kategoria: A500
[#1] Amiga 500 rev8A.1
Witajcie,

Jestem posiadaczem Amigi 1200, jeszcze z produkcji Commodore. Kiedyś miałem ją w obudowie Elbox, dziś przełożona do oryginalnej.
Kilka dni temu udało mi się kupić w bardzo atrakcyjnej cenie (150 zł) A500 na płycie rev8A.1 - tylko "klawiaturę". Płyta posiada Fat Agnus oraz Super Denise. Na pewno nie działała stacja dysków, w której wlutowałem 3 nowe kondensatory 22uf. Teraz jest ok. Jeszcze nie wiem co z klawiaturą. Grafika i muzyka działają. Obudowa jest w stanie idealnym, trochę pożółknięta. Są wszystkie klapki. Nic nie brakuje.
Chciałbym poznać Wasze opinie dotyczące realnej ceny rynkowej oraz hm.. jakby to określić, wartości kolekcjonerskiej (czy coś ala "biały kruk", czy jest ich na pęczki).

Pozdrawiam
Kamil
[#2] Re: Amiga 500 rev8A.1

@kar78787878, post #1

Amigi kosztują obecnie mniej więcej tyle jaki mają numer.
[#3] Re: Amiga 500 rev8A.1

@kar78787878, post #1

Jest tego sporo. Efekt miernego sukcesu A500+. Z jednej strony, pełny ECS jest fajnym bonusem, z drugiej - nie wszystkie rozszerzenia do A500 zadziałają.

Cenę rynkową ustala się za pomocą aukcji od złotówki. Bez obaw, na pewno na złotówce się nie skończy.

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 15:43:47 przez Daclaw
[#4] Re: Amiga 500 rev8A.1

@Daclaw, post #3

Czyli cena zakupu ok. Przyznam, że nie chcę jej sprzedawać. Po prostu pytałem z ciekawości. Dla mnie to świetny zakup. Nawet nie wiem czy chce ją rozbudowywać, podoba mi się taki "golas".

P.S. Na małym logo jest jeszcze nawet oryginalna folia ochronna:)

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 15:46:32 przez kar78787878
[#5] Re: Amiga 500 rev8A.1

@kar78787878, post #1

Tego typu krypto wyceny nie powinny mieć miejsca na forum. Od wycen jest Alledrodo, jest Ebaj. Ceny rynkowe masz w zakończonych licytacjach.
[#6] Re: Amiga 500 rev8A.1

@kar78787878, post #4

Wartość kolekcjonerską z Amig 500 mają tylko wersje z kolorową obudową i wersja z klawiaturą mechaniczną.
[#7] Re: Amiga 500 rev8A.1

@Stoopi, post #5

A czemuż to? Gdybym nie znał wartości posiadanej rzeczy, którą chciałbym sprzedać, a chciałbym się dowiedzieć pytając znawców, to co w tym złego?
[#8] Re: Amiga 500 rev8A.1

@kar78787878, post #7

Bo wiele osób uważa (ja uważam że słusznie), że obecnie nakręca się bańka na rynku retro i lepiej nie dokładać cegiełki niepoprawnymi wycenami.
[#9] Re: Amiga 500 rev8A.1

@michal_zukowski, post #8

Amigi 500 są najtańsze, bo było ich najwięcej.
[#10] Re: Amiga 500 rev8A.1

@michal_zukowski, post #8

Raczej wiele osób sądzi, że powinno się regulować rynek i nawet to chcą robić linczując sprzedawców. Przeważnie są to ludzie starszej daty, którzy pamiętają rynek regulowany i "spekulantów".

A wycena prywatna jest poprawna, bo to twoja prywatna wycena.

Moim zdaniem jest drogo i taniej raczej nie będzie.

To forum nie jest najlepszym miejscem na wyceny i nie jest też do tego przeznaczone.

PS. Za granicą jest drożej niż w PL, dlatego wielu rodzimych producentów nowych rozszerzeń produkuje je na rynek zachodni

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 16:23:33 przez snifferman
[#11] Re: Amiga 500 rev8A.1

@kar78787878, post #7

Oprócz cen realnych, występują jeszcze ceny spekulacyjne. Zależy, kto podaje.
Tylko aukcje z licytacją są miarodajne. W ogłoszeniach to i za 5 tysi A500 znajdziesz.
1
[#12] Re: Amiga 500 rev8A.1

@snifferman, post #10

Za granicą jest taniej (jesli chodzi o używane komputery), nawet doliczając przesyłkę. W Polsce tańsze jest tylko C64 i Atari 65XE, wszystko inne jest droższe.

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 16:27:26 przez michal_zukowski
[#13] Re: Amiga 500 rev8A.1

@snifferman, post #10

Za granicą jest drożej niż w PL, dlatego wielu rodzimych producentów nowych rozszerzeń produkuje je na rynek zachodni
Teraz jest rynek Unii Europejskiej, a nie wschodni i zachodni. Jak sobie wyliczę procentowo ludność Polski do ludności całej EU, to mi dość dobrze to się zgadza z rozkładem sprzedaży. Pojęciem „rynek zachodni” też się posługują ludzie starej daty.
1
[#14] Re: Amiga 500 rev8A.1

@Krashan, post #13

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.
Oczekiwałem informacji czy jest to jakiś rarytas, ale nie jest:)
Niemniej jestem bardzo zadowolony.
[#15] Re: Amiga 500 rev8A.1

@Krashan, post #13

Starej daty to mówią "Berlin Zachodni" i jade do Raichu po auto (nie precyzuje czy ma gotówkę na to :P )
Czy odstajemy od europy - ja bym powiedzial tak .. kto marudzi niech sie przejedzie na Ukraine do np Lwowa - czuć że sie z polski "nawet tej biednej wschodniej" wyjezdza a jedziesz do innego zatrzymanego w latach 90 kraju...

12 lat potrzebuje ukraina zeby dojsc do naszego poziomu

Nie ukrywajmy ze to dzieki UE

Wracajac do tematu A500+ do bardzo fajny zakup 2 MB CHIP to tyle co w A1200 - kick 1.3 do gier typu
SWIV mozna zaladowac z dyskietki.

Dacława jakie rozszerznie nie zadziala z A500+ ? chyba że chodzi ci o ROM 2.0 to tak
[#16] Re: Amiga 500 rev8A.1

@HOŁDYS, post #15

Masz na myśli możliwość rozszerzenia?
Bo u mnie jest standard, czyli 512kB.
[wyróżniony] [#17] Re: Amiga 500 rev8A.1

@kar78787878, post #16

Tak, możesz mieć w niej 2MB chip ramu i zegar czasu rzeczywistego. Dodatkowo warto zrobić "korektę" toru audio. Jedna z kilku opcji rozrzerzenia chip to SOJ-MOD





Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 22:36:07 przez snifferman
[wyróżniony] [#18] Re: Amiga 500 rev8A.1

@kar78787878, post #16

W A500 rev 8 masz możliwość bardzo prostego rozszerzenia chip ram do 2 MB (jest kilka rozwiązań), do tego działają praktycznie wszystkie sprzętowe rozszerzenia dla A500/500+. To zdecydowanie najlepsza wersja A500. Nie jest to wcale biały kruk (sam mam dwie), ale dla pasjonata A500 (pragnącego ją używać) jest to niezła rzecz. A cena którą za nią dałeś jest rewelacyjna.

A tu moje 2 MB chip ram w rev 8 (tzw. piggyback mod). Te kabelki teraz nie sterczą, jest na cienkich przewodach, estetycznie przyklejone do płyty :)


Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 22:29:24 przez wali7
[#19] Re: Amiga 500 rev8A.1

@HOŁDYS, post #15

Próbowałem kiedyś bodajże Pyramid Eureka 4MB (do trapdoora). Ułamałem nóżkę Gary'ego i poszedłem do serwisu. Tam mi powiedzieli, że to rozszerzenie z tą płytą nie pójdzie.

Potem mi zaproponowali rozszerzenie swojej roboty - 1,8MB (miałem je skonfigurowane jako 1MB chip i 1,3MB slow).

Swoją drogą, chętnie takie kupię, jeśli ktoś gdzieś ma - twórcy to Mikroserwis z ul. Marusarzówny, z gdańskiej Moreny. Albo mogę się wymienić na 2MB Elboxa.

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 23:03:14 przez Daclaw
[#20] Re: Amiga 500 rev8A.1

@kar78787878, post #16

Najprościej to chyba tak
link
[#21] Re: Amiga 500 rev8A.1

@nekroskop, post #20

To zależy na ile sprawnie wyjdzie Ci wylutowanie 4 kości pamięci chip, bez rozlutownicy jest spore ryzyko uszkodzenia pcb. Wydaje mi się, że prościej wlutować biggyback moda (chociaż wlutowanie dodatkowej pamięci na plecach innych chipów jest pewnym wyzwaniem z uwagi na brak miejsca).
[#22] Re: Amiga 500 rev8A.1

@wali7, post #21

bez rozlutownicy jest spore ryzyko uszkodzenia pcb.


Do ogarnięcia plecionką i hotem.
[#23] Re: Amiga 500 rev8A.1

@snifferman, post #22

Różne bywa. Niedoświadczonemu nie proponowałbym.
[#24] Re: Amiga 500 rev8A.1

@wali7, post #23

snifferman, wali7,
dziękuję za info. Widziałem różne możliwości rozszerzenia. Chodziło mi o wypowiedź kolegi Hołdysa, który wspominał o 2MB, ale jakby one już były na tej płycie.

wali7, właśnie o takie krótkie, zwięzłe i na temat podsumowanie mi chodziło. Dziękuję.

Na obecną chwilę przeglądam internet w poszukiwanie najtańszej możliwości dołożenia kontrolera IDE (precyzując: chodzi mi o podłączenie karty SD, ewentualnie CF). Ktoś, coś? Czy z związku z tym muszę zmieniać również Kickstart na wyższy?

Ewentualnie myślę o zewnętrznym emulatorze FDD z USB na kartę pamięci. Widzę na aukcji jedno ogłoszenie (Zewnętrzny FDD Emulator OLED AMIGA RETRO), w dosyć przystępnej cenie. Korzystał ktoś z takowego?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 09:15:06 przez kar78787878
[#25] Re: Amiga 500 rev8A.1

@wali7, post #21

Racja, wylutowanie może być pewnego rodzaju wyzwaniem, ale jak nie masz pod ręką dodatkowych kostek, nie chce Ci się szukać? (Można wyciąć chipy)
Można jeszcze inaczej - dołożyć brakujące chipy (zdobyć) i zrobić na płycie 1MB i uzupełnić 1MB pod trapdoora - gotowiec
konwersja do A500+
Można odpuścić przy konwersji zegar.
Co do IDE to fajną kartę pokazywał wali7 w tym wątku
karta

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 09:28:10 przez nekroskop
[#26] Re: Amiga 500 rev8A.1

@kar78787878, post #24

Polecam CDTV-RAM-IDE - 8 MB fast RAM i kontroler IDE (może bootować nawet na kick 1.3, mało który sprzęt to potrafi),
ewentualnie 68EC020-TK - 10,5 MB fast RAM, kontroler IDE i 68020 28 MHz (przyspiesza Amigę ponad 10x) - tu masz filmik https://www.youtube.com/watch?v=Pe8iKsGYlng (mój) o tej konstrukcji. Obydwie karty bezproblemowo mieszczą się w A500. O ile obie będą bootować z IDE nawet pod kickstartem 1.3, to używanie ich z nim nie ma wiele sensu, bo bardzo mało "poważniejszych" programów działa pod tym kickstartem, a przede wszystkim nie działa pod 1.3 WHDLoad. Najlepiej użyć kick 3.1 lub 3.1.4.
Obie te karty mogę Ci złożyć (pisz na PM). O kickstartach też możemy pogadać.

Z innych kart to Wicher, Protein, TF536.

Emulator FDD (czyli HxC lub Gotek) to fajna sprawa, ale w żadnym wypadku nie traktuj go jako alternatywę kontrolera IDE. Warto mieć i to, i to, jednak oba rozwiązania wnoszą co innego:
- Gotek/HxC ułatwia używanie gier, zwłaszcza obrazów ściągniętych z netu, uwalnia też od troski o błędy odczytu na dyskietkach
- kontroler IDE (z pamięcią fast, bez niej nie ma sensu) daje wygodę użytkowania, umożliwia granie z WHDLoad (wszystkie pliki gier na dysku twardym - szybkie wczytywanie, brak konieczności wymiany dyskietek w stacji).
[#27] Re: Amiga 500 rev8A.1

@snifferman, post #17

Jak się robi taki audio mod? Żeby dźwięk grał czyściej, to tak jakby był filtr wyłączony?
[#28] Re: Amiga 500 rev8A.1

@seng164, post #27

Wymień C321/C331 na ~3.9nF. Sprawdź wartość R335/R325, jeśli jest mniejsza niż 2k to też warto wymienić. Optymalny poziom sygnału jest z rezystorem ~2k.


Źródło
[#29] Re: Amiga 500 rev8A.1

@snifferman, post #28

A to jest mod do Amigi 500? Bo w poście jest napisane o A600?
[#30] Re: Amiga 500 rev8A.1

@seng164, post #29

Tak samo jest w A500.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem