kategoria: A600
[#1] przenoszenie danych PC -- Ami
Panowie,
Gdybym nie chciał korzystać z PCMCIA / WinUae to czy jedyną opcją, aby wrzucić soft na dyskietki pozostaje null modem? Pytam z perspektywy laika.
[#2] Re: przenoszenie danych PC -- Ami

@wilkwcieniu, post #1

Cześć,
Nie, nawet na A500 można przerzucić przy pomocy dyskietki sformatowanej na FAT (720 KB), ale by to zrobić, trzeba mieć już jakaś dyskietkę amigową ze sterownikiem. Ja osobiście używam Hombre od ppilla, świetny pakiet. Po stronie PC najpierw pakuję do ADZ (gzip), co sprawia, że cały obraz powinien się zmieścić i potem rozpakowuje w Hombre do amigowej dyskietki.
Natomiast pierwszy transfer, jak jeszcze nie masz Hombre, to trzeba wykonać właśnie przez null modem. Alternatywnie spotkać się z kimś, kto Ci nagra Hombre. ;)
[#3] Re: przenoszenie danych PC -- Ami

@wilkwcieniu, post #1

Zakładając, że posiadasz dysk twardy w Amidze, np. w postaci karty sd/cf, to mozna
przerzucić kolekcję adf na ten dysk (oczywiście pod winuae operacja) i potem
sobie spokojnie zgrywać już w Amidze na dyskietki jednym z wielu dostępnych
programów. Adf2disk chociażby.

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2022 20:38:13 przez mmarcin2741
[#4] Re: przenoszenie danych PC -- Ami

@wilkwcieniu, post #1

O goteka już chyba pytałeś w innym poście. Można łatwo przenosić dane na adf "dosowe" za pomocą Total Commander z zainstalowaną wtyczką.
Jest też SDBox którego lubię używać z A500 (coś jak PCMCIA w A600 tylko transfer wolniejszy).
1
[#5] Re: przenoszenie danych PC -- Ami

@SimonGK, post #4

Jest jeszcze jeden sposób przenoszenia danych.
Działa on tylko w jedną stronę : z pendrive do Amigi.
Należy użyć tego programu. link
Obsługa jest w CLI, ale dostosowałem proste GUI przy pomocy pakietu GUI4CLI.
Prędkość transferu jest taka jak stacji dyskietek, ale ma się dostęp do wszystkich plików na pendrive
[#6] Re: przenoszenie danych PC -- Ami

@wilkwcieniu, post #1

[#7] Re: przenoszenie danych PC -- Ami

@wilkwcieniu, post #1

najprościej to dysk amigowy CF/SD montujesz pod jakimkokwiek linuksem z opcja "afs" i przegrywasz jak na pena ile wlezie... bez zbędnych UAE
[#8] Re: przenoszenie danych PC -- Ami

@Greczkin, post #7

Opcja "afs" obsługuje wszystkie amigowe filesystemy, PFS, SFS ?
A i trzeba mieć kompa z Linuxem.
[#9] Re: przenoszenie danych PC -- Ami

@Norbert, post #8

Linuxa można odpalić live z pendrive, albo zainstalować pod wirtualną maszyną np darmowym virtualbox'em. U mnie na każdym kompie mam zainstalowany linux razem z windowsem, jakby trzeba było skorzystać. Linux ma fajny bootloader Grub, który sam wykryje zainstalowane systemy na komputerze i zrobi ekran startowy.
[#10] Re: przenoszenie danych PC -- Ami

@ryshard, post #9

A jak z obsługą sfs, pfs ?
[#11] Re: przenoszenie danych PC -- Ami

@Norbert, post #10

Nie wiem, nie montowałem jeszcze.
[#12] Re: przenoszenie danych PC -- Ami

@Greczkin, post #7

W życiu nie instalowałem Linuxa. Chciałem tylko na dyskietki nagrać adf’y. Zaraz zacznę pytać jak instaluje się Linuxa. Nie chcę robić takiej siary :).
[#13] Re: przenoszenie danych PC -- Ami

@wilkwcieniu, post #12

Gdybym nie chciał korzystać z PCMCIA / WinUae...
To może powiedz dlaczego nie chciałbyś skorzystać z najprostszych tylko szukasz 'problematycznych' rozwiązań
[#14] Re: przenoszenie danych PC -- Ami

@AmiClassic, post #13

Bo inaczej nie było by co robić, a tak? Jest na co narzekać na forum

Może chodzi o problem z rozkręcaniem Amigi, bo pewnie ma kartę CF schowaną w środku.
A PCMCIA to strach przed kupnem niekompatybilnej karty.

Co do PCMCIA, to może warto zainteresować się adapterem CF-SD i zrobić kanapkę. Będziesz miał wtedy kartę SD w FAT do wymiany danych i to hot-swap. Tylko nie wswzystkie adaptery SD-CF działają

Co do karty CF w środku, to nie wygodniej użyć SD-IDE i extendera micro-SD? Wtedy można sobie wyprowadzić kartę na zewnątrz. Ja używam kart 64GB gdzie mam kilkadziesiąt GB gier WHD i ADF. Przenoszenie danych jest wtedy sporadyczne i nawet zewnętrzny gotek wystarczy. Na PCMCIA wrzucam jak jest więcej. Używam karty 128GB


[#15] Re: przenoszenie danych PC -- Ami

@AmiClassic, post #13

Bo sobie kupiłem nową stację FDD i naiwnie wierzyłem, że obejdzie się bez Goteka, Goexa, adaptera PCMCIA ;) ...
[#16] Re: przenoszenie danych PC -- Ami

@wilkwcieniu, post #15

Dokupujesz FDD na USB.
Używasz dyskietek 720kb do przenoszenia danych między pc a amiga.
Proste, ale jakie "oryginalne"
1
[#17] Re: przenoszenie danych PC -- Ami

@wilkwcieniu, post #15

Dokupujesz FDD na USB tak jak pisze Norbert. Sam używam tego rozwiązania i jestem zadowolony. Przenoszę dane na dyskietkach DD 720kB.

Drugie rozwiązanie to zrobić sieć SERNET między Amigą i np. PC.
[#18] Re: przenoszenie danych PC -- Ami

@Norbert, post #16

Dokupujesz FDD na USB.
Używasz dyskietek 720kb do przenoszenia danych między pc a amiga.
Proste, ale jakie "oryginalne"


Dyskietki 720kb...
Nie wystarczy sformatowanie 1.44?...

Sorry, ale ja grając zaniedbałem czas, który był na pogłębianie wiedzy o Amidze. Stąd prymitywne w Twoich oczach pytania (w innych dziedzinach mógłbym Cię zaskoczyć ;) )...
[#19] Re: przenoszenie danych PC -- Ami

@Hexmage960, post #17

Gdzie Wy nabywacie takie nośniki? Nawet 1.44 w cenach innych niż 1L paliwa na Orlenie jest już rzadko dostępne.
[#20] Re: przenoszenie danych PC -- Ami

@Norbert, post #16

Norbert. Czy to ma być stacja dedykowana dla 720kb jak ta z hiperłącza czy jakakolwiek na 3,5?...
Dzięki!

https://allegro.pl/oferta/zewnetrzna-stacja-dyskietek-3-5-720-kb-na-usb-12128346491
[#21] Re: przenoszenie danych PC -- Ami

@wilkwcieniu, post #19

Polecam ten kabel null-modem. Sprawdzone, działa z dwoma Amigami.

Nie testowałem sieci Sernet, bo nie mam adaptera złącza serial na USB w PC.

Ostatnio kupiłem 10 dyskietek DD za ok. 6 złotych za dyskietkę.

#20

Tak, ta stacja dyskietek powinna zadziałać. Mam podobną (TEAC).

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2022 21:57:08 przez Hexmage960
[#22] Re: przenoszenie danych PC -- Ami

@Hexmage960, post #21

Polecam ten kabel null-modem. Sprawdzone, działa z dwoma Amigami.

Potrzebowałbym manuala dla kogoś niezaznajomionego z tematem.

Ostatnio kupiłem 10 dyskietek DD za ok. 6 złotych za dyskietkę.

To jak za darmo ;)...
[#23] Re: przenoszenie danych PC -- Ami

@wilkwcieniu, post #22

Potrzebowałbym manuala dla kogoś niezaznajomionego z tematem.

Amiga OS posiada w standardzie preferencje Serial z tego co pamiętam już nawet od wersji 1.3.

W OS 3.x masz systemowy program preferencji Serial, gdzie możesz ustawić parametry połączenia.

Ażeby połączyć dwie Amigi można skorzystać np. z SerNetu. Montuje on zwykłe urządzenie DOS do sieci.

http://aminet.net/package/comm/net/sernet24

Można też połączyć się z PC, ale nie wiem czy to działa z adapterem na USB.

Tu pakiet, z którego korzystałem ze zwykłym złączem Serial w PC:

http://aminet.net/package/comm/misc/PC2Am308
http://aminet.net/package/comm/net/PC2AmFix

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2022 22:12:21 przez Hexmage960
[#24] Re: przenoszenie danych PC -- Ami

@wilkwcieniu, post #15

Kompletnie Cię nie rozumiem

Bardziej przemawia do mnie koncepcja sniffermana:
Bo inaczej nie było by co robić, a tak? Jest na co narzekać na forum
Chyba tak.
[#25] Re: przenoszenie danych PC -- Ami

@AmiClassic, post #24

Oj tam, oj tam. ;)
[#26] Re: przenoszenie danych PC -- Ami

@Norbert, post #16

Dokupujesz FDD na USB.

Posiadam kilka i pod Win10 miałem problemy z ich obslugą także może nie być kolorowo.

Bo sobie kupiłem nową stację FDD i naiwnie wierzyłem, że obejdzie się bez Goteka, Goexa, adaptera PCMCIA ;) ...

Bo może się obejść, ale musisz mieć stację FDD w PC. Nagrasz dyskietkę 720KB (może być 1.44MB z zaklejonym okienkiem) na PC i odczytasz ją na Amidze.
Przenosiłem tak dane 20 lat temu i wtedy był problem z długimi nazwami plików. Trzeba było wszystko najpierw spakować

Jak będziesz miał do przeniesienia kilka MB danych, to już robi się to problematyczne.

Połączenia kablowe też jest niewygodne i wolne.

Kup sobie PCMCIA, albo wyprowadź kartę na zewnątrz.
[#27] Re: przenoszenie danych PC -- Ami

@wilkwcieniu, post #1

Wypróbowałem wiele sposobów na wymianę danych pc-amiga i według mnie najlepszy (ale i najdroższy) sposób to podłączenie amigi do sieci lokalnej, przez modem (lan lub wifi) właśnie po pcmcia. W sieci lokalnej mam serwerek synology diskstation i na nim dedykowaną partycję pod amigię, na serwerku działa usługa smb. Po stronie amigi - karta pcmcia lan, stos tcp ip (Roadshow) i smbfs. Montuje smb i mam dostęp serweka nas po stronie amigi z poziomu workbencha (można sobie zmapować dysk sieciowy w np. DOpusie). Można też przerzucać pliki po ftp, ale jest z tym więcej zachodu. Potrzebne pliki zapisuję sobie na nas-ie z pc-ta. Mam tak podłaczone na stałe dwie amigi, jedna po wifi (prism) druga po lanie.
[#28] Re: przenoszenie danych PC -- Ami

@snifferman, post #26

Połączenia kablowe też jest niewygodne i wolne.

Stwierdzam, że takie połączenie na pewno nie jest niewygodne. Po prostu łączysz Amigę do sieci. Uważam, że to najbardziej naturalny i łatwy sposób.

Przyznam, że prędkość transferu nie jest bardzo szybka.

Co do dyskietek to aktualnie to jedyny sposób w jaki transferuję dane w obie strony.

Z PC na Amigę korzystam też z płyt CD-R/RW.

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2022 23:19:29 przez Hexmage960
[#29] Re: przenoszenie danych PC -- Ami

@Hexmage960, post #28

Po prostu łączysz Amigę do sieci.

Chodziło mi bardziej o nullmodem. Wątpie, aby autor wątku chciał inwestować w sieciówkę i ją konfigurować

Ja przeważnie wywalam modulator i tam wyprowadzam gniazdo SD. Kartę można w każdej chwili wyjąć i pobawić się na WinUAE. Postawić nowy system, przenieść dane, potestować. W A1200 jest klapka przy portach mysz/joy i można wyprowadzić kartę tam. Modulator zostaje wtedy dla konserwatystów.

Można wtedy mieć kilka kart SD z różnymi systemami. W swoich laptopach mam czytniki kart SD, więc wszystko szybko, sprawnie i wygodnie.

W większości Amig mam karty 32GB i więcej. Nie muszę za dużo przenosić, bo większość już tam jest
[#30] Re: przenoszenie danych PC -- Ami

@wilkwcieniu, post #22

Potrzebowałbym manuala dla kogoś niezaznajomionego z tematem.

Proszę bardzo:
https://www.ppa.pl/programy/amiga-pc-przenoszenie-danych-2.html

Prościej się nie da. Jeżeli zależy Ci tylko na przeniesieniu paru adf'ow na dyskietki, to to jest najtańszy i zarazem najprostszy sposób.
Co do dyskietek, to unikaj 1.44 MB (MF2HD), bo to crap. Ze wszystkich, które miałem żadna już dziś nie działa. Jedynie dyskietki MF2DD, te działają do dziś. Tyle że do przenoszenia Amiga musi mieć najpierw sterownik FAT. Taką dyskietkę można normalnie zapisać pod pecetem. Dlaczego nie można bezpośrednio na PC nagrać dyskietki amigowej? Bo pecet jest na to za tępy, no chyba że użyjesz specjalnego kontrolera typu Catweasel czy Kryoflux, ale to znowu zwiększa koszt. Jak masz dyskietkę z Workbenchem, to po prostu użyłbym kabla null modem. Można go nawet samemu zrobić, będzie jeszcze taniej. No i pc musi mieć port RS232, jak nie ma, to można kupić pod USB, tylko najlepiej na chipsecie Prolific. Ale może masz jeszcze gdzieś w piwnicy starego blaszaka z takim portem?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2022 00:32:24 przez diobou
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem