kategoria: A2000/A3000
[#61] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@Norbert, post #60

Taśma wciąż ta sama. Gdy dałem z PC to jakiś problem był - ma więcej przeplecionych żył. Doczytam w instrukcji jak to jest z tą zworką stacji. Wiem, że jej ustawienie zależy między innymi od tego, gdzie jest stacja HD ale pod systemem działają prawidłowo. Gdyby coś było nie tak, to pod systemem bym miał jakieś jaja.
[#62] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@Rafał A-3000, post #61

Spawdzilem ta sama sytuacje na kompletnie innej Amidze 2000 od innej osoby z innym dyskiem i innym Kickstartem 3.1. Problem jest dokladnie ten sam. Stawiam na uszkodozne bramek logicznych ktore w zaleznosci od systemu dzialaja poprawnie badz nie. Generalnie osoba ktora ta Amige miala byla w 100% przekonana ze jest sprawna i jest dobrze obyta z komputerami Amiga ale testy wykonywala na testerach i prgramach testujacych. Jak jej pokazalem problem to wyskoczyla z butow. Generalnie na ponad 20 programow XCopy z Amiga museum ruszylo tylko 2 pod Kick3.2 ale pod 1.3 wykazywaly te same problemy. Brak zewnetrznego napedu. Zaznaczam ze chodzi o naped zewnetrzy jako dedykowany naped na kablu DB23 z kontrolerem wbudowanym w obudowe a nie przelotki z ebay'a pod Goteka czy adaptery z wlasnymi chipami (te akurat dzialaja doskonale i nie ma z nimi problemow ale to sa nowe wynalazki). To jest najprostrza metoda wykrycia uszkodzenia. Dlaczego tak walcze ? Odpowiedz brzmi ano dlatego ze chce wydobyc maksimu z Amigi 2000 a do tego chce wykorzystac mapowanie ROMu w Kick 1.3. Niestety zmapowac zmapuje ale jak sie odwolam do napedu to pojawia sie GURU. W Kick 3.2 zalacza sie mapowanie i okna odrazu pojawiaja sie po kliknieciu na folder dwa razy. To jest cos pieknego ale niestety naped nie dziala porawnie. Bede mial do testow inna nowa GVP 030 Combo to sie sam upewnie co do mapowania. Temat przerabialem jeszcze z innymi dwoma kontrolerami takimi jak A2091 i GVP A2000 HC+8 Series II. To samo.

http://amigamuseum.emu-france.info/

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 13:00:04 przez 4all
[#63] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@4all, post #62

Ok Amigowcy. Spac nie moglem i po udanej zabawie z Greaseweasle V4 ktory dotyczyl problemu z zasilaniem z oryginalnym napedem od amigi 2000 postawnowilem sprawdzic zewnetrzny naped w obudowie na kablu do Amigi (taki z przed lat). Wyciagnalem naped (wysokosci 1") Panasonic ktory byl w srodku i zamontowalem Chinon fz-354 z Amiga 2000 (ten wysoki). Podlaczylem adaptera od napedu tego z przed lat ale podpiolem zasilenie od Amigi 2000. Boom .... XCopy zadzialalo ale workbench zglasza blad napedu. Tak wiec tak kompatybilnosc Amigi 2000 z Amiga 500 to tak nie do konca w 100% z zewnetrznym zlaczem floppy drive.



Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 02:03:33 przez 4all
[#64] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@4all, post #63

Na Amidze 2000 rev. A Rom 1.2 przy dwóch stacjach wewnętrznych program X-copy kopiuje dyskietki w locie df0->df1 prawidłowo. Obie wykrywa i sprawdza zabezpieczenia przed zapisem w df1.
[#65] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@Norbert, post #40

Tak jak pisałem wcześniej.
Wirus. Saddam

Dostałem obrazy dyskietek i przetestowałem.
Na każdym dostarczonym adf jest wirus Saddam.

Można teraz stwierdzić że prawie każda dyskietka którą ma 4all jest zainfekowana.
Sposób działania wirusa może sugerować że stacja dyskietek lub dyskietka jest uszkodzona, co nie jest prawdą

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 21:24:12 przez Norbert
[#66] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@Norbert, post #65

Dziekuje uzytkownikom za pomoc. Wlasnie rozwiazalem trzecia rzecz z moich problemow. Dzieki pomocy uzytkownikow forum ogarnolem temat w 100%. Niestety moja wiedza na temat Amigi konczy sie na Kick/Wb 1.3. Taka Amige jaka teraz mam to za dzieciaka nawet nie widzialem w gazetach..... sic. Tak wiec:

1. Problem z FASTROM rozwiazany przez dodanie drugiego kontrolera GVP i wylaczenie na COMBO.
- Dziala zajefanie. Amiga jest szybka jak rakieta.
2. Naped zewnetrzny z przed lat nie bedzie dzialac a przy najmnie nie wszystkie na 2000 bo jednak innaczej dziala ten external floppy drive. Niby na D-Copy dziala ale robi bledy.
- Rozwiazaniem jest adapter z eBay lub taki z czipami do nie przerobionych napedow od PC.
3. Na koniec perelka dla Amigowcow ktorzy uwazaja ze wirusy nie istnieja. Moze na golej Amidze z 1.3 jest nie zauwazalny i nie odczuwalny ale infekuje sektory bardzo szybko i i blokuje odczyt dyskietki WB powyzej 1.3 i skuterznie utrudnia prace z Hard Drive. Dlaczego tak sie stalo i dlaczego wpuscil mnie w maliny ano dlatego iz uzywalem napedu GOTEK ktoremu zaufalem myslac ze mam wlaczona protekcje zapisu. ZONK ta funkcia nie dzialala. Zainfekowal SADDDAM moje wszystkie podpiete ADFy. Co za nie fart. Ponad 80% plikow mialo blad odczytu.
- Wyczyscliem pendriv'a i zabezpieczylem przed zapisem edytujac pliku FF.CFG gdyz nawet data pliku nie jest modyfikowana i nie wiadomo ktory plik adf zostal zainfekowany.

Teraz prosba do grupowiczow o pomoc:
1.W jaki sposob kontrolowac i zmieniac zabezpieczenie GOTEK z poziomu ustawien badz menu w emulatorze napedu dyskietek GOTEK. Nie dziala mi to ani nie moge zarzadzac dzwiekiem z menu. Opcia PROTECT nie dziala. Pokazuje ze jest wl. ale nie dziala.

2. W jaki sposob zabezpieczyc WB1.3 przed wirusem jaki SOFT ala VirusZ pod Kick 1.3 albo jakies dokladanie BOOTloadera testujacego... cokolwiek... Dzieki.

MAKE AMIGA GREAT AGAIN !

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 11:25:19 przez 4all
[#67] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@4all, post #66

Ad.1
Jeśli plik ma być tylko do odczytu musisz mu ustawić taki bit protekcji (tego nie zrobisz na Amidze)
Dodatkowo w pliku FF.CFG

write-protect = yes | no*
Are images write protected when initially mounted?
Protection can be toggled by holding eject for 2 seconds

yes: Forcibly write-protect images
no: Respect the FAT read-only attribute

Innym podejściem do sprawy może być zastosowanie karty SD w czytniki USB.
Karta SD ma fizyczny przełącznik TYLKO DO ODCZYTU wtedy w zależności od potrzeby można to wł. lub wyłączać

Ad.2 Adf ściągasz na PC
Zanim coś nagrać na pendrive dla goteka przetestuj obrazy dyskietek za pomocą ADF-Workshop
Będzie szybciej niż na Amidze.
[#68] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@Norbert, post #67

Czyli jedynym "sprytny" sposobem zrobic to przy amidze bez innego komputera jest trick z Karta SD ? Bo nic innego nidziala. Znaczy sie soft wewnetrzny z GOTEKA jest do bani bo nie wl. protekcji zapisu a tym samym oprogramowanie do BOOTLOADERa tez nie jest poprawne w zarzadzaniu GOTEKiem chocby np. nie wl/wy glosniczka tak wiec nie ma co liczyc na dodanie funkcji protekcji zapisu.
[#69] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@4all, post #68

O jakim firmwarze do goteka mowa?
U mnie na FF wyłączenie głośniczka chyba działało, tylko teraz nie pamiętam czy wyłączałem to z menu ustawień za pomocą enkodera i oleda czy w ustawieniach w pliku konfiguracyjnym
[#70] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@4all, post #68

Z tego co wyczytałem, to protekcja jest tylko "chwilowa"
Nie są wprowadzane zmiany bitów protekcji plików na pendrive.

Aż sprawdzę u siebie jak działa ta protekcja u mnie.
Jakoś nigdy nie potrzebowałem tego.
Protestuje na firmware flashfloppy i hxc.
[#71] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@Norbert, post #70

To sprawdź też wyłączenie głośniczka jeśli takowy masz. Teraz nie mogę sam sprawdzić, a wydaje mi się, że mi to działało
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem