kategoria: A600
[#31] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@Biegu86, post #30

To podeślij komuś, kto ma Furię i niech sprawdzi. Mogę być nawet ja. :)
1
[#32] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@ryshard, post #31

Niezla myśl. Chyba, że jest ktoś z szanownego grona posiadaczem furii kto mieszka niedaleko mnie? Podjechałbym sprawdzić. Mieszkam w mieście Tychy na Śląsku.
Czy istotne jest, że mam adapter kątowy?
Jak nikt się blisko nie znajdzie to odezwe się do Ciebie na priv. Dziękuję za chęć pomocy. Choć jak czytam Twój podpis to masz kartę SD chyba?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2022 14:53:05 przez Biegu86

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2022 14:54:08 przez Biegu86

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2022 14:56:23 przez Biegu86
[#33] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@Biegu86, post #32

Mam tylko 512 km :). Pół mega ramu.
[#34] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@ryshard, post #33

hehe no to całkiem mało jeśli patrząc pod kątem ramu ;) Pod kątem kilometrów jednak Podlasie faktycznie jest daleko.
[#35] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@Biegu86, post #34

Jak dla mnie, nie potrzebnie już się przejmujesz kartami CF. Kup najpierw turbinkę a później się martw kompatybilnością kart. Ja mam Furie i u mnie wszystkie karty działają bez problemu.
[#36] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@Biegu86, post #30

xT będzie jakieś 4x szybsze niż twoja obecna konfiguracja. Programy wymagające 020 ci nie ruszą.

Furia będzie jakieś 10x szybsza niż to co masz teraz. Dodatkowo masz FPU, którego pewnie nie wykorzystasz. Dodatkowo transfer IDE powinien być szybszy. Raczej łatwiej będzie ją później sprzedać, jak za rok będziesz chciał A630


Pytanie ile za taki Fast mogę dostać.

Na alle 8MB można kupić od 150zł.
Nowe A608 kosztuje 220zł

Twoje ma 9.5MB ale nie wiem czy to dla kupca będzie miało znaczenie.
[#37] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@snifferman, post #36

Wystawię za 150 zł i zobaczymy co się będzie działo.
[#38] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@Biegu86, post #37

Dla a600 apollo szykuje swoje karty 080 pod nazwą Mantykora czy jakoś. Do tej pory były do a500 firebird i a1200 icedrake.
[#39] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@mateusz_s, post #38

ciekawe jakie ceny będą. Jak widzę cenę firebird 500 € :D to zdecydowanie powyżej moich oczekiwań finansowych. Szukam czegoś z LOW-END raczej.
[#40] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@Biegu86, post #39

Szukam czegoś z LOW-END raczej

LOW END już masz (FAST-RAM).

Na dzień dzisiejszy przy ograniczonym budżecie nic innego nie wymyślisz.

Podejrzewam, że masz FAST, bo stwierdziłeś, że ci wystarczy. Teraz chcesz czegoś więcej więc lepiej przeskocz xT i kup Furię. Po co za rok mamy czytać twój wątek Furia czy A630
[#41] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@snifferman, post #40

Albo napisz konkretnie co chciałbyś osiągnąć, co Cię zadowoli.
[#42] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@snifferman, post #40

Macie rację Panowie myślę że ponosi mnie fantazja. W sumie jak już stwierdzilismy fast do mojej zabawy starczy. Jednak mysle ze gdy jednak bede chcial sprzedać Amige 600 większym zainteresowaniem może wzbudzać z jakąś kartą turbo niż z jakimś samym fastem.
Szukam po prostu złotego środka żeby trochę przyspieszyc otwieranie tych szuflad, żeby ładnie wyglądało ale żeby nie kosztowało milionów. Furia to już jest dla mnie szczyt cenowy, obecnie już budżetu na Amigę większego nie mam.
Może być właśnie tak że kupię xT a za rok jednak przyjdzie smak na a630 :D
Szkoda że nie ma czegoś pomiędzy furią a xT jakiś 020 na 16 - 30mhz 8mb fast było by optymalne dla mnie myślę.

Amiga wciąga. Im więcej odkrywam i tu czytam. Tym bardziej zaczynam system poznawiać i ustawiać pod siebie i zaczyna mi się coraz bardziej podobać.


Ostatnia aktualizacja: 15.09.2022 20:17:52 przez Biegu86
[#43] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@Biegu86, post #42

Szkoda że nie ma czegoś pomiędzy furią a xT jakiś 020 na 16 - 30mhz 8mb fast było by optymalne dla mnie myślę.

Przecież furia z tego co pamiętam ma 33Mhz a procesor to 68EC020 25Mhz(podkręcony do 33Mhz). Jeśli byłaby wersja 16Mhz albo 25Mhz to mogłaby się różnić co najwyżej wersją CPU, a to by zbytnio nie zmieniło ceny.

Amige 600 większym zainteresowaniem może wzbudzać z jakąś kartą turbo niż z jakimś samym fastem.


Nie widzę sensu w rozbudowie Amigi na sprzedaż. Chyba, że kupisz podzespoły okazjonalnie, albo dostaniesz w jakimś pakiecie.
1
[#44] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@Biegu86, post #42

Jednak mysle ze gdy jednak bede chcial sprzedać Amige 600 większym zainteresowaniem może wzbudzać z jakąś kartą turbo niż z jakimś samym fastem.


Raczej nie, Amiga z turbo będzie tańsza niż obydwa urządzenia osobno, zazwyczaj tak podchodzą do tematu ludzie, którzy chcą kupić Amigę z konkretnym turbo, że wyjdzie taniej, a więc nie zarobisz, a stracisz. Zainteresowanie może być mniejsze, bo sprzedajesz Amigę z urządzeniem, którego ktoś może nie chcieć, chyba, że byłaby w środku karta, którą mało kto posiada.
[#45] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@san_u, post #44

Dziękuję Panowie, o tym nie pomyślałem.
Zatem zdecydowanie nie ma co inwestować w furię, spróbuje sprzedać Fast dołożę różnicę i zakupię xT. Do Furii różnica jest już za duża. Wydaję mi się, że na moje potrzeby nawet xT będzie aż nadto.
[#46] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@Biegu86, post #45

nie ma co inwestować w furię

Zainwestuj w 030. Ale co zyskasz? Nic, Panie, nic się nie dzieje. Pustka. Absolutnie nic.
[#47] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@Bociek78, post #46

Nie bardzo rozumiem, mógłbyś wyjaśnić?
[#48] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@Biegu86, post #47

OK. Wydaje mi się że nic nie zyskasz z 020 na 030. Ale (oczywiście ) to moje zdanie (030 nie posiadam). Różnice zaczynają się już przy 040 (np odtwarzanie mp3) czego na a600 nie ma.
[#49] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@Biegu86, post #45

Wydaję mi się, że na moje potrzeby nawet xT będzie aż nadto.
dobrze powiedziałeś że się Tobie wydaje.
Tu filmik z pseudo testów xT i o dziwo jest wczytywanie się katalogu na "rozbudowanym" WB ( od 7:40 )
1
[#50] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@Bociek78, post #48

ale ja nie mam 020, mam Amigę 600 z Fastem , więc proc wciąż 6800, w xT jedynie ten proc jest wyżej taktowany około 28mhz. Testowałem ten konfig na winuae, i ikonki się znacznie szybciej ładują a programy szybciej odpalają niż na moim konfigu. Nie wiem na ile to miarodajne na prawdziwej amidze.
[#51] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@Biegu86, post #50

Nie porównuj pracy Amigi na emulatorze... Tak się nie robi..
Emulator zawsze będzie szybszy...
1
[#52] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@Biegu86, post #47

Moje zdanie jest takie 020 , 030 dla a600 to żadna różnica. Ten model przyjaciółki jest tak ograniczony w rozwoju że furia na chwile obecną daje radę z wszystkim.
[#53] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@RokiS, post #51

Rozumiem. Dzięki za info.
Mój system nie jest tak rozbudowany jak u Pancharda, zobaczymy. Na razie i tak karta niedostępna, ma być w przyszłym tygodniu w sprzedaży. Ja w sumie nawet żadnych demek nigdy nie oglądałem i jakoś mnie nie kręci oglądanie ich, może było by inaczej gdybym jakiekolwiek widział będąc dzieckiem - wiecie sentyment i te sprawy. W gry 3d jak mam zamiar pograć to gram na PC.
Amiga służy mi do grania w gry z mojego dzieciństwa.
Systemu uczę się teraz i zaczyna mnie to wciągać, więc dlatego właśnie postanowiłem zmienić sam fast na xT. Chyba decyzja zapadła.
Dziękuję wszystkim za wskazówki.
[#54] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@Biegu86, post #53

Jak widziałeś rozbudowany napisałem w cudzysłowiu
na "rozbudowanym" WB
bo jak dla mnie zainstalowanie MagicWB to to nie rozbudowa - zwykłe jak się nie mylę ośmiokolorowe ikonki... Żeby chociaż Newicons tam było... Jakaś tapeta 16 kolorowa...
Po za tym wczytywanie katalogu odbywa się w formie "tekstowej" a nie bardziej obciążającej "graficznej" czyli z wyświetlanymi ikonkami..
Mógłby też użyć nowszego Sysinfo 4.4 - można by było zobaczyć różnicę w szybkości dostępu do pamięci Chip
W każdym bądź razie wszystko przemawia za prockiem 020 (bądź 030)
xT to jak dla mnie zamiennik rozszerzenia fast - średnio opłacalna zamiana..

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 11:18:16 przez RokiS
[#55] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@RokiS, post #54

Dziękuję za opinie. Zatem póki co temat zostawiam do przemyślenia.
[#56] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@Bociek78, post #52

Moje zdanie jest takie 020 , 030 dla a600 to żadna różnica.

Różnica jest w szybkości. A630 Ma taktowanie 50Mhz vs Furia 33Mhz(była też wersja 40Mhz). Oczywiście różnica w grach może być zauważalna tylko w bardziej wymagających wektorówkach. Frontier działał mi już idealnie na 68000 50Mhz. Na 33Mhz trochę przycinał w bardziej wymagających scenach. Na furii działa już oczywiscie płynnie.

Druga różnica to A630 ma 64MB FASTu. Są nieliczne gry, które pod WHD z niego skorzystają. Tyczy się to dużych gier wgrywanych w całości do pamięci.

No i programy do renderingu mogą wykorzystać tą pamięć, ale tu akurat bardziej zrobią użytek z FPU w Furii.

Myślę też (ale to moja prywatna opinia), że Furię można łatwiej sprzedać.

xT to jak dla mnie zamiennik rozszerzenia fast - średnio opłacalna zamiana..

Nie no. Ma już 3Mipsy więc w wektrorówkach zobaczysz dużą różnicę.
Mam Wichra do A500 i przy 48Mhz daje czadu. Jednak przy TF536 blask niknie Co do opłacalnosci, to się zgadzam. Jaka jest różnica w cenie między xT vs Furia? 200zł? To nie jest dużo za ponad 2x szybkość i FPU. No i IDE powinno szybciej działać.

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 14:29:34 przez snifferman
[#57] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@RokiS, post #49

Wydaje mi się, że na tym filmie Penchard nie włączył mapowania kickstartu do ram, bo takie transfery dysku około 800kb/s właśnie wtedy mam i WB jest bardziej przymulony, ale chyba muszę się go zapytać.
[#58] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@san_u, post #57

Też tak uważam, i funkcji IDE ON też pewnie nie załączył...
Dlatego jest to pseudo test ... :) znaczy pseudo recka ...

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 14:51:42 przez RokiS
[#59] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@snifferman, post #56

jeśli chodzi o tę opłacalność, to się zgodzę że furia za nie wiele więcej oferuję wiele więcej, tylko cały czas właśnie myślę, co mi to da, co ja z tym zrobię. Owszem jak test pokazał, ikonki rysują się znacznie szybciej. Może jakaś tapeta na blat będzie miała wtedy sens.
Natomiast mając kredyt hipoteczny na głowie wolę się troszkę dłużej zastanowić, niż wydać 200 zł więcej.

Powiedzcie mi proszę tylko co daję ten swap DF0: -> DF1: który oferuję xT

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 14:53:37 przez Biegu86
[#60] Re: Amiga 600 nowe karty turbo

@Biegu86, post #59

Jeszcze jedno mi się nasunęło. Nie jest też tak, że te gry które wymagają procesora 020 / 030 w większości wymagają również AGA, które Amiga 600 i tak nie ma?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 15:12:07 przez Biegu86
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem