kategoria: Programy
[#1] Golem, soft do fakturowania
Hejka, czy ktoś wie jak zmienić stawki VAT w programie, coś tam pozmieniałem w hexedytorze, w programie zmieniło ale nie przelicza tak jak powinno :)
Jakieś pomysły ?
[#2] Re: Golem, soft do fakturowania

@QUAD, post #1

zmienic dzialalnosc na ryczalt xD
2
[#3] Re: Golem, soft do fakturowania

@QUAD, post #1

zrodla są/byly na sieci, mozna by kiedys bylo spojrzeć
[#4] Re: Golem, soft do fakturowania

@michal_zukowski, post #3

a gdzie te zrodla? bo cos nie widze..
[#5] Re: Golem, soft do fakturowania

@juen, post #4

eee, no tu kiedyś były
https://sourceforge.net/p/golem-amiga/

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2022 12:17:37 przez michal_zukowski
[#6] Re: Golem, soft do fakturowania

@michal_zukowski, post #5

na stronie golema wlasnie pisze, ze tam sa developerskie rzeczy, ale nic na temat zrodel. bedzie ciezko cos z tym zrobic...
[#7] Re: Golem, soft do fakturowania

@juen, post #2

Sorry za offtop, ale ryczałt nic nie zmienia w kwestii stawek VAT.
2
[#8] Re: Golem, soft do fakturowania

@juen, post #6

[#9] Re: Golem, soft do fakturowania

@michal_zukowski, post #3

Ja sobie kiedyś zastanawiałem się czy tych źródeł nie odkurzyć ..
Ale wciąż inne istotne tematy. A poza tym - nie sądziłem, że jeszcze ktoś korzysta z tego programu.
[#10] Re: Golem, soft do fakturowania

@MaaG^dA, post #9

No fajnie by było po korzystać jak by się stawki VAT zgadzały szeroki uśmiech
1
[#11] Re: Golem, soft do fakturowania

@QUAD, post #1

No właśnie całkiem niedawno się zastanawiałem czy ktoś używał tego Golema. Kiedyś wyglądał na bardzo fajny soft. Stworzony przez ludzi, którzy wiedzieli jak się pisze pod AmigaOS. Podobało mi się, że cały jest pod MUI, fajnie zaprojektowany. W czasach gdy był rozwijany wydawał się softem z przyszłości w porównaniu z tymi wszystkimi, panującymi wtedy na rynku, rozwiązaniami opartymi na MS-DOS, które wyglądały jak na komputerach ośmiobitowych.

Mimo wszystko jestem zaskoczony, że ktoś korzysta z Golema dzisiaj. Soft księgowy musi być rozwijany żeby podążąć za niekończącymi się zamianami w świecie księgowości żeby w pewnym momencie właśnie nie okazało się, że trafia się na jakiś nierozwiązywalny problem.

Skoro są źródła to faktycznie może dałoby się to bardziej elegancko poprawić. Fajnie byłoby gdyby ktoś rozwijał ten program. Chociaż raczej bym na to nie liczył. Trudno o mniej interesującą gałąź programowania niż pisanie programu dla księgowości. Niektórzy nie wytrzymują tego nawet na nieźle płatnym etacie, a co dopiero za darmo. Chociaż pisząc komentarz na tym forum właściwie nie powinienem się dziwić żadnemu hobby i żadnej pasji... szeroki uśmiech szeroki uśmiech szeroki uśmiech
[#12] Re: Golem, soft do fakturowania

@QUAD, post #1

A masz jakies faktury w tym programie? Bo mozna w miare szybko zrobic taka poprawke, ale wtedy stare faktury tez beda mialy nowe stawki.
[#13] Re: Golem, soft do fakturowania

@docent, post #12

Nie mam żadnych fv, chciałem się tym pobawić trochę, po konfigurować, kumpel ma mi fiskalke posneta ogarnac, i zastanawiałem się czy nie zaprzęgnąć ami do wystawiania faktur, bo mało ich wystawiam
[#14] Re: Golem, soft do fakturowania

@QUAD, post #13

Ale zdajesz sobie sprawe, ze Golem obsluguje drukarki Posnetu sprzed 20 lat i przez te lata zmienily sie wymagania i protokol w tych drukarkach. Drukarka do Golema musi byc kompatybilna ze starym protokolem (Thermal?).
Poza tym potrzebna jest drukarka, ktora ma port rs232 - nowsze/tansze modele moga go nie miec.
[#15] Re: Golem, soft do fakturowania

@docent, post #14

Zachęcasz go. Zaraz zrobi jakis adapter :)
[#16] Re: Golem, soft do fakturowania

@docent, post #14

<nie_w_temacie_ciekawostka>

Ostatnio bylem w jednym z odzialow pewnego banku (jakiego, nieistotne).
Obslugiwali tam akurat jakas klientke, dla ktorej w wyniku jakiejs operacji bankowej potrzebny byl wydruk.
Jakiez moje bylo zdziwienie gdy ten wydruk byl zrobiony na jakiejs starej iglowce pokroju Star czy innej Seikoshy.
[#17] Re: Golem, soft do fakturowania

@QUAD, post #10

nie wiem czy się będą zgadzać.. ale trzeba będzie od czegoś zacząć.
Z zacząć trzeba będzie od przekompilowania na gcc. (chyba znajdę trochę czasu gdzieś w przyszłym tygodniu.. w końcu).
A potem to już będzie zależało.. co sie z tego udało i czy będzie "komu".
Na pewno stawki VAT i na pewno numeracja kont bankowych są do pierwszej zmiany.
[#18] Re: Golem, soft do fakturowania

@Phibrizzo, post #16

W marketach budowlnanych "Majster" i "Merkury Market" nada używają tylko igłówek.
1
[#19] Re: Golem, soft do fakturowania

@MaaG^dA, post #17

jak przerobisz na gcc/morphosa to mogę dodać pare rzeczy
[#20] Re: Golem, soft do fakturowania

@MaaG^dA, post #18

Heh,
Aż się pofatygowałem na mostek...
Inmarsat C raczej nigdy nie odejdzie od iglowek, do tego wciąż używa aktywnie dyskietek 3.5 calowych

To ten zestaw po prawej (od góry drukarka niżej terminal i wyciągnięta dyskietka oraz klawiatura na blacie)


Aaa
I kolejny eksponat to courserecorder, tu też raczej ciężko będzie od tego odejść choć drukarka bardziej zaawansowana


Ostatnia aktualizacja: 09.10.2022 18:28:57 przez pch
4
[#21] Re: Golem, soft do fakturowania

@pch, post #20

a nie lepiej dyskietki wymienic na goteka?
1
[#22] Re: Golem, soft do fakturowania

@michal_zukowski, post #21

Pewnie i by się dało
... Tylko przy kolejnym rocznym odnawianiu papierów radiowych byłyby kłopoty za jakieś niautoryzowane grzebanie w sprzęcie do gmdss-u.
No a poza tym mam dostęp do darmowych dyskietek Hehe, no ale nie DD..
1
[#23] Re: Golem, soft do fakturowania

@QUAD, post #1

Mialem ostatnio troche wolnego czasu w weekend wiec zaczalem robic aktualizacje golema i szukam chetnych do testowania od przyszlego tygodnia nowej wersji - najlepiej osob, ktore maja pojecie jak ten program wykorzystac :) Zainteresowanych zapraszam na priva.

Wersja 1.4 RC zbliza sie, mam nadzieje wypuscic ja w 20 lecie ostatniej aktualizacji :)
Zmiany:
- Uaktualnione stawki vat do obowiazujacych w 2022 roku.
- Dodana zostala stawka vat marza
- Poprawione mapowanie stawek vat przy drukowaniu na drukarce fiskalnej aby bylo zgodne z
z rozporządzeniem Ministerstwa Finansów w sprawie kas rejestrujących z dnia 30 kwietnia 2019 r.
- Listy "Dokumenty wystawione" i "Dokumenty odlozone" zostaly przeniesione z menu "Rozne" do menu "Sprzedaz"
- Zastapienie tekstu 'SWW' przez 'PKWiU' w aplikacji
- W ustawieniach drukarki zakladki "Wydruk 1" i "Wydruki 2" zostaly polaczone w jedna zakladke "Wydruk"
- W menu "System" zostala dodana opcja "Urzadzenia fiskalne", do ktorej zostaly przeniesione zakladki "Posnet" i "Posnet 2' z opcji 'Ustawienia"
- Zawartosc zakladek "Posnet" i "Posnet 2' zostala podzielona na 4 zakladki: "Ogolne", "Stawki VAT", "Wydruki", "Pozostale"
- W konfiguracji urzadzen fiskalnych w zakladce "Ogolne" zostala dodana mozliwosc wyboru protokolu transmisji z urzadzeniem (na razie dostepny tylko Posnet Thermal)
- Zostala zaktualizowana baza rozpoznawanych numerow bankow i kont bankowych do danych z ewib.nbp.pl z 21.10.2022
- Poprawione zostalo automatyczne inicjalizacjowanie pustego wzorca wyszukiwania na liscie faktur
- Zostalo poprawione mapowanie klawiszy funkcyjnych w menu
- Zostaly zrobione rozne poprawki kosmetyczne i jezykowe
- Zastapienie tekstu 'SWW' przez 'PKWiU' na wszystkich wydrukach
robi sie:
- Poprawienie kontrolki do wpisywania numerow kont bankowych tak, aby obslugiwala numery w standardzie IBAN wraz z weryfikacja poprawnosci numeru
- Zrobic opcje 'Magazyny' w menu glownym i przeniesc tam 'Magazyn' z 'Baz danych'
- Dolaczenie wszystkich potrzebnych bibliotek do golem/libs i niestandardowych klas mui do golem/mui i ladowanie ich z katalogu Golema
- Uaktualnienie installera

Poniewaz jeszcze pewnie bede mial wolne weekendy, to planuje dorabiac dodatkowe rzeczy wg tej listy:
wersja 1.5:
- W menu "Zakupy" opcja 'Zakup towaru' z automatycznym zasileniem magazynu
- Wprowadzanie pozycji przy fakturach zakupu
- Obsluga wystawiania faktury korygujacej
- Obsluga wystawiania faktury vat marza
- Drukowanie dokumentow na drukarkach laserowych lub atramentowych, kompatybilnych z pcl5
- Podglad wydruku faktury

wersja 1.6:
- Zapis faktury do pdf
- Generowanie jpk vat
- Uaktualnienie dokumentacji w amiga.guide
- Raporty

kiedys:
- Edycja/wczytywanie stawek vat z bazy
- Definiowanie typow kont uzytkownikow i ustawianie ich praw dostepu do poszczegolnych opcji
- Generowanie pit
- Weryfikacja online numeru nip/statusu w US
- SQLite

Jak macie jakies inne pomysly do dodania w Golemie, to piszcie - moze dodam :)
P.

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2022 15:40:16 przez docent
16
[#24] Re: Golem, soft do fakturowania

@docent, post #23

I zrobiłeś to w weekend? Masz jakiś czasowstrzymywacz i wypiłeś eliksir mądrości z VII księgi "Tytusa, Romka i A'tomka"?
Respect 150% szeroki uśmiech
2
[#25] Re: Golem, soft do fakturowania

@docent, post #23

Po pierwsze gratuluję :)

1. Drukowanie polecałbym zamienić na generowanie pdfa w priorytetach, roboty pewnie podobnie (o ile generowanie z libharu), a użytkowo bardziej się przyda.
2. No i jak źródła okrzepną to chętnie przeportuję na MorphOSa.
3. W nowych fakturach jeszczę chcą GTU

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2022 17:55:35 przez michal_zukowski
1
[#26] Re: Golem, soft do fakturowania

@docent, post #23

Jpk FA.
PCL3

Super!
[#27] Re: Golem, soft do fakturowania

@docent, post #23

tyle zrobiłeś a ja narazie nie mam czasu, w każdym razie mam drukarkę fiskalną, jakiś stary grat z posnetu, trzeba ją jakoś podłączyć. jest gniazdo RJ45 ale jest opisane pod drukarką, muszę poczytać jak to podłączyć bo to chyba leci po uarcie, widziałem tam jakiś RX,TX. Zrobię jakąś przelotkę, chyba że ktoś już podłączał taką drukarkę do ami i ma doświadczenie, to proszę o info.

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2022 22:43:53 przez QUAD
[#28] Re: Golem, soft do fakturowania

@MDW, post #24

To był długi weekend szeroki uśmiech
1
[#29] Re: Golem, soft do fakturowania

@juen, post #28

To był długi weekend :D

No w porządku ale... nie mógł być aż tak długi. Nawet w Polsce!
[#30] Re: Golem, soft do fakturowania

@MaaG^dA, post #18

Wydruk z igłowa jest dużo dużo tańszy. Drukują na potęgę policzcie sobie ile kosztuje wydruk favt czyli w sumie tekstu na igłowe ile na laserówce. Kopie drukuje się za jednym razem.
3
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem