kategoria: A2000/A3000
[#31] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@Rafał A-3000, post #30

Moje też z stystemem współpracowały idealnie. Problem pojawiał się głównie w programach do kopiowania, ale też nie we wszystkich. Najbardziej wrażliwy okazał się X-Copy. Zajmuje się głównie naprawą sprzetu a nie programowaniem, ale wyglądna na to, że programy do kopiowania trochę inaczej współpracują ze stacjami niż system.
[#32] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@Marcin74, post #31

To jakies nie prawdopodobne akcje. Pamietam ponad 30 lat temu nikt ale to nikt na gieldach komputerowych nie mial problemow z XCOPY i kopiowaniem dyskietek na zewnetrznych stacja ;) Takie problemy nie istnialy a tu okazuje sie ze sporo osob zglasza ten problem. Czyzby nasze Amigi jednak sie postarzaly w wyniku ktorym zostaly uszkodzone ? Podlaczajac Gotek przez pseudo adaptery/przelotki na zewnetrznym zlaczy do napedu mozna uzywac w XCOPY. Moim zdaniem to wyglada na uszkodzenie jakis podzespolow odpowiedzialnych za zewnetrzny naped skoro sa tutaj osoby ktore jednak nie maja takich problemow. W Amiga 500 grono ludzi uzywa przelacznika DF0/DF1 i ten problem pewno ich nie dotyczy. Tu chodzi o Amige 2000 ktora ma troche inny kontroler napedow wykorzystujacy tasme typu skretke.


Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 16:23:42 przez 4all
[#33] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@4all, post #32

Ja mam ten problem na stacjach wewętrznych - jedna taśma podłączona do płyty głównej AA3000+.
Skrętka jest dobra, bo przecież pod systemem działają prawidłowo.
[#34] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@Rafał A-3000, post #33

U siebie na wszystkich Amigach sprawdzałem, problem nie występuje.
[#35] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@4all, post #32

Pamietam ponad 30 lat temu

Tylko czas pojawienia się sygnału READY jest zależne od osiągnięcia odpowiednich obrotów silnika w stacji. Po 30 latach taka stacja może się trochę wolniej rozpędzać.

Amige 2000 ktora ma troche inny kontroler napedow wykorzystujacy tasme typu skretke.

Kontroler jest taki sam. Poprostu części potrzebne do prawidłowej obsługi DF1 są już na mobo zamiast w zewnętrznej obudowie
[#36] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@_Skiba, post #34

Nowy wirus jakiś?
[#37] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@Rafał A-3000, post #36

Przesprawdzalem jeszcze raz na WB/Kick 1.3 DF0(oryginalny naped), DF2(zewnetrzny panasonic)+DF3(podpiety oryginalny naped do zewnetrznego Panasonica w zewnetrznej obudowie np. Gotek przez adapter sprzedawane na ebayu lub przez adapter ArchTech) chodza w WB1.3 doskonale bez zadnych objawow i wad. Mozna kopiowac dysk to dysk. Na Xcopy brak zewnetrznego napedu ale podpiety naped do niego dziala przez tz. pseudo przelotki wyzej opisane. Zauwazylem ze led w napedzie podpietym do zewnetrznego zachowuje sie inaczej. Natomiast na WB/Kick 3.2/2.05 nie da sie napedu zadnegu uzywac. Zaznaczam ze wszystkie napedy sprawdzilem i sa doskonale. Kickstarty sprawdzalem rozne. Obudowa z zewnetrznym Panasonic dziala gdyz moge kopiowac w WB. To jest problem sprzetowy gdyz pod WB/Kick 3.2/2.05 nie dzialaja napedy poprawnie. Ale co jest uszkodzone tego nie wiem. Dlaczego ano dlatego ze w wyzszych Kickstartach zmieniono sporo i prawdopodobnie uszkodzenie w 1.3 jest slabo zauwazalne a w moim przypadku tylko przy akceleratorze w WB1.3 i jego kontrolerze oraz XCopy.
[#38] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@4all, post #37

[*]



[#39] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@4all, post #38

[#40] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@4all, post #38

Wirus jak nic, jesli działa wszystko poprawnie pod kick1.3 a pod kick2x , kick3.x nie.

Podeślij obrazy dyskietek. Protestujemy
[#41] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@Norbert, post #40

Jak to sprawdzic ? Jakim programem ?


Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 19:36:13 przez 4all
[#42] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@4all, post #41

Nie to nie to. Sprawdzilem wszystkie 20 XCopy Adf'y z AMIGA MUSEUM. Kilka sie uruchomilo na Kick3.2 ale zdecydowanie wiecej na Kick1.3. Mialy testy anty wirusowe i itp. zaden ale to zaden nie rozpoznal dyskietki w zewnetrznym napedzie.

http://amigamuseum.emu-france.info/Fichiers/ADF/-%20Applications/

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 20:41:18 przez 4all
[#43] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@4all, post #42

Ale wiesz o tym, że wirus może przeżyć reset Amigi?
Siedzi też rezydentnie w pamięci Amigi, więc każda włożona dyskietka infekuje się automatycznie.

Podeslij obrazy swoich dyskietek na których testujesz stacje.
Konkretne te dyskietki które działają na 1.3 a nie działają na innych kick.
[#44] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@Norbert, post #43

Niby tak o ile masz odbezpieczona dyskietke a wirusy siedza na bootblokach i przewaznie wysypuja sie na czerwonym Guru. Ja akurat problemow z Guru nie mam ale z bledem odczytu i wieszaniem sie.
[#45] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@4all, post #44

A skąd ta pewność?
Podeślij obrazy dyskietek, o których wspomniałem.
Potestuje
[#46] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@4all, post #44

Skąd taka "kategoryczna pewność"? Jesteś np. w 100% pewien, że nie masz np. zainfekowanego Kickstartu?
[#47] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@pgru2, post #46

Jak wkladam dyskietke z programem to jest wykonywany test na wirusa i dostaje informacje NO VIRUS.
[#48] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@pgru2, post #46

zainfekowanego Kickstartu?

A jak wirus miałby zainfekować pamięć ROM.
[#49] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@snifferman, post #48

Hehe - niezłe, bardziej się ubawiłem niż przy tym jak ktoś nie mający pojęcia o tym od kiedy programuję, tłumaczył mi co to jest warunek w programowaniu samochodów autonomicznych.

Spójrz na to inaczej - jeśli ma Kickstart mógł go od kogoś kupić, czy wypalić samemu na podstawie jakiegoś obrazu z sieci. W tym momencie mogło dość do użycia zainfekowanego. Tak szansa jest mała, ale niezerowa - jak rzut przez całe boisko...
[#50] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@4all, post #47

I myślisz że taki szybki test wykryje wszystkie wirusy ?
To byłoby za piękne.

Podeślij obrazy twoich dyskietek.
Przetestuje je.
[#51] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@pgru2, post #49

- jeśli ma Kickstart mógł go od kogoś kupić, czy wypalić samemu na podstawie jakiegoś obrazu z sieci. W tym momencie mogło dość do użycia zainfekowanego. Tak szansa jest mała, ale niezerowa - jak rzut przez całe boisko...


Tak, nawet Kick mógł być dobry, ale w nocy jak nikt nie patrzył, to mógł się sam przeprogramować i z losowych zmian powstał wirus. Albo był włamywacz i podmienił kicki. Może na razie odsuńmy te małoprawdopodobne przyczyny na bok.

Ja nie wiem kiedy będę miał czas, aby sprawdzić u siebie na A2000 jak się zachowuje.
Sprawdzałem na A1200 i A500. podłączyłem 3 zewnętrzne floppy i wszystko działało w różnych kombinacjach, a mam trochę tych stacji.
1
[#52] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@snifferman, post #51

U mnie na A2000 wszystkie konfiguracje działają bez problemów
[#53] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@_Skiba, post #52

U mnie też Amiga 2000,3000
[#54] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@Blady, post #53

Czyli u Was X-Copy działa poprawnie?
W tym tygodniu może będę już miał naprawiony zasilacz do A2000 to zobaczymy co powie X-copy na niej. Też ma dwie stacje dyskietek.

Mi się wydaje, że ten program powinien widzieć obie stacje i pozwalać na wybór skąd i gdzie chcę nagrać. Na moich wersjach mogę tylko wybrać z jednego napędu na drugi - nie ma możliwości kopiowania na ten sam napęd, a po wciśnięciu startu zarzuca mi brak dyskietki w stacji, nawet kiedy ona tam jest.
Mam wrażenie, że kiedyś mi działałał dobrze ale od dłuższego czasu już nie działa i teraz to już mam nawet wątpliwości, że kiedyś było dobrze. Może to dobrze to pamiętam z jednej stacji na A500.
[#55] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@_Skiba, post #52

Na Amidze 2000 (Rom 1.2) X-copy reaguje dobrze. Właściwie wykrywa obie stacje i dyskietki.
[#56] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@Rafał A-3000, post #55

Ja sprawdzałem na DF0,1,2,3 na Kick 1.3, 2.04, 2.05 i 3.1 działa wszędzie dobrze
[#57] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@_Skiba, post #56

Ciekawe więc w czym jest problem na A3000. Może trzeba zamienić na próbę taśmy.
[#58] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@Rafał A-3000, post #57

Kontroler-taśma-DF1-taśma z przeplotem-DF0 tak powinno być, ale to już pewnie wiesz.
[#59] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@_Skiba, post #58

Tak, i tak też mam. Może by trzeba DD z HD zamienić miejscami. Kiedyś się pobawię. Jak widać to nie wina programu, a sprzętu.
[#60] Re: Amiga 2000 Floppy Drive problem - Napedy nie dzialaja

@Rafał A-3000, post #59

Jak masz ustawiona zworkę J351?
Chcesz używać dwóch wewnętrznych stacji w a3000?
Jak masz zezworkowane stacje ?
Jakiej taśmy fdd używasz ? Jeśli "twist", to ktorych kabelków?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem