kategoria: Programy
[#31] Re: Golem, soft do fakturowania

@docent, post #23

Gdy startowałem firmę, myślałem, że Golem to już historia... Teraz, po zbudowaniu własnego systemu chyba bym już nie chciał przesiadać się na gotowca. Tym bardziej, że u mnie część księgowa jest mało ważna, natomiast magazynowa wręcz przeciwnie. Powiązana z produkcją, przewidywaniem zakupów i kolejki zamówień. Czyli np. wykonanie określonej operacji produkcyjnej aktualizuje stan magazynowy komponentów, półproduktów, procent zaawansowania zamówienia, estymuje datę ukończenia i aktualizuje koszty materiałowe danej partii produktów, żeby wyliczyć potem marżowość. Tego chyba w Golemie nie ma, oglądałem stronę projektu i nie zauważyłem.
[#32] Re: Golem, soft do fakturowania

@docent, post #23

Gratulacje za to uaktualnienie. Pamiętam program Golem - prawdopodobnie z MA lub ACS, ale nie wiedziałem, że autor/autorzy udzielają się na PPA.

Świetnie, że program doczekał się nowej wersji. Mam ogromny szacunek do autorów oprogramowania na Amigę. Pamiętam też takie programy jak AmiLab, czy AmiTekstPro.

Sam księgowości nie prowadzę, ale może będę prowadził w przyszłości - wtedy taki program będzie mi bardzo pomocny.

Lubię korzystać z Amigi obecnie (np. Organiser, DataStore) i na pewno będę też korzystać jak będę już pracował.

Pozdrawiam.

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2022 12:02:41 przez Hexmage960
[#33] Re: Golem, soft do fakturowania

@MDW, post #24

heh, w sumie to mi dwa weekendy zajelo - pierwszy poszedl na doprowadzenie do stanu kompilowalnosci, uruchomienie i przeglad kodu :)
1
[#34] Re: Golem, soft do fakturowania

@michal_zukowski, post #25

Dzieki :)
Co do pdf, to raczej nie bede korzystal z hpdf, pdf bedzie generowany z templates.
Zrodla sa budowane sasc, wiec troche bedziesz mial z tym pracy. Nie mam dostepu do strony golema na sourceforge i chyba bede musial postawic jakas strone u siebie by tam wszystko wrzucic.
Z tego co czytalem, to GTU jest wymagane tylko przy generowaniu jpk vat, na fakturach chyba jest jeszcze dobrowolne. Ale dzieki za uwage, dodam takie pole przy wrowadzaniu towaru do magazynu - przyda sie :)
1
[#35] Re: Golem, soft do fakturowania

@Krashan, post #31

Czyli np. wykonanie określonej operacji produkcyjnej aktualizuje stan magazynowy komponentów, półproduktów, procent zaawansowania zamówienia, estymuje datę ukończenia i aktualizuje koszty materiałowe danej partii produktów, żeby wyliczyć potem marżowość. Tego chyba w Golemie nie ma, oglądałem stronę projektu i nie zauważyłem.

Bo jej nie ma... Golem to prosty system do prowadzenia np. sklepu czy hurtowni ew. sprzedazy uslug. Produkcji nie ma. Najpierw trzeba by zrobic kilka rzeczy niezbednych do proby implementacji produkcji, czyli np obsluga wielu magazynow i przesuwania miedzy nimi, kolejki fifo/lifo przy przesunieciach magazynowych, przyjmowanie zakupionych elementow do magazynu jako osobne batche z wlasnymi cenami zakupu.
Wtedy mozna by produkcje zaimplementowac w taki sposob, by uzytkownik mogl stworzyc proces produkcji zlozony z etapow i w kazdym z etapow bylyby definiowane wymagania, ktore musza byc spelnione by etap zostal rozpoczety/zakonczony (np. czas potrzebny do wykonania zadania, wymagany stan magazynowy komponentow do kompletacji I rozpoczecia etapu, czas dostawy brakujacych komponentow itp)
W sumie duzo roboty - nie mam az tylu wolnych weekendow :)))
Ale jak masz konkretne wymagania/pomysly, jak by to mialo funcjonowac, to napisz - mozna to by przedyskutowac i wrzucic do TODO, a nuz te wolne weekendy sie pojawia...
2
[#36] Re: Golem, soft do fakturowania

@docent, post #35

Super, że ktoś aktualizuje soft po tylu latach, a jeszcze bardziej super widzieć na ppa taką legendę.
Pana doktora zdegradowali spowrotem do deocenta?
[#37] Re: Golem, soft do fakturowania

@Ralpheeck, post #36

docent jest/może być wyżej niż doktor poza tym to raczej stanowisko aniżeli tytuł

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2022 15:49:32 przez michal_zukowski
1
[#38] Re: Golem, soft do fakturowania

@michal_zukowski, post #37

A to przepraszam. Zwracam honory, jeśli mnie wezwie na pistolety lub szpady, biorę cię za sekundanta!
[#39] Re: Golem, soft do fakturowania

@Krashan, post #31

Plusem tego programu jest prywatność. Dane nie są przechowywane w żadnej chmurze. Kto wie czy w przyszłości takie "odpięcie" od sieci i chmur nie okaże się bardzo cenną funkcją.

@Docent przewidujesz dalsze wsparcie appki ? W jaki sposób będziesz chciał ją dystrybuować ? Jeśli to ma być open-source to zawsze możesz wrzucić kod i release'y na GitHub.
1
[#40] Re: Golem, soft do fakturowania

@Ralpheeck, post #38

Docent to było stanowisko na które zazwyczaj mianowano po osiągnięciu stopnia naukowego doktora habilitowanego. Było, ponieważ już od dawna nie ma docentów, obecnie czymś tego rodzaju jest stanowisko profesora uczelni/instytutu (zwanym czasami profesorem nadzwyczajnym).
Czyli zasadniczo docent stał wyżej niż doktor (z tym że doktor to stopień naukowy, a docent to stanowisko, czyli inna kategoria), bo raczej nie można było zostać docentem będąc TYLKO doktorem. Doktor zostawał zazwyczaj adiunktem (to stanowisko do dzisiaj istnieje).

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2022 17:27:09 przez wali7
2
[#41] Re: Golem, soft do fakturowania

@wali7, post #40

Bzdura. Najwyższy stopień naukowy to recedent.

Biorąc pod uwagę soft z wątku, jego ksywka może pochodzić z określenia "rozliczyć się co do centa"
4
[#42] Re: Golem, soft do fakturowania

@Ralpheeck, post #41

czyli księgowy :)
2
[#43] Re: Golem, soft do fakturowania

@wali7, post #42

[#44] Re: Golem, soft do fakturowania

@docent, post #34

Oleje muszą być wpisane 😀
[#45] Re: Golem, soft do fakturowania

@MarX, post #39

O ile pamiętam, to Golem został upubliczniony z licencją GPL. Chyba że się coś w tej materii zmieniło.
1
[#46] Re: Golem, soft do fakturowania

@QUAD, post #27

Podaj jaki to model drukarki, to moze sie cos wymysli. Wtyczka sugeruje Ethernet ale moze sie myle.
[#47] Re: Golem, soft do fakturowania

@Pero, post #44

hmm, nie znalazlem wczesniej tej informacji, masz jakies konkretne zrodlo?
[#48] Re: Golem, soft do fakturowania

@docent, post #47

Nie pamiętam skąd to wiem. Serio, ale coś miało to wspólnego z firmą utylizujacą odpady. Zdając zużyty olej musiałem wpisać gtu. Później potwierdzila księgowość.
[#49] Re: Golem, soft do fakturowania

@docent, post #35

Ale jak masz konkretne wymagania/pomysly, jak by to mialo funcjonowac, to napisz
Myślę, że z mojego powodu nie ma co się za to zabierać, ja już sobie taki system na miarę swoich skromnych potrzeb skroiłem jako webaplikację, żeby mieć dostęp z kilku urządzeń. Przenoszenie się ze wszystkim na Amigę byłoby utrudnianiem sobie życia...
1
[#50] Re: Golem, soft do fakturowania

@docent, post #23

Programu jeszcze nie widziałem a przegladam te zmiany.
pytanie mam o obsługę drukarek fiskalnych. Protokół ktory obslugujesz posnet thermal to juz historia obecnie jest protokol posnet. Działać będzie tylko co dalej. Nie wydrukujesz kilku obowiazujacych informacji na paragonie. Np nipu klienta.
Protokol posnet jest standardem a jeszcze lepiej posnet online.
większość drukarek obsluguje juz usb czy tcp po sieci. Rs232 jeszcze jest używany ale rzadko.
Co z reszta kluczowych drukarek elzab novitus emar tam sa zupelnie inne protokoły.
A dodam tylko ze w temacie systemow erp zbliza sie maly armagedon. Od 2024 miedzy innymi faktur zwyklych juz nie będzie

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2022 05:56:45 przez JacK_Swidnik
[#51] Re: Golem, soft do fakturowania

@JacK_Swidnik, post #50

Jeżeli protokół nie jest tajny.. zawsze można dopisać ;)
[#52] Re: Golem, soft do fakturowania

@MaaG^dA, post #51

Tajny nie jest jest na stronie producenta dostepny jak nie to moge zalatwic dostęp
[#53] Re: Golem, soft do fakturowania

@QUAD, post #27

jest gniazdo RJ45 ale jest opisane pod drukarką, muszę poczytać jak to podłączyć bo to chyba leci po uarcie, widziałem tam jakiś RX,TX. Zrobię jakąś przelotkę, chyba że ktoś już podłączał taką drukarkę do ami i ma doświadczenie, to proszę o info.


Na allegro sa takie kable za parenascie pln - szukaj pod "rj45 rs232". Bedziesz jeszcze potrzebowal przejsciowki z db9 na db25 - tez nierogo do kupienia (od 5 pln). Pamietaj tylko ze w komputerze jest wtyk DB25, czyli przejsciowka musi miec wtyk db9 i gniazdo db25.
[#54] Re: Golem, soft do fakturowania

@Krashan, post #49

Nie zakladam, ze jak masz cos, co dziala to sie bedziesz przenosil na cos, czego nie ma :)
Pytalem tez troche z ciekawosci - wczesniej robilem produkcje, ale taka prosta, bazujaca na kompletacji z gotowych elementow z magazynu. Z checia bym poznal doswiadczenia, wymagania czy problemy wynikajace przy produkcji na mniejsza skale od zera.
[#55] Re: Golem, soft do fakturowania

@docent, post #53

znalazem w pracy taki kabelek, muszę go tylko przemierzyć czy wszystko jest tak jak powinno, z jednej strony ma RJ45, z drugiej DB9 ,tylko nie wiem od czego jest ten kabel dlatego muszę go sprawdzić, z DB9 na DB25 to nie problem, bo gdzieś mam przelotkę, a jak nie znajdę to sobie zrobię :)

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2022 09:29:16 przez QUAD
[#56] Re: Golem, soft do fakturowania

@JacK_Swidnik, post #50

pytanie mam o obsługę drukarek fiskalnych. Protokół ktory obslugujesz posnet thermal to juz historia obecnie jest protokol posnet. Działać będzie tylko co dalej. Nie wydrukujesz kilku obowiazujacych informacji na paragonie. Np nipu klienta

Protokol thermal od wersji 1.03 obsluguje ustawianie nipu klienta. Poza tym nip klienta na paragonie jest wymagany tylko w przypadku potrzeby pozniejszego wystawienia do tego paragonu faktury vat. Dotyczy to tylko osob fizyczych, prowadzacych dzialalnosc gospodarcza.
Protokol posnet jest standardem a jeszcze lepiej posnet online.

Gdy Golem byl pisany, protokol posnet jeszcze nie istnial. Posnet online nie jest protokolem - okresla typ kasy, ktora na biezaco (stad online) raportuje kazda transakcje do urzedu.
większość drukarek obsluguje juz usb czy tcp po sieci. Rs232 jeszcze jest używany ale rzadko

Wiele drukarek fiskalnych ma wciaz serial po rj45, wystarczy tylko odpowiedni kabel. Czesc tanszych ma port usb, ale to wciaz jest serial over usb. Poseidon ma obsluge tego typu seriala.
Co z reszta kluczowych drukarek elzab novitus emar tam sa zupelnie inne protokoły.

Protokoly drukarek novitus czy emar sa podobne do thermal, czesc z nich ma obsluge protokolu thermal.
Nie mam zadnego z tych urzadzen. Trudno zaimplementowac protokol, jak sie nie ma dostepu do takiej drukarki. Poza tym, nie ma sensu implementowac jakiego protokolu obslugi tylko dlatego, ze istnieje - moj czas nie jest z gumy i nikt mi nie placi za to, by je imlementowac.
Musialby sie znalezc uzytkownik, ktory ma takia drukarke, chce jej uzywac z golemem i jest gotowy testowac na niej dzialanie programu. Ewentualnie ma budzet na sfinansowanie zakupu i prac nad dodaniem jej obslugi...
Jak to mowia Anglicy - unlikely :))
A dodam tylko ze w temacie systemow erp zbliza sie maly armagedon. Od 2024 miedzy innymi faktur zwyklych juz nie będzie

A to jest akurat wzglednie proste do zaimplementowania na amidze- dane faktury w formacie xml sa przesylane po https + json do parametrow. Wiekszosc wymaganych pol juz jest dostepna w golemie.
[#57] Re: Golem, soft do fakturowania

@docent, post #56

drukarka testowa jaką mam to Posnet thermal FV EJ z 2013r, ma port com1 który jest opisany na naklejce pod drukarką.
mam również kabel RJ45 na db9, własnie go przedzwoniłem i GND się zgadza, RX i TX też, nie wiem czy potrzebny jest CTS i RTS ale jest inaczej wyprowadzony, jak bedzie potrzeba to w przelotce z db9 na db25 mogę to zmienić :), teraz lookałem na jedną z drukarek w knajpie i się okazuje ze też ma com-a a to drukarka online jest :)
[#58] Re: Golem, soft do fakturowania

@docent, post #56

Poza tym nip klienta na paragonie jest wymagany tylko w przypadku potrzeby pozniejszego wystawienia do tego paragonu faktury vat.
Oraz w przypadku gdy paragon fiskalny pełni rolę faktury uproszczonej (do 450 zł), wystawionej osobie fizycznej prowadzącej działalność.
[#59] Re: Golem, soft do fakturowania

@docent, post #23

Wersja 1.4 RC juz jest, chetnych do testow zapraszam na priv :)
Nowe rzeczy w tej wersji:
- Wszystkie potrzebne biblioteki zostaly dolaczone do golem/libs a prywatne klasy mui do golem/mui. Program zostal zmieniony tak, aby ladowal je z lokalnego katalogu.
- Drukowanie przelewu zostalo przeniesione z menu "Rozne" do menu "Zakupy"
- Nazwa menu "Rozne" zostala zmienone na "Magazyny" i zostala tam pzreniesiona opcja "Magazyn" z menu "Bazy danych"
- W menu glownym zostala utworzona nowa opcja "Rejestry" i zostala do niej przeniesiona opcja "Przegladanie zatwierdzonych dokumentow"
- zostala utworzona biblioteka iban.libary do weryfikacji numerow kont bankowych w standardzie ISO 13616:2007, znanym jako International Bank Account Number (IBAN). Weryfikacja nr konta jest przeprowadzana zgodnie z ISO 7064 MOD-97
- poprawienie kontrolki do wpisywania numerow kont bankowych tak, aby obslugiwala numery w standardzie IBAN wraz z weryfikacja poprawnosci wprowadzonego numeru bankowego z wykorzystaniem iban.library
- zostalo poprawione polozenie polskiego locale do tipwindow aby wyswietlal on komunikaty po polsku
- Zostal uaktualniony Inspektor aby sprawdzal wersje bibliotek i prywatnych klas mui, zainstalowanych w lokalnym katalogu Golema
- uaktualnienie plikow tekstowych, skryptow do budowania i instalatora
- Zostala poprawiona kontrolka listy kontrahentow, ktora generowala separatory dla NList takze przy uzyciu stadardowej kotrolki List, przez co na liscie kontrahentow pojawialy sie zduplikowane wpisy.
15
[#60] Re: Golem, soft do fakturowania

@docent, post #59

WoW OK
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem