kategoria: Sprzęt
[#1] Kabel RGB-VGA - pionowe paski
Postanowiłem zrobić sobie kabelek RGB na VGA z zamiarem podłączenia rzutnika Sanyo PLC-XE31 (który "łapie" tryby 15 kHz). Kabelek złożyłem wedle sprawdzonego schematu:

Video DB23 VGA HD15
3 (Red) 1
4 (Green) 2
5 (Blue) 3
11 (HSYNC) 13
12 (VSYNC) 14
16 (RedGND) 6
17 (GreenGND) 7
18 (BlueGND) 8
19 (SYNCGND) 10

i... obraz na rzutniku jest, nawet całkiem niezłej jakości, ale w oczy rzucają się pionowe paski. Zastanawiam się, co może być powodem pojawienia się na ekranie tych niechcianych gości . Kabel zrobiłem z jakiegoś starego przedłużacza do LPT (DB25 na DB23 zmodyfikowałem brzeszczotem) i tak się zastanawiam czy to może być kwestia braku "filtra" który zazwyczaj jest obecny na końcówkach kabli VGA ? Jakbyście mieli jakieś pomysły to będę wdzięczny za pomoc.
[#2] Re: Kabel RGB-VGA - pionowe paski

@MarX, post #1

Użycie kabla VGA obciętego ze starego monitora kineskopowego powinno dać lepszy efekt. W takim kablu tory RGB są przewodami koncentrycznymi (czyli są ekranowane od reszty i od siebie nawzajem). Odpada też lutowanie wtyczki VGA, wystarczy przemierzyć miernikiem który przewód jest podpięty do którego pina.
1
[#3] Re: Kabel RGB-VGA - pionowe paski

@Krashan, post #2

Ok, dzięki. To chyba dobry pomysł.
[#4] Re: Kabel RGB-VGA - pionowe paski

@MarX, post #1

Ja ma przelotke rgb-vga mam taką w formie przelotki a do monitora kabel vga orginalnie zarobiony, jak wróce z wyjazdu to sprawdze czy u mnie takie pasy są (tak intensywne)
1
[#5] Re: Kabel RGB-VGA - pionowe paski

@MarX, post #1

Może ten rzutnik ma też synchronizację zespoloną CSynch?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 19:42:07 przez ] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [
[#6] Re: Kabel RGB-VGA - pionowe paski

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #5

Rzutnik na pinie 13 (złącze VGA) ma Composite H/V sync.
[#7] Re: Kabel RGB-VGA - pionowe paski

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #6

Rzutnik na pinie 13 (złącze VGA) ma Composite H/V sync.

Czyli sugerujesz, żeby połączyć Composite Sync z Amigi (pin 10) z pinem 13 we wtyczce VGA ?
[#8] Re: Kabel RGB-VGA - pionowe paski

@MarX, post #7

Tak

Ground jest 11 pinie złącza VGA rzutnika może tylko wystarczy połączyć pin 19 z RGB Amigi do 11 pinu VGA rzutnika ?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 22:58:51 przez ] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [
[#9] Re: Kabel RGB-VGA - pionowe paski

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #8

Tak

Ground jest 11 pinie złącza VGA rzutnika może tylko wystarczy połączyć pin 19 z RGB Amigi do 11 pinu VGA rzutnika ?

OK, sprawdzę. Dzięki.
[#10] Re: Kabel RGB-VGA - pionowe paski

@MarX, post #1

Coś mi świta, że należy dolutować jakiś kondensator blisko złącza w amidze ...
nie mogę podać źródła, SKS nie pozwala szeroki uśmiech
[#11] Re: Kabel RGB-VGA - pionowe paski

@MarX, post #9

Wiem, że na pionowe pasy był jeszcze specjalny adapter buforowany.
tutaj jest schemat, a tutaj forumowy kolega też eksperymentował z VGA i pionowymi pasami.

Ty użyłeś przewodu bez ekranów dla RGB i to również ma duży wpływ na jakość obrazu.Miałem też kiedyś kabel DB23-Euro 5 metrowy z przewodu sieciowego i obraz też miał pionowe kolorowe pasy. Pamiętam, że poprawiłem jakość łącząc odpowiednio sygnały RGB w parze z GND. Dzisiaj już bym się nie bawił i kupił przewód VGA. Kup taki i utnij wtyczkę z jednej strony, a później dolutuj DB23

Z mojego skromnego doświadczenia wynika, że przewody VGA z filtrami ferrytowymi dają lepszą jakość na większych długościach. Same przewody są też grubsze i lepszej jakości. Na allegro możesz kupić 20m VGA za 40zł i przeciąć na pół. Masz wtedy 2x10m. Nie wiem jaką długość potrzebujesz, ale przy dzisiejszej cenie warto kupić długi i zrobić sobie dwa



Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 11:20:21 przez snifferman
[#12] Re: Kabel RGB-VGA - pionowe paski

@MarX, post #9

Na twoim schemacie dla połączenia z osobną synchronizacją nie ma jednego połączenia GND dla GND HSync w rzutniku jest na 5 pinie.
[#13] Re: Kabel RGB-VGA - pionowe paski

@snifferman, post #11

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Dam znać jak poradzę sobie już z tymi paskami
[#14] Re: Kabel RGB-VGA - pionowe paski

@MarX, post #13

Sprawdź też bez GND dla synchronizacji np w tym schemacie nie ma wcale https://www.ikod.se/rgb-to-vga/
[#15] Re: Kabel RGB-VGA - pionowe paski

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #14

Ja mam przelotke wg tego schematu
[#16] Re: Kabel RGB-VGA - pionowe paski

@Bartek2075, post #15

OK, udało mi się ogarnąć temat. Skorzystałem po raz kolejny z mojej opasłej rupieciarni . Tym razem postanowiłem wykorzystać gniazdo VGA i stary, zepsuty modulator z A500. Wypatroszyłem go, zostawiając tylko obudowę oraz to co najcenniejsze - gniazdo DB23. Kable połączyłem zgodnie ze schematem na tej stronie. W efekcie otrzymałem obraz duuużo lepszy niż przy poprzednim rozwiązaniu. Pionowe paski są, ale ledwie widoczne. Z dalszej odległości niedostrzegalne. A tutaj kilka fotek tego całego koromysła. Jeszcze raz dzięki za zainteresowanie tematem i wasze podpowiedzi.
1
[#17] Re: Kabel RGB-VGA - pionowe paski

@MarX, post #16

I modulator dostał nowe życie OK
2
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem