kategoria: A600
[#61] Re: workbench PL ?

@slawomir21, post #60

Poszukaj w odmętach Internetu. Linka nie podam.... bo nie wolno ;), ale wujek Google jest bardzo pomocny w takich sprawach. Szukaj obrazów adf i rozpakuj je programem adf2disk, albo zrób instalację wprost pod WinUAE (wtedy wiadomo co zrobić).
PS. I na Boga, nie kupuj na portalach aukcyjnych, bo ani (najczęściej) nie są oryginalne, ani pewne (bo kto zaręczy, że odczytasz 30 letnią dyskietkę), a już na pewno nikomu nie płacisz za jego pracę. Bo nie sądzę, aby programiści pracujący w Commodore circa 1990 sprzedawali dzisiaj dyskietki z Workbenchem na Allegro/eBay

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 23:24:27 przez wali7
[#62] Re: workbench PL ?

@wali7, post #61

GoADF kolegi z naszego forum. to najlepszy program do obróbki plików adf na Amidze.
Co do linków to w domyśle posiadając Amigę masz licencję na system z którym została sprzedana.

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 23:25:14 przez PWS
[#63] Re: workbench PL ?

@PWS, post #62

:) dzięki wielkie

cała sobota na testy
[#64] Re: workbench PL ?

@wali7, post #61

Popieram jak najbardziej kolegów sugerujących programy do obsługi ADF - to coś, co w obecnych czasach należy po prostu mieć.

Zastanawiam się jak wygląda sprawa legalności Workbencha dla posiadacza PRAWDZIWEJ Amigi. Zakładam, że w przypadku Amigi 600 oryginalnym systemem był 2.0 - tu pojawia się pytanie, czy jeżeli nie ma się oryginalnych dyskietek - czy w ogóle należy je kupić (w rozumieniu legalności oprogramowania) czy po prostu należą się - jako iż Amiga + system są ze sobą powiązane w pełni.
Inna sprawa to system 2.1 - nie bardzo wiem jak to wygląda, czy aktualizacja była płatna czy nie - czy posiadacz Amiga 600 może wejść legalnie w posiadanie systemu 2.1 bezpłatnie - czy należy za to zapłacić.

Popieram również radę odnośnie ostrożności kupowania dyskietek, bo jednak istnieje spore ryzyko tego, że nie będą one działać.
[#65] Re: workbench PL ?

@Nasedo, post #64

Jeśli masz obawy i naprawdę musisz komuś zapłacić by czuć się spokojnie używając systemów operacyjnych praktycznie porzuconych; to kup licencję Amiga Forever od Cloanto - a tam są wszystkie systemy od Amigi załączone. Przy okazji ostatniego updatu AF - była oferta dla wcześniejszych klientów zakupu licencji dożywotniej za około 50Euro.
Czasami są oferty Amiga Forever - typu Giftware; zwykle tuż przed pojawieniem się nowej wersji.
[#66] Re: workbench PL ?

@PWS, post #65

Aby nie było wątpliwości - ja tu rozważam przypadek kolegi, który zainicjował tą dyskusję i nie mam na myśli siebie, bo jestem w komfortowej sytuacji i posiadam Amiga Forever.
Ten przypadek jest o tyle szczególny, że kolega @slawomir21 ma oryginalną Amigę 600 i być może nie ma w ogóle dyskietek z Workbenchem, albo nie ma tylko Workbencha w wersji 2.1 - tego nie wiem. W takiej sytuacji, jeżeli ma mieć to zastosowanie do konkretnego komputera - to nie wiem czy zakup Amiga Forever to nie jest przerost formy nad treścią i takowy wydatek byłby uzasadniony.
Oczywiście nadal nie wiem jakie są prawa posiadacza Amigi 600 - jaki system może legalnie zdobyć i używać nie musząc ponosić dodatkowych opłat.
[#67] Re: workbench PL ?

@Nasedo, post #66

Czy dało się kupić Amigę bez systemu? <- Tu masz odpowiedź na szukanie dziury w całym... Prawo EU jest na tyle liberalne i stoi po stronie klienta, że w domyśle mając komputer masz też system. Z Windwsem też już tak jest. Zakup licencji Windows 10 Pro i późniejsza zmiana komputera na nowy - pozwala nam przenieść wersję "pro" na nowy komputer bez zakupu licencji (niezależnie czy była to wersja box czy oem).
[#68] Re: workbench PL ?

@PWS, post #67

Czy KIEDYŚ dało się kupić (nową) Amigę bez systemu? Oczywiście, że nie.
Nie szukam dziury w całym i chcę zasugerować, że jeżeli kolega będzie potrzebować Worbencha (ponieważ go nie ma / nie dostał podczas zakupu) - a komputer ma z tzw. drugiej ręki to istnieje możliwość iż Workbencha nie dostał do sprzedawcy.
Co za tym idzie - uważam iż nie jest zasadne sugerować aby nabył (o ile sam nie zechce) Amiga Forever czy kupił z innego źródła system operacyjny ponieważ nie ma celowości aby za niego płacić i będzie to legalne.
[#69] Re: workbench PL ?

@Nasedo, post #68

chłopaki wklejcie mi proszę aukcję z allegro z romem jaki powinienem kupić do swojej amigi 600 aby postawić WB 3.1...

jest ich tam widzę kilka i nie chcę znowu błędnie coś kupić



Ostatnia aktualizacja: 09.05.2021 21:42:03 przez slawomir21
[#70] Re: workbench PL ?

@slawomir21, post #69

https://allegrolokalnie.pl/oferta/2-x-kickstart-13-i-31-amigi-500-600-2000-vqg

https://allegro.pl/oferta/kickstart-rom-3-1-cloanto-40-063-a500-a600-a2000-10692049519
[#71] Re: workbench PL ?

@slawomir21, post #69

Sam ROM to nie wszystko, dokup koniecznie dyskietki z systemem.
[#72] Re: workbench PL ?

@slawomir21, post #69

Osobiście jak najbardziej popieram krok w stronę Kickstartu + WB 3.1 - to słuszna decyzja.
Ciekawi mnie jednak to, dlaczego zdecydowałeś się na ten krok - czy okazało się, że jednak coś nie działa, czy jednak ów gotowy obraz nie okazał się tak idealny jak tego chciałeś... czy może jednak uznałeś, że czas pójść naprzód?
[#73] Re: workbench PL ?

@Nasedo, post #72

kolega Norbert - zaproponował naprawę więc mu wysłałem spakowany system obecny ,zobaczymy co powie.

Decyzja zapadła przez Was:) trochę nakręciłem się, lubię wyzwania, lubię też dłubać prze starszych komputerkach więc czemu nie, 50zł za rom to nie jest majątek...jak nie wyjdzie to trudno odsprzedam rom a jak wyjdzie to będę się cieszył z nowego. Mnie bardzo fascynuje workbench a ten 3.1 dość dobrze wygląda, skoro jest coś lepszego i nowszego to czemu nie. Poinstalowanie programów aby posłuchać muzyki z mod, midi, jestem fanem SCENY więc fajnie będzie poukładać to w katalogach posiedzieć przy lampce wina i pooglądać coś nad czym inni wiele godzin poświęcili. Chcę też dokupić ram pod klapkę z baterią aby mieć zegar ( obecnie mam fast 8 na procesor).

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 10:39:51 przez slawomir21

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 10:45:09 przez slawomir21

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 10:45:41 przez slawomir21
1
[#74] Re: workbench PL ?

@slawomir21, post #73

Trzymam kciuki za udany upgrade.

To co powiem, będzie zapewne subiektywne - ale kickstarty oceniam osobiście tak:
1.3 - jako konieczność dla tych, którzy mieli A500 lub dla tych, którzy po prostu używali A500 do gier. Już w czasach świetności Amigi ten kickstart nie bardzo widziałem jako coś, na czym dałoby się pracować.
2.x - stan przejściowy - z jednej strony lepiej niż na 1.3 ale z drugiej strony jednak czegoś brakuje... coś już niby można, ale nie wszystko, nie do końca.
3.1 - doskonałe rozwiązanie dla każdej z Amig - poczynając od 500, przez 600 i dalej.
A600 + 8MB FAST + kickstart 3.1 dadzą Ci na pewno więcej możliwości.

Jeżeli spodobał Ci się ClassicWB na 2.0 - to również dostępny jest gotowiec dla Kickstartu + WB 3.1 mający praktycznie wszystko co poprzednik, no może poza dockiem - ale też i wybór docków będzie większy dla Ciebie.
[#75] Re: workbench PL ?

@Nasedo, post #74

ok tak miało być ... :)

kolega Norbert pomógł uruchomić ten dock

[#76] Re: workbench PL ?

@slawomir21, post #75

Tak, wiem - instalowałem ten pakiet zanim poleciłem go Tobie:

[#77] Re: workbench PL ?

@Nasedo, post #66

legalnie mozesz sobie sciagnac linuksa :)
a prawa do AmigaOS posiada cloanto, i sprzedaja stosowne wersje na swojej stronie.
wszelkie dywagacje czy kiedys cos mozna bylo lub nie jakie sie w tym watku znajdnuja mozna OKDR: to ze ktos kupil sam sprzet nie znaczy ze nabyl prawa do systemu ktory ktos inny kiedys kupil razem z owym sprzetem. jesli kupie samochod bez silnika, to nie znaczy ze moge sobie gdzies silnik dokrasc bo oryginanie samochod byl z silnikiem. amigaos nie jest w domenie publicznej, ktos (cloanto) posiada stosowne prawa i prowadzi sprzedaz.
to ze nie ciagaja po sadach wszytskich drobnych zlodzei z allegro czy tego forum choby, to juz inna historia. i zeby nie bylo: nie nakazuje nikomu co ma robic, ale meczy mnie hipokryzja i te same kretynskie wymowki powtarzane od lat. (dekad juz prawie)
[#78] Re: workbench PL ?

@Valwit, post #77

Amiga była sprzedawana z systemem operacyjnym w zależności od modelu, zgadza się? Na tzw. chłopski rozum - dla każdej Amigi "należy się" system operacyjny.
Jeżeli jednak z jakiś powodów - np. z upływem lat - dyskietki padły, to po prostu systemu operacyjnego nie ma - rozpłynął się w powietrzu.
Jeżeli właściciel danej Amigi poczuje, że system powinien kupić po raz kolejny, z powodu zużycia się nośników - proszę ja go uprzejmie.
Ja osobiście mam czyste sumienie, bo kiedy swoją Amigę sprzedawałem - zrobiłem to razem z oryginalnym systemem. Cloanto też otrzymało ode mnie stosowną "daninę" - więc nie bojąc się zarzutów o "kradzież silnika do samochodu" - śpię spokojnie.

Inną sytuacją jest, kiedy w oryginalnej Amidze wymieniamy kickstart, bo tak sobie nam się chce - wtedy nie ma "na zapas" przypisanego systemu operacyjnego dowolnego, jakiego tylko chcemy i wtedy oczywiście jak najbardziej zasadne jest zakupienie innego.
[#79] Re: workbench PL ?

@Valwit, post #77

to ze ktos kupil sam sprzet nie znaczy ze nabyl prawa do systemu ktory ktos inny kiedys kupil razem z owym sprzetem


Cwaniaczki z tych sprzedawców - mogą zrobić dwie transakcje: przy pierwszej sprzedają sam komputer, a przy drugiej - prawo do używania systemu operacyjnego pomysł
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem