzie" ...nie wiem o co chodzi - uczę się...

znalazłem już wątek na tym portalu że trzeba doinstalować MUI i do niego wkleić...jakieś tam pliki ...tylko nie wiem gdzie tego szukać w systemie...niby się zainstalowało ale nie widzę katalogu MUI

stąd mam mui :

http://aminet.net/search?query=magic+user+interface

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 20:35:07 przez slawomir21
[#14] Re: workbench PL ?

@slawomir21, post #13

link

Jak zainstalowałeś mui to pewnie masz na systemowej partycji, looknij w s:user-startup gdzie jest i czy jest wpis z mui

Aha i zainstaluj snoopdosa link
Uruchom go i zobaczysz co pokaże i czego nie może znaleźć

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 09:51:54 przez QUAD

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 09:53:56 przez QUAD
[#15] Re: workbench PL ?

@QUAD, post #14









ja tu widzę same błędy, chyba sam tego nie ogarnę

instalowałem locale.pl
następnie chciałem odinstalowć bo toolmanager miał problemy
następnie znowy instalowałem locale.pl i efekt taki

tego mui chyba dalej brak





Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 12:01:29 przez slawomir21

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 12:02:21 przez slawomir21
[#16] Re: workbench PL ?

@slawomir21, post #15

Proponuję najpierw dobrze poszperać po forum i nie tylko. Fajnie, że ktoś kupuje Amigę i chce coś na niej porobić ale no sorry, trzeba coś wiedzieć - trudno aby teraz na forum tłumaczyć krok po kroku. Można też na youtubie podpatrzeć co i jak. Teraz naprawdę możliwości jest wiele, za moich czasów były papierowe czasopisma, książki i wymiana wiedzy z kolegami.
[#17] Re: workbench PL ?

@slawomir21, post #15

Mozesz tez , tak jak napisal QUAD, sprawdzic S-S (lub chyba bardziej user-stratup) czy juz MUI masz w systemie - beda tam przypisy (assign MUI ....) - na zdjeciu nie widac za bardzo.

Jesli nie masz (a nawet jak masz to nic sie nie stanie jak zainstalujesz ponownie) to obierz MUI z aminetu - wersja 3.8 starczy w zupelnosci:
link
Po rozpakowaniu zobaczysz ikone install-MUI, ktora musisz kliknac.

Zglos sie tu jak MUI bedzie dzialac szeroki uśmiech
[#18] Re: workbench PL ?

@pch, post #17



przy instalacji MUI to wyskakuje

PCH - nie będzie lepiej od nowa instalować tego workbencha? niż z moją wiedzą ...do każdego błędu dochodzić na siłę? co myślisz

kartę gotowca sd kupiłem na allegro z tym workbenchem

uruchamiam ją i te screeny robię z podpiętą pod winuae na windows

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 15:08:23 przez slawomir21
[#19] Re: workbench PL ?

@slawomir21, post #18

Eeee... chyba jeszce nie ma potrzeby do paniki :)
Dawno sie nie bawilem w te sprawy ale widze ze razem z plikami MUI masz cos takiego jak Installer433 (na twoim obrazku zaraz pod podswietlonym plikiem Install-MUI)
Zmien nazwe tego pliku na Installer (usun 433 - co jest numerem wersji 43.3) i przegraj ten plik do WB:utilities (tam powinien juz byc plik Installer wiec ten stary zastap tym z archiwum MUI) i uruchom instalacje ponownie.
[#20] Re: workbench PL ?

@pch, post #19



to po tej operacji
1
[#21] Re: workbench PL ?

@slawomir21, post #20

Widzę że robisz to pod winuae.
Archiwum lha z MUI rozpakowujesz na pececie czy Amidze?
[#22] Re: workbench PL ?

@slawomir21, post #15

Na pierwszym obrazie widzimy na samej górze:
ClassicWB User-Startup

co sugeruje mi, że system bazuje na ClassicWB... co za tym idzie, z tego co niedawno sprawdzałem, ClassicWB już ma zainstalowane MUI w wersji 3.8 (tylko nie jest zarejestrowane).
Z tego co pamiętam - instalacja polskich locale bywała pod ClassicWB problematyczna - szczegółów nie pamiętam - ale nie działało to tak wprost jak na "gołym" Workbenchu 3.x
[#23] Re: workbench PL ?

@slawomir21, post #20

ROM 2.05 pozwala na lokalizację Workbencha?
Zmień ROM najlepiej na 3.1 i sprawdź.

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 18:43:33 przez Arturo
[#24] Re: workbench PL ?

@Arturo, post #23

rom to 37.350 - idealny do workbencha 38.36 który mam ( amiga 600 i 8mb fast)

gdy kupiłem kartę sd wszystko chodziło...pasek dolny był zainstalowany ...to ja to spie.....myślałem że jak odinstaluję to nie będę miał problemów....jednak mam

gdy kupiłem nie było zainstalowane locale.pl - na tym forum dostałem link do locale.pl i zainstalowałem

mogłem zrobić kopie systemu na początku...niestety teraz coś wiem już ,miesiąc temu nic jak zrobić kopie

udało mi się zainstalować winuae i na nim uruchomić system z amigi ( karta sd)


na amidze sprawdzałem i to samo te same błędy wywala...

archiwum mui rozpakowałem na pc i przenosze pliki na karcie pcmcia do amigi i z niej staram się to zainstalować - ani na winuae ani na amidze nie wychodzi...

mam jeszcze jedną kartę sd wolną i myślę że może tu zainstalować nowy workbench pod winuae....tylko mam pliki adf z workbench a nie dyskietki instalacyjne... ale nigdy tego nie robiłem ... wszystko pod górkę :)

to taka aukcja - mam nadzieję że można tu wkleić......

https://allegro.pl/oferta/amiga-600-gry-adapter-karta-sd-gotowiec-gry-10080617029

wszystko chodziło pięknie po zakupie oczywiście bez lokale.pl

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 19:33:54 przez slawomir21

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 19:35:04 przez slawomir21

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 19:38:17 przez slawomir21

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 19:40:44 przez slawomir21
[#25] Re: workbench PL ?

@slawomir21, post #24

Nie rozpakowuj archiwów na PC. Zrób to na AMIDZE lub WinUAE. To może by przyczyną problemów.
2
[#26] Re: workbench PL ?

@nostrum666, post #25

ok to mui z www to plik lha, zgrywam go za pomocą karty pcmcia na amigę i czym go w amidze rozpakować? ...
[#27] Re: workbench PL ?

@slawomir21, post #26

komendą lha x RAM:mui.lha RAM:

Tutaj lepiej wyjaśnione: link
[#28] Re: workbench PL ?

@slawomir21, post #26

Akurat MUI jest tym archiwum, które rozpakowane pod pecetem (MS-DOS/Windows) i przegrane w postaci rozpakowanej na Amigę, nie działa poprawnie.
Lha ściągniesz stąd: http://aminet.net/util/arc/lha.run. Uruchom pod Amigą i przegraj do C: (czyli zapewne dh0:c) wersję pod procesor który masz w Ami. Wersja pod 68000 zadziała pod każdym procesorem.
A potem już tylko dajesz podgląd wszystkich plików, potem dwuklik na pliku i w okienku które się pojawi dopisujesz lha x "nazwa pliku z okienka" RAM:
i w RAMdysku powinieneś znaleźć rozpakowany plik. Jeśli masz za mało RAMu, to zamiast RAM daj np. DH0:temp, o ile oczywiście założyłeś wcześniej na DH0: katalog "temp"

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 01:16:19 przez wali7
1
[#29] Re: workbench PL ?

@slawomir21, post #24

Kilka rad z mojej strony:

1. Jeżeli coś naknociłeś w systemie - bardzo możliwe, że samodzielnie, a nawet z pomocą forumowiczów nie dojdziesz teraz do tego co jest źle. Może warto zastanowić się nad kontaktem ze sprzedawcą i zapytać go, czy może udostępnić Ci obraz karty, abyś samodzielnie mógł ją znów nagrać na kartę.

2. Nie wiem jak wygląda struktura dysków na tej karcie - ale jeżeli robisz coś pod emulatorem (WinUAE) - to rób to na kopii, nie na oryginale. A mało tego - nawet dla kopii, zrób zapasową kopię bezpieczeństwa przed każdą istotną czynnością którą wykonujesz, aby nie tracić później czasu.

3. Jak już pisałem, z tego co wstępnie widać na zrzuconych przez Ciebie obrazach, system ten oparty jest na ClassicWB - sam ClassicWB ma już w sobie MUI. Może zastanów się, czy nie warto by było spróbować (pod emulatorem na początek) ściągnąć (legalnie!) ClassicWB i zainstalować sobie (również pod emulatorem) na czysto i zobaczyć jak to działa - a karty przez chwilę nie ruszać, aby nie narobić sobie jeszcze więcej szkód.
[#30] Re: workbench PL ?

@Nasedo, post #29

A moim zdaniem cała dowodzi, że jeżeli nie mamy pojęcia o konfiguracji AmigaOS, to należy z daleka trzymać się od wszelkich gotowców.
Instalacja i konfigurowanie AmigaOS to nie jest żaden rocket-science, to bardzo prosty proces, a przy okazji zrozumiemy do czego służy c:, a do czego libs:, co to startup-sequence, a do czego przyda nam się komenda assign.
Gdy zaczynamy od czegoś prostego np. gołego WB3.1, to stopień skomplikowania problemów rośnie w miarę postępu naszego doświadczenia, partycjonujemy dysk, instalujemy system (taki 3.1 najlepiej zainstalować ręcznie.... to raptem kilka komend w CLI, a ile się nauczymy.....). Potem lha, MUI, jakieś upiększacze systemu, WHDLoad. W razie problemów, przy okazji zadawania pytań na forum od razu wiadomo o co chodzi, łatwiej zrozumieć pytania czytającym, łatwiej na nie odpowiedzieć.
A tak to jest zabawa w głuchy telefon.

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 11:07:33 przez wali7
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem