kategoria: A600
[#61] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@Biegu86, post #59

Jeśli planujesz zrobić rozsądny zakup dopasowany do swoich możliwości finansowych, to powinieneś także zastanowić się, co chciałbyś na Amidzę uruchamiać. Furia ma procesor 68EC020 i jeśli któreś z interesujących ciebie gier lub programów wymaga takiego procesora, to na xT nie jej nie uruchomisz. Innymi słowy, to co nie działało na A600 z fastem, tu też nie będzie działać. Dlatego trzeba się dobrze zastanowić, by potem nie żałować.

xT z zamysłu miał być fastram-killerem, bo koszt produkcji w momencie powstawania względem A608mini, był jedynie 60zł wyższy, co już jest nie aktualne z oczywistych przyczyn. xT jest dla osób, które drażni trochę powolność A600 z samym fastem, ale nie stać ich jeszcze na Furię.

Powiedzcie mi proszę tylko co daję ten swap DF0: -> DF1: który oferuję xT


To jest ta sama funkcja, którą oferuje tzw. drive selector, tylko bez żadnych modyfikacji sprzętowych (DF0 staje się DF1 i na odwrót), zapewne użyteczne, kiedy masz stację dysków w Amidze i Goteka lub HXC podłączone do portu zewnętrznego i chcesz z nich zbootować komputer, niektóre gry nie chcą działać, jeśli nie są uruchomione z DF0.
[#62] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@san_u, post #61

Rozumiem, zatem czytając Twój opis wygląda na to że xT jest dla mnie. Na Amigę uruchamiam gry z dzieciństwa, jak byłem mały miałem Amigę 500 z dodatkowym 2mb ramem. Więc wygląda na to że tych wodotrysków z furii i tak nie będę wykorzystywał, a owszem system na samym fascie bardzo wolno chodzi co lekko irytuje. Generalnie właśnie jeśli jakichś gier na 500 nie uruchomiłem takich jak Król Lew czy Aladyn to nawet jakbym miał A630 i tak nie uruchomię bo nie mam AGA, tym bardziej przekonuję mnie to to tańszego xT.
Ok ja mam tylko zwykłego flopka, bez goteka zatem funkcja dla mnie bezużyteczna.
Dzięki serdeczne.
[#63] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@Biegu86, post #62

Jeżeli przez gry z dzieciństwa rozumiesz gry 2D typu Lotus, Turrican, Super Frog, Goblins, Lemings to tak fast bądź xT wystarczy.
Jeżeli grałeś może w Knights of the Sky, Wing Commander, Indianapolis 500 to sam fast nic nie da a xT zaostrzy apetyt na więcej mocy....

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 15:38:52 przez RokiS
[#64] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@RokiS, post #63

Dokładnie te gry 2d o których wspominasz tylko grałem, w te drugie nie grałem i nie kojarzę nawet. Jedynie z takich wymagających gier w jaką grałem to Cytadela, ona na pewno lepiej wypadnie na Furii. Na A500 z 2,5mb ta gra w oknie 5 miała chyba 1fpsa :)
Załączałem ją wtedy dla samego intro.

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 15:41:30 przez Biegu86

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 15:41:59 przez Biegu86
[#65] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@Biegu86, post #60

Generalizując, możesz tak założyć w przypadku gier, choć w rzeczywistości jest tak, że niektóre gry AGA działają nawet na 68000 (Winuae), jest też bardzo mała garstka gier, które tak naprawdę potrzebują 2MB Chip i 020, by uruchomić się na Amigach ECS
[#66] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@san_u, post #65

Czy przy whdload ten stosunek pozostaje taki sam? Gdybym grał z dyskietek tylko, nie miał systemu to w ogóle bym turbo nie rozważał fastu też nie, ale z tego co wiem whdload lubi ram i sa gry kilku dyskietkowe które bez fastu nie ruszą.
[#67] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@Biegu86, post #66

Gry pod whdload w rzadkich przypadkach mają podwyższone wymagania co do wymaganej pamięci (np. Trolls wymaga 2MB CHIP). Można to sprawdzić na whdload.de, w opisie instalatora są podane wymagana ilość pamięci.

Whdload lubi dużo pamięci, ponieważ wykorzystuje ją do załadowania wszystkich możliwych plików/obrazów dyskietek, możesz uruchomić grę z minimalną ilością pamięci, ale gdy gra będzie chciała sobie doładować dane, to whdload musi wyjść do systemu, doładować je i wrócić, to objawia się miganiem ekranu, które w niektórych przypadkach jest bardzo mocno irytujące, a w dodatku ładowanie potrafi trwać dłużej, niż z dyskietki.
[#68] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@san_u, post #67

No i sam system, tapeta, bufory dla HDD/CF/SD a nawet dodatkowa stacja dyskietek trochę tej pamięci bierze. Pod systemem otwarcie okienka z wieloma (killaset folderów gier WHD) ikonkami może zjeść dużo pamięci.

Przy rozszerzeniu 9.5MB + 2MB CHIP(zakładam, że tyle jest) nie jest to zauważalne. Mając jednak tylko 2MB CHIP szybko się tej pamięci ubywa.

Podsumowując xT da możliwość pogrania w miare płynnie w wektorówki typu Frontier i inne symulatory lotów czy wyścigi (np Stunts).
Furia zapewni już pewnie pełną płynność we wszystkich (pamiętam że na Wichrze 33Mhz nie miałem pełnej płynności w Frontierze, ale było już blisko).

Tutaj jest co prawda filmik na temat Wichra dla A500, ale osiągi będą podobne do xT, więc możesz sobie zobaczyć czego się spodziewać.
2
[#69] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@snifferman, post #68

Wydajność w sysinfo tego Wichra na 35MHz jest faktycznie podobna do xT.

Ciekawi mnie, dlaczego nikt w zasadzie nie pokazuje różnicy między załadowanym kickiem do ram (shadowrom/maprom), dla samych gier NDOS, czy whdload nie ma to znaczenia, ale skok prędkości działania kickstartu jest dość zauważalny jak rysowanie okien, ikon i transfery dysku i bootowanie. Moim zdaniem jest to najważniejsza funkcja, którą powinna posiadać karta z procesorem bez MMU (od biedy można używać skicka, tylko wtedy jesteś ograniczony tylko do KS od C= ).
[#70] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@Biegu86, post #64

aaa zapomniałem jeszcze dodać, że przy prockach od 020 w górę można korzystać z fajnych pchełek typy Fblit i Ftext, które jeszcze bardziej usprawnieniają prace w WB :)
[#71] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@RokiS, post #70

No tak :) kuszące.
[#72] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@RokiS, post #70

Zgadzam się, że FBlit daje 'kopa' Workbench'owi, ale co do 'odratowywania' Chipu to raczej większych korzyści jak to opisano nie stwierdziłem

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2022 18:12:27 przez AmiClassic
[#73] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@RokiS, post #70

Od jakiej prędkości 020 używanie FBLIT zaczyna być wydajniejsze niż operacje blitterem? W A600 trochę ogranicza go przepustowość CHIPu, który jest bodajże 4 razy wolniejszy niż w A1200.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem