kategoria: A600
[#1] Furia EC020 - aktualizacja firmware
Dzisiaj Boboo_SK w końcu wypuścił nową wersję firmware do Furii, który naprawia problem działania Furii z nowym scsi.device z OS 3.2.

link

Czy w PL ktoś się zajmuje aktualizacja firmware w Furiach?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2022 19:11:02 przez vojo
1
[#2] Re: Furia EC020 - aktualizacja firmware

@vojo, post #1

Wydaje się, że Lotharek.

Ja przymierzam się do zrobienia u siebie ale nie chcę się deklarować, że będę miał na tyle czasu żeby robić to "dla ludzi".
[#3] Re: Furia EC020 - aktualizacja firmware

@alt_, post #2

Napisze do Lotharka, dzięki.
A może jak ogarniesz aktualizacje, to może skusisz się na jakąś jednorazowa akcje typu "w sobotę za dwa tygodnie rozkładam A600 i odpalam Xilinxa, na jednym jedynym posiedzeniu będę robił aktualizacje" i hurtowo zaktualizował trochę kart? Wiadomo, jak by spływaly pojedynczo to kłopot, ale jedna za drugą ciurkiem to może będzie warto się pochylić ;) Myślę, że chętnych byłoby sporo.

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2022 20:28:57 przez vojo
[#4] Re: Furia EC020 - aktualizacja firmware

@vojo, post #3

Nie mówię nie, ale nie mówię tez tak.
[#5] Re: Furia EC020 - aktualizacja firmware

@vojo, post #1

jaką masz teraz wersję firmware w Swojej Furii?
[#6] Re: Furia EC020 - aktualizacja firmware

@RokiS, post #5

Stare, bodajże 4.0 z 2015, ale do momentu wyjścia OS 3.2 dla mnie było OK, stabilnie jak skała.
Od 3.2 i nowego scsi.device Furia przestała widzieć karty SD (a w zasadzie to nic nie widziała na wewnętrznym IDE).
[#7] Re: Furia EC020 - aktualizacja firmware

@vojo, post #6

i jak tam, ktoś już zrobił upgrade Furii tym nowym softem?

bo w sumie jestem ciekawy jak tam z wydajnością - fajnie jak by ktoś zrobił test procka i pamięci w sysspeedzie 2.6 przed i po upgradzie

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2022 17:43:09 przez RokiS
[#8] Re: Furia EC020 - aktualizacja firmware

@RokiS, post #7

Byłbym chętny na taki apgrejt.
[#9] Re: Furia EC020 - aktualizacja firmware

@RokiS, post #7

Nie, póki co cisza. Ale teraz zobaczyłem, że moje zapytanie że strony Lotharka (przycisk Ask na podstronie Furii) poleciało od razu do autora karty, który jest Słowakiem i zakładam że mój mail trafi do NIL:
Chyba źle wybrałem kontekst zapytania. W sumie ciekawe gdzie na Słowacji mieszka Boris, z Cieszyna moglbym mieć rzut beretem :D
[#10] Re: Furia EC020 - aktualizacja firmware

@RokiS, post #7

Wydajnościowo nic nie wskazuje na to żeby nowy firmware zwiększał wydajność cpu / pamięci. Ewentualnie może mieć teoretyczny wpływ na szybkość operacji dyskowych na ide:

- support for native scsi.device (Kickstart v3.2) and cooperation with slower Compact Flash (KingStone, Agfa, Hama) I recommend 133x speed cards.
- Overlay fix when loading MAPROM, sometimes after the restart there was a problem with the red screen.



Ostatnia aktualizacja: 07.02.2022 19:26:06 przez vojo
[#11] Re: Furia EC020 - aktualizacja firmware

@vojo, post #10

Ciekawy jestem jak tam z wydajnością bo wiem że soft v13 minimalnie spowalniał Furie ( FPU i operacje w/na pamieci Chip ) w celu poprawy kompatybilności z WB 3.1.4 - czy powrócili do wydajności firmware 12.8 czy jeszcze coś innego zakombinowane ;)
[#12] Re: Furia EC020 - aktualizacja firmware

@vojo, post #1

Gdzie mogę znaleźć ten soft bo w podany link nie działa ? Ewentualnie gdzie mogę wykonać upgrade softu ? Znacie może kogoś ?
[#13] Re: Furia EC020 - aktualizacja firmware

@piotrekzg, post #12

Da się jak w przypadku TF536 zrobić za pomocą Raspberry ?
[#14] Re: Furia EC020 - aktualizacja firmware

@piotrekzg, post #12

Aktualizacje może wykonać Lotharek ( Lotharek.pl ).
Z informacji jaką mi udzielił to oficjalny firmware to 13.1 i na tę chwilę nie ma nowszego.

Przejrzę w domu dysk czy czasem nie mam tego pliku z firmwarem v14 - bo na tę chwilę nie kojarzę czy go pobierałem.

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2022 15:50:46 przez RokiS
[#15] Re: Furia EC020 - aktualizacja firmware

@RokiS, post #14

i nie mam tego firmwareu v14 :(
trzeba czekać aż się znowu pojawi
chyba że ktoś coś ...
[#16] Re: Furia EC020 - aktualizacja firmware

@RokiS, post #15

[#17] Re: Furia EC020 - aktualizacja firmware

@vojo, post #16

Dzieki. :)
Teraz jeszcze znaleźć kogoś, kto mi to wgra to furii ...
[#18] Re: Furia EC020 - aktualizacja firmware

@vojo, post #16

Update pobrany - ciekawe czy jakaś poprawka softu nie była :)
[#19] Re: Furia EC020 - aktualizacja firmware

@RokiS, post #18

Panowie, soft wgrany. Furia wstaje na kicku 3.2. Po utworzeniu partycji restart Amigi i zaczyna się instalacja systemu. Nie miałem czasu się więcej pobawić ale system 3.2 działa . 🙂
1
[#20] Re: Furia EC020 - aktualizacja firmware

@piotrekzg, post #19

nie robiłeś wcześniej testów sysspeed-em żeby porównać wydajność karty?
[#21] Re: Furia EC020 - aktualizacja firmware

@RokiS, post #20

Niestety. Ale jeszcze na kicku 3.1 na sflashowanej furii do v14 odpaliłem sysyinfo i wynik na tym samym poziomie co wcześniej czyli 6,97 mips. Jedynie zaobserwowałem spadek szybkości transferu na ide z 2133 na 1800 kB/s. Ale to tak jak mówię jeszcze na kicku 3.1 . Po postawieniu 3.2 i użyciu kicka 3.2 testów nie robiłem .
[#22] Re: Furia EC020 - aktualizacja firmware

@piotrekzg, post #21

no kooprocesor ważny, szybkość pamięci - to spowolnili przy sofcie v13 w celu poprawy kompatybilności z 3.1.4
czyżby za ide się wzieli w celu poprawy kompatybilności z jakimś 3.2 - słabo z tym nowymi workbenchami...


muszę poczekać aż przyjdzie programator i sobie sam przetestuję...

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 11:36:56 przez RokiS
[#23] Re: Furia EC020 - aktualizacja firmware

@RokiS, post #22

Furia przyśpiesza IDE hackami sprzętowymi, wiele kart CF przez to nie działa. Programiści nie muszą o tym wiedzieć i brać pod uwagę skoro działa w normalnych warunkach.
[#24] Re: Furia EC020 - aktualizacja firmware

@san_u, post #23

Nie wiem czy nie działają karty CF- bo ja całe szczęście nie miałem z nimi problemu ( z SD też )
Wiem że nie trzeba na siłe włączać w Furii funkcji IDE ON - wiele osób nie zauważyło różnicy w szybkości działaniu.
Na pewno przy kickstarcie 3.1 i przy 3.1.4 ja podmieniałem scsi.device na szybsze, wydajniejsze, lepsze :)

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 12:36:36 przez RokiS
[#25] Re: Furia EC020 - aktualizacja firmware

@RokiS, post #24

No nie trzeba włączać, ale sam mam Furię i nie działa kilka kart, głównie niesławne Kingstony z kwiatkiem, Boris zresztą sam zawsze zaznaczał, że najlepiej mieć szybką kartę CF. A600 jest też trochę niewdzięczna, kiedy zaczniesz kombinować z dostępem do CHIP, to nagle potrafi przestać działać dysk na IDE. Nawet Jens ma jakieś problemy u niektórych ludzi ze swoim IDE speederem. Oryginalnie ten hack w Furii działa na płytach głównych z wczesną rewizją Gayle, potem niby to przyśpieszenie miało być dostępne na wszystkich rewizjach, ale może coś źle przeczytałem, albo źle pamiętam rozmowę z Borisem. Na stronie Lotharka widać jakiś projekt adaptera IDE od Borisa z złączem na tajemniczą taśmę, zastanawiam się, czy to nie jakaś próba podejścia do uzyskania dobrego przyśpieszenia na wszystkich rewizjach GAYLE.
[#26] Re: Furia EC020 - aktualizacja firmware

@san_u, post #25

Tak jak pisałem - miałem szczęście do kart CF i SD



Szkoda tylko że ( ciekawe jak tam z wydajnością scsi.device w WB 3.2) trzeba pogarszać właściwości karty niby to do lepszych WB...
[#27] Re: Furia EC020 - aktualizacja firmware

@piotrekzg, post #21

Dobra Panowie, oto co następuje.
- Wymiana kicka z 3.1 na 3.2.1
- reinstalacja systemu na OS3.2.1, karta SD 32gb Samsung Pro 4k,
- Furia firmware v14

Transfery IDE spadły do około 660 kb/s. Wlączenie "furiatune IDE ON" nic nie daje a anwet wiesza amigę, ale to samo było przy os 3.1, kicku 3.1 i furii firmware 12.8. Dopiero polecenie "furiatune shadowrom on" ratuje sytuację i podciąga transfery do 1600 kb/s. (OS działa żwawo, jednak do WB 3.1 z kickiem 3.1, furią 12.8 i włączonym shadowromem miałem ponad 2100- 2200 kb/s).

Ale co jeszcze zauważyłem. Nie działa poprawnie włączenie pcmcia, czyli 3 sekundy wciśniętego ctrl+Amiga+Amiga dioda od capslock pulsuje i raz na kilkanaście razy pcmcia odpali. Sytuację ratuje usunięcie zworki na lewym dolnym brzegu furii, ale wówczas spada wydajność karty z 6,97 mips na 5,90 mips oraz transfer z 1600 kb/s na 1500 kb/s. (Sysinfo 4.4)

Stwierdzenie, że aby zwiększyć kompatybilność kart sd/cf z furią i kickiem 3.2, OS 3.2 obniża się jej wydajność, wydaje się być zasadne, no chyba że udostępniony soft v14 przez kolegę Słowaka jest jeszcze w fazie testów.

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2022 08:02:04 przez piotrekzg

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2022 08:02:51 przez piotrekzg
[#28] Re: Furia EC020 - aktualizacja firmware

@piotrekzg, post #27

Z tym przełączaniem do trybu zgodności z pcmcia to może być to:
Question: My amiga after cold boot shows only half of memory. After warm reset it shows whole one.

Answer: The card internally measures the time if it exceeds RESET for 2 seconds to switch to 4MB mode. If Amiga has long booting, Furia switches to 4MB. When it is started, it is enough to reset A600 "Ctrl + A + A" and the card will switch to 8MB correctly. Solution: Must re-cap C612 (10uF) change old for new. This C612 is watching time on reset Amiga.

takie info ze strony Lotharka
[#29] Re: Furia EC020 - aktualizacja firmware

@RokiS, post #28

Niekoniecznie, gdyż w moim przypadku sytuacja jest z goła odwrotna. Ja nie mogę włączyć trybu z 4 mb poprzez trzymanie ctrl+A+A nawet przez 10 sekund.
[#30] Re: Furia EC020 - aktualizacja firmware

@piotrekzg, post #29

Dobra, trochę się w bambuko zrobiłem. Sprawa ctrl+A+A to nie wina kicka 3.2 czy też furii z v14 tylko i wyłącznie mojej taśmy od klawiatury. Przyciąłem pół milimetra i działa jak natura chciała :)

Na tą chwilę założyłem zworkę, wydajność wróciła do 6,97 mipsa jedynie transfer IDE pozostaje na poziomie coś ponad 1600 kb/s.

Wbrew pozorom system wstaje i reaguje dosyć rześko. :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem