kategoria: A2000/A3000
[#1] Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja
Witajcie.

Mam problem i nie moge dosc do kupy z moja Amiga 2000.

Na Kickstarcie 1.3:
1. Zewnetrzyny naped ktory wogole nie dziala na Xcopy.
tz. widzi naped ale jak chce go uzyc pokazuje blad brak dyskietki w DF2:
2. W Workbench moge skopiowac dyskietke DF0: DF2: ale zaraz po zakonczeniu wyswietla blad i resetuje komputer.
3. Z Akceleratorem Combo 030 zawiesza system po zczytaniu dyskietki systemowej DF0 bez DF2 w Workbench i nawet wylaczenie komputera daje guru po ponownym resecie. Montowanie Kickstarta do 32bit ramu od razu po probie odczytania dyskietki resetuje Amige.

Na Kickstart 3.2:
1. Ten sam problem w Xcopy (DF2).
oraz nie moge uruchomic Xcopy z dyskietki DF0 ani innego programu.
2. Dyskietki odczytywane w Workbenchu 3.2 z napedu zglaszany jest blad odczytu dyskietek (wszyskie DFx)
3. Akcelerator chodzi poprawnie z mapowaniem Kickstartu w 32bit ramie.

Mialem bezpicznik F3 przepalony wymienilem.
Przetestowalem CIA (zamiennie i na DIAGROM trzy rozne komplety) poprawnie test przeszedl.
Sprawdzilem Chip Gary i Paul (podmiana)

Nie mam pomyslu co moze byc jeszcze nie tak. Nie mam zadnych bledow w Amiga Kit ani Diagromie.

Bede wdzieczny za sugestie i pomoc.
[#2] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@4all, post #1

Sprawdzałeś stacje? Nie wiem jak to poprawnie się nazywa ale np. czujnik detekcji blokady zapisy może być po prostu brudny czy coś. U mnie pomógł Kontakt S, Kontakt U i sporo czasu...
[#3] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@pgru2, post #2

Tak wymontowalem zewnetrzny i wewnetrzny naped. Sprawdzalem na Greaseweazle V4 USB Floppy Adapter - Flux Reader Writer robia doskonala kopie kazdej dyskietki.
[#4] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@4all, post #3



[#5] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@4all, post #4

Mądrzejsi mnie powinni poprawić, ale to nie jest jakiś konflikt z pamięcią?
[#6] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@4all, post #4

Napedy dzialaja Workbenchu 1.3 i sa widoczne. Jest to bardzo dziwne gdyz gry uruchamiaja sie normalnie np. Street Road II z obu napendow (DF0 Disk1 i DF2 Disk2). Proba skopiowania jakiej kolwiek dyskietki DF0 to DF2 konczy sie powyzszym bledem a w XCopy zglasza blad "No disk". W Workbenchu 3.2 i Kickstarcie 3.2 napedy sa bez uzyteczne. Nie dzialaja poprawnie chociaz sa widoczne.
[#7] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@4all, post #6

Mam to samo z X-copy na A3000. Z poziomu workbencha kopiuje normalnie. Może przy dwóch stacjach te programy głupieją, nie wiem. Też masz dwa napędy? U siebie nie doszedłem z czego to wynika.
[#8] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@Rafał A-3000, post #7

U mnie na Amidze ma dwie stację zewnętrzne i dwie wewnętrzne i wszystko śmiga bardzo dobrze.
Też mam Combo 030, problemów brak.
[#9] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@_Skiba, post #8

Tylko jak wyjaśnić, że pod systemem dyskietka jest wykrywana bez problemu, a pod X-copy wywala no disk in df.x
[#10] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@Rafał A-3000, post #9

Mam dwa ale moge miec i jeden po prostu na obu konfiguracjach sie to dzieje. Wyglada na to ze problem wystepuje ale nie jest do konca przez wszystkich zdiagnozowany. A czy korzystasz z dysku twardego podczas uruchamiania Amigi 2000 i wtedy sprawdzales czy napedy Ci dzialaja Wew i Zew ?


Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 16:29:19 przez 4all
[#11] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@4all, post #10

Problem występuje tylko przy programach kopiujących. Pod systemem wszystko działa dobrze. Mogę kopiować między nimi, kopiować dyskietki, wszystko śmiga. Pod X-copy niezależnie od wersji nie da się nic skopiować.
Mam dysk twardy (A3000) i z niego startuje system ale przy starcie z dyskietki jest to samo. Nie zależy to także od kickstartu czy systemu, bo mam wszystkie.

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 16:39:51 przez Rafał A-3000
[#12] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@Rafał A-3000, post #11

A sprawdzales Goteka na zwyklym adapterze/tasmie na zewnetrznej ? Bo mi na nim dziala i tylko on dziala. Kazdy naped zewnetrzny orginalny od amigi odmawia posluszenstwa ale te nowe wynalazki pseudo adaptery dzialaja. To wyglada ze faktycznie mamy cos nie tak z naszymi Amigami.
[#13] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@4all, post #12

Nie pamiętam jak miałem na oryginalnej płycie A3000, bo obecnie jest w naprawie (wydaje mi się że było dobrze). Od dłuższego czasu mam tylko AA3000+ i tutaj kopiuję tylko pod WB. Nie mam goteka.
[#14] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@Rafał A-3000, post #13

Z Xcopy to taki szybki test bo gdybym nie zainstalowal Os3.2 i nie podlaczyl zewnetrznego dedykowanego napedu nigdy ale to przenigdy bym nie zdiagnozowal wyzej wymienionych bledow. Dodatkowo przy karcie GVP Combo 030 w uzywanie wbudowanego kontrolera dysku twardego zaczal sie wieszac po restarcie po montowaniu dyskietek w Workbenchu 1.3. Tylko restart z dyskietki z programem AmigaTest pomaga w resecie.

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 16:57:49 przez 4all
[#15] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@4all, post #14

Pod 1.3 wiesza mi się kiedy włożę dyskietkę HD.

W tym tygodniu będę miał naprawiony zasilacz do A2000 to tam też to sprawdzę, bo też ma dwie stacje fdd

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 16:57:26 przez Rafał A-3000
[#16] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@4all, post #14

To o czym pisałeś na priv, sprawdziłem, u mnie ok w 100%
[#17] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@_Skiba, post #16

OK dzieki czyli pozostaje do sprawdzenia AGNUS i Procesor oraz 5 chipow z bramkami logicznymi (14 Pinowe obok AGNUSa) ale najpierw zaczne od wymiany podstawek na precyzyjne wszystkich chipow.


Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 17:33:51 przez 4all
[#18] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@4all, post #17

Zapomniałem dodać, że ja w tej Amidze mam nową płytę A2000.
[#19] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@4all, post #17

Myślicie, że to problem sprzętowy na płytach Amig?
[#20] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@Rafał A-3000, post #19

Raczej nie dopracowanego softu.
[#21] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@_Skiba, post #20

Ciekawe która wersja X-copy działa poprawnie.
[#22] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@Rafał A-3000, post #21

Ja bym zaczął od włożenia kickstartu 3.1, i sprawdzenia kilku wersji X-copy
[#23] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@_Skiba, post #22

Mam tylko 1.3/2.05/3.2 i Diagrom w kilku wersjach. To nie tylko problem z XCopy. Co to znaczy nowa plyta ? Przeniosles wszystkie uklady i itp ?


Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 17:53:37 przez 4all
[#24] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@4all, post #23

Tylko chipy Amigi, reszta nowe.
Na Combo masz zworkę adresowania pamięci do przestrzeni zorro II. Przestaw ją na włączoną.
[#25] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@4all, post #23

U mnie X-Copy PRO SEP 93 ENG działa bez zarzutów. A DF0 masz oryginalną stację?
Programik do testowania sygnałów stacji

Na YT jest filmik jak działa


Jesteś pewien, że stacje są z epoki, a nie jakieś przerabiane z PC? Miałem podobne problemy z przerobionymi stacjami. Działały OK, ale tylko w pojedynkę
[#26] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@snifferman, post #25

Testowalem stacje na AmigaTEST tak jak wyzej. Zreszta na Workbenchu 1.3 jak je podepne na wewnetrzene pod tasme to chodza bezproblemu. Na Os 3.2 juz nie i wywalaja bledy odczytu dyskietek. Mam oryginalne od 2000 z amber led trzy takie same. Robie nimi kopie oryginalow z zabezpieczeniami bez problemu na Greasewezale V4. Sprawdzalem tez zasilacz bo trzeba uwazac gdyz potrafi uszkodzony przeszkadzac. Mialem jeden taki zewnetrzny na 12V ktory niby dziala a dyskietki byly zczytywane z bledem.
[#27] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@4all, post #26

Pod 1.3 X-copy 3, Tetra copy., X-copy professional 6.3, Mastercopier, Burstnibbler jeszcze ze dwa i wszędzie ten sam błąd. Czasem resety. Działa dobrze z df0 na df0 przy D-copy. Nie widzi za to df1.
Pod 3.1 cześć z nich się w ogóle nie uruchamia.

Na tych programach uruchamiając je z dysku to nawet jak się uruchomią to mylą napędy. Kopiując np. z df0 chce czytać z df1 i się wywala

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 21:59:12 przez Rafał A-3000
[#28] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@Rafał A-3000, post #27

jak chcesz to mam Goteka z Flashfloppy i adapter do złącza zewnętrznej stacji, to mógłbyś potestować. W A500 mam wewnątrz przerobionego flopa Samsunga SFD321. Pod kickiem 3.0 nie mam problemów z XCopy, obrazy dyskietek z Goteka zgrywam bezbłędnie na dyskietki.
[#29] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@4all, post #26

Ja miałem podobny problem w A1200 jeśli tylko podłączyłem zewnętrzną stację dysków. Jedyne do czego doszedłem to to, że jeśli stacja DF0: miała czas pomiędzy startem a pojawieniem się sygnału READY w przedziale pomiędzy 350 a 550 ms to wszystko działało dobrze ale jeśli ten czas był mniejszy lub większy to właśnie pojawiały się podobne problemy. Dlatego też ten problem często pojawia się przy DF0: przerobionej z PC. Wtedy ten czas jest znacznie mniejszy niż 350ms ( czasem nawet 0 ms w zależności od rodzaju przeróbki). Niektóre oryginalne modele stacji Amiga mają ten czas powyżej 600ms. Nie wiem do końca dlaczego tak jest ale taką zauważyłem zależność.
[#30] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@Marcin74, post #29

Ciekawe. Moje stacje to amigowe chinony. DD jako df0 i HD jako df1. Czyżby należało przestawić zworkę na płycie albo zamienić miejscami? Ale z systemem współpracują przecież idealnie.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem