kategoria: Sklepy
[#1] Miękkie wyszywane pokrowce antykurzowe.
Nasza rodaczka tworzy ładne miękkie wyszywane pokrowce na stare komputery i sprzęty do nich. Moim zdaniem bardziej praktyczne niż te twarde przezroczyste. :)
Ludzie od niej z całej Europy zamawiają i chwalą a u nas cisza.

https://www.facebook.com/Sew-Ready-100881581908726

(jakoś mi temat nie pasował do HydeParku, a tu są nawet sprężynki do joyów)
2
[#2] Re: Miękkie wyszywane pokrowce antykurzowe.

@ZbyniuR, post #1

Czy lepsze od wykonanych z tworzywa, to trudno powiedzieć, bo obie wersje mają
pewnie plusy i minusy. Z materiału można zwinąć i wrzucić do szuflady jak się ma
komp włączony.
Zamówię parę sztuk, bo jakoś nie mam zamiaru otwierać Amigi w najbliższym
czasie, żeby zdmuchiwać kurz szeroki uśmiech
No i klawiatura długo wytrzyma, bo kurz działa silnie niszczaco a weź kup
nową klawiaturę do Amigi szeroki uśmiech
[#3] Re: Miękkie wyszywane pokrowce antykurzowe.

@mmarcin2741, post #2

Owszem można zwinąć, albo na nich usiąść i od tego nie pękną jak te plastikowe. No i mam wątpliwości czy te przezroczyste chronią przed "żółtaczką". Nie ma to jak ciemne i nieprzezroczyste. A poza tym te wyszywki są naprawdę ładne. :)
3
[#4] Re: Miękkie wyszywane pokrowce antykurzowe.

@ZbyniuR, post #1

Nasz formowy kolega nowy80Retro też oferuje fajne spersonalizowane pokrowce do wszelkiego retro sprzętu:
https://www.ebid.net/eu/users/nowy80/listings/
[#5] Re: Miękkie wyszywane pokrowce antykurzowe.

@ZbyniuR, post #1

Ludzie od niej z całej Europy zamawiają i chwalą a u nas cisza.

Jak się nie reklamuje w Polsce to nie ma się co dziwić. Widzę, że sprzedaje w funtach więc pewnie mieszka w UK, do tych cen należy też doliczyć to co naliczą na cle. I uściślijmy jedno... pokrowiec antykurzowy to byłby taki którego kurz się nie tyka natomiast te jak najbardziej zbierają kurz i wtedy takiego nie zetrzesz szmatką jak plastikową osłonę tylko musisz wyprać, określenie "pokrowiec osłaniający przed kurzem" byłoby tu bardziej właściwe ;)

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2022 13:33:40 przez Madman
[#6] Re: Miękkie wyszywane pokrowce antykurzowe.

@ZbyniuR, post #1

Dziękuję za miłe słowa. Część PPA na pewno mnie zna/pamięta z AmiParty :)
Faktycznie od kilku lat mieszkam w UK, stąd kiepska reklama w PL. Pokrywy są dostępne na link
Pokrywy projektowałam sama, zrobione są z dobrej jakości materiału, w 100% chronią przed promieniami UV. Pokrywy są dedykowane poszczególnym modelom i pasują jak przysłowiowa rękawiczka.
Co do czyszczenia to ja używam wałka do zbierania kurzu ( taki do czyszczenia ubrań), prać też można z tym że trzeba dobrze wyprasować po praniu :) Mam sporo pokryw, których używam na co dzień i w sumie jak do tej pory wałek czyści całkiem nieźle.
Przy zakupie ebay naliczy podatek VAT, niestety jest to poza moją kontrolą, z tym że na granicy nie będzie problemów. Najtańszy koszt przesyłki to ok £4 (25PLN?).
Faktycznie mam zamówienia z całego świata, jak do tej pory komentarze są mega pozytywne, ponoć zdjęcia nie oddają pełnego uroku pokryw.


Bardzo jestem zaskoczona postem i bardzo dziękuję za tak niezwykle pozytywną ocenę mojej pracy.
10
[#7] Re: Miękkie wyszywane pokrowce antykurzowe.

@ZbyniuR, post #3

W sumie, co chroni przed żółtaczką, albo co ją powoduje? Można wskazać jednoznaczną przyczynę? Bo jeśli chodzi np. o moją A4000 i klawiaturę od A3000, to mam wrażenie, że najbardziej zżółkły gdy kilka lat spędziły w czeluściach szafy.

Klawiatura A1200, trzymanej jako NOS i wyjmowanej z pudełka raz na 5 lat na 5 minut też zżółkła.
[#8] Re: Miękkie wyszywane pokrowce antykurzowe.

@Daclaw, post #7

Hmm, ciekawe. Moje nie żółkną. A zdjęcia oglądane w necie wyglądają niejednokrotnie tak że np jedna strona klawiszy żółknie a przeciwna nie, a przynajmniej znacznie słabiej, podobnie ze samą obudową, co nasuwa skojarzenie jakby przyczyną tego żółknięcia było jakieś promieniowanie. Tylko nie wiem jakie. Na widzialne, podczerwone a nawet ultrafioletowe wystarczy cień. No chyba że trzymasz w szafie albo w pudle razem z kompem jakieś materiały radioaktywne. Albo szafa wzięta z instytutu jądrowego czy coś. Tak pół żartem piszę bo nie wiem. Albo mieszkasz na takim obszarze że ta szafa musiałaby być z metalu aby chronić.
W każdym bądź razie jak czytam i oglądam zmagania ludzi z rozjaśnianiem to gdyby moje sprzęty żółkły wolałbym je pomalować niż sie w taką chemię bawić.
[#9] Re: Miękkie wyszywane pokrowce antykurzowe.

@Daclaw, post #7

Wydaje mi się ( jest to tylko moja prywatna teoria), że jest to kombinacja wielu czynników, UV to jeden powód żółknięcia, a do tego nakładają się czynniki zewnętrzne np.: dym papierosowy który osiada na sprzętach, wszelkie zanieczyszczenia naniesione rękami (naturalny tłuszcz/olej, pot), kurz, drobinki krążące po mieszkaniu, które tworzą mikroskopijną warstwę na plastiku. Być może potem zamknięte szczelnie w pudełku taka warstwa utlenia się wchodząc w reakcję z plastikiem i stąd odbarwienia. Na pewno na ppa są użytkownicy, którzy mają wiedzę w tym temacie.

Stąd też pomysł na pokrywy z materiału, żeby oprócz zbierania kurzu, plastik mógł „oddychać” . Materiał również będzie trochę zbierał kurz już nagromadzony po wewnętrznej stronie, dlatego wydaje mi się, że dobrze jest taką pokrywę oczyścić również od wewnątrz raz na jakiś czas. Oczywiście nie zastąpi to wyczyszczenia i odtłuszczenia samego komputera od czasu do czasu.
Jeżeli ktoś z Was ma jakąś teorię lub faktyczną wiedzę na ten temat to chętnie poczytam.
[#10] Re: Miękkie wyszywane pokrowce antykurzowe.

@flea, post #9

Tutaj link macie wytłumaczone co i jak.
1
[#11] Re: Miękkie wyszywane pokrowce antykurzowe.

@flea, post #9

@Flea, mam kilka pytań:
1. Te "pokrywy" czy raczej pokrowce, nie mają spodu a czy byłaby możliwość zrobienia takiej aby miała doszyty zamek a co za tym idzie, możliwość doczepiania spodu, tak aby móc to wykorzystać do przenoszenia/przewozu?
2. Czy jest możliwe zamówienie pokrowca np. do Amigi czy małego Atari ale takiego z naszytym logo C= Commodore A1200 czy /I\ Atari 65XE ?
3. Czy możliwe jest też zamówienie dowolnego pokrowca, na wymiar?
4. Jakiego rzędu byłyby to koszty w przypadku powyższych wariantów?
1
[#12] Re: Miękkie wyszywane pokrowce antykurzowe.

@Madman, post #11

Dziękuję za pytania.

1. Do przenoszenia/ przewożenia nie polecałabym pokrowca z samego materiału. Musiałoby być to wszystko dobrze obłożone miękkimi warstwami tak aby w trakcie przewozu nie uszkodzić komputera. Kiedyś policzyłam koszt wykonania takiej „torby” uszytej dla poszczególnych modeli, wyszło mi dość drogo. Chociaż nie mówię, że to kiedyś nie nastąpi, bo sama myślałam o takich pokrowcach na wymiar do przewożenia komputerów.
Sam materiał nie będzie dostatecznie chronił, byłabym też ostrożna z zamkiem, metalowy będzie zostawiał rysy, plastikowy może wejść w jakąś reakcje np.: pod wpływem ciepła.
2. Celowo nie wyszywam logo ( szczególnie Atari, Commodore, Amiga) które jest obłożone prawami autorskimi, z tego mogą być tylko kłopoty. Nie mam praw/ pozwolenia - nie używam. Zawsze znajdzie się jakiś „życzliwy”, który publicznie zacznie wytykać, że wyszywam nielegalnie logo.
3. Nie szyję z podanych wymiarów, szyję tylko pokrowce na komputery które mam w domu i fizycznie mogę dopasować pokrywę. Zrobiłam kilka projektów z podanych wymiarów, bardzo nieprzewidywalny finał, czasem pasuje czasem jest trochę za duża. Każdy model ma swój niepowtarzalny kształt i nie są to bryły np.23/40/10. Pokrywa ma zadanie nie tylko chronić przed kurzem ale też zdobić na biurku/półce chociażby poprzez podkreślenie oryginalnego kształtu komputera. Poza tym, każda pokrywa jest sprawdzana przed wysyłką, jak leży i jak się układa na komputerze, więc żeby uszyć dobrą i ładną pokrywę potrzebuję komputera albo samej obudowy.
4. Jeżeli chodzi o koszt modyfikacji to raczej nie liczę drożej, zrobienie pokrowca-torby to byłby koszt ok £40-50 ( z wstępnych wyliczeń tak mi wyszło).

Mam nadzieję, że odpowiedziałam wyczerpująco na pytania.

Pochwalę się przy okazji, że pokrywy dorobiły się kilku niezależnych recenzji w różnych mediach np w Amiga Addict Magazine link. :D
[#13] Re: Miękkie wyszywane pokrowce antykurzowe.

@flea, post #12

Do przenoszenia/ przewożenia nie polecałabym pokrowca z samego materiału. Musiałoby być to wszystko dobrze obłożone miękkimi warstwami tak aby w trakcie przewozu nie uszkodzić komputera.

To byłby już zupełnie inny produkt dodatkowo tracący wiele ze swoich właściwości jak np.
łatwe zwinięcie i schowanie.
Do transportu Amigi najtańszym rozwiązaniem byłaby folia bąbelkowa i zwykła torba,
którą każdy ma w domu szeroki uśmiech.

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2022 20:47:38 przez mmarcin2741
[#14] Re: Miękkie wyszywane pokrowce antykurzowe.

@flea, post #12

@Flea, dzięki za wyczerpującą odpowiedź ;) Zamek można byłoby tak wszyć aby po spięciu nie dotykał plastiku, to byłoby do zrobienia ;)

@Mmarcin, co do przewożenia to miałem na myśli ochronę komputera przez zarysowaniem, ubrudzeniem, poplamieniem a nie np. uderzeniem, przygnieceniem. Jak nie używam moich retrokomputerów to trzymam je w przezroczystych pojemnikach jakie można kupić w sklepach z wyposażeniem wnętrz ale często wraz z komputerem wrzuca się do pudła też inne rzeczy typu kable, zasilacze, etc., wtedy przydałby się taki pokrowiec ;)

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2022 22:53:48 przez Madman
[#15] Re: Miękkie wyszywane pokrowce antykurzowe.

@Madman, post #14

miałem na myśli ochronę komputera przez zarysowaniem, ubrudzeniem, poplamieniem

Tu można w takim przypadku użyć folii stretch, którą stosuje się w sklepach
agd. Zawijają tym lodówki, pralki. Ja bym owinął streczem, potem
ręcznikiem i do plecaka.
Fajnie i estetycznie by było jakby była taka torba do Amig jak
są torby do laptopów, ale jakoś nie sądzę, żeby ktoś się
porwał na produkcję walizek/toreb do noszenia Amigi.
Ta pani od pokrowców ma pewnie jakiegoś starego
Łucznika po babci i można spokojnie pokrowce szyć
[#16] Re: Miękkie wyszywane pokrowce antykurzowe.

@mmarcin2741, post #15

Nawet jakby ręcznie wyszywała to jakie to ma znaczenie? Liczy się efekt końcowy.
3
[#17] Re: Miękkie wyszywane pokrowce antykurzowe.

@Sir_Lucas, post #16

nie karmić trolla!
4
[#18] Re: Miękkie wyszywane pokrowce antykurzowe.

@mmarcin2741, post #15

Ta pani od pokrowców ma pewnie jakiegoś starego
Łucznika po babci i można spokojnie pokrowce szyć


Pewnie tak.
Nie ma znaczenia czym się szyje, starą maszyną, nową, Łucznik czy ręcznie- liczy się efekt końcowy. Póki co nikt nie narzeka, wręcz przeciwnie.
2
[#19] Re: Miękkie wyszywane pokrowce antykurzowe.

@recedent, post #17

To, że chciałem się dowiedzieć, jakim sprzętem dysponuje flea nie czyni ze mnie trolla.
Wręcz przeciwnie, fajnie by było wiedzieć, skąd dysponuje umiejętnościami, które
pozwalają robić takie cuda.
Maszynę Łucznika ma moja matka, maszyna jest w moim wieku i tylko musialem
kilka lat temu przesmarować mechanizmy i działa jak powinna. Podejrzewam, że
sprzęt Łucznika jest lepszy niż dzisiejsze plastikowe maszyny.
[#20] Re: Miękkie wyszywane pokrowce antykurzowe.

@mmarcin2741, post #19

Singer, Janome i Brother szeroki uśmiech mam trzy maszyny pełniące różne funkcje.
Sama się nauczyłam szyć i pojektować. Oczywiście jest to ciągła praca nad ulepszaniem warsztatu ( tu ogromne podziękowania dla ludzi, którzy mnie wspierali i częstowali bolesną acz konstruktywną krytyką).
Jako, że ze środowiskiem Amigowym jestem związana dość długo to w pewnym momencie życia chciałam wykorzystać swoje umiejętności, żeby się do czegoś przydać w świecie Amigowym. Jakoś tak niechcący to wszystko się rozkręciło na wszystkie platformy i w tej chwili robię pokrywy na wszystkie komputery.
Uważam, że torby to dobry pomysł, sprzęt który mam spokojnie by udźwignął szycie solidnych toreb, jedyne czego nie mam to czas.
W tej chwili wykańczam Amstrady szeroki uśmiech, potem pewnie będą monitory i konsole. Ogrom projektów mam odłożonych na półkę, czekjących na lepsze czasy. Jak znajdę chwilę oddechu to na pewno pochylę się nad torbami, bo prawdę mowiąć miałam wcześniej zapytania o pokrowce w których można by przechowywać/przewozić komputery.
Co do starych maszyn to oczywiście są to chyba najlepsze maszyny, zbudowane z solidnych elementów, zaprojektowane tak aby służyć przez lata.
1
[#21] Re: Miękkie wyszywane pokrowce antykurzowe.

@flea, post #20

Pokrowce bardzo mi się podobają, szczególnie czerwony pasek na brzegach
i ten kontrast pomiędzy czerwonym i czarnym materiałem pokrowca.
Jak by była wersja na wiosnę - lato w kolorze materiał szary a pasek biały,
to by był git szeroki uśmiech
Pokrowiec materiałowy przyciąga wzrok, tymczasem mam pokrywy
z tworzywa, których nie widać, bo są przezroczyste szeroki uśmiech
Ciekawe, czy jeden ze sklepów w Polsce mógłby sprowadzić jakąś większą
ilość, bo pokrowce na pewno by się sprzedały. Czas pokaże.

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2022 14:59:45 przez mmarcin2741
[#22] Re: Miękkie wyszywane pokrowce antykurzowe.

@flea, post #6

Fajnie, że się odezwałaś. Wpadaj częściej brakuje dobrych duszkówOK
3
[#23] Re: Miękkie wyszywane pokrowce antykurzowe.

@mmarcin2741, post #21

Materiał jest w kolorze ciemnego grafitu ( zdjęcia nie oddają dokładnie koloru), który przpeięknie komponuje się z bardzo „żywym” czerwonym.
Miałam kilka ofert ze sklepów ale nie jestem w stanie wyprodukować w krótkim czasie dużej ilości pokryw. Wbrew pozorom jest to dość żmudna praca i wymaga czasu ( a tego nie mam w nadmiarze).
Wersja wiosenna jest jak najbardziej do wykonania, po prostu trzeba do mnie napisać i ustalić szczegóły. Szyłam na zamówienie różne kolory.



2
[#24] Re: Miękkie wyszywane pokrowce antykurzowe.

@flea, post #23

Łucznik to była bardzo porządna firma. Moja mama też miała i wzorem słynnej już historii pt. Fanatyk, mógłbym śmiało powiedzieć za młodu, że moja mama była wtedy fanatyczką... szycia Ile to szpilek, nitek i skrawków materiałów się walało po całym domu i ile szaf było zapełnionych zdobytymi niemałym trudem materiałami, nie zliczę Teraz moja mama nie może patrzeć na maszynę do szycia, obrzydła jej
[#25] Re: Miękkie wyszywane pokrowce antykurzowe.

@Madman, post #24

Pewnie tłukli technologię przedwojenną, poniemiecką, jakąś inżynierię odwrotną czy inną kradzież własności intelektualnej to i efekt był w miarę porządny, choć niekoniecznie nowoczesny. Wbrew pozorom, własnej myśli technicznej w PRL-u było jak na lekarstwo.
[#26] Re: Miękkie wyszywane pokrowce antykurzowe.

@flea, post #12

szyję tylko pokrowce na komputery które mam w domu i fizycznie mogę dopasować pokrywę


Szkoda, że MEGA65 nie masz… (tak, wiem offtopic).
[#27] Re: Miękkie wyszywane pokrowce antykurzowe.

@Cedrat, post #26

Na razie nie mam. Czekam na dostawę Mega65. szeroki uśmiech
3
[#28] Re: Miękkie wyszywane pokrowce antykurzowe.

@Daclaw, post #25

Pewnie tłukli technologię przedwojenną, poniemiecką, jakąś inżynierię odwrotną czy inną kradzież własności intelektualnej to i efekt był w miarę porządny, choć niekoniecznie nowoczesny. Wbrew pozorom, własnej myśli technicznej w PRL-u było jak na lekarstwo.

No właśnie, "pewnie" nie znaczy "na pewno" a nie masz takiej wiedzy a widzę opierasz się na stereotypie, że kraje bloku wschodniego, w okresie socjalizmu to tylko kradły technologię a nic swojego nie wymyślały, czy tak było z Łucznikiem, nie wiem natomiast byłbym skłonny uwierzyć, że ten sprzęt był dobry i wytrzymały bo produkowano go u nas a nie jak obecnie gdzie wszystko robi się w Chinach, tak aby działało to dopóki nie skończy się gwarancja. Jak zapewne pamiętasz (lub nie), taki Zelmer robił w tamtych czasach świetny sprzęt agd, ten który szedł na eksport rzecz jasna. Komu udało się wówczas taki sprzęt kupić, prawdopodobnie ma i używa go do dzisiaj (moja mama nadal ma elektryczną maszynkę do mielenia mięsa, która jest nie do zdarcia, tylko noże się ostrzy lub wymienia bo to wiadomo, że się zużywa, ma też młynek elektryczny do kawy). A teraz ludzie kupują silvercrest w lidlu i po roku wyrzucają do śmieci ;)
[#29] Re: Miękkie wyszywane pokrowce antykurzowe.

@ZbyniuR, post #1

Fajne rozwiązanie w czasach gdy ludzie zbierają wiele różnych retro-maszyn, które przez większość czasu stoją i się kurzą (nie da się codziennie używać wszystkich). Bo gdy kogoś interesuje na przykład tylko Amiga, ma ją jedną ale dopieszczoną, używa każdego dnia, to już nie ma sensu codziennie jej pakować a taki worek. Jednak dla multi-kolekcjonerów to świetna sprawa.
2
[#30] Re: Miękkie wyszywane pokrowce antykurzowe.

@MDW, post #29

Żeby sobie stało to trzeba mieć dedykowany pokój zabaw Ja to mimo iż chciałbym się codziennie zabawiać z moją Amigą to nie mam tyle czasu aby ją cały czas trzymać rozłożoną ;)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem