kategoria: A600
[#1] Amiga 600 nowe karty turbo
Panie, Panowie.

Czy są widoki na nowe turbo do A600, czy jesteśmy „skazani” wyłącznie na furię? Co się tyczy ostatniej: jakie są różnice pomiędzy rev.2 a rev.3?

Dzięki!
[#2] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@wilkwcieniu, post #1

https://twitter.com/claude1079/status/1360894460582846467

Pewnie są już nowsze wieści na ten temat, na allegro ktoś sprzedawał gotowca na zasadzie przedpłaty.
[#3] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@wilkwcieniu, post #1

Widoki , ale nie wiadomo jak oddległe

Furia rev3 ma mniej kości pamięci (2szt)
[#4] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@charliefrown, post #2

Czy z tym pistormem da się w ogóle jaką kolwiek Amigę zakmnąć??
[#5] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@RokiS, post #4

Tak , da się , ale bez ekranu górnego

link
[#6] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@JakubH_, post #5

Ja czekam na kartę z prawdziwym 68030, może w końcu doczekamy się na A630.

A Furia jako karta z 020 jest naprawdę super, tylko niestety nie działa z Kickstartem 3.2 (a dokładniej że scsi.device ma problem), mam nadzieję że będzie poprawka w firmware.

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2021 15:47:41 przez vojo
[#7] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@vojo, post #6

Też czekam na to cudo, bo zdaje się na procka 60 nie ma co liczyć. Swego czasu była lista . Ktoś wie co w tej sprawie słychać?
[#8] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@vojo, post #6

Da się użyć TF536, ale wtedy nie działa PCMCIA i IDE na mobo. Jest adapter i da się tak zamknąć zestaw.

Też kiedyś chciałem 030 w A600, ale mam w A500+ i jakoś mi większy przepych nie potrzebny szeroki uśmiech

Co do kicka 3.2 ; 3.14; 3.xyz super new to jakoś nie używam. 3.1 jakoś spełnia moje wymagania i daje najmniej problemów
[#9] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@vojo, post #6

Też zakupiłem system AmigaOS 3.2 głównie pod A600 z Furią (szkoda, że taka kicha z tą kartą wyszła).
Mam szczęście, że kickstart zamówiłem do mojej A1200 (Na A600 z Furią miałem zamiar mapować rom) - tak więc nie czuję żebym wywalił kasę na system w błoto.
[#10] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@vojo, post #6


Dobrze, a jak już jesteśmy w temacie, to jakie rozszerzenia fast polecilibyście dla whdload do 600tki (na a630 poczekam, oby wyszła!)?
Zależy mi na tym, żeby nie kolidowały z pcmcia czy cf/fd, a przy okazji oferowały możliwie najlepszy przyrost mocy.

Dzięki!

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2021 18:52:13 przez wilkwcieniu
[#11] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@wilkwcieniu, post #10

Chyba jesteś ''skazany'' jak pisałeś w pierwszym poście . Ja poza furią nie widzę nic wartego uwagi.
[#12] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@wilkwcieniu, post #10

Na przeczekanie do A630 dobry będzie zwykły fast, np A608mini (powinno być chyba dostepne w amisklepach), ewentualnie w miaro łatwo z drugiej ręki można dostać ACA620, która jest nieco słabsza od Furii, ale też chyba mniej kapryśna. No i nie skreślałbym Furii, no ale ta powinna zostać zaktualizowana, tak żeby OS3.2 działał.
[#13] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@vojo, post #12

Jakie przeczekanie, jak kolega ma A1200 z 030 w liście sprzętów? Jakiś fetysz na A600?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2021 19:37:28 przez snifferman
[#14] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@snifferman, post #13

Kto mówi że 030 to jakiś fetysz? Chce mieć 030 w A600 to musi po prostu poczekać, a że to bardzo sympatyczny procek w Amidze, to świetnie to rozumiem.
[#15] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@vojo, post #14

Ja też rozumiem, że 030 jest fajnym optimum, ale skoro autor już ma w A1200, to po co kupować fast czy inny półśrodek do A600. Mało miejsca na biurku?
[#16] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@snifferman, post #15


skoro autor już ma w A1200, to po co kupować fast czy inny półśrodek do A600


Bo chce? (post #10).

BTW, gdybyśmy się w kwestiach naszych Amig kierowali logiką praktyczną, to już dawno nie mielibyśmy tych Amig, a PPA zamknęłoby się zanim na dobre się rozkręciło 20 lat temu
3
[#17] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@vojo, post #6

A Furia jako karta z 020 jest naprawdę super, tylko niestety nie działa z Kickstartem 3.2 (a dokładniej że scsi.device ma problem), mam nadzieję że będzie poprawka w firmware.


Czy to dotyczy konkretnej wersji Furii? Jakie są objawy? Podnosiłem u siebie (wraz z wymianą kości) system do 3.2 i nie zauważyłem żadnych problemów, ale teraz trochę się boję, że pewnego dnia system zaora mi kartę SD.
[#18] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@vojo, post #12

Tu po wielkich bojach działa
[#19] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@Blady, post #18

Ok, czyli wygląda na to, że miałem szczęście i trafiłem na kartę SD, która dobrze działa z Furią, plus inicjowałem RDB pod OS-em 3.2, trzymając się tego, co jest napisane w FAQ Hyperiona.
[#20] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@wilkwcieniu, post #1

Podłączam się do pytania.

Jak wygląda sprawa na obecną chwilę?
Szukam jakiejś karty turbo może być używana. Nie interesują mnie żadne karty z PI w środku czy jakieś inne tego typu. Najlepiej jakby to było coś z prockiem 20 o podwyższonym taktowaniu.
Ja obecnie używam FastRam A6095 i generalnie dla moich potrzeb to wystarcza, bo mam zainstalowane classicWb68k, używam tego głównie do gier Whdload. Klikam prawy przycisk -> Run -> Games i wyświetla się lista z grami.
Tylko myśle, żeby może zmienić ten Fast na jakies lekkie turbo, żeby chociaż się system szybciej uruchamiał i ewentualnie można było jakąś tapetkę dać. Czy obecnie po za Furią i https://programatory.archi-tech.com.pl/pl/p/xT-Karta-turbo-dla-Amigi-600%2C-9%2C5MB-Fast/228 - tą kartą nie ma nic z niskiej półki ?
Ta druga wydaję się dla mnie odpowiednia, co prawda procek zostaje 6800 ale podkręcony 3krotnie - w sumie dla mnie chyba by to było idealne rozwiązanie - macie jakieś opinie na ten temat? Czy jednak już serio lepiej poszukać czegoś z prockiem 20 ? Nie widzę sensu niczego mocniejszego na moje potrzeby bo Amiga 600 i tak nie ma AGA, a rozbudowywać jej bardziej nie chce. Chce żeby nadal była amigą a nie komputerem w komputerze.
Za dziecka miałem Amigę 500 + 2mb ram co wówczas dawało 2,5mb i czułem się kozakiem. O "twardzielu" wtedy marzyłem, ale i tak czułem się półbogiem mając tyle ramu, więc na moje potrzeby nawet i ten a6095 to kozak, jednak same rysowanie ikonek trochę trwa i tak sobie myślę o zmianie.

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2022 11:16:41 przez Biegu86
[#21] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@Biegu86, post #20

Do Twoich zastosowań w zupełności wystarczy Ci to co masz. Nawet przy 020 rysowanie okienek jakoś drastycznie nie przyspieszy, tutaj bardziej pomógłby MapRom, z tym że jeżeli głównie używasz Amigi do gier to chyba nie ma sensu.
[#22] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@nostrum666, post #21

Dziękuję za głos rozsądku. Sam tak właśnie się głowie "po co mi szybciej skoro i tak tam nie grzebie?" :)
[#23] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@Biegu86, post #22

Pomijając głos rozsądku jest jeszcze A630
[#24] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@snifferman, post #23

Tak to tą widziałem jednak cena zupełnie nieadekwatna do moich potrzeb. Furia dla mnie to max, gdyby jednak bylo cos pomiedzy furia a xT lub taniej to bym rozważył. Używane też biore pod uwagę pod warunkiem sprawności.
[#25] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@Biegu86, post #24

Jak dla mnie do OCS/ECS wskazana jest turbinka z prockiem 020/030 taktowana coś koło 30/40Mhz. Min gry takie jak Frontier, UFO, Syndicate, Indianapolis 500, Zeewolf (2), Nemac IV dużo zyskują :).
W Settlersach przy procku 020/030 większą mapkę włączysz, a jak się uprzesz to i Dooma w małym okienku wymęczysz ;)...

PS a komenda:
CPU Fastrom - nie działa na rozszerzeniu pamięci??

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2022 12:58:18 przez RokiS
1
[#26] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@RokiS, post #25

to jakie konkretne modele i w jakim przedziale cenowym spełniają te parametry? Czy obecnie w przystępnych pieniążkach tylko Furia?
Dodam jeszcze, że w żadną z wymienionych przez Ciebie gier nie grałem. Zapewne dlatego że na A500 słabo działaly - zeewolf coś kojarze. A teraz grając w gry z amigi wracam tylko do tytułów do których mam sentyment z dzieciństwa.
A przepraszam Settlers - oczywiście, obecnie mogę puścić mapę max 6
PS a komenda:
CPU Fastrom - nie działa na rozszerzeniu pamięci?? - wyjaśnij proszę, nie wiem co to i gdzie to wpisać.

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2022 13:04:29 przez Biegu86

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2022 13:05:03 przez Biegu86

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2022 13:05:47 przez Biegu86
[#27] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@Biegu86, post #26

Jaki jest wybór dostępnych turbinek do A600 sam widzisz...
Na większy szybko bym nie liczył...

Co do komendy CPU Fastrom - na początek w workbenchu kliknij prawy przycisk i w zakładce EXECUTE COMMAND wpisz CPU Fastrom. Jeżeli zadziała to szybciej okienka powinny się otwierać, w testach AIBB też powinna być różnica, może i dysk z parę kilobajtów w Sysinfo przyspieszy...

Na stałe to wpisuje się tą komendę w s:startup-sequence gdzieś na początku...
[#28] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@RokiS, post #27

Ok gdy przyjdzie mi w końcu amiga z serwisu, to wpisze i sprawdzę.
W winuae na konfigu mojej a600 gdy wpisałem tą komendę wyskoczył komunikat - System 68000 INST NO CACHE.

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2022 13:27:08 przez Biegu86

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2022 13:30:26 przez Biegu86
[#29] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@Biegu86, post #26

W Settlersach dla większej mapy wystarczy więcej RAM. Wiem, bo mam rozszerzenie dla A500 rev6 1MB chip +1.5 SLOW i to już wystarcza. Oczywiście sam FAST też na to pozwala. Ale ja nie o tym.

Do A500 mam Wichra500i czyli 68000 max 50Mhz + FAST. Działa to bardzo fajnie ale niektóre aplikacje (np. IGame wtedy nie udało mi się uruchomić) wymagają 020 i nie będą działać.

Furia za to była kiedyś wybredna na karty CF. Nie wiem jak jest teraz.

Na twoim miejscu raczej patrzyłbym w stronę Furii. No chyba, że nie miał bym budżetu. Mając już fast możesz go sprzedać i trochę $$$ odzyskać, albo poprostu na nim jechać, aż dozbierasz.
[#30] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@snifferman, post #29

Wlasnie tak sobie mysle sprzedac fast i dolozyc albo do furii albo xT ktore bedzie dostepne za tydzien.
Furii sie właśnie troszkę obawiam jeśli chodzi o CF. Mam 2 karty 4gb i 1 8gb moze ktoraś z nich by jej pasowała. Gorzej gdy żadna :)


Jednak jak piszesz niektore gry nawet na mojej liscie wymagaja 020 np Leander

Pytanie ile za taki Fast mogę dostać.

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2022 14:41:55 przez Biegu86

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2022 14:42:57 przez Biegu86

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2022 14:48:29 przez Biegu86
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem