kategoria: A600
[#1] Amiga 600 karta CF większa niż 4GB
Witajcie :)
Muszę się Wam pochwalić. Niedawno kupiłem Amigę A600 w dość okazyjnej cenie. Kupowałem trochę kota w worku, nie wiedziałem o niej nic, ale stwierdziłem, że zaryzykuję. Obudowa była dość poniszczona. Klawiatura pożółknięta. Po odpaleniu okazało się, że jest dysk i system WB 2.1. Spoko. Stacja dyskietek działa jak ma humor. Raz czyta raz nie czyta. Niektóre klawisze nie działały. Po odpaleniu spojrzałem na górną belkę i okazało się, że jest 2MB CHIP i 8MB FAST :D Takie WOW. To był najlepszy zakup w moim życiu :)

Stację przełożyłem z tej Amigi co ma uszkodzony układ Denise. Obudowę też. Zamieniłem klawiatury. W klawiaturze pozamieniałem niektóre klawisze, żeby było jako klawiatura QWERTY, a nie QWERTZ. Więc trochę szachownica :D Pożółknięte niektóre, niektóre nie. W środku przeczyściłem płytę, rozszerzenia. Kondensatory wyglądają na całe, ale oddam na ReCap. Rozszerzenie które tutaj jest to Kipper2k 8MB FAST RAM, po tym co udało mi się w Internecie znaleźć
Więc mam Amigę w pełni sprawną, z systemem, WHDLoad i 10MB RAM.

Ale do rzeczy. Przychodzę z pytaniem, czy na tejże Amidze karta CF 8GB pójdzie? Jeżeli tak, to jak to zrobić? Bo wydaje mi się, że Amiga ma ograniczenie do 4GB dysku. Mam zamiar zainstalować najnowszy WHDLoad z systemem tym. I chcę żeby trochę miejsca zostało na jakieś dane.
[#2] Re: Amiga 600 karta CF większa niż 4GB

@krzysiek95, post #1

Hej ;)

Da się bez problemu - miałem na a600 z podobnym fastramem zarówno kartę 8gb jak i 16gb.

Cały poradnik jak to zrobić masz tutaj: http://tech.webit.nu/partitioning-16-gb-compact-flash-card-with-winuae-and-pfs3/

A tu masz jeszcze przydatny wątek na eab: http://eab.abime.net/showthread.php?t=61666
[#3] Re: Amiga 600 karta CF większa niż 4GB

@krzysiek95, post #1

[#4] Re: Amiga 600 karta CF większa niż 4GB

@nekroskop, post #3

Dzięki za odpowiedzi :) Jutro się tym zajmę, bo już dzisiaj nie mam czasu :)
A jak użyję tego systemu plików PFS3 to nie będzie mi dużo RAMu zjadało?
Na poprzedniej A600 tak zrobiłem i 3/4 RAMu zadał mi ten system plików.
I wtedy pamiętam nie chciał mi się załadować scsi.module.
Ale korzystałem z jakiegoś innego poradnika

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 17:20:52 przez krzysiek95

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 17:22:40 przez krzysiek95
[#5] Re: Amiga 600 karta CF większa niż 4GB

@krzysiek95, post #4

Ja mam w swojej 2 MB chip + 8 Fast Ram
[#6] Re: Amiga 600 karta CF większa niż 4GB

@krzysiek95, post #4

RAM-u dużo nie będzie zjadało, ale do WHDLoad zainstaluj sobie jakiś launcher bo jednak z samym fastem wędrówki po katalogach z dużą ilością plików będą trochę trwały ;)
[#7] Re: Amiga 600 karta CF większa niż 4GB

@Splavinho, post #6

Posiadam A600 2mb Chip i 9,5 fastram. I na start ustawiony TinyLaunczer do uzyskania jak największej ilości pamięci Chip dla odpalania gier i dema. Karty mam dwie 4GB i 8GB i działają bezproblemowo. Lecz dla karty 8GB polecam podzielenie jej na 4 partycje po 2GB na każdą a pierwsza aby była minimalnie mniejsza czyli jakieś 1.8 GB dla lepszej sumy kontrolnej plików.

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 21:46:25 przez RoniWorlds
[#8] Re: Amiga 600 karta CF większa niż 4GB

@krzysiek95, post #1

Możesz również zakupić nowy kickstart z systemem 3.1.4 lub 3.2 (polecam)- wówczas ograniczenia pojemności dysków twardych "znika".
[#9] Re: Amiga 600 karta CF większa niż 4GB

@PWS, post #8

Nie wiedziałem, że istnieje Kickstart 3.2 :D
A co zmieni mi prócz ograniczenia dyskowe?
[#10] Re: Amiga 600 karta CF większa niż 4GB

@krzysiek95, post #9

Napiszę tak: - mam oba systemy, i niezależnie czy to 3.1.4 czy 3.2 to warto brnąć w kickstart do nich dedykowany, bo usuwa bolączki i bóle użytkowników Amigi. Nowe kiskstarty obsługują dyski większe niż 4GB bez większych problemów. Tak więc polecam upgrade do 3.2.
[#11] Re: Amiga 600 karta CF większa niż 4GB

@PWS, post #10

Okej to będę polował na ten Kickstart. Ale nie wiem jak go zdobyć :D
Znalazłem taką aukcję. Ale tutaj jest napisane, że muszę zakupić jakieś oprogramowanie Hyperion Art. Nie kumam tego.

Zrobiłem ten system ClassicWB wg poradnika, wgrałem scsi.device do devs w DH0. Podzieliłem dysk na 4 partycje. Ładuje się i obsługuje mi dwie ostatnie partycje. Ale jeżeli odpalam partycję jakąś to pokazuje mi błędny rozmiar na belce. Np zajęte 0% z 310MB a partycja ma około 4GB. Tak ma być i Amiga nie "widzi" poprawnej wartości?

Chciałem zrobić HstWB, ale nie ogarniam tego.
[#12] Re: Amiga 600 karta CF większa niż 4GB

@krzysiek95, post #11

Aukcja dotyczy usługi zaprogramowania kości ROM
....
trzeba czytać.


https://allegro.pl/oferta/amigaos-3-2-workbench-3-2-en-pl-box-cd-10807998839
[#13] Re: Amiga 600 karta CF większa niż 4GB

@Cezarykl, post #12

Czemu podajesz link do aukcji jak w sklepie można kupić taniej.

https://retroami.com.pl/index.php?id_product=208&controller=product&id_lang=6

Krzysiek jak byś potrzebował to kość mogę zaprogramować, koszt kości to ok 4zł.

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 21:25:39 przez grpw
[#14] Re: Amiga 600 karta CF większa niż 4GB

@krzysiek95, post #11

Na Allegro - od JacekK84 polecam zestaw (system i kości rom).
Sam kickstart jest częścią systemu AmigaOS 3.2 więc by używać trzeba mieć komplet. Czy warto wydać te 2 i pół stówy...(???) według mnie warto bo potem jest już łatwo nawet z wrednymi kartami CF co nie chciały mi działać wcześniej.
Niestety mam problem z A600 i Furią + AmigaOS 3.2... jakoś nie chce mi system wstawać... i nie wiem dlaczego.
[#15] Re: Amiga 600 karta CF większa niż 4GB

@PWS, post #14

Nie licząc ceny z kosmosu za OS + nie oryginalną kość ROM to może i ok.

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 22:27:56 przez grpw
[#16] Re: Amiga 600 karta CF większa niż 4GB

@grpw, post #15

A jaka jest oryginalna?
[#17] Re: Amiga 600 karta CF większa niż 4GB

@Krashan, post #16

Chcesz przez to powiedzieć, że w sklepach programują kości a nie dostają gotowych zestawów?
[#18] Re: Amiga 600 karta CF większa niż 4GB

@grpw, post #17

Z tego, co wiem, to tak właśnie jest.
[#19] Re: Amiga 600 karta CF większa niż 4GB

@Krashan, post #18

Wybaczcie, że nie odzywałem się długo ale miałem sporo pracy.
Mam taki problem:
Kupiłem kartę 16GB. Na początku sformatowałem kartę pod WinUAE dzieląc na trzy partycje: 1GB na system i resztę na mniej więcej pół. Prawdziwa A600 kartę odczytywała, wszystkie partycje były odczytywalne, scsi.device się ładował. Zainstalowałem system i zacząłem kopiować gry na WHDLoad na środkową partycję (miała ona około 6GB, gry zajmowały niecałe 5GB), wystartowałem kopiowanie i wyszedlem z domu na 2h. Po powrocie w Windowsie pojawiło się okienko, że dysk (karta CF) nierozpoznany, czy chcesz sformatować dysk. Nacisnąłem, że nie. Coś mi dało do myślenia, że coś jest nie tak. Wchodzę w emulatorze w to co skopiowałem i nie mogę nic zapisać, niektóre foldery się nie włączają. Wyskakiwał komunikat: dysk jest zabezpieczony przed zapisem, albo bitmap error. Poszukałem w i internecie pomocy. Znalazłem żeby użyć pfsdoctor. To użyłem, naprawił mi partycję. Sprawdziłem na A600, karta działa. Niby było okej, ale nie mogłem nic zapisać już na tej partycji. Tworzyłem np folder, zamykałem okno, otwierałem i tego folderu nie było. Ale błędami nie sypał. To postanowiłem zrobić wszystko od zera, wyczyściłem kartę w diskpart, zamontowałem w WinUAE pod IDE0, w HDToolBoxie był scsi.device. Wczytałem moduł scsi.device. I poleciałem dalej wg poradnika: max transfer ustawiony, pfs3 ustawiony (dostype 0x504...), podzielilem teraz kartę na 1GB system i reszta. Podzieliło się ładnie, instaluję system. Wkładam kartę do Amigi i lipa. Karty nie widzi, pojawia się obraz Kickstartu. W boot menu też dysku nie ma. Odpalam WB z dyskietki Install, wchodzę w HDToolBox kartę wykrywa ale jako Unknown. Wkładam kartę spowrotem pod WinUAE, system startuje. Znowu do Amigi, systemu nie ma, karta dalej jako Unknown. Proszę powiedzcie co robię nie tak, czy może karta jest uszkodzona, nie wiem, 6h się z tym męczyłem... Próbowałem też pod Amigą podzielić kartę na FFS, niby podzielił, ale po resecie karta dalej jest Unknown. Próbowałem z scsi.devive normalnym i tym nowszym. Ładowałem zawsze wersję 43.54 bo 44 powodowała bootloopy na Amidze.
Nie wiem co się stało jak nie było mnie w domu, czy ktoś odłączył (w domu dwójka 3 letnich bliźniaczek, ale raczej do mojego pokoju nie wchodzą) czy karta jakoś sama się odłączyła od komputera w trakcie kopiowania, czy może czytnik USB nie wytrzymał czy coś (autowyłączenie, hibernacja czy stan wstrzymania jest wyłączony)... Ale czytnik działa, odczytuje, nagrywa.
Jeszcze zauważyłem (jak działało), że na górnej belce jest zły rozmiar partycji. Rozumiem, że przy karcie 16GB tak może być?
Aaa i zapomniałem powiedzieć, że z kartą inną 4GB system normalnie wstaje na Amidze.

Bardzo proszę o pomoc ;)

Edit. Zawsze wybierałem szybkie formatowanie

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2021 00:51:54 przez krzysiek95

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2021 00:52:10 przez krzysiek95
[#20] Re: Amiga 600 karta CF większa niż 4GB

@krzysiek95, post #19

Którą wersję scsi.device używasz? Starsze wersje (te które są w kickach do 3.1 włącznie) nieprawidłowo obsługują dyski >4GB: nieprawidłowo podają wielkość dysku, podczas zapisu dużej ilości danych w pewnym momencie niszczą poprzednio zapisane dane (na skutek nieprawidłowej adresacji nadpisują je). Chyba tak się dzieje u Ciebie. Kickstart 3.1.4 i 3.2 rozwiązują taki problem raz na zawsze.
[#21] Re: Amiga 600 karta CF większa niż 4GB

@krzysiek95, post #19

Sprawdź wersję 46 SCSI.device od naszego forumowego kolegi Don Adana. Sprawdź też czy device się podmienia wpisuująć w Workbench/Execute command
version scsi.device


Kickstart 3.1.4 i 3.2 rozwiązują taki problem raz na zawsze.

Ale mogą prowadzić do innych niekompatybilności i rodzić nowe problemy. Zmiana SCSI.device przez LoadModule to jedna linijka w SS.
[#22] Re: Amiga 600 karta CF większa niż 4GB

@snifferman, post #21

Używałem scsi.device w wersji 43.45. Sprawdzę wersję 46, tego nie sprawdzałem. Wersję 44 sprawdzałem, ale powodowała bootloopy na Amidze jak dodałem w SS. Chciałbym zostać przy Kickstarce 37.350.

Ale problem jest taki, że Amiga nie widzi tej karty. Tzn widzi, ale zawsze jako Unknown w HDToolBoxie. W HDInstBoxie kartę widzi też, ale zawsze jak wejdę jest od Modifed, nawet jak wcześniej zapisałem i nie widzi wcale rozmiaru karty. Jak popartycjonuję w HDToolBoxie kartę (przed tym załaduję scsi.device 43.44) i zapiszę, po resecie karta dalej jest Unknown w HDToolBoxie. Obojętnie jaki system plików użyję.

Karta nie jest widoczna w boot menu (wyświetla się obraz Kickstartu).

Sprawdzałem version scsi.device. Podmienia się.

Myślałem o jakimś dogłębnym wyczyszczeniu karty w Windowsie czy Amidze. Czytałem że jakieś pierwsze bajty mogą być na 0xffff..... I to moze powodować problem. Czy to moze pomóc? Jak to wykonać?
[#23] Re: Amiga 600 karta CF większa niż 4GB

@krzysiek95, post #22

Ja używam 43.45, ale mam Kickstart 3.1 i chyba od tego bym zaczął.

Tu na forum już było coś podobnego
link
[#24] Re: Amiga 600 karta CF większa niż 4GB

@krzysiek95, post #22

Ja używam wszędzie Kicka 3.1. Możesz sprawdzić pod winUAE czy na nim będzie różnica.
W poście #2 masz linka z opisem czyszczenia karty diskpartem.
Tutaj też jest to pokazane
[#25] Re: Amiga 600 karta CF większa niż 4GB

@snifferman, post #24

Tu masz też pokazane HSTWB co prawda dla 3.1.4 ale to nie ma znaczenia.
[#26] Re: Amiga 600 karta CF większa niż 4GB

@nekroskop, post #25

Niestety. Męczę się z tym cały dzień i nic nie chce działać :(
Próbowałem:
- wyzerować (erase) kartę
- różnych systemów plików
- różnych wersji scsi.device
- różnych wersji WinUAE
- dwóch komputerów
- clean all w diskpart
- tworzyć mniejsze partycje
Nic nie działa.
Macie jeszcze jakieś pomysły?
Amiga kartę widzi, ale nie potrafi partycji zapisać. Emulator bez problemu. Ale jak zapisze emulator, Amiga nie widzi tych partycji.
Odpalałem też WinUAE w tybie logowania. Jedyny warning co był to:
[#27] Re: Amiga 600 karta CF większa niż 4GB

@krzysiek95, post #26

A próbowałeś założyć tylko jedną partycję powiedzmy 1GB.
Z tego co pamiętam te większe partycje poza limit 4GB tworzyłem dopiero po podmianie SCSI.device.

Sprawdź najpierw z jedną małą czy zadziała. Później zainstaluj tam WB i podmiane scsi.device. Jak to będzie działać to załóż następne
[#28] Re: Amiga 600 karta CF większa niż 4GB

@snifferman, post #27

Próbowałem, zakładałem małą, około 500MB, reszty nie partycjonowałem, ale po podmianie już scsi.device.
Spróbuję jeszcze przed podmianą założyć takową.

A jeszcze dla upewnienia. W WinUAE dobrze ustawiam? IDE0? W HDToolBox jest scsi.device.

EDIT.
Sprawdziłem. Partycja ok 500MB, założona przed załadowaniem scsi.device. Nie ładuje, nie widzi jej na Amidze.

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2021 18:49:21 przez krzysiek95
[#29] Re: Amiga 600 karta CF większa niż 4GB

@krzysiek95, post #28

Pobrałem najnowaszą wersję WinUAE i pojawia mi się teraz taki komunikat przy wejściu do HDToolBoxa:
[#30] Re: Amiga 600 karta CF większa niż 4GB

@krzysiek95, post #29

Jak masz WB3.1 Install na dyskietce albo goteka to sprawdź czy pod amigą widzi kartę i da się założyć jedną partycję powiedzmy 500MB. Wykluczysz wtedy złą konfigurację w WinUAE. Dla jednej małej partycji nie musisz podmieniać SCSI.device
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem