kategoria: A1200
[#1] OS3.9: poprawna instalacja
Witam.

Noszę się z chęcią instalacji AmigaOS3.9. Mam 4 partycje, 3 puste a 1 zawierającą AmigaOS 3.2.1. Obecnie używam KICK 3.2.1 (via MapRom). Planuję jak pisałem, zainstalować AmigaOS 3.9 na jednej (pustej) partycji.

I tutaj zaczynają się różnice. Jeden znajomy mówi że muszę mieć koniecznie KICK 3.1 żeby zainstalować (co się da zrobić), a WB nie musi być żaden wcześniej na dysku, inny znajomy mówił mi jakiś czas temu, że OS3.9 "pójdzie zainstalowany na WB 3.2(.1)", jeszcze inna opinia -- moja: ja pamiętam od dziecka, że "OS3.9 instaluje się wyłącznie albo na OS3.1 lub OS3.5".

Mając na względzie powyższe konfuzje, mam prośbę do osób instalujących już AmigaOS 3.9 (a najlepiej: osób które robiły to niedawno) o pomoc, w postaci podpowiedzi, co musi być, co może być a co być nie może:

- czy na partycji docelowej (instalacja będzie z innej partycji) musi być jakiś system (jaki?) czy nie musi nic być?
- jakie KICKi są dozwolone w trakcie instalacji [EDIT*] oraz do używania OS3.9?

Z góry dzięx!

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2023 22:33:17 przez _DiskDoctor_
[#2] Re: OS3.9: poprawna instalacja

@_DiskDoctor_, post #1

Nie wiem jak to na kicku 3.2.1, ale:
1) kick 3.1 + boot z ADFa i instalacja z CD (iso)
2) kick 3.2.1 z zainstalowanym OS 3.2.1 i upgrade do OS 3.9.

Pierwsza opcja wiadome że zadziała. Drugiej nie sprawdzałem, ale mam wątpliwości, bo kick 3.2.1 ma przykładowo swój workbench.library, swoje icon.library itd. Workbench to tylko nakładka. System siedzi w ROMie. Takie moje zdanie. Nie polecam krzyżować romów z Workbenchami, chociaż sam używałem OS 3.2 na kicku 3.1.4, ale to po instalacji Modules3.2.adf.
[#3] Re: OS3.9: poprawna instalacja

@_DiskDoctor_, post #1

OS3.9 i tak zaczytuje swojego kicka do fastu więc nie będzie z tym żadnego problemu.
Sam potrzebuje do tego kicka 3.1 lub każdego nowszego.

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2023 22:45:06 przez pong777
2
[#4] Re: OS3.9: poprawna instalacja

@pong777, post #3

To taka instalka ruszy np. ROM 3.2.1 + boot.adf + OS3.9.iso?
[#5] Re: OS3.9: poprawna instalacja

@tukinem, post #4

Tak. Sam testowałem nie tak dawno.
1
[#6] Re: OS3.9: poprawna instalacja

@pong777, post #5

A skąd wziąć boot.adf? Z ISO?
[#7] Re: OS3.9: poprawna instalacja

@_DiskDoctor_, post #6

bot to może być dyskietka ratunkowa albo samemu zrobić z wb 3.1
dajesz to\
devs / dosdrivers
l: cachecdfs
devs / atapi.device
[#8] Re: OS3.9: poprawna instalacja

@_DiskDoctor_, post #6

Graficzna instalka OS3.9 zawiera pozycję przygotowania dyskietki startowej automatycznie. Nawet sam formatuje dyskietkę. Na blacie pokazuje się ikonka BOOT można też ręcznie skopiować zawartość tego katalogu na dyskietkę.

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2023 12:22:06 przez pong777
[#9] Re: OS3.9: poprawna instalacja

@pong777, post #8

I jeżeli dobrze pamiętam to ten adf znajduje się na płycie z WB3.9.
1
[#10] Re: OS3.9: poprawna instalacja

@nostrum666, post #9

Ale tą płytę (Iso) trzeba uruchomić jakoś. Nie prościej tu wrzucić? Nie ma praw autorskich chyba.

OS 3.9 boot ADF
OS 3.5 boot ADF

i ten, z którego stworzeniem miałem największy problem:
OS 4.1 boot ADF
[#11] Re: OS3.9: poprawna instalacja

@tukinem, post #10

zainstalować może na pc pod winuae
[#12] Re: OS3.9: poprawna instalacja

@tukinem, post #10

Można ją uruchomić, czy zamontować obraz na dowolnym komputerze i po prostu zgrać ADFa.
[#13] Re: OS3.9: poprawna instalacja

@tukinem, post #10

Nie ma praw autorskich chyba.


Są.
[#14] Re: OS3.9: poprawna instalacja

@tukinem, post #10

Ale tą płytę (Iso) trzeba uruchomić jakoś.


No ja planuję rozpakować do katalogu i odpalić spod USB (pendrive).
[#15] Re: OS3.9: poprawna instalacja

@_DiskDoctor_, post #14

I to chcesz tak zainstalować?
[#16] Re: OS3.9: poprawna instalacja

@nostrum666, post #15

No na podstawie postow tutaj, zakladam, ze to jest poprawne rozumowanie.
[#17] Re: OS3.9: poprawna instalacja

@_DiskDoctor_, post #16

Tak dyskietka zawiera podstawowe sterowniki do obsługi CD-romu i pozwala zainstalować system właśnie z płyty. Nie jestem przekonany czy da się to zrobić z pendrive, ale może ja o czymś nie wiem.
[#18] Re: OS3.9: poprawna instalacja

@nostrum666, post #17

Uruchamiając tego boot.adf może być problem, bo będzie wołał o płytę CD z systemem.
[#19] Re: OS3.9: poprawna instalacja

@tukinem, post #18

Czyli co, bez CDD nie da sie zainstalowac OS3.9?

Nonsens.

A moze nalezy nie uzyc dyskietki, tylko majac wszystkie katalogi z plyty, odpalic jakis exe z tej plyty (startujacy plyte)?
[#20] Re: OS3.9: poprawna instalacja

@_DiskDoctor_, post #19

Ja już dawno temu instalowałem OS3.9 i z tego co pamietam to sobie przegrałem zawartość płyty na niebotującą partycję i z niej instalowałem. Amige wystartowałem z dyskietki wb3.1 o ile dobrze pamietam
[#21] Re: OS3.9: poprawna instalacja

@snifferman, post #20

Mozesz doprecyzowac?

Zawartosc plyty na niebootujaca partycje: pliki same?

I jak wtedy startowales? Z tej partycji?
[#22] Re: OS3.9: poprawna instalacja

@snifferman, post #20

Jesli tak to na jedno wyjdzie (tak sadze) skopiowanie zawartosci ISO na pendrive USB i potem uzycie tego do instalacji.

Zamiast zbootowac z dyskietki, odpale jakis exe z tego iso.
[#23] Re: OS3.9: poprawna instalacja

@_DiskDoctor_, post #22

Kopiowanie plików żywcem z płytki na pen w FAT32 spowoduje, że utracą one niektóre atrybuty np. executable i chyba wszystkie nazwy plików będą pisane z dużych liter.
[#24] Re: OS3.9: poprawna instalacja

@pong777, post #23

To co, nie da sie zainstalowac OS3.9 bez CDD???

Dlaczego to jest takie skomplikowane??
[#25] Re: OS3.9: poprawna instalacja

@_DiskDoctor_, post #24

Czemu skomplikowane? Jest to proste, nawet dostajesz dyskietkę ze sterownikami do CD. Myślę że próba instalacji z innego medium jest właśnie komplikowaniem sprawy. Instalowałem jakiś czas temu z płyty i wszystko szło tak jak powinno.
[#26] Re: OS3.9: poprawna instalacja

@nostrum666, post #25

Tylko ze Amiga 1200 standardowo nie ma CD-ROMa.

Kupowanie CD-ROMa tylko do instalacji OS3.9 to debilizm.

A dystrybuowanie OS3.9 na CD zamiast na dyskietkach to zatem kretynizm.

Przeciez nie bede napedu kupowal specjalnie do tego…

Posiadanie Amigi 1200 z zamiarem instalacji OS3.9 NIE JEST komplikowaniem sprawy tutaj.
[#27] Re: OS3.9: poprawna instalacja

@_DiskDoctor_, post #24

Przychodzą mi do głowy dwa pomysły:

1. Spakuj zawartość płyty używając np. lha/lzx(zip pod AmigaOS/68k też powinien dać radę) i rozpakuj na partycji z amigowym filesystemem.
2. Zamontuj obraz iso płyty OS3.9.
1
[#28] Re: OS3.9: poprawna instalacja

@_DiskDoctor_, post #26

To zainstaluj z CD na WinUAE a później przenieś system na Amigę. Inna sprawa że to że nie ma CD w standardzie to nie znaczy że nie da się go w łatwy sposób podłączyć. Poza tym jak dobrze kojarzę to USB też nie ma w standardzie Amigi ale tutaj nie jest już tak łatwo z podłączeniem jak z CD-ROM.
[#29] Re: OS3.9: poprawna instalacja

@nostrum666, post #28

@nostrum666

WinUAE nie używam z pobudek religijnych. Wolę sposób kolegi.

@forge

1. Spakuj zawartość płyty używając np. lha/lzx(zip pod AmigaOS/68k też powinien dać radę) i rozpakuj na partycji z amigowym filesystemem.


Mogę tak zrobić ale lepszy pomysł niżej.


2. Zamontuj obraz iso płyty OS3.9.


Czym? Czy pod OS3.2 ISO mi się da podmontować?

Bo to plus dyskietka powinno rozwiązać sprawę.
[#30] Re: OS3.9: poprawna instalacja

@_DiskDoctor_, post #26

Gdy debiutował OS 3.9, CD-ROM był podstawą dla każdego amigowca. Tak samo dysk twardy. Jeżeli więc chcesz być tak koszerny, jak u schyłku XX wieku, to CD-ROM musisz mieć szeroki uśmiech
2
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem