[#1] Amiga w liczbach i jej wpływ na świat komputerów
.
[#2] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!
"Całkowita liczba sprzedanych egzemplarzy A1200 nie jest znana, według różnych źródeł liczba ta może zawierać się w granicach 1-1,5 miliona egzemplarzy. Łącznie Commodore i jego następca, Escom, wprowadzili na rynek prawdopodobnie 7,5 miliona komputerów z logo Amiga."

https://www.purepc.pl/pureretro-amiga-1200-skonczyla-25-lat-przypominamy-jej-historie
[#3] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #2

Liczby wcięte z tyłu. Od ćwierćwiecza wszystkie źródła twierdziły że wszystkich Amig sprzedano ok 6mln w tym 5mln A500, pół mln A1200, a Escom sprzedał tylko ok 40tysi a teraz, ktoś na łep upadł i sieje bzdury. Jak tak dalej pójdzie to za parę lat zaczną twierdzić że A500 to zrobili tylko parę sztuk prototypowych, a potem już tylko same A1200 sprzedawali i było tego 15 mln. :D
[#4] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@ZbyniuR, post #3

Pracownik Commodore podaje liczbę prawie 7,2 mln sprzedanych Amig do końca 1993 roku link
[#5] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #4

Tam edytować może każdy kto sie zaloguje. Skoro miał takie dobre dojścia do wiarygodnych danych to czemu nie uzupełnił pozostałych rubryk? I czemu tam tyle okrągłych liczb?
O Vic20 też wszystkie źródła jakie widziałem od lat podawały że osiągnął 2 mln, a tu jest że 3. No to Jezus ze swoimi rybami na pustyni niech sie schowa, a jak wyczaruje 1 mln Vic20 to sie może dopiero porównywać z Peterem Kittelem.
To samo źródło podaje że C64 sprzedano 12.5 mln, czyli spece od liczenia i mierzenia z Rekordów Guinnessa, jaja sobie robią z tymi 17 mln, (które nawiasem mówiąc zapisano w księdze na 3 lata przed końcem jego produkcji). A wikipedia w niektórych językach po ostatniej edycji ok 3-4 lata temu podaje że C128 sprzedano aż 6 mln, (wcześniej podawano mniej), czyli co 3ci Komodziarz świata miał ten 2 razy droższy model a nie słynnego C64.

Po takich rewelacjach stwierdzam że jeśli czegoś o epoce przed-internetowej nie wydrukowano w książce lub magazynie z takich też czasów to będę sceptyczny. Bo w necie za dużo zgrywusów i sklerotyków. :)

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2022 21:10:14 przez ZbyniuR
2
[#6] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@ZbyniuR, post #5

Nie ma chyba dokładnych danych, ile Amig się sprzedało przez te wszystkie lata.
W Polsce było pewnie coś koło 200 może nawet 300 tysięcy.
Wiadomo, że w Europie Zach. sprzedawało się wielokrotnie więcej
niż u nas.
Każda liczba pomiędzy 6mln a 9mln może być prawdziwa.

Nie jest to mała ilość, biorąc pod uwagę, że konkurencyjne sprzęty,
takie jak SegaMD, Atari St i gwardia 8bit była dużo tańsza.

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2022 22:15:13 przez mmarcin2741
[#7] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@ZbyniuR, post #5

Z c64 przesiadłem się właśnie na C128. I jeszcze ze 2 czy 3 znajomych komodziarzy miało C128. W tym c128D.
[#8] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@mmarcin2741, post #6

W ciągu kilku godzin ze 7 zrobiło sie 9 milionów, no to za tydzień niektórzy zaczną wierzyć że były popularniejsze niż SNES. :D
[#9] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@Aniol, post #7

Gratuluję, ale co z tego?
[#10] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@ZbyniuR, post #8

Nieważne czy 6 czy 8 mln. Amigowcy, jak zawsze, licytują się na cyferki zapominając o tym, iż najważniejszy jest rynek jaki dany hw tworzy. Każdy, kto ma choćby mgliste pojęcie o realiach Amigi, wie że rynkiem jaki przynosił zysk był rynek profesjonalny.Audio video. Mała ilość sprzętu, wąska baza odbiorców ale wysoce rentowny software ) rynek third party. Na drugim biegunie było 99% tego co wokół Amigi powstało. Rynek entuzjastów. Głównie (nie całkowicie)młodych, niezarabiajacych osób. Grono użytkowników, które niespecjalnie respektowali prawa autorskie. Wszyscy znamy konsekwencje.
Kulturowo Amiga wywarła bezcenny wpływ na losy wielu ludzi, powodzenie kolejnych generacji sprzętu, losy gamedevu w Europie i na świecie Amiga była wyrzutnią w przyszłość, niosła jej kaganek. Natomiast jej rynek oprogramowania konsumenckiego leżał i kwiczał. Tego nie zmieniłoby nic - nawet kilkadziesiąt milionów dodatkowo sprzedanych Amiga. To było też powodem dla którego Amiga - dla prywatnych odbiorców - przestała mieć jakiekolwiek znaczenie w USA już na początku 1990 roku.

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2022 22:39:45 przez michalmarek77
1
[#11] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@michalmarek77, post #10

Kulturowo Amiga wywarła bezcenny wpływ na losy wielu ludzi


to jest truizm dotyczący wszystkich popularnych maszyn, c64, atari, amigi, nintendo nes i snes oraz macintosha a w mniejszym stopniu także amstrada, msxa i zx spectruma

(*) a w stanach także apple2

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2022 23:50:19 przez michal_zukowski
1
[#12] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@michalmarek77, post #10

Amiga - dla prywatnych odbiorców - przestała mieć jakiekolwiek znaczenie w USA już na początku 1990 roku

Bo tam rządziły konsole do gier. Komputery/mikrokomputery w Europie były
bardziej popularne. Być może z powodu piractwa, można zgadywać.
Nie znam się na scenie, ale chyba w Stanach nie była zbyt powsze-
chnym zjawiskiem.
Poza tym, każdy rynek ma swoją specyfikę. W Japonii inne platformy
odnosiły sukcesy niż w Europie itp. itd.
[#13] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@ZbyniuR, post #5

W samych Niemczech do końca 1993 roku zostało sprzedanych 1,6 mln (chyba końcówka ",6" utkwiła tobie w pamięci) z innego tematu link i to się zgadza z tym co podał drogą mailową pracownik Commodore link
[#14] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@michal_zukowski, post #11

Tak i nie.

Maszyny, które wymieniłeś wyżej miały oczywiście znaczący wpływ na losy wielu ludzi, popularyzacji informatyki, tej czy innej dziedziny gospodarki - ich wpływu, na ogólnie pojmowaną, kulturę nie sposób porównywać z Amiga.

Amiga w tym gronie wyróżnia się szczególnie gdyż niespotykanie umożliwiała tworzenie rzeczy, którym żaden inny sprzęt nie był w stanie podołać.

Amiga była płótnem wyobraźni.

(Demo)Scena, która się wokół niej wytworzyła jest pięknym przykładem. Żaden inny komputer -nawet ZX Spectrum - nie wpłynął na rozwój gamedevu, kultury w Europie jak Amiga.

To był sprzęt, który swą multimedialnością, był tak wyjątkowy jak (wtedy) bezgranicznie pozwalał tworzyć, korzystać z możliwości niespotykanych nigdzie indziej.

Amiga przez chwilę była komputerowym Opus Magnum.

Jej wpływ na kulturę był bezprecedensowy.

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2022 09:54:15 przez michalmarek77
1
[#15] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@michalmarek77, post #14

W sensie globalnym, wpływ na kulturę Amigi był żaden, dla większości ludzi był jednym z wielu komputerów wczesnych lat 90-tych. Myślę, że większy wpływ miał NES/SNES/Sega a zaraz potem PS1 aniżeli Amiga. Oczywiście Polska, Niemcy, Francja i Anglia odczuły wpływ Amigi bo skoro miala X procent rynku i względnie sensowne srodowisko developerskie to zespoły rad nieraz musiały coś na nią robić.

Co do demosceny to pewnie niewielki procent użytkowników w danym kraju więc ciężko ocenić wpływ wtedy (teraz jest dużo większy bo dużo scenowców jeszcze jest aktywnych, albo uaktywnia się co pewien czas).

Z technicznego punktu widzenia Amiga wprowadziła muzykę z samplami. To chyba jej główna zasługa.
2
[#16] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@michal_zukowski, post #15

@SKOLMAN - To źródło potwierdza tylko tą liczbę niemiecką, a nie całą tabelkę.

@michalmarek - Mam wrażenie że za często oglądasz proAmigowe filmy, bo co drugie zdanie jakie przytaczasz to cytaty z takich produkcji. Ale na świecie istnieją także inne filmy które pokazują np że nic innego nie wpłynęło na zarażenie tak wielkich rzesz komputerowym świrem jak premiera Vic20, albo że ZX Spectrum stworzył Brytyjski przemysł growy, i niejedną fortunę z którymi w tamtych czasach mogły sie porównywać jedynie japońskie firmy tworzące arcadowe automaty. USA i reszta Europy była wtedy drugą ligą. A Amiga była dopiero 3im (po C64) i to najkrótszym (z tych 3ech) rozdziałów w początkach tych amerykańskich i brytyjskich częściach historii.
Scena odegrała znaczącą rolę w czymkolwiek, jedynie w podpitych głowach uczestników tego niszowego ruchu.

@michal_zukowski - Muzyka elektroniczna jest moją pasją dłużej niż komputery. A w tym świecie prekursorem i wyznacznikiem nowych trendów w tworzeniu dźwięków za pomocą sampli była płyta Zoolook - J.M.Jarre z 1984 roku i wierz mi żadna Amiga nie odegrała w tym nawet najmniejszej roli. Mowa tu o jakości sampli z którą nawet dziś Amiga się zmaga. A czym była Scena, oraz rola Amy w grach wspomniałem powyżej.

O każdym z tych fenomenów są filmy dokumentalne, w których wypowiadają sie ludzie znacznie bardziej znani na świecie niż ci co wygrali copy party. Wystarczy wyciągnąć głowę z Amigowej dziupli i rozejrzeć sie co sie dzieje na świecie. :)
3
[#17] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@ZbyniuR, post #16

Łoj! Taaak! Dajecie, chłopaki!

4
[#18] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@ZbyniuR, post #16

Chodziło mi o użycie muzyki z samplami w grach, a nie zaoranie rynku muzycznego. Wiadomo, że Paula się do profesjonalnego rynku muzycznego nie nadawała.

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2022 12:21:30 przez michal_zukowski
[#19] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@recedent, post #17

A ja już myślałem, że powstaje MK AGA...
[#20] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@ZbyniuR, post #16

Wystarczy wyciągnąć głowę z Amigowej dziupli i rozejrzeć sie co sie dzieje na świecie. :)

Oj tak. w pełni się zgadzam i nie dla tego że moja pierwsza miłość to c64. ;)
Jestem, w końcu, po lekturze ostatniej części książek Bagnall'a "Commodore - The Final Years" i powiem szczerze, że to powinno być źródło wiedzy dla wszelkich dyskusji tutaj.
To co tutaj padło 1.6 miliona sprzedanych sztuk jest dość bliskie chyba sumom jakie się tam pojawiają. W wolnej chwili wezmę książkę jeszcze raz i pododaję te sprzedaże A500, A600 i A1200 po miesiącach tak jak autor w książce podaje.
Szerze polecam książkę każdemu miłośnikowi Amigi/Commodore aby wyrobić sobie zdanie bo fakty tam opisane wyglądają na zebrane i opisane bardzo rzetelnie.

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2022 13:09:45 przez c64portal
[#21] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@ZbyniuR, post #16

To jest to samo źródło tylko podane przez innego pracownika Commodore. Petro Tyschtschenko opierał się na tych danych w swojej książce.
[#22] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@michal_zukowski, post #15

Michale, to straszne jak bardzo nie doceniasz wpływu Amigi na - nie bójmy się tego określenia – losy ludzkości.

Nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie deprecjonował dorobku, wpływu jaki szedł za NESEM, SNESEM czy inną konsolą (PlayStation to tak istotny, odrębny temat, że nie warto zestawiać go razaem, nawet z Amigą) – choć wywarły kolosalny wpływ na kulturę, styl życia był on raczej bierny niż aktywny, jak miało to miejsce w przypadku Amigi.

Amiga szokowała tym co można był nią stworzyć, przede wszystkim tym w jaki sposób można było tego dokonać.

Faktem jest, że ten kreatywny wpływ Amigi na kulturę, miał miejsce głównie w Europie – nie znaczy to jednak, ze za oceanem go nie było.

To Amiga stworzyła tam multimedia – bez niej komputery do dziś były by czarno białe i bez dźwięku. Bez Amigi nie byłoby Direct X-a, Sharpa X68000, kolejnego etapu w technologicznym rozwoju konsol etc. Wpływ Amigi odbija się echem do dziś. Skądinąd to przykre, że amigowe portale w ogóle o tym nie piszą, nie przytaczają takich ciekawostek .

Trudno jednak to porównywać tym jaki wpływ wywarła ona w Europie – o ile wcześniejsze, najpopularniejsze, komputery (Atari 8bit, C64, Amstrady, BBC, MSXy w Holandi, ORic i pochodne we Francji) stworzyły europejski gamedev, zaszczepiły ciekawość informatyki u sporego grona maniaków technologii w żadnym razie nie mogły równać się z Amigą.

Amiga nie docierała do „nerdów”, do pasjonatów technologii – ona trafiała każdego. Jej możliwości skłoniły do kontaktu z komputerami osób, które nigdy wcześniej by się ich nie dotknęły.

Żaden inny sprzęt wcześniej (bo później to oczywiście głównie PlayStation choć nie tylko) nie sięgnął ułamka fascynacji jaką wokół siebie generowała Amiga.

Zdaję sobie sprawę, że powyższe może wyglądać jak majaczenie w malginie ale to po prostu – sprawdzone u źródeł - fakty. Wystarczy wychylić nos poza amigową enklawę, sięgnąć (dość łatwo dostępnych obecnie) źródeł, spojrzeć na rynek amigowy z innego, nie technologiczno – cyferkowego, odrobinę poszerzyć wiedzę się o tym przekonać. Żaden wyczyn.



@Zbyniur

Nie oglądam amigowych filmów. Nie muszę. Mam dużo precyzyjniejsze dane, źródła. Jeśli jednak w filmach amigowych wypowiadają się w podobnym tonie – mówią prawdę. Czasem o amigowej przeszłości wspominam, przytaczam moje źródła na prowadzonym przeze mnie fp. Choć raczej rzadko – retro jest nudne i tak banalne, że niespecjalnie często m
1
[#23] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@michalmarek77, post #22

Chyba pan przesadza z tym ogromnym znaczeniem Amigi. Sama Amiga niczym szczególnym nie była
Automat do gier oparty na płycie Sega system 16 z 1985 miał w tym samym czasie większe możliwości.
[#24] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@mmarcin2741, post #23

Oczywiście

Podejrzewam, że na takim automacie Andy Warhol tworzył grafiki.


WTF???

Serio, proszę zwrócić uwagę na słowo "kulturowy".



(Co nie znaczy, że sprzęty Segi nie warte są wzmianki - owszem, są i też znaczący wpływ miały ale to już inna bajka)
2
[#25] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@michalmarek77, post #22

Jej możliwości skłoniły do kontaktu z komputerami osób, które nigdy wcześniej by się ich nie dotknęły


Czy ja wiem... Rzecz jasna, większość znanych mi posiadaczy amigi z czasówki jej względnej świetności używała jej jako "konsoli do gier na dyskietki" i nic nie było w stanie sprawić - żaden przykład, rulezowanie, propaganda - żeby zechcieli wyjść ponad to i skorzystać z tego kreatywnego potencjału.

Natomiast ci kreatywni amigowcy po prostu... byli kreatywni z natury. I byliby z Amigą czy bez niej. Gdyby ślepy los zrządził inaczej i zamiast z Amigą zetknęliby się w odpowiednim momencie z ST, toby byli tak samo kreatywni na Atari.
7
[#26] Re: rozwoj-amigowego-rynku-gier

@Daclaw, post #25

W pełni sie z Dacławem zgadzam. :)

Bo gdyby mówić o liczbach to myślę że okienka w Makówach oraz Windy od 95 i później zachęciły większe rzesze do "nie-bania" sie komputera niż Amigi. Natomiast w zachęcaniu do grania w gry, tych którzy wcześniej nie chcieli ich nawet tykać, nic nie przebije Wii. :) Nooo może jeszcze NDS.
Wg mnie nie ma takiej dziedziny w której Amiga startowała, i w której inna platforma by nie osiągnęła więcej. Jedynie fanatyzm albo wąskie horyzonty sprawiają że niektórzy tego nie widzą. A powtarzanie bajek dla Amigowców czego to Amiga nie dokonała nie zmieni historii. Pokolorowała nam młodość ot i tyle. Dorzuciła parę cegiełek do budowy świata. Ale nie ona wymyśliła budowanie domów i mostów. :)
2
[#27] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@Daclaw, post #25

Heh, no nie.
Nie warto patrzeć na rozwój kultury i sztuki przez pryzmat swoich doświadczeń, swojego widzimisię -
szczególnie gdy fakty, historia mówi co innego.
"Wydaje mi sie" prowadzi do nikąd. Warto, skądinąd, tę wiedzę zgłębić i samemu się o tym przekonać.
Warto skadinąd sprawdzić historię, "dokonania" Atari ST, w czym, gdzie i dlaczego taki a nie inny wpływ ono wywarło.
3
[#28] Re: rozwoj-amigowego-rynku-gier

@ZbyniuR, post #26

Och, Zbuniur. O jakich my latach piszemy?
Amiga swój krytyczny impakt miałą w latach 87 - 92. Tak - dla Europy liczyła się głównie A500.
Błądzisz po cyfrach, nie dostrzegając tego co najważniejsze.
Serio - polecam zaznajomić sie z historią dogłębnie, nie po łebkach.

Swoją drogą - nie warto wrzucać do jednego wora tego co działo się w USA z tym co miało miejsce w Europie.
W przypadku komputerów to zupełnie inne uniwersa, nieporównywalne w żadnym aspekcie.
(Co zresztą pięknie pokazuje historia Apple, Microsoftu czy kariera IBM PC. Skadinąd także twojego ulubionego Amstrada - gdy w Europie Amstrad promował, w latach 86-90, na rynku konsumenckim CPC, w USA od 87 promował konsumenckie Pecety. Promował je jako sprzęt rozrywkowy, skądinąd. Myślę, że historia próby podbicia USA przez Amstrada mogłaby ci wiele uzmysłowić)
1
[#29] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@michalmarek77, post #27

Nie warto patrzeć na rozwój kultury i sztuki przez pryzmat swoich doświadczeń, swojego widzimisię

Ja bym powiedział, że Amiga była wytworem kultury i sztuki. Moznaby chyba
powiedzieć, że wszystkie wysokie technologie mają swoje źródło,
mówiąc górnolotnie, w tzw. cywilizacji zachodu, która obecnie chyli
sie ku upadkowi, ale jeszcze w latach 50. XX wieku było zupełnie
inaczej.
Jeśli mówimy o popkulturze, to raczej była ona kształtowana przez
film i ogólnie cały przemysł fonograficzny.
Nie rozumiem, w jaki sposób Amiga wpływała na kulturę. Komputer
był zwykłym narzędziem, jak wcześniej dłuto rzeźbiarza.
[#30] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@mmarcin2741, post #29

Amiga była dłutem dla wielu.
Dłutem, którego przed nią nie było.
Dlatego.
Dlatego jej dorobek na zawsze zapisał się w annałach kultury i sztuki.
5
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem